STP Timișoara Forum: Sincronizarea tramvaielor care ajung in aceeasi statie - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Sincronizarea tramvaielor care ajung in aceeasi statie Evaluare topic: -----

#1 Useril este offline   Daniel_27 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 13 decembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 17 martie 2016 - 14:34

Cred ca s-a intalmplat fiecaruia dintre noi sa mergem cu un tramvai pana la o statie, si apoi sa dorim sa luam un al tramvai din statia respectiva, iar tramvaiul in care doream sa urcam a plecat din fata noastra (sau l-am vazut plecand inainte sa apucam sa coboram din tramvaiul in care eram). Nu cred ca ar implica un efort prea mare ca in statiile in care ajung tramvaie care merg in directii diferite sa se sincronizeze plecarile, adica tramvaiul care ajunge primul in statie sa mai astepte 1-2 min daca un al doilea tramvai care merge in directie diferita urmeaza sa ajunga in statia respectiva.
Va dau exemplu situatia de care ma lovesc de multe ori dimineata, in jur la ora 8:10 ajung cu tramvaiul 2 sau 10 in Piata Traian si de acolo iau tramvaiul 4, doar ca acesta de multe ori pleaca cu 30 de secunde - 1 min inainte ca tramvaiul 2 sau 10 sa ajunga in statia din Piata Traian, asa ca in general mai astept 8-11 minute dupa urmatorul tramvai 4. Si aceasta situatie sunt sigur ca se repeta si in alte statii importante ( Piata 700 / Piata Maria , Piata Balcescu, etc.).
Se pot folosi datele de GPS, care sunt folosite si pt afisarea timpilor de asteptare in statie, pentru a rezolva aceasta situatie asa ca fiecare vatman sa stie daca trebuie sa astepte 1-2 min in statie sau nu, cred ca in felul acesta ati ajuta mii de oameni sa economiseasca cel putin 20 de minute in fiecare zi.

Se poate incepe o implementare de acest gen si in functie de rezultate se poate extinde (si ar fi frumos sa fie asa) si la autobuze / troleibuze respectiv intre ele (tramvai - autobuz - troleibuz).

PS: Sunt sigur ca nu e ceva foarte simplu sa sincronizezi / eficientizezi timpii de asteptare pentru mijloacele de transport in comun dar daca se vrea sunt sigur ca se poate face, daca e nevoie sunt sigur ca se pot gasi si voluntari care sa vina cu propuneri de variante pentru implementare daca e un volum prea mare de calculat / planificat pentru cei care au in responsabilitatea acest aspect (eu unul m-as oferi volutar daca ar fi nevoie) ;)
0

#2 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 19 martie 2016 - 12:13

Despre astfel de aspecte vom putea vorbii, numai si numai, dupa ce in transportul timisorean principalul tel al vatmanilor si soferilor va fi deservirea calatorului, si nu lupta continua pentru respectarea graficului. O lupta pe care totusi o pierd. Daca 100 de conducatori de vehicule ar aduna zilnic timp de 3 luni intarzieri consistente, presupun ca cineva si-ar pune intr-un final intrebari. Dar atata timp cant legea junglei domina, si fiecare lupta degeaba pentru el, asaceva nu se va intampla!
0

#3 Useril este offline   Daniel_27 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 13 decembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 21 martie 2016 - 17:03

Cred ca se poate schimba asta daca si evaluarea vatmanilor si soferilor va fi facuta corespunzator (banuiesc ca de-asta se streseaza pt grafice pt ca sunt evaluati in functie de ele). Daca cei care ii evalueaza ar schimba putin foaia si i-ar evalua in folosul calatorilor sunt convins ca si ei s-ar conforma. Iar folosul calatorilor cred ca ar fi sa "piarda" 1-2-5 minute in plus pe zi(in total) pentru sincronizare in statiile principale (nodurile din care se poate schimba linia spre alta directie) decat sa stea 10-15 minute in statie daca au piedut tramvaiul la mustata :)
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi