STP Timișoara Forum: Sugestie - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

Sugestie Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#21 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 11 august 2012 - 12:40

Hai nu zau George. Dar ploaia si zapada, caldura si inghetul nu? Daca e sa fie asa ea poate fi distrusa in n moduri.
0

#22 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 august 2012 - 13:00

Folia nu rezista pe exterior. E facuta pentru a fi lipita pe interior.
0

#23 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 11 august 2012 - 15:03

Din cauza vandalilor pun pariu ca nu va rezista nici pe interior. Cel mai bine ar fi sa treaca autobuzele prin fabrica sa se puna geamuri duble cu folia intre geamuri. Si tot greamuri din acestea care nu pot fi deschise sau inchise de catre calatori. Atunci va rezista folia.

Aceasta postare a fost editata de George1000: 11 august 2012 - 15:05

0

#24 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 11 august 2012 - 16:06

Nu mai bine cumparam alte autobuze cu folie deja inclusa ? :( si le cumparam cu geamuri groase asa cum au demnitarii la SUV-uri, ca sa reziste si la impactul cun un proiectil de la un tun de calibru mic... vorba reclamei "sa reziste!"

Eu cred ca multa lume nici nu s-a prins despre ce e vorba, geamurile nu s-au inchis prea tare la culoare si daca nu se dezlipeste folia nu vad cum poate fi vandalizata. Cel putin geamurile la vehiculele din Timisoara nu am vazut sa fie mazgalite decat pe exterior dar asta doar la tramvaie si stim noi in ce circumstante.
0

#25 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 11 august 2012 - 20:30

La lama de ras nu te-ai gandit?

Aceasta postare a fost editata de George1000: 11 august 2012 - 20:30

0

#26 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 august 2012 - 21:03

George, sa sti ca autobuzele si troleibuzele stau foarte bine, nefiind prea "atacate" din acest punct de vedere. Eu zic ca nu vom avea probleme cu foliile lipite pe geamuri.
0

#27 Useril este offline   Horatius 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 12 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:IT,Sport(Tenis de cimp,Natatie,Karate,Calarie)Muzica Clasica,Populara si Pop)Pictura

Postat 12 august 2012 - 09:31

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 16 martie 2012 - 23:59, a spus:

N-am studiat programul zborurilor de pe acest aeroport, dar nu cred sa existe zboruri noaptea.
Oricum, chiar daca autobuzul te lasa in miezul noptii in centru, de acolo nu ai alta alternativa decat.... taxi.


DA, alternativa TAXI dar la un pret de bun simt nu la preturile ce te jupoaie cei din Aeroport!

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 17 martie 2012 - 10:13, a spus:

Stai linistit ca nu iti ia nimeni 100€ de la aeroport pana in centru. Parerea mea e ca cei de la aeroport trebuie sa faca (daca vor si cred necesar) aceste demersuri, nu RATT sau primaria. La urma-urmei e interesul clientilor lor si implicit al lor, nu al RATT.

Nu te supara dar pina la Marasti daca esti "fraier" si dai mi-a cerut 25 euro.Doamne ca nu am inebunit :(
Interesul cred ca este si al vostru ca RATT :odata ca si calatori,imagine RATT si Oras .Dincolo in West se zbat sa ofere cit mai buna legatura cu Orasele firmele de transport.
Trebuie sa ginditi ca angajati ca este spre bine vostru cit aveti de lucru .Acum,cu ce Manegeriat asta este o mare problema la RATT!!!.
Aeroportul si Gara sunt Zone strategice care trebuie sa aiba legaturi bune cu Orasul.Plus in Aeroport sa asigurati posbilitatea de a monta un automat de bilete sau macar la sofer.Totodata soferii de pe linia aceasta sa stie cit de cit si o limba straina,plus tinuta.Ati putea introduce pe linie chiar autobuze din cele Noi macar la orele de virf si cu ajutorul displeiurilor electronice din autobuz prezentat reclame despre oras si informatii.Este prima impresie.Asa ma gindesc Eu ca ar trebui.
0

#28 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 august 2012 - 09:52

Bun, in teorie e frumos, dar cum mai spuneam, realitatea e ca numarul de calatori e mic si rentabilitatea la fel. Daca primaria stabileste ca vrea o linie cu mai multe curse chiar nerentabila fiind, o sa o faca. Intrebarea care se pune e: daca ai o gramada de linii din acestea nerentabile, dar obligatorii de asigurat, de ce mai criticam managementul?
0

#29 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 12 august 2012 - 13:32

Vezi postareaHoratius, la 12 august 2012 - 09:31, a spus:

DA, alternativa TAXI dar la un pret de bun simt nu la preturile ce te jupoaie cei din Aeroport!

Interesul cred ca este si al vostru ca RATT :odata ca si calatori,imagine RATT si Oras .Dincolo in West se zbat sa ofere cit mai buna legatura cu Orasele firmele de transport.
Trebuie sa ginditi ca angajati ca este spre bine vostru cit aveti de lucru .Acum,cu ce Manegeriat asta este o mare problema la RATT!!!.
Aeroportul si Gara sunt Zone strategice care trebuie sa aiba legaturi bune cu Orasul.Plus in Aeroport sa asigurati posbilitatea de a monta un automat de bilete sau macar la sofer.Totodata soferii de pe linia aceasta sa stie cit de cit si o limba straina,plus tinuta.Ati putea introduce pe linie chiar autobuze din cele Noi macar la orele de virf si cu ajutorul displeiurilor electronice din autobuz prezentat reclame despre oras si informatii.Este prima impresie.Asa ma gindesc Eu ca ar trebui.


De acord cu asta. RATT ar trebui sa PROFITE de faptul ca exista calatori din aeroport si sa ofere curse sincronizate cu sosirile pe aeroport, in masini noi, etc. E marketing nu altceva.

Gandirea ca e treaba aeroportului sa aiba initiativa e ca si cum ai spune ca e treaba patronilor de supermarket sa aduca painea la raioanele lor, nu a distribuitorilor de paine. Or, stim ca nu e asa. Agentii comerciali ai producatorilor de diverse roiesc in jurul merchandiserilor.

Cu alte cuvinte: RATT, schimbă-ți atitudinea.
0

#30 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 22 august 2012 - 18:55

Vezi postareaViktor, la 11 august 2012 - 12:40, a spus:

Hai nu zau George. Dar ploaia si zapada, caldura si inghetul nu? Daca e sa fie asa ea poate fi distrusa in n moduri.



Lasa-l ca asta a fost cea mai buna din ultima vreme! :rad_masa:

Vorba lu colegu' La fabrica, altele noi ne astepata! :steag stema poli: :rad_masa:
0

#31 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 13 septembrie 2012 - 08:53

In sfarsit s-a infiintat linia express care sa fie conform orarului avioanelor. S-a dovedit destul de util sfatul meu din cate separe. S-a dovedit fezabilitatea. Pai ce pot sa spun decat multa bafta si multi calatori si cat mai putini calatori taximetristilor.
Apropo mai am o mica sugestie. Pentru liniile Express 4 si Express 4 barat care circula la aeroport, la urmatoarele achizitii sa faca RATT o cerere catre primarie ca domnu primar sa aiba in vedere inlocuirea acestor autobuze cu autocare cu cala. Cele gen care fac rute interne cum ar fi spre exemplu Timisoara-Cluj, Timisoara-Bucuresti, etc. Caci mai e o categorie de calatori, pasageri ai avioanelor, care trebuie atrasa. Cei care din comoditate prefera taxiul tocmai pentru a nu incomoda lumea inghesuind bagajele in salonul pasagerilor.

Aceasta postare a fost editata de George1000: 13 septembrie 2012 - 08:54

0

#32 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 septembrie 2012 - 10:08

Asta-i mai complicat. Soferul nu poate sa coboare sa deschida compartimentul pentru bagaje in fiecare statie de pe traseu. Ar fi deja prea mult. Dar numarul de calatori nu e chiar atat de mare incat sa incomodeze bagajele acestora. Cine are bagaje foarte multe, ramane totusi client al taximetristilor. Avantaje clare raman: programul flexibil, in functie de sosirea avionului si in curand automate pentru bilete in vehicul.
0

#33 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 14 septembrie 2012 - 01:33

Vezi postareaGeorge1000, la 13 septembrie 2012 - 08:53, a spus:

In sfarsit s-a infiintat linia express care sa fie conform orarului avioanelor. S-a dovedit destul de util sfatul meu din cate separe. S-a dovedit fezabilitatea. Pai ce pot sa spun decat multa bafta si multi calatori si cat mai putini calatori taximetristilor.
Apropo mai am o mica sugestie. Pentru liniile Express 4 si Express 4 barat care circula la aeroport, la urmatoarele achizitii sa faca RATT o cerere catre primarie ca domnu primar sa aiba in vedere inlocuirea acestor autobuze cu autocare cu cala. Cele gen care fac rute interne cum ar fi spre exemplu Timisoara-Cluj, Timisoara-Bucuresti, etc. Caci mai e o categorie de calatori, pasageri ai avioanelor, care trebuie atrasa. Cei care din comoditate prefera taxiul tocmai pentru a nu incomoda lumea inghesuind bagajele in salonul pasagerilor.

:rad_masa: De unde autocare? RATT are unul singur, şi acela e destinat exclusiv traseelor lungi, în ţară sau în afara ei.
Din alt pdv, nu se pune problema lipsei de spaţiu în autobuz. Niciodată nu s-au înregistrat mai mult de 10 utilizatori ai liniei E4, care să fi venit în TM pe calea aerului. Aşa că...... :intrebare:
0

#34 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 22 septembrie 2012 - 14:15

Eu zic ca RATT ar trebui sa se axeze pe atragerea caatorilor pe E4. Din comoditate multi prefera sa arunce cu banii pe fereastra la taxiuri in loc sa dea de 10 ori mai putin la RATT sau RATB sau alte societati are au astfel de curse Aeroport-Oras. Si apoi incepe sa se planga "Valeu n-avem bani".
0

#35 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 22 septembrie 2012 - 14:43

Vezi postareaGeorge1000, la 22 septembrie 2012 - 14:15, a spus:

Eu zic ca RATT ar trebui sa se axeze pe atragerea caatorilor pe E4. Din comoditate multi prefera sa arunce cu banii pe fereastra la taxiuri in loc sa dea de 10 ori mai putin la RATT sau RATB sau alte societati are au astfel de curse Aeroport-Oras. Si apoi incepe sa se planga "Valeu n-avem bani".

Fi linistit, ca cei care apeleaza la taxi nu se vaita...si tot asa calatoresc. Daca isi permit cel putin o suta de euro pentru biletul de avion nu se impiedica in cativa euro pentru taxi...
0

#36 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 22 septembrie 2012 - 17:18

Vezi postareaGeorge1000, la 22 septembrie 2012 - 14:15, a spus:

Eu zic ca RATT ar trebui sa se axeze pe atragerea caatorilor pe E4. Din comoditate multi prefera sa arunce cu banii pe fereastra la taxiuri in loc sa dea de 10 ori mai putin la RATT sau RATB sau alte societati are au astfel de curse Aeroport-Oras. Si apoi incepe sa se planga "Valeu n-avem bani".

Repet! Călătorii cu avionul care folosesc autobuzul E4 sunt atât de puţini, încât nu cred ca adunându-i pe toţi /zi să găseşti mai mult de 15. Şi asta, în plin sezon estival. În rest, Dumnezeu cu mila. Nici la taxi nu se prea înghesuie. În covârşitoarea lor majoritate, sunt timişoreni care, ori şi-au lăsat maşinile în parcarea aeroportului, ori sunt aşteptaţi cu maşinile de către cunoscuţi.
0

#37 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 septembrie 2012 - 18:08

Si eu zic ca un microbuz ar fi perfect. Vineri am stat pe langa statia noastra aproape o ora si la sosirea autobuzului (E4b din poza pe care am pus-o pe forum) in el au urcat 3 persoane, cu care de altfel a si plecat autobuzul respectiv. Poate la alte ore e mai multa lume, dar atunci asta era situatia.
0

#38 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 23 septembrie 2012 - 11:32

Daca nu se merita mai bine s-ar desfiinta, decat sa continue linia cu pierderi in buget, decat doar de dragul de a avea in oras un traseu Gara - Aeroport. E4 e sufucient ca doar si el merge la Aeroport, nu numai in cartierul Aeroport. Ori E4 sa fie strict pentru Cartier Ap. iar numai E4 barat sa aibe capatul la Aeroport.
0

#39 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 24 septembrie 2012 - 03:22

Nu e prea bine să te apuci să înfiinţezi şi să desfiinţezi linii de pe o zi pe alta... oricum ai nevoie de o tonă de aprobări pentru asta (hotărâre de consiliu pe traseu, staţii, parc auto şi orar, avize de la comisia de circulaţie şi de unde o mai trebui). În plus, o linie nouă nu o să fie full din primele zile.

Asta îmi aduce în minte o modificare de traseu de la RATB... după 1 an şi tone de sesizări, în sfârşit s-a făcut o linie de tramvai din Ghencea până la Piaţa Unirii. Deştepţii din RATB au numărat călătorii în primele două zile, apoi au plecat. Erau 4 tramvaie pe traseu, 20 minute între ele (bine, pe hârtie erau 5, dar ,,nu avem"). Evident, le-a dat cu minus, că numărai călătorii pe degete, mai ales că nu se mediatizase deloc, nici măcar în staţii nu scria ce-i cu 47, unde merge, cum merge ş.a.m.d..
A trecut luna (că la RATB se schimbă repartizările doar la 1 ale lunii), linia a ajuns să aibe clienţi, pleca de la cap de linie şi cu 70 - 80 de oameni în vagon... da' RATB a pus pe masă măsurătorile făcute şi a mai scos un tur, rămânând 4 vagoane doar între 7 şi 9, în rest 3. Şi a mers oarecum bine şi aşa, că programul de circulaţie era afişat şi la Ghencea la cap de linie şi pe net.
După aia a venit vara şi au zis să facă reducere de parc... şi au mai scos un tur, au lăsat 2, deci 30 de minute interval (că durează 60 minute o cursă). Probabil cineva de la depou s-a ales cu uşile rupte şi în câteva zile au revenit la 3. Şi cum mama lor de călători, tot erau mulţi, de la 1 septembrie au lăsat 3 tramvaie doar dimineaţa şi în rest 2 şi nici nu au mai afişat programul, astfel că tot puhoiul se înghesuie în autobuze care fac şi o oră de la Ghencea la Unirii, că ele nu au cale de rulare separată cu bordură. Deci aşa poţi să-ţi baţi de joc de o linie utilă şi s-o transformi în linie inutilă, ca să poţi după aia s-o desfiinţezi, că fierul vechi e scump.
Încă mai cred că RATT nu e în stare de asemenea greşeli, deşi după ce a fost cu vehiculele noi nu mai am mult până să-mi schimb părerea.
0

#40 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 24 septembrie 2012 - 12:04

Vezi postareaDr2005, la 24 septembrie 2012 - 03:22, a spus:

Încă mai cred că RATT nu e în stare de asemenea greşeli, deşi după ce a fost cu vehiculele noi nu mai am mult până să-mi schimb părerea.



Sunt total de acord cu cele scrise de tine si deasupra citatului.

Insa legat de citat, s-ar putea sa-ti schimbi parerea curand (1 - 3 ani). Ma refer la lucrarile de prelungire a liniei firobuzului 14 catre Dumbravita si a liniei 11 catre Ghiroda.
N-am de unde sa stiu daca aceste linii vor fi rentabile sau nu, dar pentru vedea acest lucru pana la realizarea efectiva a prelungirilor (stalpi si fire de CU) se pot trimite firobuzele pe Diesel pana la buclele de intoarcere preconizate pe o perioada de un an sa zicem si atunci s-a vedea clar daca merita facuta investitia sau nu...

Mi-e teama ca se vor face aceste investitii iar dupa ceva vreme (poate chiar 2 - 3 ani) se va constata ca se merge in pierdere iar firele de cupru vor ajunge la centrele de colectare...
0

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi