STP Timișoara Forum: De ce o să evit RATT-ul - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De ce o să evit RATT-ul Evaluare topic: -----

#21 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 18 noiembrie 2010 - 13:40

scuze, acum am citit mai atent postarea ta. nu ma intelege gresit, nu am nimic contra pensionarilor, dar intr-adevar consider ca se exagereaza cu aceste "gratuitati"..electorale..suportate de noi toti. sunt de acord de pilda sa li se acorde un abonament gratuit pe o singura linie..la alegere..ma gindesc ca fiecare din ei poate decide care linie este mai convenabila...cea cu care merg des la piata, la cumparaturi..sau unde au treaba. ar fi oricum o cheltuiala mult mai mica pt buget..si sincer nu vad rostul acordarii gratuite a abonamentelor generale..care sunt valabile inclusiv pe cursele expres (fiind la pensie...nu au unde sa se grabeasca)
0

#22 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 noiembrie 2010 - 14:07

Problema nu era la faptul că Primăria decontează doar cât crede de cuviinţă pentru gratuităţi? E.g. că se fac nişte estimări grosiere în loc de a se şti exact câţi călători au fost. Lucrul acesta ar trebui să se fi ameliorat de când cu cardurile Acces :04:

Din păcate, tăierea oricărei subvenţii doare puternic, şi afectează imaginea celor care fac acest lucru. Apropo, mie mi s-a sărit în cârcă atunci când am spus că şi elevii ar trebui să plătească o sumă modică pentru abonamente, gratuităţile neavându-şi rostul. Ţin să reiterez chestia asta: nici pensionarii nici copiii nu produc nimic util, ambele categorii se plimbă de plictiseală uneori, ba chiar copiii/adolescenţii mai produc şi distrugeri când îi apucă. Dacă mai cere cineva "să se taie" din drepturile pensionarilor cereţi tăieri şi la celălalt capăt :)
0

#23 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 18 noiembrie 2010 - 14:07

Pensionarilor ar trebui sa se faca diferentiat gratuitatile, in functie de pensia fiecaruia. La cel cu pensie de mizerie mi se pare de bun simt sa-i dai gratuitate 100%, dar la cei cu pensii mai mari ca un salariu isi permit sa cotizeze cu ceva la regie.
Ori, dupa cum am mai spus mai demult, sa li se incarce cardul (pensionarilor si elevilor) echivalent cu doua calatorii pe zi. Daca si le consuma mai repede, treaba fiecaruia, va astepta pana luna viitoare la reicarcare.
Dar totusi elevilor doua curse / zi 5/7 zile e de ajuns cat sa mearga la scoala ca asta e important...
0

#24 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 18 noiembrie 2010 - 16:13

Si aici chiar avem ceva de subliniat la ceea ce a zis Visor!
Pensionarul care are pensia mai mare decat multe salarii, si circula gratuit 100%, mai mult ca sigur ca in 80% din cazuri are si masina. Clar ca nu-i prost sa mearga cu masina cand are gratis. Daca se taxeasza, nu numai ca elminam din bani aruncati, ci si golim vehiculele intr-un procentaj de 5%-10%.
0

#25 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 noiembrie 2010 - 18:21

Vezi postareacseh_17, la 18 noiembrie 2010 - 16:13, a spus:

Si aici chiar avem ceva de subliniat la ceea ce a zis Visor!
Pensionarul care are pensia mai mare decat multe salarii, si circula gratuit 100%, mai mult ca sigur ca in 80% din cazuri are si masina. Clar ca nu-i prost sa mearga cu masina cand are gratis. Daca se taxeasza, nu numai ca elminam din bani aruncati, ci si golim vehiculele intr-un procentaj de 5%-10%.

Sunt s ieu de acord cu ce a zis Visor.
@cseh_17
Daca golim mtc-urile cu 5-10% atunci pensionarii care se decid sa mearga cu masina vor creste nivelul traficului in oras cu 5-10%=> timpi de asteptare mai mari.
Deci nici-cum nu-i bine. :04:
0

#26 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 18 noiembrie 2010 - 18:43

Asta ca are masina si circula ca are gratuitate ii o prostie mai mare ca mine.Sunt multi care pur si simplu se pierd total in oras, si merg doar in afar(cativa km in jurul orasului).Le moare motorul, se streseaza, atc.(ma refer la pensionari)
0

#27 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 noiembrie 2010 - 21:36

Vezi postareaVisor, la 18 noiembrie 2010 - 14:07, a spus:

Pensionarilor ar trebui sa se faca diferentiat gratuitatile, in functie de pensia fiecaruia. La cel cu pensie de mizerie mi se pare de bun simt sa-i dai gratuitate 100%, dar la cei cu pensii mai mari ca un salariu isi permit sa cotizeze cu ceva la regie.
Ori, dupa cum am mai spus mai demult, sa li se incarce cardul (pensionarilor si elevilor) echivalent cu doua calatorii pe zi. Daca si le consuma mai repede, treaba fiecaruia, va astepta pana luna viitoare la reicarcare.
Dar totusi elevilor doua curse / zi 5/7 zile e de ajuns cat sa mearga la scoala ca asta e important...


Asta ar insemna ca in fiecare luna sa avem cozi kilometrice facute de pensionari pentru reincarcarea cardurilor...altfel, aceasta ar fi cea mai buna solutie.
Cat despre elevi...nu fii sigur ca 2 curse pe zi le ajung. Eu de exemplu, ca sa ajung la scoala, orice as face am nevoie de minim 2 MTC-uri.
0

#28 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 noiembrie 2010 - 01:50

Vezi postareaVisor, la 18 noiembrie 2010 - 14:07, a spus:

Pensionarilor ar trebui sa se faca diferentiat gratuitatile, in functie de pensia fiecaruia. La cel cu pensie de mizerie mi se pare de bun simt sa-i dai gratuitate 100%, dar la cei cu pensii mai mari ca un salariu isi permit sa cotizeze cu ceva la regie.
Asta ar însemna cozi şi plimbări justificative lunar cu cuponul de pensie pentru a vedea dacă nu s-a mărit, micşorat, indexat ...

Vezi postareaVisor, la 18 noiembrie 2010 - 14:07, a spus:

Ori, dupa cum am mai spus mai demult, sa li se incarce cardul (pensionarilor si elevilor) echivalent cu doua calatorii pe zi. Daca si le consuma mai repede, treaba fiecaruia, va astepta pana luna viitoare la reicarcare.
Bun, dar noi avem tarif diferenţiat pe expres şi uzual. Dacă nu vrei să elimini expresurile înseamnă să încarci 4,8ron/zi, iar dacă omul consumă doar 2*1,7 rezultă o economie de 1,4 ron zilnic .. uite aşa iese o mare brambureală.

Plus că cea mai mare problemă a sistemului este neperisabilitatea creditului, odată acordat acesta este etern; dacă pensionarul face luna asta doar 40 din 60 de călătorii restul îi rămân pentru altă lună, şi se cumulează.

Vezi postareacseh_17, la 18 noiembrie 2010 - 16:13, a spus:

Si aici chiar avem ceva de subliniat la ceea ce a zis Visor!
Pensionarul care are pensia mai mare decat multe salarii, si circula gratuit 100%, mai mult ca sigur ca in 80% din cazuri are si masina. Clar ca nu-i prost sa mearga cu masina cand are gratis. Daca se taxeasza, nu numai ca elminam din bani aruncati, ci si golim vehiculele intr-un procentaj de 5%-10%.
Bine, să fim totuşi serioşi, majoritatea pensionarilor cred că se situează destul de mult sub salariaţi, de unde şi necesitatea să studieze pieţele pentru preţuri mici ş.a.m.d. Dacă ai alte cifre te rog scoate-le.

Vezi postareaNDY, la 18 noiembrie 2010 - 21:36, a spus:

Asta ar insemna ca in fiecare luna sa avem cozi kilometrice facute de pensionari pentru reincarcarea cardurilor...altfel, aceasta ar fi cea mai buna solutie.
Cat despre elevi...nu fii sigur ca 2 curse pe zi le ajung. Eu de exemplu, ca sa ajung la scoala, orice as face am nevoie de minim 2 MTC-uri.
Încă o problemă bine semnalată.

Concluzia mea ... eventual se inventează un titlu de călătorie tip abonament, subvenţionat puternic (30% din preţul real) - tot e mai bine decât nimic; eventual cu posibilitate de achiziţie pe 3 luni pentru a evita aglomeraţia lunară la casierii. E prea complicat cu titlurile de călătorie care includ "bilete".
0

#29 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 19 noiembrie 2010 - 09:46

nu e chiar asa complicat. se poate stabili un numar fix de calatorii pe luna, si se incarca aceste carduri cu numarul de caltatorii echivalente pt 1 an..asadar tot o singura data in an trebuie sa mearga la chiosc. dupa consumarea acelui numar de calatorii, cardul poate fi folosit ca orice portofel electronic...incarcat..contra cost.
0

#30 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 noiembrie 2010 - 21:59

Nici noi nu intelegem prea bine cum vrem sa fie aceste gratuitati pentru pensionari, credeti ca ei vor intelege? :(

"De ce nu mai am calatorii?", "Cate calatorii mai am?", "Iar m-a taxat din portofel", "De ce mi s-au terminat calatoriile?" samd.

Si sa nu uitam, asa controlorii vor trebui sa ii verifice si pe pensionari, deci controlul (care de abia se desfasoara intre statii cu un continuu du-te - vino intre validatoare si calatori) va dura mai mult.
Apropo, cand vor intra controlorii (care btw, nu i-am mai vazut de ceva vreme) in posesia validatoarelor speciale pentru control?
0

#31 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 noiembrie 2010 - 00:19

@ lloner Din pacate panourile au fost montate doar unde au avut posibilitatea de alimentare cei ce se ocupa de semaforizare.

Vezi postareaNDY, la 19 noiembrie 2010 - 21:59, a spus:

Apropo, cand vor intra controlorii (care btw, nu i-am mai vazut de ceva vreme) in posesia validatoarelor speciale pentru control?

Sunt deja in dotarea lor. (nu stiu in ce masura sunt folosite)
0

#32 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 20 noiembrie 2010 - 04:39

este adevarat, pina la urma solutia cea mai simpla ar fi efectiv eliminarea acestor gratuitati. in fond, acest ajutor este acordat de bugetul local in masura in care exista bani la buget.. dar atita vreme cit nu avem bani pentru anvelope de schimb la autobuze, si alte piese strict necesare functionarii normale a parcului de vehicule, mi se pare cel putin incorect fata de utilizatorii mtc-urilor..in primul rand a celor platitori...sa "ploua" cu aceste pomeni electorale mascate.
trebuie sa intelegem faptul ca un transport urban la un standard civilizat costa, si nu putin. s-au facut pasi importanti..schimbarea parcului de autobuze si troleibuze este o dovada clara in acest sens..dar din nou conteaza "proportia" intre cei care platesc..si cei care se plimba..pe gratis.

daca domnul Florin ar putea sa ne comunice, as fi curios din statistici citi calatori sunt platitori de abonament, si citi beneficiaza de gratuitati...elevi..pensionari. cel putin din cit se vede cu ochiul liber in vehicule cei mai numerosi (si culmea si cei mai nemultumiti ) calatori sunt tocmai cei care folosesc serviciul de transport fara sa plateaasca pentru el.
0

#33 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 noiembrie 2010 - 09:50

Daca primesc ceva date statistice le voi posta.
0

#34 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 noiembrie 2010 - 12:13

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 20 noiembrie 2010 - 00:19, a spus:


Sunt deja in dotarea lor. (nu stiu in ce masura sunt folosite)


Saptamanile astea spre surprinderea mea am prins 3-4 ture de controlori , unii chiar erau imbracati de o iesire prin oras , si erau tineri , nici prin cap nu mi-ar fi trecut ca sunt controlori .

Cat despre acele validatoare speciale eu nu le-am vazut deloc pana acum ... Deci ...
0

#35 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1176
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 ianuarie 2012 - 21:48

In primele zile ale acestui an la chioscurile RATT sau format cozi interminabile de persoane in special de varsta a III-a pentru reinoirea abonamentelor gratuite. Problema e ca la o asemenea coada lunga de 20 - 25 m (atat in torontal cat si in 700) iti trebuie cel putin 1 ora sa ajungi la ghiseu. In timp ce uni mai trebuie sa si plateasca pentru acel abonament si sa mai ajunga si la serviciu. Ar trebuii cel putin cei care isi 'procura' abonamentu pe bani sa aibe prioritate ghiseu, ca pesionari au vreme sa astepte.
Acesta coada era la chioscul din 700 si la torontal atat dimineata la ora 9 cat si seara la orele 19. Abonamentul meu expira azi, eu nu voi sta ore la coada sa-l reinoiesc.

Aceasta postare a fost editata de Bobby: 03 ianuarie 2012 - 23:53

0

#36 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 ianuarie 2012 - 21:55

Da, asa e din pacate. Cu toate ca este timp suficient pentru inoirea cardurilor respective, lumea se inghesuie in primele zile si chiar asteptau cu jumatate de ora inainte de deschiderea chioscurilor. Spunea o vanzatoare ca s-a speriat cand a venit la serviciu vazand ce coada era deja la ora 6 dimineata. :coolspeak:
0

#37 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 05 ianuarie 2012 - 14:48

Solutia ar fi simpla. Abonamentele gratuite ar trebui sa fie valabile pana in 1. Februarie. Pensionarii ar avea timp berechet si ceilalti ar fi scutiti de stres.
0

#38 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 05 ianuarie 2012 - 15:17

De fapt, chiar sunt valabile până la 1 februarie. Dar, pensionarii posedă un asemenea grad de disperare (de neînţeles), vecină cu nesimţirea (să mă ierte cei care nu se simt vizaţi) încât vor să fie primii la toate cozile. S-ar putea spune că le face chiar plăcere.
Să-l ferească Dumnezeu pe vreun muncitor, să îndrăznească să treacă peste rând, că şi-a văzut beleaua. Să fie oare vorba de pura nostalgie, după vremurile (Ceauşescu, PCR!!!) când erau şi ei tinerei?
Alaltăieri, marţi, am fost martorul unei conversaţii între doi pensionari, în autobuz. Unul îi spunea celuilalt că are de gând să bată tot oraşul în căutarea unui chioşc RATT unde să-şi poată viza cardul. Celălalt i-a atras atenţia, că poate face acest lucru în oricare din zilele următoare. Primul: nu şi nu! Că şi-aşa nu are ce face acasă. Dădea şi primea la telefoane, de ziceai că a venit apocalipsa. Avea informaţii în timp real, de prin toate zonele Timişoarei, referitoare la lungimea şi grosimea cozilor formate în faţa chioşcurilor. Erau clasificate pe metri liniari, pe numărul coloanelor, pe direcţia din care bate vântul, etc. Să te cruceşti, nu alta. Mai că-mi venea să-l iau la bătaie.
I-am spus mamei mele (pensionară), că nu vreau s-o prind că se aşează la o astfel de coadă. Să facă bine să meargă la vizat în ultima săptămână a lunii.
0

#39 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 ianuarie 2012 - 16:59

Confirm, am cel putin doi amici care in perioada merg cu bilete, nefiind suficient de nebuni incat sa stea la cozile enorme formate de pensionari.

Cred ca RATT ar putea si ar trebui sa restrictioneze orarul in care persoanele cu gratuitati isi pot cumpara abonament. Macar o perioada, pensionarii sa-si poata face abonament doar intre orele 10 si 14, lasand astfel loc la inceputul si sfarsitul turelor celor ce chiar scot bani din buzunar.

Alternativ, persoanele cu gratuitati sa fie obligate sa cedeze randul celor care platesc macar o portiune a titlului de calatorie.
0

#40 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 ianuarie 2012 - 18:04

Bun, ar fi nedrept pentru lucratoarele de la chiosc din tura de dimineata, dar in rest ideea e buna. Trebuie sa o transmit sefului serviciului vanzari. :pinochio:
0

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi