STP Timișoara Forum: Dumbravita - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (14 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Dumbravita

#1 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 18 mai 2013 - 11:29

< de editat ulterior >
0

#2 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 18 mai 2013 - 11:32

Comuna Dumbravita, Timis - cea mai bogata localitate din Romania

Un studiu publicat de Consiliul Consultativ pentru Regionalizare (CONREG) releva cu acuratete localitatile din Romania cu cea mai mare dezvoltare, respectiv pe cele mai subdezvoltate, din punct de vedere social.
"Clasamentul" se afla in Anexa 1 a raportului numit "Disparitati si fluxuri in fundamentarea social-economica a regionalizarii administrative a Romaniei", coordonat de prof. univ. Dumitru Sandu, sociolog la Universitatea Bucuresti.
Ierarhizarea realizata in cercetare este facuta in baza asa-numitului Indice de Dezvoltare Sociala Locala (IDSL) care ia in calcul sapte indicatori diferiti: nivelul de educatie, varsta medie, speranta de viata, numarul de autoturisme la mia de locuitori, suprafata medie a locuintei, consumul de gaze pe locuitor, categoria de marime a localitatii.

In baza acestui indice, cele mai dezvoltate 10 localitati din Romania sunt:

Comuna Dumbravita, judet Timis (IDSL 125)
Orasul Voluntari, judet Ilfov (113)
Comuna Corbeanca, judetul Ilfov, si orasul Predeal (112)
Municipiul Cluj-Napoca (105)
Orasul Busteni (104)
Municipiul Sibiu si orasul Sinaia (103)
Municipiul Bucuresti (100)
Municipiul Timisoara (99)

Sursa: Business24
0

#3 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 18 mai 2013 - 12:19

Daca Dumbravita s-ar situa la 50 km de Timisoara ar fi fost de "nebagat in seama", "anonima".


Acest merit revine oraselor mari langa care se afla aceste localitati satelit. Cu cat aceste localitati-satelit sunt mai bogate, cu atat orasele mari din preajma lor sunt mai saracite...

Daca e cazul, voi dezvolta subiectul!...
0

#4 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 19 mai 2013 - 07:41

E corect. Suburbiile atrag resursele orasului, asa e peste tot. Din acest moment apar metropolele (la noi zone metropolitane), in vederea unei administrari unitare. Dar neamul nostru dacic nu are inca experienta asta.
2

#5 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 19 mai 2013 - 07:45

Dumbravita, Ghiroda, Mosnita Noua si Utvin ar trebui sa fie absorbite administrativ de catre Timisoara si sa devina cartiere ale acesteia.
2

#6 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 20 mai 2013 - 07:24

Vezi postareaChagall, la 19 mai 2013 - 07:45, a spus:

Dumbravita, Ghiroda, Mosnita Noua si Utvin ar trebui sa fie absorbite administrativ de catre Timisoara si sa devina cartiere ale acesteia.


Acest lucru nu mai e posibil, e perceput ca un abuz la adresa comunitatilor respective. Va trebui un referendum la un moment dat. Daca iese ca nu, atunci constructia zonei metropolitane ca entitate asociativa e singura varianta. Un fel de ONG de localitati, cu obligatii financiare pentru fiecare, condus de un Consiliu compus din reunirea tuturor consiliilor localitatilor componente (sau un procent din ele, de discutat).
2

#7 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 mai 2013 - 14:03

Vezi postareaChagall, la 19 mai 2013 - 07:45, a spus:

Dumbravita, Ghiroda, Mosnita Noua si Utvin ar trebui sa fie absorbite administrativ de catre Timisoara si sa devina cartiere ale acesteia.




Pai da, asa zic si eu, numai ca primarii localitatilor respective zic altfel iar fostul primar la Dumbravitei nu vroia sa intre nici macar in asociatia metropolitana.
Nici locuitorii acestor comune-sateliti nu vor sa intre administrativ sub primaria Timisoara, pentru ca din start le-ar creste impozitele pe imobile. Acesta-i doar un aspect negativ pentru ei intr-o asemenea eventualitate.

Cu alte cuvinte, locuitorii acestor localitati vor "profit" maxim locuind la "sat" si in acelasi timp "profit" maxim ce decurge din faptul ca locuiesc aproape de/intr-un mare centru urban, centru universitar important, centru medical deosebit, centru economic si de afaceri, centru sportiv, centru cultural, recreativ, etc...Deci profita de toate avantajele unui pol urban deosebit fara sa contribuie cu nimic in mod direct la toate aceste binefaceri...Sunt un fel de capuse...


In alta ordine de idei, avem exemple in istoria recenta cand asezarile umane din vecinatatea Timisoarei (Mehala, Ronat, Fratelia, etc) "au intrat" in oras (Timisoara) acum 80 - 100 de ani iar orasul nu le-a "dezvoltat", le-a lasat la acelasi stadiu ca la intrare...fara strazi asfaltate sau pietruite, fara apa si canal, fara telefonie (pana in 1989), etc...
5

#8 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 mai 2013 - 18:56

Vezi postareamile, la 20 mai 2013 - 14:03, a spus:

Cu alte cuvinte, locuitorii acestor localitati vor "profit" maxim locuind la "sat" si in acelasi timp "profit" maxim ce decurge din faptul ca locuiesc aproape de/intr-un mare centru urban, centru universitar important, centru medical deosebit, centru economic si de afaceri, centru sportiv, centru cultural, recreativ, etc...Deci profita de toate avantajele unui pol urban deosebit fara sa contribuie cu nimic in mod direct la toate aceste binefaceri...Sunt un fel de capuse...

Apropo de asta, pe mine incepe sa ma deranjeze neschimbarea numarului la masina, chiar daca proprietarul sta de ani de zile in Timisoara si are apartament pe care e proprietar, nu l-a inchiriat. Am la mine pe strada numere din toata tara, de zici ca doar eu si mai vreo doi vecini suntem de pe aici si restul sunt doar in vizita. Desigur, acestia nu platesc impozit (auto) catre primaria Timisoara. (dar normal ca pretentii la locuri de parcare sau drumuri bune, au) Tot asa ma deranjeaza si cei de la "Autonom" (inchirieri auto) care au in fata firmei (parcul lor auto e pe marginea drumului) zeci de autoturisme toate inmatriculate in Bucuresti si sunt sigur ca si impozitul firmei tot acolo il platesc. :nervos: Si ca ei sunt multi altii.
3

#9 Useril este offline   udar 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 06 august 11

Postat 12 septembrie 2013 - 21:38

o alta benzinarie in constructie la iesire din Dumbravita

https://maps.google....,156.49,,0,3.78
0

#10 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 13 septembrie 2013 - 13:03

Deci invazie de statii de carburanti intre Dumbravita si centura, respectiv autostrada.
0

#11 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 14 septembrie 2013 - 13:33

Poti exemplifica te rog?

Adica poate mi-a scapat mie ceva, insa pe relatia TM-Dumbravita-AS e prima care apare. Toate celelate (3) au aparut pe relatia TM-AR (centura-AS-bla bla, un drum considerabil mai lung)...
0

#12 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 15 septembrie 2013 - 09:56

Pai va fi cea de-a III-a statie de carburanti din zona sensului giratoriu de la punctul de intalnire dintre DJ691 si DN6-CT, dupa Rompetrol (Dunca) si Gazprom.
0

#13 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 15 septembrie 2013 - 13:41

Ei vezi, nevorbindu-se despre ele pe forum (Rompetrol-ul banuiesc ca are deja o varsta), nu stiam de ele, mai ales ca nu am prea frecventat zona. :newhere:
0

#14 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 957
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 16 septembrie 2013 - 22:18

Hmmmm... aceasta noua benzinarie mentionata de udar nu este cea a Gazprom? Mai este inca una?
0

#15 Useril este offline   udar 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 06 august 11

Postat 21 septembrie 2013 - 08:54

da mai este inca una in costructie, Gazprom a deschis benzinaria si am vazut multi clienti in ea
0

#16 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 10 noiembrie 2013 - 09:20

Deci noua statie de carburanti la care s-a referit udar mai sus (harta), face parte din reteaua Socar si este in faza avansata.

Altfel, iata si o imagine cu noul drum, un fel de centura pentru Dumbravita, ce va fi construit de-a lungul Padurii Verzi:
Imagine atasata: Centura-Dumbravita-Nov.2013.jpg
Am realizat fotografia pe strada Constructorilor, la coltul padurii (harta)
0

#17 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 10 noiembrie 2013 - 10:19

Aceasta centura a Dumbravitei va fi si pentru trafic greu sau nu? Pentru ca eu cel putin asa-mi aduc aminte din vorbele marelui Ostaficiuc-incurca lume, ca pe aici va trece traficul greu care va ajunge la Linde, Continantal, TRW, etc...Iar din ce vad in poza, mi-e greu sa cred ca pe langa acele vile vor trece TIR-urile cu marfa in ele...

Deci, cred ca avem de-a face cu inca o ratare de-a rezolva niste scapari din trecutul apropiat prin "carpiri". Adica, variantele prost alese legate segmentul de nord-est al centurii orasului si a legaturilor la AS raman batute in cuie....
0

#18 Useril este offline   udar 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 06 august 11

Postat 10 noiembrie 2013 - 13:23

sper sa se faca ceva acolo, eu stiu ca este asa de mai mult timp si este amenajat cu piatra sparta pentru riverani.................sper sa ma insel si sa se faca centura, dar este nevoie si de continuarea Holdelor pana in Constructorilor

Aceasta postare a fost editata de udar: 10 noiembrie 2013 - 13:24

0

#19 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 10 noiembrie 2013 - 19:02

@ mile, nu detin detalii tehnice despre proiect.

@ udar, drept e ca nu am mai trecut acolo, insa acum 1 an nu-mi aduc aminte sa fi vazut drumul pietruit si de aceea eu ma gandesc ca lucrarea este in desfasurare.
0

#20 Useril este offline   udar 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 06 august 11

Postat 14 noiembrie 2013 - 15:31

inca o benzinarie in Dumbravita peste drum de Petrom unde era o spalatorie si masini second-hand, astazi am vazut rezervoarele si au turnat fundatia la stalpii de la structura cladirii..........se simte ca traficul a crescut enorm pe aici
0

Arata acest topic


  • (14 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi