STP Timișoara Forum: Program de mers - Linia 4 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (9 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

Program de mers - Linia 4

#21 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 septembrie 2010 - 18:39

Arata-mi te rog un screenshot cu primele cateva ture ale trenului 4 (aluia care are plecarea de la ciarda rosie 2 la 5:46).
De asemenea te rog, tot aici, unul cu trenul de pe linia 1 care are plecarea de la umt la 18:31.
Zile lucratoare, pt ambele cazuri.
... din planificarea structurata pe trenuri.

Aceasta postare a fost editata de sorin_vd4ratt: 16 septembrie 2010 - 18:45

0

#22 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 septembrie 2010 - 19:54

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 16 septembrie 2010 - 12:30, a spus:

Sosirile in statia CR1 apar toate pe OBC cu doua minute mai devreme decat pe tabela din statie. Asta e tot ce am observat.

De exemplu 6:29 in loc de 6:31 sau 7:45 in loc de 7:47.

Stai un pic ca m-am pierdut de tot.
Pai tabelele astea pe statii (xls/format html copy-paste-uit in excel) nu sunt generate pe baza ACELORASI informatii care sunt si pe OBC si sunt si pe foile alea laminate cu graficul de mers ?

Adica planificarile pe trenuri (vezi exemplul atasat), nu sunt generate pe baza acelorasi informatii ca si planificarile organizate pe statii (vezi xls-urile atasate mai sus) ?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 4.jpg

Aceasta postare a fost editata de sorin_vd4ratt: 16 septembrie 2010 - 19:57

0

#23 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 septembrie 2010 - 20:06

Putin off-topic: 3554 a cirulat azi pe linia 4? :) Cu sau fara remorca?
0

#24 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 septembrie 2010 - 20:18

Vezi postareasorin_vd4ratt, la 16 septembrie 2010 - 19:54, a spus:

Stai un pic ca m-am pierdut de tot.
Pai tabelele astea pe statii (xls/format html copy-paste-uit in excel) nu sunt generate pe baza ACELORASI informatii care sunt si pe OBC si sunt si pe foile alea laminate cu graficul de mers ?

Adica planificarile pe trenuri (vezi exemplul atasat), nu sunt generate pe baza acelorasi informatii ca si planificarile organizate pe statii (vezi xls-urile atasate mai sus) ?


Da, m-am lamurit.
Pana acum am vazut trei variante diferite.
Si am sa ma refer doar la un singur aspect din totalul de aspecte care alcatuiesc diferenta dintre planificari.
Acesta este durata unei semiture.
Prima varianta (cea cu trenul 1, anexata in postul citat in postul asta): 32 de minute.
A doua varianta (cea cu varianta grafica si cu tooltip-ul care cand pui cursorul iti arata semitura): 35 de minute.
A treia varianta (tabelele cu statiile): 29 de minute.

In concluzie: tot Radfleetul este o adunatura de greseli (cel putin la capitolul planificari de mers).
Prima varianta stiu sigur ca pusca cu ce scrie pe OBC si am vazut cu ochii mei ca ce scrie pe OBC pusca si cu tabelul laminat / graficul de mers din cabina.
De aici pot concluziona doar ca urmatoarele 2 variante sunt niste copii facute manual, din punct de vedere al introducerii datelor, si facute in graba, si efectul se vede.

Am zis! :)

Aceasta postare a fost editata de sorin_vd4ratt: 16 septembrie 2010 - 20:19

0

#25 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 septembrie 2010 - 20:40

Cred ca te pripesti sa tragi concluzii si probabil gresesti. Daca ai avea acces direct la Radfleet probabil te-ai lamuri. Cand revin din concediu te invit odata pe la mine la laborator sa accesezi programul si sa vezi live cum lucreaza, nu asa din capturi ecran. Totusi, pe client il intereseaza tabelul din statie (identic cu ce ti-am trimis in format xls.) si poate comenta daca acesta nu se respecta. In rest, nu trebuie sa-l intereseze ce apare in Radfleet sau pe OBC, ori pe graficele conducatorilor de vehicule. Daca observi diferente mari fata de tabelele primite sau cele din statii, diferente observate in traseu nu acasa pe PC, le poti sesiza fara retineri, dispeceratului central.
0

#26 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 septembrie 2010 - 21:05

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 16 septembrie 2010 - 20:40, a spus:

Cred ca te pripesti sa tragi concluzii si probabil gresesti. Daca ai avea acces direct la Radfleet probabil te-ai lamuri. Cand revin din concediu te invit odata pe la mine la laborator sa accesezi programul si sa vezi live cum lucreaza, nu asa din capturi ecran. Totusi, pe client il intereseaza tabelul din statie (identic cu ce ti-am trimis in format xls.) si poate comenta daca acesta nu se respecta. In rest, nu trebuie sa-l intereseze ce apare in Radfleet sau pe OBC, ori pe graficele conducatorilor de vehicule. Daca observi diferente mari fata de tabelele primite sau cele din statii, diferente observate in traseu nu acasa pe PC, le poti sesiza fara retineri, dispeceratului central.

1. Abia astept sa trec pe la laborator sa vad. Cand mai exact te intorci din concediu ? :)
2. E adevarat ca nu TREBUIE sa-l intereseze, dar de la "cum trebuie" la "cum este" e distanta mare. Uite ca pe mine ma intereseaza, sunt obsedat de detalii, si observ ca nu sunt aceleasi.
Ce sa mai astept ca tabelele pe statii oferite mie ca si client sa fie respectate in teren, cand ele nici macar nu sunt aceleasi cu ce stiu conducatorii ca trebuie sa respecte (ceea ce vad pe OBC si pe grafice).

Aceasta postare a fost editata de sorin_vd4ratt: 16 septembrie 2010 - 21:23

0

#27 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 septembrie 2010 - 21:45

Ma intorc la inceputul lui octombrie.
0

#28 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 17 septembrie 2010 - 14:43

Vezi postareasorin_vd4ratt, la 16 septembrie 2010 - 21:05, a spus:

... Uite ca pe mine ma intereseaza, sunt obsedat de detalii,....



Asta sincer am cam observat! Nu ar trebui sa ne obosesti si pe noi cu asta! Ai PM, foloseste-l! :) :regulamentul:
0

#29 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 octombrie 2010 - 22:10

Am avut deosebita ocazie sa vad un OBC pe linia 4 ... Si intr-adevar semitura s-a marit cum se vedea si intr-un din capturile din Radfleet, de la 32 la 35 de minute.
Daca asta e singura modificare , durata unei ture complete s-a marit de la 70 la 76 de minute.

Acum se pune intrebarea din nou: care dintre distantele de pe parcurs s-a modificat ?
Pe vechiul model era astfel:
Torontal - Pta 700: 9 minute
Pta 700 - Pta Traian: 8 minute
Pta Traian - AEM: 11 minute
AEM - IOT: 4 minute
Total: 32 minute

Florine, ma poti ajuta ?
Daca te ajuti de planificarile pe statii din Radfleet, nu te deranja, daca aduni distantele dintre statii iti iese SIGUR semitura mai scurta decat durata de pe OBC si de pe graficele fizice.

Aceasta postare a fost editata de sorin_vd4ratt: 07 octombrie 2010 - 22:11

0

#30 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 octombrie 2010 - 22:31

Practic parcurge o semitura in aprox. 40 de minute (la ora 8:30). Uite un exemplu practic ca sa poti trage singur concluziile:

Fisier atasat  tv4.xls (19.5K)
Number of downloads: 567 Pleaca din Ciarda la 8:24 si ajunge la Torontal la 9:04 (este o captura reala nu o planificare sau un grafic)
0

#31 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 octombrie 2010 - 17:30

Vezi postareasorin_vd4ratt, la 07 octombrie 2010 - 22:10, a spus:

Am avut deosebita ocazie sa vad un OBC pe linia 4 ... Si intr-adevar semitura s-a marit cum se vedea si intr-un din capturile din Radfleet, de la 32 la 35 de minute.
Daca asta e singura modificare , durata unei ture complete s-a marit de la 70 la 76 de minute.

Acum se pune intrebarea din nou: care dintre distantele de pe parcurs s-a modificat ?
Pe vechiul model era astfel:
Torontal - Pta 700: 9 minute
Pta 700 - Pta Traian: 8 minute
Pta Traian - AEM: 11 minute
AEM - IOT: 4 minute
Total: 32 minute

Florine, ma poti ajuta ?
Daca te ajuti de planificarile pe statii din Radfleet, nu te deranja, daca aduni distantele dintre statii iti iese SIGUR semitura mai scurta decat durata de pe OBC si de pe graficele fizice.


Da, intr-adevar s-a modificat timpul pe tura de la 70 la 76 minute. Daca aceasta modificare s-a facut ca urmare a limitarilor de viteza de pe calea Buziasului si din Torontalului, probabil timpii din acele zone au fost modificati. Probabil cea mai buna varianta sa afli cu exactitate noii timpi este sa reusesti sa vezi un grafic tiparit de la un vatman. Oricum, nu cred ca s-a modificat timpul de 8 minute intre Piata 700 si Piata Traian, pentru ca atunci ar fi trebuit sa se modifice (cel putin teoretic) acest timp si pentru celelalte linii care parcurg distanta asta (1,2,5,6) si s-ar fi modificat timpul pe o tura si la liniile astea. Dar, din cate stiu eu linia 1 tot la 70 de minute / tura a ramas si linia 2 la fel, tot 72.
Din .xls-ul de mai sus rezulta: 1-ca acel vatman s-a ales cu o distanta de 5 minute (in loc de 35 de min/semitura a facut 40) - asta daca nu avea avans cumva cand a plecat de la Ciarda Rosie, si 2-ca diferenta cea mai mare fata de timpii vechi este totusi pe traseul Piata Traian-Piata 700, desi totusi tind sa cred ca nu acolo s-a facut modificarea (din motivul mentionat mai sus). In schimb asta dovedeste si altceva: daca timpul a ramas de 8 minute, acea parte a graficului este cea mai greu de respectat de catre vatmani, cel mai probabil din cauza traficului, si ca probabil acolo ar trebui facuta o modificare pentru toate liniile afectate, ca sa se poata respecta graficele.

Intr-adevar timpii pe statii din Radfleet adunati fac semitura sa para MULT mai scurta si timpii de stationare de la capete FOARTE lungi (ceea ce nu corespunde cu timpii de pe OBC sau de pe graficele tiparite de la vatmani, si foarte probabil nici cu realitatea de pe traseu - chiar daca vatmanul pleaca la fix de la capete. Exemplul postat de Dl. Florin confirma acest lucru: mai degraba vatmanul nu reuseste sa parcurga semitura nici macar in timpul - mai lung - de pe graficul tiparit/OBC (35 de minute), decat sa o parcurga conform timpilor din Radfleet (28 de minute/semitura) si sa stea vreo 9-10 minute la capat). Plecarile de la capetele de linii din Radfleet sunt insa corecte.
In legatura cu acest subiect, am si eu o presupunere: cred ca plecarile de la capetele de linie au fost introduse manual de catre cineva (ca urmare a schimbarii graficelor) si sunt corecte, iar plecarile din restul statiilor sunt calculate ca diferenta fata de statia anterioara/capatul de linie, fie automat cu ajutorul unui soft, fie au fost introduse (tot ca diferente, nu ca timp exact, si se schimba automat cand se modifica ora de plecare de la capat) mai demult, cand parcurgerea unei semiture se facea in alt timp, si de aici provine neconcordanta cu OBC-ul/graficul tiparit. E doar o presupunere! De asemenea am observat in unele cazuri ca parcurgerea aceleiasi statii (conform timpilor pe statii din Radfleet) are alocata un timp diferit pe o linie fata de alta linie.
0

#32 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 octombrie 2010 - 21:18

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 07 octombrie 2010 - 22:31, a spus:

Practic parcurge o semitura in aprox. 40 de minute (la ora 8:30). Uite un exemplu practic ca sa poti trage singur concluziile:

Atasament tv4.xls Pleaca din Ciarda la 8:24 si ajunge la Torontal la 9:04 (este o captura reala nu o planificare sau un grafic)


Nu ma ajuta practica (desi e interesant de stiut ca exista o astfel de statistica, chit ca nu prea se vede pe teren la ce foloseste).
Ma intereseaza teoria/planificarea.
Stiu sigur ca ce scrie pe OBC coincide in cel mai precis mod cu graficul tiparit.
Ceea ce nu inteleg este de ce semitura in desfasuratorul planificarii pe statii difera de ceea ce scrie atat pe OBC cat si pe graficul tiparit.
Toate 3 ar trebui sa reprezinte una si aceeasi planificare.

Aceasta postare a fost editata de sorin_vd4ratt: 13 octombrie 2010 - 21:19

0

#33 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 decembrie 2010 - 21:38

Florine, in ce masura poti posta aici intervalele de timp dintre acele statii de pe graficele tiparite, de-a lungul unei singure semiture ?
Este vorba de intervalele:
- Torontal-700 = ... min
- 700-Traian = ... min
- Traian-AEM = ... min
- AEM-IOT = ... min

In total suma acestor 4 intervale ar trebui sa ne dea 35 minute.

Repet, informatia corecta se afla pe graficele tiparite, nu pe ceea ce genereaza Radfleetul pe baza plecarilor de la capete.

Intrebarea vine din curiozitatea vizavi de identificarea acelor intervale care s-au marit, fara de varianta precedenta a acestor grafice.
Ai acces la ele? (La unul din ele ar fi suficient)

Aceasta postare a fost editata de sorin_vd4ratt: 10 decembrie 2010 - 21:40

0

#34 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 decembrie 2010 - 21:43

Nu, din pacate nu am acces. Ce as putea face, e sa ma uit in rapoartele de viteza si sa vad in cat timp sunt parcurse distantele respective in realitate de un vehicul aflat in traseu.
0

#35 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 decembrie 2010 - 21:57

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 10 decembrie 2010 - 21:43, a spus:

Nu, din pacate nu am acces. Ce as putea face, e sa ma uit in rapoartele de viteza si sa vad in cat timp sunt parcurse distantele respective in realitate de un vehicul aflat in traseu.

La capitolul asta ma descurc. :(

Alta intrebare.
Azi dimineata am mers cu trenul care are plecarea de la Torontal la 6:49 iar in statia de la Mecatim a fost la 7:17. In momentul in care s-a oprit acolo, computerul a facut tranzitia de la prima sageata de intarziere la patratul verde din mijloc ce indica faptul ca e in grafic.
Tu ziceai ca acele sageti se "aprind" pe baza acelorasi estimari pe care Radfleetul le face si in cazul graficelor generate de el, pe care, in unele cazuri, le-ai si postat aici, dar conform carora statia de la Mecatim nu are plecarea la 7:17, ci la 7:12(!).
Atunci vin sa cu intrebarea: cum stabileste computerul de bord, inainte sa indice prin acele sageti, in ce masura mtc-ul e la grafic?

Aceasta postare a fost editata de sorin_vd4ratt: 10 decembrie 2010 - 21:59

0

#36 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 decembrie 2010 - 22:07

Sagetile nu se aprind in functie de estimari (timpi intermediari) ci in functie de deplasarea in timp real comparativ cu graficul. OBC are graficul (nu timpii intermediari) incarcat la iesirea din depou (prin intermediul retelei wireless) si linia respectiva se incarca automat la deschiderea schimbului cu cardul vatmanului (conform planificarii)
Timpii intermediari sunt doar afisati in Radfleet si nu sunt folositi in calcule. (au doar un simplu caracter informativ)
0

#37 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 decembrie 2010 - 22:09

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 10 decembrie 2010 - 22:07, a spus:

Sagetile nu se aprind in functie de estimari (timpi intermediari) ci in functie de deplasarea in timp real comparativ cu graficul. OBC are graficul incarcat la iesirea din depou (prin intermediul retelei wireless) si linia respectiva se incarca automat la deschiderea schimbului cu cardul vatmanului (conform planificarii)

Multumesc pt reimprospatarea memoriei. :(
Poate repet intrebarea, dar care sa fie un asemenea impediment in luarea graficelor pe un USB-Drive de pe calculatorul din depou ?

Aceasta postare a fost editata de sorin_vd4ratt: 10 decembrie 2010 - 22:14

0

#38 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 decembrie 2010 - 22:16

Prefer sa astept sa primesc graficele de la serviciul care le realizeaza. O sa afisez pe pagina web, exact ce primesc de la ei. La fel si update-urile pe timp de vacanta sau alte cazuri in care acestea se modifica.
0

#39 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 11 decembrie 2010 - 00:48

Se poate o estimare cu privire la momentul in care "serviciul" va elibera graficele?

Aceasta postare a fost editata de Florin.B RATT: 11 decembrie 2010 - 11:08

0

#40 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 decembrie 2010 - 00:50

O sa-i mai intreb si daca am un raspuns o sa-l postez.
0

Arata acest topic


  • (9 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi