STP Timișoara Forum: Reteau de transport tramvaie (harta alternativa) - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

Reteau de transport tramvaie (harta alternativa) Evaluare topic: ****- 1 Voturi

#21 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 mai 2008 - 16:35

Afisaje in vehicul (de genul celor din Skoda) vom avea si noi si in autobuze, dar si in unele tramvaie. Este un sub-forum dedicat, unde se prezinta pe scurt sistemul.
0

#22 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 03 mai 2008 - 01:23

Vezi postareaFlorin.B RATT, la May 2 2008, 12:22, a spus:

Trebuie sa privim harta aceea din punctul de vedere al unui calator sosit din alt oras, care nu prea are idee de cum si cate linii si tipuri de mijloace de transport circula in Timisoara. Ca noi ne descurcam pe harta aia e ok, dar trebuie sa se descurce si ei.

Pai cred ca asta este cel mai important si este punctul de plecare al unui individ ce incearca sa faca o harta cat mai usor de parcurs mai ales in cazul acesta.

Vezi postareagarcon, la May 2 2008, 17:13, a spus:

Si inca ceva: in statii: table cu design unitar numele statiei in mod vizibil.

Trebuie sa ma repet si eu si oricum se stie ... dar la noi nu tine . in statiile care mereu sunt innoite si schimbate vin si le rup vandalii si nu numai statiile dar in unele statii din oras am observat odata in prima statie de dupa capatul liniei 42 dupa ce pleaca de la Liceul Auto ca orarul cam dispare de pe stalp. :lol:
0

#23 Useril este offline   Malaxa 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 24 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti

Postat 05 mai 2008 - 10:51

Vezi postareagarcon, la May 1 2008, 05:35, a spus:

1. Statiile terminus sa aiba un marcaj diferit de cel al celor "normale".
2. Din loc in loc, de-a lungul liniilor, ar fi bine sa fie trecute numerele de linii care circula pe respectivul tronson, caci altfel, daca numarul liniei apare doar la capatul de linie, e greu de urmarit traseul.
3. Ar fi poate recomandabil de respectat culorile "clasice" in Timisoara la distinctia tramvai, troleibuz, autobuz: reteaua de tramvai - rosu; reteaua de troleibuz - verde; reteaua de autobuz - albastru.

Mersi de input Imagine postata

1. Oki. Momentan statiile terminus sunt diferentiate de font mai gros (bold). E mai ciudat in statii care sunt terminus pentru unele linii, si normala pt altele (i.e. Liceul Auto). nu uit: statii terminus clar diferentiate
2. M-am gandit si la asta, doar ca, fiind o singura linie (desenata) pt mai multe trasee, nu este o solutie viabila. Am trasat de la inceput cu o linie fiindca numarul lor mare pe harta actuala ma deranja cel mai mult. tin minte: identificare mai clara a traseelor
3. Sunt culorile clasice (vezi 'legenda' din prima harta), mai putin tramvaiele. Am ales rosu pentru Express deoarece sugereaza urgenta/atentie; mi se pare mai potrivit.

Vezi postareagarcon, la May 2 2008, 11:52, a spus:

mie mi-a trebuit prima oara ceva timp sa imi dau seama ca harta din tramvai nu arata decat reteaua liniilor de tramvai, acest lucru nefiind indicat destul de explicit.
Eu nu merg decat cu tramvaiul, astfel in momentul cand am avut nevoie de autobuz m-am simtit ca un extraterestru, mai rau ca un nou venit. Noroc ca stiam unde sunt statiile de tramvai ca sa stiu cum sa-mi programez transbordarea. Din punctul asta de vedere, cred ca ar trebui sa fie harta generala in toate vehiculele. Acesta a fost alt motiv pentru care am ales sa folosesc o singura culoare per tip de vehicul. Esti intr-un troleu verde, te uiti pe harta, vezi verde, cauti statia unde ai urcat si unde vrei sa cobori. gata.

Vezi postareaFlorin.B RATT, la May 2 2008, 12:04, a spus:

Daca ai la dispozitie un format limitat (gen A3) e foarte greu sa bagi pe el toate liniile si sa mai si fie inteligibil.
Nimeni n-a spus ca e usor (si da, credeti-ma, e munca de chinez batran si manca timp la greu). Dar se poate mai bine Imagine postata.


Speram sa termin mai repede asa ca nu am spus ce planific sa includ in harta: o lista de statii, asemanator unei variante a hartii metroului londonez (PDF, 271 KB) si marcaje pentru gari. Altceva ce ar trebui inclus?
0

#24 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 mai 2008 - 19:12

Succes! Si sa impartasesti si cu noi stadiul lucrului la acest proiect, chiar si in etape intermediare!
0

#25 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 mai 2008 - 17:51

Ce ziceti de harta din Paris ? Pare inteligibila si are totusi o gramada de linii.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: metro_map_large.gif

0

#26 Useril este offline   Malaxa 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 24 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti

Postat 10 mai 2008 - 20:55

da, frumoasa. Norocul lor ca au numai 5 linii care impart acelasi traseu, fata de 7 la noi si in Piata Regina Maria se interesecteaza 10 (vezi http://www.ratt.ro/trasee.swf)
0

#27 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 22 noiembrie 2008 - 13:13

Eu de exemplu inteleg mai bine daca harta are o culoare/linie.
Deci sa existe 2 tipuri de harti pe site si fiecae sa isi aleaga tipul de harta dorit.
0

#28 Useril este offline   Malaxa 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 24 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti

Postat 31 decembrie 2008 - 15:30

Da, cam la aceeasi concluzie am ajuns si eu. Ergo avem nevoie de 2 harti:
  • Una suprapusa pe harta orasului
    • spatiul este restrans
    • spatiul este restrans -> vor fi marcate traseele si statiile; liniile nu vor avea culori separate, doar mijloacele de transport (e.g. vezi harta tramvaie)
    • spatiul este restrans -> ma gandeam la o harta izometrica si simplificata (gen SimCity)
    • usor de corelat cu realitatea
    • poate fi folosita in scopuri comerciale (e.g. Billa plateste pentru a fi afisate magazinele sale pe harta)

  • O harta abstracta a liniilor RATT
    • culori diferite pe mijloace de transport (e.g. tramvaie - galben)
    • fiecare linie are nuanta ei (e.g. tramvaiul 1 - galben deschis; tramvaiul 11 - galben inchis / portocaliu)

Problema principala de care am dat este spatiul (mic). Harta abstratca umple un A2 foarte usor, acusi bat in A1 :)
0

#29 Useril este offline   dante 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 626
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 05 august 2009 - 14:42

Sper că noile hărți vor avea marcate mai bine stațiile.

Azi am luat tramvaiul 10 (apare pe hărți cu numărul 11), și am fost surprins să constat că nu oprește în Piața 700, conform hărții lipite în tramvai: Imagine atasata: linia10.jpg
0

#30 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 august 2009 - 17:14

Nu, 10 nu opreste la 700, opreste direct la Circumvalatiunii.
0

#31 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 08 august 2009 - 08:30

Eu cred ca dante era ironic, si facea referire la 10 vechi, care defapt oprea acolo, dar cel nou (adica 11 vechi), nu o mai face... :)
0

#32 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 august 2009 - 10:39

Nu cred ca era vorba de ironie, intrucat harta cuprinde in mod corect noua linie 10, care vine dinspre Catedrala. Ceea ce este gresit indicat pe harta este cuprinderea traseului acestei linii 10 in statia de transbordare Piata 700, ceea ce este fals, intrucat linia 10 nu opreste in Piata 700.

Asadar se pune urmatoarea intrebare: cine a facut noua harta? cine a verificat-o? cine a aprobat-o? Ca de platit, asa gresita cum e, am platit-o noi. :coolspeak:
0

#33 Useril este offline   dante 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 626
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 11 august 2009 - 09:47

Eram serios, harta m-a încurcat foarte mult.

Pe de altă parte, hărțile din stații (cele cu buline roșii pentru „locul în care vă aflați”) au alte marcaje pentru stații, și acolo opririle liniei 10 (fosta 11) sunt marcate OK. Presupun că hărțile lipite în tramvaie sunt cele vechi.

Ar trebui actualizate hărțile Flash de pe sait cu modelul din stații, zic.
0

#34 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 august 2009 - 17:49

Se lucreaza deja la o harta interactiva unde dand click pe o statie se vor afisa (pe langa numele acesteia) si timpii de asteptare, preluati din Radfleet.
0

#35 Useril este offline   todoran13 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 206
  • Inregistrat: 28 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 11 august 2009 - 19:18

Stiti cumva in cat timp (aproximativ) va fi gata? :D
0

#36 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 11 august 2009 - 19:43

Este gata, si functioneaza in retea interna, se va folosi o harta si apoi va fi pus pe net...
0

#37 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 august 2009 - 20:10

Da, aplicatia merge (am vazut-o in functiune) dar nu e prea user friendly deocamdata, de aceea se fac modificari pentru ca cineva care nu cunoaste numele statiilor (multe nici eu nu le stiam :D ) sa poata totusi utiliza aplicatia.
Urmeaza a se instala si un nou server care va face legatura utilizator-aplicatie-baza de date securizata.
O sa va tin, bineinteles, la curent. :clap2:
0

#38 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 11 august 2009 - 21:28

Vom vedea si pozitia vehiculelor sau doar timpii estimati?

Cred ca cel mai corect ar fi ca, pe harta, cand omu' pune mouse-ul pe o statie sa vada un mic thumbnail cu poza de acolo.
0

#39 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 august 2009 - 07:02

Nu veti vedea pozitia vehiculului ci doar timpii afisati si pe panourile de afisare.
0

#40 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 august 2009 - 22:05

Sau nu neaparat thumbnail, ci pur si simplu harta intregului oras, iar daca o ai in ansamblu in fata, nu iti mai trebuie denumirea exacta a unei statii...
0

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi