STP Timișoara Forum: Cu RATT pe Bega - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (11 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Cu RATT pe Bega Vis sau realitate? Vom vedea peste 2 ani.

#41 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 17 noiembrie 2008 - 20:55

pana termina ei,acolo unde au inceput va fi din nou mizerie si altele:))
0

#42 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 17 noiembrie 2008 - 22:31

Ca Bega sa poata fi din nou navigabila, n-ar trebui ca si partea Sarba sa faca aceeasi investitie pe teritoriul sau? Altfel cum ajungem cu vaporul de la granita pana la Dunare?
0

#43 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 noiembrie 2008 - 19:13

Am citit zilele acestea diferite articole din presa sarba pe aceasta tema.Situatia este asemanatoara cu a noastra,diferenta fiind faptul ca la noi s-a inceput curatarea canalului. Acceasi firma olandeza care a facut studiul la noi , a facut studiul si la ei prin 2000-2001. Au probleme cu finantarea lucrarii ( 35 mil euro de la granita pana la Zrenjanin - vreo 40 Km ; 50 mil euro de la granita pana la varsarea in Tisa - vreo 75 Km), au probleme cu gasirea locului de depozitare a namolului (ca la noi) insa este bine ca aceasta problema se dezbate si probabil ca in doi-trei vor trece la actiune si mai ales daca "intra" in UE. Si organizatiile ecologiste sant active si ridica problema nivelului ridicat de poluare a apei din Bega. Deasemenea am ramas surprins sa aflu ca orasul Zrenjanin ( cu 80.000 de locuitori si situat pe Bega) are un santier naval din 1947 si produce vase fluviale pentru diferite utilitati lungi pana la 90 m. Iar in amonte de Zrenjanin la 6 Km in dreptul satului Klek este a patra ecluza (in stare de functionare) navigand de la Timisoara catre Zrenjanin (prima la Sanmihaiul Roman, a doua fiind la Uivar). Asa ca speranta moare ultima....
0

#44 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29693
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 noiembrie 2008 - 20:51

Cateva poze cu Bega dupa ce a parasit tara :coolspeak:

Fisier atasat  baraj_bega_serbia.jpg (61.74K)
Number of downloads: 90 Fisier atasat  baraj_bega_2.jpg (71.99K)
Number of downloads: 94 Baraj si ecluza langa Klek in Serbia.
Fisier atasat  titel.jpg (153.58K)
Number of downloads: 90 Ecluza in apropiere de Titel Fisier atasat  l_ng__Kni_anin__Srbija.jpg (114.31K)
Number of downloads: 82 Gura de varsare in Tisa.

Sursa: Panoramio
0

#45 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 noiembrie 2008 - 21:07

chiar pe acolo umblam ... pe Panoramio...mi-ati luat-o inainte ... mai am doua poze (altele decat cele postate) cu ecluza Klek ...incerc sa le postez (probabil le-ati vazut deja d-le Florin)...

...mai este o ecluza la Itebej la intrare in Serbia ( se vede pe google earth)...

Fisier atasat  klek_1.JPG (30.02K)
Number of downloads: 95 vedere spre amonte Fisier atasat  klek_2.JPG (33.75K)
Number of downloads: 100 vedere spre aval


Deasemenea se vad pe google earth si ecluzele de la Uivar (care cu mici reparatii poate fi pusa in functiune) si Sanmihaiul Roman ( la care au fost umplute capetele de la cele doua porti cu pamant -cel putin asa se vede de sus dar si cand am trecut pe acolo acum vreo 6 saptamani am vazut acelasi lucru de la oarecare distanta).Deci ecluza cea mai apropiata de Timisoara se prezinta in cea mai proasta stare....speranta
0

#46 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 noiembrie 2008 - 21:01

Fisier atasat  ecluza_Sanmihaiul_Roman.jpg (51.77K)
Number of downloads: 101 Ecluza de la Sanmihaiul Roman ; se vede in imagine cum ambele porti ale ecluzei sunt blocate cu pamant. Nu-mi dau seama din ce motive a fost astupat cu pamant canalul navigabil...
Fisier atasat  ecluza_Uivar.jpg (53.87K)
Number of downloads: 120 Ecluza de la Uivar se prezinta intr-o stare mult mai buna...
sursa imaginilor: Google earth.

Fisier atasat  EcluzaBega_1_.jpg (89.21K)
Number of downloads: 117 Iata o poza veche cu intrarea unui vaporas in ecluza de la Sanmihai...
sursa imaginii: www.primariatm.ro
0

#47 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 21 noiembrie 2008 - 14:11

Fisier atasat  ecluza_Sanmihaiul_Roman.JPG (74.35K)
Number of downloads: 106 Ecluza de la Sanmihaiul Roman - vedere spre amonte - se vede in imagine sosirea unui vaporas pentru ecluzare. Chiar acest loc este astazi umplut cu pamant...deasemenea se vad si doua randuri de trandafiri si alte plante intre trandafiri ... cu alte cuvinte, locul era destul de ingrijit pentru vremea aceea...
sursa imagine: www.primariatm.ro
0

#48 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 25 noiembrie 2008 - 14:57

...daca accesati www.banaterra.eu/romana/node/1732 veti vedea poze vechi interesante legate de canalul Bega, inclusiv o poza in care se vad muncitori sapand manual canalul...munca de chinez...iar noi astazi ne batem joc de munca lor, aruncand tot felul de gunoaie in canal...sper ca dupa curatarea canalului, sa fie tot mai putini nemernici care sa faca acest lucru...
...astept parerile voastre (daca exista) ...

____________________________________________________

...iata niste preocupari similare cu ale noastre la Cluj...postez mai jos textul care l-am gasit pe net...face parte din campania electorala la alegerile locale din anul acesta...

Scris de Ionuţ ţene | May 25, 2008

Aşa cum cunoaşteţi Clujul, datorită unei dezvoltări economice accelerate, devine o mare metropolă a României. De aceea, consider că este foarte important să se demareze un proces de modernizare, dezvoltare şi sistematizare a bazinului hidroenergetic al Someşului din preajma municipiului Cluj-Napoca. În programul meu electoral am inclus proiectul privind transformarea Someşului pe raza municipiului Cluj-Napoca în râu navigabil pentru bărci, gondole şi vaporaşe turistice.

Ca urmare, vă solicit ca, împreună cu Guvernul României, să demaraţi un proiect de construire a unui nou baraj de acumulare, în zona Someşeni – Apahida, pentru a regulariza debitul de apă al râului Someş şi a-l transforma în şenal navigabil pentru ambarcaţiuni turistice. Astfel, un Someş navigabil va duce la creşterea numărului turiştilor în municipiul Cluj-Napoca. Pentru viitorul turistic şi metropolitan al oraşului nostru este necesar să facem din râul Someş o Sena a Clujului.
0

#49 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 noiembrie 2008 - 21:54

Fisier atasat  granita_sarbo_romana.jpg (61.45K)
Number of downloads: 73

...iata ce interesanta este "intalnirea" dintre canalul Bega linia de frontiera,...se intersecteaza de doua ori, ceea ce n-am stiut pana acum...oare de ce a fost astfel trasata ?...

sursa : google earth
0

#50 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29693
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 noiembrie 2008 - 22:55

Hmm...interesant. Cine stie ce motive au avut...
0

#51 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 28 noiembrie 2008 - 11:08

Probabil ca sa-i incurce pe ce i care vroiau s-o taie pe langa Bega...o "simpla trecere" de cativa metri s-a transformat intr-o capcana de 500 - 1000 m lungime...
0

#52 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 29 noiembrie 2008 - 18:18

...astazi pe la ora 12 aproximativ am fost in P-ta Badea Cartan pentru aprovizionare...ce mi-a fost dat sa vad....dinspre Uzina de Apa venea un vaporas (cu un "echipaj" format din trei persoane care lucreaza la cuRATTarea canalului Bega), care a andocat la mal...atunci am vazut ca exista acolo un debarcader unde se pot "agata" vaporasele, construit special in acest scop cu multi ani in urma (nu stiu pentru ce)...doi dintre cei trei membri ai "echipajului" s-au dus la piata la cumparaturi (ce imgine inedita in Timisoara), urmand ca dupa efectuarea acestora, sa plece inapoi spre Uzina de Apa (au ei acolo o mica baza)...ma uitam la acest debarcader (de parca il vedeam prima data acum), si mi-am dat seama ca daca s-ar construi niste trepte pentru urcare-coborare si s-ar largi la vreo 2 m (acum are 15-20 m lungime si vreo 80 cm latime, s-a scurs in timp pamantul pe el), s-ar putea folosi deja ca statie pentru vaporase...daca treceti pe acolo, aruncati-va o privire si veti vedea...
0

#53 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 29 noiembrie 2008 - 21:40

ce fain,cu vaporasul pe bega,dar daca eu as cumpara unu as putea sa circul cu el sau imi trebe aprobare sau alte hartii?<_<
0

#54 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 01 decembrie 2008 - 18:15

Vezi postareaalecs, la 29 Nov 2008, 21:40, a spus:

ce fain,cu vaporasul pe bega,dar daca eu as cumpara unu as putea sa circul cu el sau imi trebe aprobare sau alte hartii?:rad_masa:

...cred ca iti tebuie aprobari de la Directia Apelor (cep putin)...
0

#55 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 04 decembrie 2008 - 14:49

Vicele Orza vrea vaporetto pe Bega prin 2010
Viceprimarul Adrian Orza are astăzi o întâlnire cu reprezentanţii RATT şi Căpităniei Portului Timişoara, pentru a discuta despre proiectul privind introducerea transportului public pe Bega.
Edilul spune că Bega ar putea deveni navigabilă după ce se finalizează procesul de decolmatare. "Vrem să facem un plan urbanistic zonal pentru tot aliniamentul canalului Bega, pentru că lucrările trebuie corelate. Anul viitor vom face toate studiile necesare. Trebuie să vedem de câte ambarcaţiuni am avea nevoie, dacă mai trebuie să construim noi pasarele peste Bega şi să desschidem complet accesul pe sub poduri, pentru circulaţia pietonală", a arătat Adrian Orza. El estimează că vom putea circula pe Bega cu vaporetto în anul 2010.





sursa:tion.ro
0

#56 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 04 decembrie 2008 - 15:29

Tare as vrea sa o vad si pe asta
Banuiesc ca vaporasele le va cumpara primaria nu?
0

#57 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 decembrie 2008 - 15:48

...se pare ca treaba cu vaporasele devine totusi una serioasa...poate aflam ceva de la d-l Florin despre aceasta intalnire...nu cred sa fie investitia in vaporase una foarte mare...
0

#58 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 04 decembrie 2008 - 15:51

Totusi au sa fie vaporase moderne (cel putin asa cred) ca doar nu ar aduce niste "atichitati" :angry:
0

#59 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 04 decembrie 2008 - 17:18

Ne dam cu vaporasul pe Bega din 2010?

Joi, 04 12 2008, 17:10
autor: Diana Lupulescu


Cand se termina curatarea canalului Bega, atunci sa fie deja cumparate si vaporasele! Aceasta este ambitia Primariei. Vicele Adrian Orza s-a intalnit astazi cu reprezentanti ai RATT si ai Capitaniei Portului Bega.

Imagine postata
Imagine postata

Discutia a avut ca tema transportul cu vaporase pe Bega. Edilul crede ca daca anul viitor va fi terminata decolmatarea canalului, de prin 2010 s-ar putea introduce transportul cu vaporetto pe Bega.

„Discutiile au vizat creionarea primelor chestiuni care vor fi cuprinse in studiul de fezabilitate. Acesta va fi parte al unui plan urbanistic zonal, care va cuprinde faleza si zonele pietonale de-a lungul canalului. in zona centrala vor fi mai multe statii. De asemenea, vor exista pasarele pietonale. Trebuie sa deschidem complet accesul pe sub poduri, pentru circulatia pietonala. Sunt cateva lucruri pe care le avem de facut si care par costisitoare si greu de realizat, dar nu sunt”, a precizat viceprimarul Adrian Orza.

Mijloacele de transport care vor circula pe Bega peste doi ani, daca totul merge conform planului autoritatilor, vor fi precum cele de la Venetia, unde oamenii se deplaseaza cu vaporetto.

Sursa: agenda.ro
0

#60 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 05 decembrie 2008 - 10:23

D-le Florin, daca aveti informatii suplimentare de la aceasta intalnire, va rog sa ni le comunicati si noua...cu multumiri...
0

Arata acest topic


  • (11 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi