STP Timișoara Forum: Ghiroda - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (6 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ghiroda

#21 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 22 mai 2014 - 18:34

@ bizone

De multe ori in drumul spre "perfectiune" se omit niste "maruntisuri" esentiale...
0

#22 Useril este offline   cstm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 400
  • Inregistrat: 14 ianuarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 august 2014 - 14:40

Dupa o lunga perioada de lalaiala sa asternut noul strat de asfalt pe Str. Victoriei (strada principala), adica pe o portiune, dar de asteptat sa fie tot asfaltat cat de curand.

Pe Aleea Ghirodei se fac niste gropi care par a fi pentru stalpi, posibil proiectul de a introduce firobusul.

De precizat ca noile lucrari par sa nu fi tinut cont deloc de introducerea trolebusului:
- statia de la intersectia strazilor Ialomitei cu Victorie, ar fi trebuit sa aiba posibilitatea ca mtc sa poata vira din statie direct spre dreapa (pe unde e proiectat sa circule troleul) fara a mai incurca circulatia din intersectie.
- mai departe pe vitorul traseu sa facut un sens girator foarte ilogic (atat prin faptul ca este prea ingust sa poata circula mtc sau masini mari, cat si prin pozitionarea foarte proasta a acestea)

PS: as posta poze dar sunt prea mari si nu pot, sper ca voi reusi sa le reduc cumva dimensiune si/sau voi reveni cu o harta explicativa
0

#23 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 12 august 2014 - 18:07

Pentru redimensionare exista programe online, dai un search pe Google. Sunt curios, mai ales de acei stalpi, o fi oare chiar pentru troleu, si sa nu fi auzit noi inca nimic... :eusa_think:
0

#24 Useril este offline   niko 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 13 noiembrie 09

Postat 10 septembrie 2014 - 13:52

Strada principala din Ghiroda:
Imagine postata
Se mai lucreaza la placarea podetelor cu piatra decorativa, nu teribil de estetica dupa parerea mea:
Imagine postata
Ce mai remarc sunt buruienile de pana la 1-2m! crescute langa bordura, in zonele in care au pus pamant de umplutura. Cred ca am vazut un sigur caz in dreptul unei case unde era un gazon taiat boboc.
4

#25 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 10 septembrie 2014 - 19:53

Acele borduri imi par inutile atit timp cit exista spatiul verde larg si pe deasupra o sa provoace accidente.
0

#26 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 10 septembrie 2014 - 21:27

Insa este un prim pas, catre urbanizare
0

#27 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 11 septembrie 2014 - 05:39

Dupa parerea mea, prin acele borduri este descurajata parcarea pe acostamente. Deci, da, reprezinta un pas spre urbanizare.
1

#28 Useril este offline   bizone 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 227
  • Inregistrat: 08 octombrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 septembrie 2014 - 10:49

Vezi postareaDoppler, la 10 septembrie 2014 - 19:53, a spus:

Acele borduri imi par inutile atit timp cit exista spatiul verde larg si pe deasupra o sa provoace accidente.


Pe langa aspectul mai frumos si mai civilizat, totusi cand nu erau borduri, parca oricine dorea pe spatiul vedere, ducea noroiul si praful pe strada, etc. Cam asa e in Dumbravita la ora asta.

Eu unul, am ajuns la concluzia ca e mai bine sa te muti undeva la periferia orasului (zone gen Ghiroda, Giroc, hai sa zicem si Dumbravita) pentru ca acolo lucrarile care se fac sunt de o calitate mult mai mare fata de cele care se fac in oras. Eu locuiesc in Crisan, chiar pe malul Begai, si acum vreo 7-8 ani s-au asfaltat strazile pe aici, e o rusine ce s-a facut aici. In schimb, cum ajungi in Ghiroda, lucrurile se schimba enorm, drumuri frumos asfaltate, cu fundatie solida, trasate, canalizare, totul cum ar trebuie sa fie intr-un loc civilizat.
0

#29 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 13 septembrie 2014 - 19:33

Citeaza

Eu unul, am ajuns la concluzia ca e mai bine sa te muti undeva la periferia orasului (zone gen Ghiroda, Giroc, hai sa zicem si Dumbravita)



Da, poate ai drepatate. Te muti acolo, ai taxe mai mici si beneficiezi de toate avantajele pe care ti le ofera un oras mare, in care vei veni aproape zilnic sau iti vei trimite copii la licee si facultati, vei veni pe stadioane sau sali sportive sau de concerte insa nu vei participa mai cu nimic ca toate cele mai sus enumerate sa functioneze in bune conditii...

Iar daca prin absurd s-ar muta toti timisorenii la "periferie", atunci din ce bani ar mai functiona cele enumerate mai sus sau ar mai exista ele?...

Este o judecata stramba si dovedeste faptul ca te gandesti doar la interese personale exact ca si politicienii nostri, de la care tot asteptam sa se gandeasca si la cei pe care-i reprezinta...
1

#30 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 septembrie 2014 - 20:54

Spatiul la periferie este limitat, o casa ocupa mai mult spatiu ca un bloc de apartamente - deci terenurile respective ar trebui sa se scumpeasca pe masura ce sunt tot mai cautate de oamenii cu bani.

Pe langa asta, ai nevoie fie de masina personala fie de bani pentru taxi ori de cate ori ai treaba in oras, ceea ce inseamna bani in plus. Sa nu vorbim ca in alte tari se formeaza ambuteiaje constant pe rutele "navetistilor", soselele de intrare in oras fiind strangulate. Trebuie sa iei in calcul chestia asta daca ai un serviciu la care trebuie sa fii prezent zilnic.

Pe scurt, nu-i dracul atat de negru :) se echilibreaza situatia in mod natural.
3

#31 Useril este offline   bizone 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 227
  • Inregistrat: 08 octombrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 septembrie 2014 - 12:07

Vezi postareamile, la 13 septembrie 2014 - 19:33, a spus:

Da, poate ai drepatate. Te muti acolo, ai taxe mai mici si beneficiezi de toate avantajele pe care ti le ofera un oras mare, in care vei veni aproape zilnic sau iti vei trimite copii la licee si facultati, vei veni pe stadioane sau sali sportive sau de concerte insa nu vei participa mai cu nimic ca toate cele mai sus enumerate sa functioneze in bune conditii...

Iar daca prin absurd s-ar muta toti timisorenii la "periferie", atunci din ce bani ar mai functiona cele enumerate mai sus sau ar mai exista ele?...

Este o judecata stramba si dovedeste faptul ca te gandesti doar la interese personale exact ca si politicienii nostri, de la care tot asteptam sa se gandeasca si la cei pe care-i reprezinta...


Sunt de acord cu tine, de multe ori m-am gandit si eu la situatia prezentata de tine si nu mi se pare deloc ok. O parte din banii celor care stau in zone gen Ghiroda, Giarmata Vii, Dumbravita, Giroc, Chisoda, Mosnita, etc., ar trebui sa ajunga la oras, pentru ca marea lor majoritate locul de munca il au in oras, copiii merg la scoala la oras, cumparaturile le fac in oras, infrastructura medicala este in oras, folosesc zilnic infrastructura rutiera a orasului, etc. si etc. Nu stiu ce spune legea in astfel de cazuri si habar n-am cum e gandita, stiu ca au fost si discutii despre zona metropolitana, dar nu se intampla absolut nimic.

In schimb nu sunt de acord cu tine cand spui ca m-as gandi doar la binele personal si daca te uiti bine, ai dat alt context la ceea ce am spus si nu este deloc fair! Nu am spus nimic de taxe, m-am referit doar la conditiile care le ofera aceste zone, atat si nimic mai mult. Ca ma compari si cu politicienii, este un lucru si mai urat din partea ta, repet, mai ales ca ai scos din context ceea ce am spus. Citesc cu mare drag acest forum, savurez multe dintre postarile tale, foarte documentate si argumentate, dar in acelasi timp, am vazut unele ''iesiri'' la adresa altor colegi, cum a fost si-n cazul meu. Ti-o spun cu drag, pentru ca-n afara de acest mici iesiri, comentariile tale sunt foarte bune si te citesc cu mare placere.

Revenind la subiect, nu este vina mea sau a ta pentru ca zona metropolitana nu se face si ca taxele se colecteaza in acest fel. Nu este normal ca locuiesc in Timisoara, platesc taxele la zi, iar cel din Ghiroda (la 300-400 de metri de mine) sa aibe conditii mult mai bune ca ale mele, intr-o perioada cand modernizarile s-au facut in acelasi timp. Si iti spun sincer, habar n-am cat is taxele in Ghiroada. Ceea ce s-a facut la mine in cartier este pur si simplu o bataie de joc si sunt convins ca pe bani mult mai multi fata de Ghiroda.
3

#32 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 15 septembrie 2014 - 17:29

Majoritatea foarte multi dintre timisorenii care stau in zona metropolitana si-au pastrat buletinul de Timisoara pentru ca copiii lor sa aiba loc la scoli din oras. Acest lucru ii afecteaza doar cind doresc ca primaria din satul unde stau sa le faca ceva, cei din vatra veche a satului o sa aiba prioritate in fata lor pentru ca evident cei cu buletin de Timisoara nu aduc voturi.

Pe de alta parte impozitul pe casa lor este nimic in comparatie cu bugetul sau necesarul de bani al comunei. DOAR comunele cu firme puternice au buget mare, cu 100 de lei impozit pe casa primaria nu poate sa asfalteze strada pe care stai.
1

#33 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 15 septembrie 2014 - 17:39

:up_arow: :up_arow: Dupa unii postarea ta ar fi atac la persoana sau...un raspuns de-al tau in urma "atacului" meu...Baliverne!...

Evident, parerea mea este alta si nici vorba de atac...

Insa. conform postarii tale precedente, multi cititori ar fi putut interpreta postarea ta ca o sugestie de-a se stabili la "periferie"...
Pare paradoxal insa am profitat de postarea ta ca sa-i lamuresc pe ei ca n-ar fi taman OK ...


Stiu ca aceste "iesiri" ale mele au suparat, deranjat sau dezamagit pe unii (sau toti) colegi(i) de forum insa in majoritatea cazurilor am facut-o intentionat si asta doar pentru ai provoca pe colegii mai tineri la "meditatii", pe cei prea visatori sa-i cobor la realitate, pe cei mai moi sa-i fac mai vioi, pe cei fara initiativa sa-i determin sa fie initiatori, etc.,...

N-as fi facut nici acum aceasta "dezvaluire" insa m-ai "provocat" intrebandu-te singur oare de ce te-am "atacat"...Iata, ti-am raspuns...

Sunt sigur ca o parte din cei care vor citi aceasta postare nu ma vor intelege dar ma bucur ca se vor gandi la ceea ce vreau sa spun...Si pentru mine este suficient. Mi-am atins scopul!... :eusa_think: ...



@Doppler

Citeaza

DOAR comunele cu firme puternice au buget mare, cu 100 de lei impozit pe casa primaria nu poate sa asfalteze strada pe care stai.



Da, si in jurul Timisoarei toate comunele au agenti economici si astfel au bugete serioase pentru "marimea" lor...

Solutia este in "legalizarea" zonei metropolitane prin care cred ca bugetele locale s-ar redistribui...si astfel comunele bogate din jurul oraselor mari ar contribui financiar la bugetul "zonei"...buget prin care ar fi posibile activitatile din zona urbana pomenite de Bizone acum si de mine cu doi - trei ani in urma...
Probabil ca atunci cand "va arde", va aparea si legislatia necesara in acest sens. Numai sa nu fie prea tarziu in sensul ca orasele sa se depopuleze de familii tinere si in putere...Cam asa se intampla la noi, se iau masuri in al 12-lea ceas...

Cred ca la fel s-a procedat si in vest odata cu scoaterea industriei din orase, nu-i ceva nou...insa cum spuneam mai sus, politicienii au alte prioritati...
0

#34 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 16 septembrie 2014 - 00:18

Daca banii merg la centru dupa posibilitati si vor fi redistribuiti dupa necesitati, timisorenii o sa injure si pe metropolitanii asa cum injura pe cei din Moldova care primesc banii trimisi la centru si redistribuiti de la Bucuresti.

Nu este egalitate de distribuire a firmelor intre satele din jur, de exemplu Parta are Frigoglass-ul iar Sag nu prea are nimic important. Am aflat cu surprindere ca pina si Minastirea Sag nu tine de Sag, este pe teritoriul Girocului.

Exista totusi proiecte pentru care aceste localitati trebuie sa colaboreze, chiar daca nu vor, de exemplu pentru ca vor exista operatori regionali de colectat gunoiul, apa - canalizare etc.
0

#35 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 16 septembrie 2014 - 21:35

Oricum, din motivele mentionate mai sus si altele mai numeroase au fost infiintate zonele metropolitane si in occident...

Evident, noi fiind romani, vom fi originali si vom infiinta zone metropolitane in stil romanesc precum am realizat si regionalizarea tarii si descentralizarea...In acest sens avem o buba mare...Iar a doua buba consta in faptul ca primarii si consilierii comunelor bogate nu vor dori in vecii vecilor sa intre in zone metropolitane prin liber consimtamant...
2

#36 Useril este offline   todoran13 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 206
  • Inregistrat: 28 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 septembrie 2014 - 19:34

Vezi postareamile, la 15 septembrie 2014 - 17:39, a spus:

:up_arow: :up_arow:

Stiu ca aceste "iesiri" ale mele au suparat, deranjat sau dezamagit pe unii (sau toti) colegi(i) de forum insa in majoritatea cazurilor am facut-o intentionat si asta doar pentru ai provoca pe colegii mai tineri la "meditatii", pe cei prea visatori sa-i cobor la realitate, pe cei mai moi sa-i fac mai vioi, pe cei fara initiativa sa-i determin sa fie initiatori, etc.,...

N-as fi facut nici acum aceasta "dezvaluire" insa m-ai "provocat" intrebandu-te singur oare de ce te-am "atacat"...Iata, ti-am raspuns...

Sunt sigur ca o parte din cei care vor citi aceasta postare nu ma vor intelege dar ma bucur ca se vor gandi la ceea ce vreau sa spun...Si pentru mine este suficient. Mi-am atins scopul!... :eusa_think: ...


Cu parere de rau va zic ca astfel de opinii (in special cele de la inceputul citarii - care au o tenta "parinteasca" fata de colegii care "evident" sunt mai putin inteligenti decat cel pe care il citez) m-au facut in timp sa revin tot mai rar pe aici si oricum sa nu mai postez.

Dar asta de acum chiar m-a lasat "masca".

Cineva scrie pe un forum ceva gandindu-se dinainte ca "muritorii" oricum nu vor intelege ce vrea sa zica, dar scopul este acela de a-i provoca pe acesti muritori sa gandeasca (evident acestia nu o fac fara imboldul parintesc al membrului de forum).

Eu propun Premiul Nobel.

Cu parere de rau, am obosit.
La revedere!
1

#37 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 septembrie 2014 - 20:53

Totusi. Mile spunea ca: "se vor gandi la ceea ce vreau sa spun", referindu-se la ideile lui cand spunea asta si nu la modul general. Cel putin eu asa am inteles...
2

#38 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 18 septembrie 2014 - 07:37

Vezi postareatodoran13, la 17 septembrie 2014 - 19:34, a spus:

Cu parere de rau va zic ca astfel de opinii (in special cele de la inceputul citarii - care au o tenta "parinteasca" fata de colegii care "evident" sunt mai putin inteligenti decat cel pe care il citez) m-au facut in timp sa revin tot mai rar pe aici si oricum sa nu mai postez.



Si iata ca te-am "provocat" si te-am facut sa postezi din nou si sa urmaresti ce se mai intampla (si) pe acest forum...Mi-am atins scopul...Vei ramane mult timp curios de ce se mai intampla pe aici...ceea ce este foarte bine...

Iar peste multi ani de zile, odata cu dobandirea experientei din si de viata, sper ca vei avea si tu o atitudine "parinteasca" fata de cei tineri, care cred ca le stiu pe toate la 20 de ani si abia cu trecerea anilor isi dau seama ce putin au stiut la cea mai frumoasa varsta...


Si inca un sfat "parintesc"!

URA este boala curata!... :D ...
0

#39 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 21 septembrie 2014 - 20:51

:excl: Discutiile despre "Linia de transport cu firobuzul la Ghiroda", le-am mutat aici. ;)
0

#40 Useril este offline   niko 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 13 noiembrie 09

Postat 10 octombrie 2014 - 11:32

Noile statii de autobuz (pe partea pe care nu este firobuzul):
Imagine postata
img
Imagine postata
forum image hosting
2

Arata acest topic


  • (6 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi