STP Timișoara Forum: Linia Expres 8 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (33 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia Expres 8 Evaluare topic: -----

#621 Useril este offline   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 722
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 25 aprilie 2019 - 13:41

Din nou, o cerere facuta aici, pentru ca aici nu are cine sa transmita acesta informatie mai departe. D-nul Florin nu se ocupa de asa ceva.
Cea mai buna metoda este sunatul la ei sau reclamatia online. Trebuie inteleasa treaba asta, degeaba ne plangem aici sau pe retele sociale, STPT-ul nu se va uita aici si nu va actiona. Trebuia urmat cadrul legal.
A nu se intelege ca sunt contra sau ca nu inteleg problema cauzata, dar nu se pot face de aici multe lucruri.

1

#622 Useril este offline   calatorulVesel 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 31 iulie 19

Postat 31 iulie 2019 - 14:59

Calatoresc de ceva timp cu E8 si constat cu bucurie ca in ultimul timp:
1. Se respecta intervalul orar
2. NU se mai sare peste ore <ca sa asteptam in statie degeaba>
3. Unii soferi & soferite dau dovada de umanitate si asteapta cate un calator ce alearga disperat ca sa prinda autobuzul. :clap2: :clap2:

Desigur, exista si exceptii: cate un sofer care iti inchide usile in nas, chiar daca urmatorul autobuz vine peste 50 min :nu:
1

#623 Useril este offline   Logorius2 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 26 ianuarie 19
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara
  • Interese:Infrastructura, Arta, Arhitectura, Medicina, Electronica, Literatura, Lingvistica și alte nemenționabile.

Postat 31 iulie 2019 - 20:57

În sfârșit, ceva pozitiv în toată „marea” de probleme!
O fază „nașpa” de genul 'călăroului lăsat cu ochii în soare' am văzut în stația Tv 9 la Spitalul Județean. Un vârstnic se străduia să ajungă tramvaiul oprit în stație, dar era pe trotuarul dinspre marginea carosabilului și nu putea traversa pentru că semaforul pietonilor era pe roșu și mașini veneau în continuu. Tramvaiul mai zăbovea în stație chiar dacă, aparent, nu mai cobora sau urca niciul călător. Când, în sfârșit, nu mai soseau mașini din intersecție, moșul trece în grabă zebra și ajunge în dreptul ușii din spate a tramvaiului ca să fie lăsat, fix în acel moment, în urma tramvaiului. Mi s-a părut cel mai josnic gest din partea unui vatman.

Dar mă bucur să aud și că mai sunt cazuri fericite!

Aceasta postare a fost editata de Logorius2: 31 iulie 2019 - 20:57

0

#624 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 03 august 2019 - 13:42

Bun, asta cu calatorii lasati in statie are 2 fete. Se spune ca dupa mtc se asteapta nu se alearga, si sunt perfect deacord cu aceasta idee, IN CONDIITILE in care, aceste nu vin odata pe ora. Caz in care, astfel de gesturi mi se par de ultima speta... Nu avem un transport in orasul nostru, cu pretentii europene, prin urmare sa nu ne asteptam nici la un comportanment european de la calatori.
1

#625 Useril este offline   Bodo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 24 ianuarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 03 august 2019 - 18:48

Chiar daca nu e despre E8, continui și eu aici cu o întâmplare cam ca cea de mai sus. Eram in 40, cobor la Poștă unde mă aștepta o prietena, de acolo continuam drumul împreună cu 15-le. Ajungem in statie, cobor eu și încă câteva persoane și ne îndreptăm spre 15, prietena mea atunci atunci urca, moment în care e prinsa de ușile autobuzului, acesta plecând exact când traversam noi strada. Cu toate că se știe că din 40 mai tot timpul sunt persoane care vor sa continue călătoria 15 sau 16 (și de obicei șoferii așteaptă un minut sa urce călătorii), șoferul acela nici nu a stat pe gânduri și a tot plecat.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
0

#626 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 02 septembrie 2019 - 08:49

@Florin, de luni se schimba graficele? Cand vor aparea cele noi pe site?
am postat aici pentru ca ma intereseaza in mod special pentru E8.
0

#627 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 septembrie 2019 - 12:47

Pai, colegii pregateau pentru data de 9 grafice noi la E4. Cand imi vor trimite aceste grafice, probabil vor avea pe server toate graficele in varianta "scoala". O sa va anunt cand le primesc.
1

#628 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 06 septembrie 2019 - 20:59

Florin, stii ceva de grafice noi pt E8? Nu de alta, dar nu vreau sa bomban luni dimineata la 6 prin statii :smilie_les_006:
0

#629 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 septembrie 2019 - 22:42

Maine dimineata o sa fie pe site, in jurul orei 11.
0

#630 Useril este offline   calatorulVesel 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 31 iulie 19

Postat 03 octombrie 2019 - 10:14

:coolspeak: Graficele respectate in ultimul timp, asta fiind o imbunatatire, iar soferii tot mai amabili.
O curiozitate, soferii nu ar trebui sa fie protejati de calatori <ex cum este la tramvaie>? Ma gandesc totusi ca seara ajung prin Plopi, unde iti este groaza sa mergi si ziua, singuri cu cetatenii galagiosi, ce vesnic n-au bilet..se stie la cine ma refer. :eusa_think: In plus, statia de la Plastique Form este sub orice critica, in mijlocul campului si plina de balarii, semnalizata doar printr-un stalp, incat ai impresia nu ca astepti autobuzul, ci ca practici cea mai veche meserie din lume (scuzati exprimarea) :whistle:

Aceasta postare a fost editata de calatorulVesel: 03 octombrie 2019 - 10:17

1

#631 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 octombrie 2019 - 11:39

Unele autobuze au o cabina inchisa, chiar si Conecto G-urile, dar nu toate.
0

#632 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 03 noiembrie 2019 - 12:55

Vezi postareacalatorulVesel, la 03 octombrie 2019 - 10:14, a spus:

:coolspeak: Graficele respectate in ultimul timp [...]


Sigur nu ai asteptat zilnic E8-ul asa pe la 6:00 - 6:30... nu pot sa imi explic de ce sare uneori o tura (nu vine cel de 6:36 statia Levantica). Stiu ca uneori intarzie, insa alteori sare peste tura respectiva..si e totusi dimineata, nu ora de varf. Peste zi nici nu mai caut grafic, merg in statie si cand vine, vine.
1

#633 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 01 decembrie 2019 - 14:02

Vad ca domn' primar se lauda sus si tare ca suplimenteaza mijloacele de transport pe unele linii.
Inseamna ca a crescut numarul angajatilor STPT si va fi cine sa le conduca, sau?!?
In privinta graficelor, vor aparea noi? Daca da, de cand? Pe mine personal ma intereseaza E8.
0

#634 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 decembrie 2019 - 21:38

Sunt pe site. Daca nu se vad cele noi, incearca sa stergi cash-ul browserului, sau da cateva refresh-uri (F5).
0

#635 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 22 martie 2023 - 18:16

Am avut ocazia ieri sa ma enervez aiurea cu statiile liniei E8, cu localizarea si denumirea lor. A unora dintre ele. Despre statiile Pestalozzi si Parvan am scris mai demult dar tampenia a ramas in continuare.
Insa ieri m-am lovit de statiile Saguna si Baba Dochia.
Statia Saguna (sensul spre Plopi) se afla in Printul Turcesc langa statiile de tramvai din Printul Turcesc. Statiile de tramvai se numesc "Printul Turcesc" (absolut corect) iar statia de autobuz E8 din aceeasi locatie se numeste Saguna. Care este logica unei astfel de numiri? Daca ar purta acelasi nume (cum ar fi corect) se subintelege ca acolo se poate face si o transbordare. Asa intelege acest lucru numai mintea aluia care le-a botezat asa. Si Timisoara este pline cu astfel de principii idioate de numiri de statii.

Pe sensul invers perechea statiei Saguna se numeste Baba Dochia si se afla la distanta de 275 m in linie dreapta de statia Saguna. Si nici n-o vezi cu ochiul liber pentru ca este dupa o curba. Orice minte mai luminata ar fi tras statia pereche mai aproape una de alta, respectiv statia Baba Dochia ar fi stabilit-o tot in Printul Turcesc dupa semafor (unde este si loc pentru refugiul autobuzului), in diagonala cu perechea ei si le-ar fi denumit pe amandoua "Printul Turcesc" ca la tramvaie.

Statia "Baba Dochia" este pozitionata dupa sensul giratoriu de pe strada Baba Dochia.

Ieri cat am stat ca prostul la tramvaiul 2 in Printul Turcesc (am scris acest lucru in topicul Liniei 2), au trecut 3 autobuze ale liniei E8 insa nu eram sigur unde este statia acesteia in acea zona. Doar banuiam ca este dincolo de sensul giratoriu.
Daca acea statie ar fi in Printul Turcesc cum ar fi si logic, oricine vine la L2 poate lua E8 in cazul in care tramvaiul intarzie si invers, oricine vine la E8 poate lua si L2 sa-l scoata din zona.
Asta inseamna transport in comun atractiv pentru calatori, sa ai aternative la indemna mai peste tot unde este posibil. Iar in aceasta locatie este posibil acest lucru daca cei platiti sa gandeasca ar si gandi!

De observat si distanta prea mica apoi intre statia "Baba Dochia" si statia "Iepurelui".

Constat mai mereu ca avem prea multe persoane care isi bat joc de acest oras dupa bunul plac, fie din nepricepere, fie din nepasare, fie in mod intentionat, atat la nivelul primariei cat si la nivelul STPT/SMTT.


Iata o harta ilustrativa a celor scrise mai sus... Dar si doua print-screenuri cu numele statiilor pe tur si retur...


Imagine atasata: statii e8 01.jpg Imagine atasata: statii e8 02.jpg Imagine atasata: statii e8 03.jpg
2

#636 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 22 martie 2023 - 19:43

Dar pe sensul spre Sagului ar putea chiar sa imparta statia cu tramvaiul, cum s-ar putea intampla in mai multe locuri in oras (Piata Maria, Catedrala daca ar fi 33 prelungit pana la Spitalul de Copii, Hotel Continental daca ar muta statiile de tramvai sa fie fata in fata...). Nu ar fi primul oras unde tramvaiul si autobuzul impart statiile, si face transbordarea mai simpla, si necesita mai putina infrastructura (un peron in loc de doua, un afisaj in loc de doua, etc). De altfel si in Timisoara mai aveam situatia asta unde minibuzul 5 impartea statiile cu tramvaiele pe Bogdanestilor
3

#637 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 22 martie 2023 - 20:50

Da, cea mai buna solutie, ideala as zice. Imagine postata Exista toate conditiile pentru asa ceva, cu cheltuiala minima din partea primariei si din partea STPT...Pana si autobuzul ar putea pleca din statie la "verdele" tramvaiului doar ca autobuzul ar merge inainte spre Pestalozii si nu la dreapta spre Traian.

Candva ma gandeam si eu la solutii deosebite dar in timp cand am vazut ca nu-s in stare sa aplice lucruri mult mai simple, mi-am luat gandul de la "idealuri"...

Pai da, stateam ieri ca prostul sa astept tramvaiul doi cand imi venea in statie un E8. Trei autobuze E8 au trecut pe langa mine stand in statia de tramvai. Nu stiam exact la distanta se afla statia lui E8, ma gandeam sa nu fie tocmai pe Iepurelui.

Cel mai corect cu statia comuna, vin oamenii in statie si se orienteaza pe loc cu ce pleaca din statie in functie de mai multe criterii ale fiecaruia.

Traseul meu de ieri a fost urmatorul...
Din Freidorf am plecat cu E7, am coborat la UVT si (in aceeasi statie) am asteptat E8 ca sa merg pana in Printul Turcesc. Perfect pana aici.
Dar la intoarcere am patit ce-am patit (am descris in "linia 2" toata patania). Cu statia comuna (L2 + E8) nu pateam nimic eu si poate si cativa alti calatori din statie. Dar nelegat de patania mea, statia comuna ar rezolva multe aspecte.


Citeaza

chiar sa imparta statia cu tramvaiul, cum s-ar putea intampla in mai multe locuri in oras (Piata Maria, Catedrala daca ar fi 33 prelungit pana la Spitalul de Copii,



Nu stiu daca iti aduci aminte ca atunci cand se construia pasajul Michelangelo, o perioada de timp E7 intorcea la Spitalul de Copii iar la Catedrala avea statia comuna cu tramvaiul, A fost o experienta deosebita pentru mine cel putin, nu credeam ca vad asa ceva in Timisoara. Uneori mergeam in centru tocmai pentru acest aspect pe care-l traiam cu bucurie.
Iata ca astfel de situatii au disparut cu totul din oras.

Tot ni se spune ca se doreste infiintarea benzilor separate pentru transportul in comun pentru a creste viteza de deplasare, mai ales la autobuze, insa cand exista situatii in care se pot folosi segmente comune de traseu cu tramvaiul, nimeni nu face nimic, nici macar din proiectare. Aceasta folosinta in comun poate fi pe diferite segmente, poate fi pe statii comune, etc. Apropo, la Szeged exista statii comune pentru firobuze si tramvaie.



1

#638 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 22 martie 2023 - 21:21

Mi s-ar parea foarte bine ca linia 33 acum sa aiba traseul de atunci al lui E7 in zona centrala, pentru conexiune la troleibuze.

Dar si E8 ar putea avea o statie in Piata Iuliu Maniu pe sensul spre Plopi, imediat dupa sens, spre Kaufland, pentru conexiune la E7, E3, si daca in viitor se aduce in sfarsit o linie de troleibuz in Piata Iuliu Maniu ( :) ). Sau chiar sa mearga tot pe 16 Decembrie pana la Brancoveanu unde sa faca dreapta si apoi pe Porumbescu, preluand astfel si elevi de la scolile din zona (CNB, Obradović, Bartok). Daca nu ma insel mai demult pe acolo circula

Aceasta postare a fost editata de Fantoma Tramvaiului 3: 22 martie 2023 - 21:22

1

#639 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 23 martie 2023 - 11:52

Revin la E8 si la statia comuna.
Astfel cei care vin dinspre Plopi si vor transbordare la linia 2 nu au altceva de facut decat sa coboare din E8 in Printul Turcesc si sa astepte pe acelasi peron tramvaiul 2.
In conditiile actuale, cei cu transbordarea trebuie sa coboare din E8 in statia Iosif Vulcan (alt nume de statie dat dupa o logica bolnava) si sa se deplaseze niste metri pe jos, sa treaca la un semafor ca sa ajunga in statia de tramvai "Piata Sarmisegetuza".
0

#640 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 17 iunie 2023 - 16:58

Aceas statie a lui E8 catre Sagului isi are locatia istoric vorbind. Pe vremuri, E8-ul intorcea in sensul giratoriu si oprea direct in statie. Ej, eu am mai prins si varianta cand autobuzul mergea pana la semafor, intorcea acolo si statea imediat pe dreapta la umbra cat avea soferul pauza. Asta era inca pe vremea Ikarus-urilor cand ne plimbam cu autobuzul...
0

Arata acest topic


  • (33 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi