STP Timișoara Forum: Linia 21 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (7 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia 21 Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#41 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 ianuarie 2010 - 11:24

Da, pe linia 21 este un singur autobuz. La orele de varf timpul de asteptare este de aprox. 25 de minute. Daca conditiile meteo sau de trafic sunt dificile e posibil sa creasca acest timp. :rolleyes:
0

#42 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 ianuarie 2010 - 12:42

Datele de incarcare ce indica? Nu ar fi loc si de un al doilea, macar pana iesim din iarna? :(
0

#43 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 ianuarie 2010 - 12:52

O sa incerc sa le obtin luni.
0

#44 Useril este offline   Katty 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 29 ianuarie 10
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 ianuarie 2010 - 14:23

Ideea e ca autobuzele nu au circulat ore intregi... nu ca ar fi intarziat sau n-ar fi venit 25 de minute. Ieri de exemplu de la ora 10 cel putin pana la ora 2 nu a circulat niciun autobuz. Si inca nu e vacanta intersemestriala ca sa se rareasca in halul asta cursele. Si chiar si atunci sunt alte persoane care au nevoie de legatura cu orasul.
Multumesc pentru raspunsurile date pana acum. Mai astept. :(
0

#45 Useril este offline   Costi 

  • Conducator autobuz
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 29 ianuarie 10
  • Sexul:masculin

Postat 31 ianuarie 2010 - 14:07

Vezi postareaKatty, la 30 Jan 2010, 14:23, a spus:

Ideea e ca autobuzele nu au circulat ore intregi... nu ca ar fi intarziat sau n-ar fi venit 25 de minute. Ieri de exemplu de la ora 10 cel putin pana la ora 2 nu a circulat niciun autobuz. Si inca nu e vacanta intersemestriala ca sa se rareasca in halul asta cursele. Si chiar si atunci sunt alte persoane care au nevoie de legatura cu orasul.
Multumesc pentru raspunsurile date pana acum. Mai astept. :coolspeak:

tu daca nu ti sar plati orele suplimentre,ai lucra pe grtis? Sunt aproape 75% din soferi care au norma de ore inca di data de 26
0

#46 Useril este offline   Katty 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 29 ianuarie 10
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara

Postat 31 ianuarie 2010 - 14:22

Vezi postareaCosti, la 31 Jan 2010, 14:07, a spus:

tu daca nu ti sar plati orele suplimentre,ai lucra pe grtis? Sunt aproape 75% din soferi care au norma de ore inca di data de 26

Imi pare rau daca nu vi s-au platit orele suplimentare dar asta chiar nu e problema mea. Problema asta o puteti rezolva cu sefii dvs,conducerea... eu platesc abonament si pe zilele in care nu ma pot folosi de mijlocele de transport. In cel mai rau caz ati fi putut aununta aceasta'greva' din bun simt.... calatorii au stat in statii ore ...nu toata lumea are conditia fizica necesara si/sau varsta ca sa parcurga cei 2 km pe jos si nu e prea placut pe vremea asta,intelegeti? :coolspeak:
0

#47 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 31 ianuarie 2010 - 17:50

Vezi postareadAImon, la 30 Jan 2010, 12:42, a spus:

Datele de incarcare ce indica? Nu ar fi loc si de un al doilea, macar pana iesim din iarna? :coolspeak:

Care date de încărcare? Acest sistem "perimat" de "studiu la pieţii" nu se mai foloseşte de când cu monitorizarea datelor care vin pe server. Or, acestea vor corespunde realităţii, doar atunci când se va găsi o metodă de a-i obliga pe TOţI POSESORII DE CARDURI ŞI BILETE, să le valideze.
0

#48 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 31 ianuarie 2010 - 18:00

Vezi postareaKatty, la 31 Jan 2010, 14:22, a spus:

Imi pare rau daca nu vi s-au platit orele suplimentare dar asta chiar nu e problema mea. Problema asta o puteti rezolva cu sefii dvs,conducerea... eu platesc abonament si pe zilele in care nu ma pot folosi de mijlocele de transport. In cel mai rau caz ati fi putut aununta aceasta'greva' din bun simt.... calatorii au stat in statii ore ...nu toata lumea are conditia fizica necesara si/sau varsta ca sa parcurga cei 2 km pe jos si nu e prea placut pe vremea asta,intelegeti? :coolspeak:

Doamna Katty, sincer vă înţeleg. După cum îi înţeleg şi pe beneficiarii abonamentelor de pe linia 33, care sunt nevoiţi să se înghesuie în cele 8 autobuze care circulă în locul celor 14 existente anul trecut.
Poate n-o să mă credeţi, dar am încercat în nenumărate rânduri să sensibilizăm conducerea cu privire la problemele cu care ne confruntăm. Cred că imaginaţi răspunsul pe care l-am primit de fiecare dată. Aduce mult cu expresia " Don't call us, we'll call you"!
0

#49 Useril este offline   Katty 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 29 ianuarie 10
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 februarie 2010 - 01:16

Vezi postareaemilut, la 31 Jan 2010, 18:00, a spus:

Doamna Katty, sincer vă înţeleg. După cum îi înţeleg şi pe beneficiarii abonamentelor de pe linia 33, care sunt nevoiţi să se înghesuie în cele 8 autobuze care circulă în locul celor 14 existente anul trecut.
Poate n-o să mă credeţi, dar am încercat în nenumărate rânduri să sensibilizăm conducerea cu privire la problemele cu care ne confruntăm. Cred că imaginaţi răspunsul pe care l-am primit de fiecare dată. Aduce mult cu expresia " Don't call us, we'll call you"!

Multumesc pentru intelegere emilut,dar sincer.... ar fi fost mult mai usor pentru toata lumea daca treaba asta ar fi fost anuntata. Un afis in statii,orice.... anyway.... traim in Romania,right?
0

#50 Useril este offline   A13 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 25 aprilie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 februarie 2010 - 18:32

S-au rezolvat problemele legate de circulatia autobuzului?
Mai are intarzieri, datorate traficului aproape inexistent de pe intreg traseul?
Se va prelungi traseul pana in apropierea coloniei Slavic?
0

#51 Useril este offline   Costi 

  • Conducator autobuz
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 29 ianuarie 10
  • Sexul:masculin

Postat 02 februarie 2010 - 22:02

Vezi postareaKatty, la 31 Jan 2010, 14:22, a spus:

Imi pare rau daca nu vi s-au platit orele suplimentare dar asta chiar nu e problema mea. Problema asta o puteti rezolva cu sefii dvs,conducerea... eu platesc abonament si pe zilele in care nu ma pot folosi de mijlocele de transport. In cel mai rau caz ati fi putut aununta aceasta'greva' din bun simt.... calatorii au stat in statii ore ...nu toata lumea are conditia fizica necesara si/sau varsta ca sa parcurga cei 2 km pe jos si nu e prea placut pe vremea asta,intelegeti? :pace:

Domnisoara Katty nu a fost vorba de nici o greva,pur si simplu autobuzul care era pe linia 21 a ramas cu ingetat si cu totu ca soferi erau in garaj nu a iesit nici unu pt simplu motiv ca nu vrea nimeni sa lucreze pe gratis,daca ati fi urmarit stirile de la pro tv purtatorul de cuvant al regiei a spus ca orele suplimentare nu se vor plati
0

#52 Useril este offline   Katty 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 29 ianuarie 10
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 februarie 2010 - 22:00

Vezi postareaCosti, la 2 Feb 2010, 22:02, a spus:

Domnisoara Katty nu a fost vorba de nici o greva,pur si simplu autobuzul care era pe linia 21 a ramas cu ingetat si cu totu ca soferi erau in garaj nu a iesit nici unu pt simplu motiv ca nu vrea nimeni sa lucreze pe gratis,daca ati fi urmarit stirile de la pro tv purtatorul de cuvant al regiei a spus ca orele suplimentare nu se vor plati

Ok ...deci e vina mea acum ca nu am prins stirile de la protv. Eu inteleg ca nimeni nu vrea sa lucreze pe gratis dar totusi...sa nu ne batem joc unii de ceilalti,de acord?
0

#53 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 03 februarie 2010 - 22:10

Vezi postareaKatty, la 3 Feb 2010, 22:00, a spus:

Ok ...deci e vina mea acum ca nu am prins stirile de la protv. Eu inteleg ca nimeni nu vrea sa lucreze pe gratis dar totusi...sa nu ne batem joc unii de ceilalti,de acord?

Domnişoară Katty, soluţia nu se află la îndemâna şoferilor, şi nici a dispecerilor. Există undeva acolo sus, în conducerea regiei, nişte persoane foarte bine plătite pt a GÂNDI. Acestora ar trebui să vă adresaţi.
BTW. Pe lângă timpul pe care şi l-ar sacrifica pt a presta o muncă inutilă, şoferii ar mai fi obligaţi şi la plata combustibilului consumat, aferent acesteia.
0

#54 Useril este offline   Katty 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 29 ianuarie 10
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 februarie 2010 - 15:51

Vezi postareaemilut, la 3 Feb 2010, 22:10, a spus:

Domnişoară Katty, soluţia nu se află la îndemâna şoferilor, şi nici a dispecerilor. Există undeva acolo sus, în conducerea regiei, nişte persoane foarte bine plătite pt a GÂNDI. Acestora ar trebui să vă adresaţi.
BTW. Pe lângă timpul pe care şi l-ar sacrifica pt a presta o muncă inutilă, şoferii ar mai fi obligaţi şi la plata combustibilului consumat, aferent acesteia.

Ok, eu m-am adresat acestui forum deoarece aveam nevoie de niste raspunsuri iar in legatura cu faptul ca soferii ar fi fost obligati la plata combustibilului,sincer, eu nu aveam de unde sa stiu. Multumesc pt explicatii btw. :)
0

#55 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 06 februarie 2010 - 10:09

Vezi postareaCosti, la 2 Feb 2010, 22:02, a spus:

Domnisoara Katty nu a fost vorba de nici o greva,pur si simplu autobuzul care era pe linia 21 a ramas cu ingetat si cu totu ca soferi erau in garaj nu a iesit nici unu pt simplu motiv ca nu vrea nimeni sa lucreze pe gratis,daca ati fi urmarit stirile de la pro tv purtatorul de cuvant al regiei a spus ca orele suplimentare nu se vor plati



Asa bate vantul dintr-o parte....
Insa din cealalta parte bate invers. SI anume auzisem din surse neoficiale, insa interioare (autobuze), de o greva pe ziua respectiva. OK! A fost ce a fost, a trecut.

Insa sa va intreb: Dispecerul si conducerea imediat superioara nu este de vina, ei nu platesc orele splimentare. SOferul nu este de vina deoarece nimeni nu lucreaza pe gratis. Ai mai marii regiei nu sunt de vina,deoarece ei nu raspund. Atunci va intreb sincer, calatorul care plateste este de vina? :)
0

#56 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 06 februarie 2010 - 12:16

A fost greva, la PROtv au aratat soferii in fata garajului.
0

#57 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 06 februarie 2010 - 12:25

Vezi postareacseh_17, la 6 Feb 2010, 10:09, a spus:

Asa bate vantul dintr-o parte....
Insa din cealalta parte bate invers. SI anume auzisem din surse neoficiale, insa interioare (autobuze), de o greva pe ziua respectiva. OK! A fost ce a fost, a trecut.

Insa sa va intreb: Dispecerul si conducerea imediat superioara nu este de vina, ei nu platesc orele splimentare. SOferul nu este de vina deoarece nimeni nu lucreaza pe gratis. Ai mai marii regiei nu sunt de vina,deoarece ei nu raspund. Atunci va intreb sincer, calatorul care plateste este de vina? :coolpics:

Eu nu am auzit de nicio grevă.
Iar, în ce priveşte persoanele care sunt răspunzătoare de situaţia actuală, ele trebuiesc căutate undeva la nivelul conducerii.
Fiecare secţie îşi face necesarul de ore - traseu / lună, ţinând seama de liniile pe care le are arondate, numărul de trenuri, vârfuri, orele aferente fiecărui tren sau vârf, timpii de dizlocare, timpii de staţionare, orele de rezervă. Trebuie ţinut cont şi de persoanlul aflat în concediul de odihnă, sau medical. Acest necesar se înaintează conducerii regiei, care este obligată să asigure un număr suficient de angajaţi pt acoperirea orelor de circulaţie. Se pare că legea referitoare la interzicerea efectuării de ore suplimentare i-a luat pe nepregătite pe şefi.
Deşi s-au angajat în ultima perioadă, mulţi şoferi de autobuz, numărul lor este încă insuficient pt a face faţă cererii din traseu. Mulţi şoferi sunt dizlocaţi la coloana Metropolitan, şi lipsa lor se simte acut.
Până acum nu s-au ivit astfel de probleme, pt că fiecare şofer avea dreptul la efectuarea a 32 de ore suplimentare în fiecare lună. Erau şi şoferii mulţumiţi, pt că puteau realiza un venit suplimentar de cca 3-4 sute de lei, era mulţumită şi regia. Acum, s-au încurcat lucrurile.
Şoferii pot lucra cele 32 de ore suplimentare, dar primesc în schimbul lor zile libere plătite, pe parcursul lunii următoare. Iar dacă nu vor să lucreze acele ore, nimeni nu-i poate obliga. Zilele de recuperare se plătesc la simplu, în vreme ce orele suplimentare se plăteau 200%.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 09 februarie 2010 - 22:04

0

#58 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 06 februarie 2010 - 18:58

Vezi postareaalecs, la 6 Feb 2010, 12:16, a spus:

A fost greva, la PROtv au aratat soferii in fata garajului.

La Galaţi.
0

#59 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 06 februarie 2010 - 21:28

Vezi postareaemilut, la 6 Feb 2010, 19:58, a spus:

La Galaţi.

La Timisoara.
Era filmat in fata garajului, se vedeau Mercedesurile si un ikarus parca.
0

#60 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 06 februarie 2010 - 22:51

Vezi postareaalecs, la 6 Feb 2010, 21:28, a spus:

La Timisoara.
Era filmat in fata garajului, se vedeau Mercedesurile si un ikarus parca.

Domnule alecs, vă rog să-mi daţi câteva amănunte referitoare la această grevă. Eu am lucrat până joi, şi nu auzisem nimic de vreo grevă. De vineri mă aflu în libere, iar chiar în seara asta am vorbit cu garajul, dar nu mi-a spus nimeni nimic.
0

Arata acest topic


  • (7 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi