STP Timișoara Forum: Aplicatie android pentru afisarea timpilor - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (46 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46

Aplicatie android pentru afisarea timpilor

#861 Useril este offline   xander89 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 75
  • Inregistrat: 16 decembrie 16

Postat 14 martie 2017 - 22:42

nu stiu daca si la alte linii sunt probleme dar cel putin la expresul 8 arata eronat timpul si locatia vehiculului sau nu afiseaza toate vehiculele de pe traseu, gen astazi il asteptam in statia de la hotel NH (vizavi de calderon) spre sagului, in transport public imi aratase ca deja a trecut de statie si era deja pe parvan desi eram de 10 minute in statie si nu trecuse nici un autobuz, iar in infoTrafic aparea ca autobuzul era la strada iepurelui si urma sa ajunga la hotel NH (radio timisoara e numita acea statie in infoTrafic) in 2 minute ceea ce s-a si intamplat.
0

#862 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29754
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 martie 2017 - 22:51

Probabil deoarece colegii schimba traseul acestei linii de la o zi la alta, adica ba merge pana in Plopi, ba nu. In infoTrafic pentru mobil, schimba Cosmin aproape imediat ce observa, dar in celalalte aplicatii, o astfel de modificare necesita un update (din cate stiu). E clar ca Mihai nu are rost sa faca zilnic o astfel de modificare.
2

#863 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 14 martie 2017 - 23:36

Exact aceasta este problema... E2 si E8... :Facepalm_emote_gif: :machine-gun:
Daca cineva imi da o explicatie logica despre ce se intampla cu acele linii, are o bere.
0

#864 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2311
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 14 martie 2017 - 23:49

Eh..logica...e ilogica. Poate se modifica dinamic in functie de volumul de trafic observat de sistemul "inteligent". Daca e o zi cu mult trafic si blocaje scurtam dinamic linia in acea zi ..daca nu...mai punem statii ca sa lungim timpul... :rad_masa:
De cateva zile urmaresc linia 10 tramvai..ba apare..ba dispare...sunt zile cand nu are mtc uri planificate..si zile cand sunt...culmea sambata trecuta nu era "activa" desi era zi de week end...ar fi funny sa fie si tramvaiele decorate de Haloween si cu aruncatoare de ceata cand ajung in statii..sa fie ghost pe deplin... :rad_masa: :rad_masa:
0

#865 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 martie 2017 - 07:35

Linia 10 nu merge doar intre anumite ore? E singura explicatie logica pe care am putut s-o gasesc.
0

#866 Useril este offline   Demoiselle 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 06 decembrie 13

Postat 15 martie 2017 - 08:35

Aseara facea asa pentru mai multe linii. Eu urmarisem 15, 16, E3, E8, fiind pe traseul pe care il iau spre casa. Arata vehicule care nu erau pe traseu, sareau statii, estimarile erau total aiurea, arata ca un anumit vehicul e in statia in care esti, dar nu era niciunde. O luase razna rau de tot aplicatia. :rad_masa:
0

#867 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29754
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 martie 2017 - 18:29

Stiu ca primul reflex e sa dam vina pe aplicatii, dar astea isi iau datele de pe server. daca acolo nu e ceva bine, nici in aplicatii nu va fi.
0

#868 Useril este offline   Demoiselle 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 06 decembrie 13

Postat 15 martie 2017 - 18:47

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 15 martie 2017 - 18:29, a spus:

Stiu ca primul reflex e sa dam vina pe aplicatii, dar astea isi iau datele de pe server. daca acolo nu e ceva bine, nici in aplicatii nu va fi.


Ca utilizator, ceea ce e pe server se materializeaza in aplicatie. Indiferent cine sau ce a fost de vina, a fost foarte amuzant, cel putin eu am ras, aveai impresia ca esti intr-un oras bantuit de vehicule fantoma care trec pe langa tine si nu le vezi. Chemati exorcistul! :popa: :popa:
1

#869 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 15 martie 2017 - 19:52

Mai, sa stii ca noua, creatorii de aplicatii, nu ne este chiar indiferent. Multi vad, putini pricep. Cu ce ma ajuta pe mine ca si creator, sau altii care ar instala o aplicatie de altfel complet utila, daca unul care nu intelege cum functioneaza sistemul, incepe sa arunce cu vina in stanga si dreapta, si sa dea cate o stea pe Google Play?
0

#870 Useril este offline   Demoiselle 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 06 decembrie 13

Postat 15 martie 2017 - 22:18

Vezi postareacseh_17, la 15 martie 2017 - 19:52, a spus:

Mai, sa stii ca noua, creatorii de aplicatii, nu ne este chiar indiferent. Multi vad, putini pricep. Cu ce ma ajuta pe mine ca si creator, sau altii care ar instala o aplicatie de altfel complet utila, daca unul care nu intelege cum functioneaza sistemul, incepe sa arunce cu vina in stanga si dreapta, si sa dea cate o stea pe Google Play?


Fair enough. In acelasi timp, cred ca utilizatorii cu o oarecare maturitate intelectuala, sa zicem asa, nu vor penaliza niciodata o aplicatie doar pentru ca din cand in cand da rateuri, fie ca e sau nu vina creatorului. In cazul celorlalti, cel mai probabil dau o stea si ca nu merge aplicatia cand li se termina bateria la telefon. :Facepalm_emote_gif:
0

#871 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29754
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 martie 2017 - 23:05

Vezi comentariile la aplicatia noastra pe Play: cica interfata e greoaie, greu de utilizat... Pai are butoane exact ca la lift... :D Sa cred ca unu' din astia o ia pe scari nestiind sa se descurce cu "tastatura/interfata" liftului daca nu e "material design"? Sigur ca sunt multe de comentat, dar sa spui ca nu te descurci sa afisezi linia dorita din cauza interfetei "greoaie", e prea mult. Chiar ma gandeam sa fac un clip cu un copil de 6-7 ani butonand pe "greoaia interfata". -_-
Nu mai vorbesc de injuraturile la propriu, pe care culmea, la fel ca pe Tion, nu le modereza nici dracu' si asta dupa ce am mai si platit la Google acel cont, banii dati nefiind ca niste indivizi sa te injure la propriu fara niciun control. (probabil Google nici nu credea vreodata ca s-ar intampla asa ceva, dar a uita ca va avea de-a face si cu romanii. :( )
3

#872 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2311
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 15 martie 2017 - 23:52

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 15 martie 2017 - 23:05, a spus:

Vezi comentariile la aplicatia noastra pe Play: cica interfata e greoaie, greu de utilizat... Pai are butoane exact ca la lift... :D Sa cred ca unu' din astia o ia pe scari nestiind sa se descurce cu "tastatura/interfata" liftului daca nu e "material design"? Sigur ca sunt multe de comentat, dar sa spui ca nu te descurci sa afisezi linia dorita din cauza interfetei "greoaie", e prea mult. Chiar ma gandeam sa fac un clip cu un copil de 6-7 ani butonand pe "greoaia interfata". -_-
Nu mai vorbesc de injuraturile la propriu, pe care culmea, la fel ca pe Tion, nu le modereza nici dracu' si asta dupa ce am mai si platit la Google acel cont, banii dati nefiind ca niste indivizi sa te injure la propriu fara niciun control. (probabil Google nici nu credea vreodata ca s-ar intampla asa ceva, dar a uita ca va avea de-a face si cu romanii. :( )

Cu atat mai mult cu cat ati platit bani la Google ar merita trimis un e-mail ..poate au si eu optiunea "report abuse" ca la Facebook. Plus ca le-ar fi la fel de usor si lor ca si celor de la FB sa blocheze contul utilizatorului nesimtit..despre care probabil ca au si colectat deja destule date personale.. :machine-gun:
Oare nu exista si la google play optiunea care apare la anumite video clipuri postate pe YouTube "comentariile pentru acest clip au fost dezactivate" de catre cel care posteaza clipul video/ aplicatia ?
0

#873 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29754
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 martie 2017 - 00:16

Din pacate nu poti, ca cica ai afecta rating-ul aplicatiei, deci e ok sa apara injuraturile in clar, dupa parerea Google -_- Am raportat recenzia respectiva ca fiind nepotrivita, dar pana acum nimic...
1

#874 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 martie 2017 - 09:07

Vezi postareadAImon, la 15 martie 2017 - 07:35, a spus:

Linia 10 nu merge doar intre anumite ore? E singura explicatie logica pe care am putut s-o gasesc.


Linia 10 circula toata ziua, dar am impresia ca de cateva zile nu mai circula deloc. Si azi apare tot **:**, si nu cred ca e vreo eroare la aplicatie, pentru ca nici pe panouri nu apare deloc, si nici n-am vazut vreun 10 prin oras in ultimele 2 zile.
1

#875 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 16 mai 2017 - 19:07

Am si eu o intrebare, poate cineva are vreun raspuns: de ce aplicatia Public Transport instalata zilele astea are statiile denumite intr-un fel (de exemplu: Piata Mocioni, Bd. Dambovita) si eu care o am de cand lumea si pamantul e mai "actualizata" : Shopping City, Sinaia, Arta textila etc.?
Mi-e si frica sa o mai dezinstalez la ce versiune e disponibila acum :(
0

#876 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29754
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 mai 2017 - 19:10

Pai si iti merge fara a instala cea mai noua versiune? Ca parca era obligatoriu de facut asta dupa schimbarea serverului...
0

#877 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 16 mai 2017 - 19:50

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 16 mai 2017 - 19:10, a spus:

Pai si iti merge fara a instala cea mai noua versiune? Ca parca era obligatoriu de facut asta dupa schimbarea serverului...


Eu am o versiune...cea cu denumirile mai noi. Am actualizat-o atunci cand a fost cu serverul... Insa am instalat la cineva pe telefon, astazi, aplicatia, si ii apar alte denumiri ale statiilor (probabil varianta mai veche).

Aceasta postare a fost editata de denisa.d.: 16 mai 2017 - 19:50

0

#878 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2311
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 07 octombrie 2017 - 14:22

O rugaminte pentru domnul Mihai Balint. In aplicatia domniei sale la linia 5 tramvai afiseaza mereu eroare si vechiul traseu cu statiile pana la Padurea Verde. Daca tot ne am luat cel putin la revedere pe o perioada luunga sau chiar adio de la tramvaiul 5 poate s ar putea corecta sa afiseze doar statiile intre Ronat si Balta Verde si orarul conservei...precum afiseaza corect aplicatia web Info Ratt :intrebare:
0

#879 Useril este offline   Ebi 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 08 septembrie 15

Postat 14 noiembrie 2017 - 08:40

Am folosit (incercat) sa folosesc aplicatia Android pentru minibuzele de pe linia 5. Vedea doar unul pe traseu la ora 8,30. Pe celalalt nu-l vedea, desi nu era in capat.Fizic era.
0

#880 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 noiembrie 2017 - 09:29

Nu stiu daca si aici e cazul, dar am observat ca acest fenomen apare in general din 2 motive:

1. Semnal slab/inexistent in anumite zone => vehiculul nu mai poate trimite date => panoul/aplicatia nu "il vede" cand este in anumite zone pe traseu (aceasta problema apare in general in anumite zone fixe din oras, si se repeta la fiecare vehicul care trece prin zona, desi uneori e mai evidenta, alteori nu).

2. Probleme ale vehiculului la trimiterea datelor => panoul/aplicatia nu "il vede" niciodata
3

Arata acest topic


  • (46 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi