STP Timișoara Forum: O noua conexiune la autostrada A1 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (7 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

O noua conexiune la autostrada A1

#1 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 01 noiembrie 2012 - 21:42

Consiliul Judetean Timis vrea o noua conexiune cu Autostrada A1

1 noiembrie 2012

Un nou drum de circa şapte kilometri, care ar realiza legătura între drumul european Timişoara-Arad şi Autostrada A1 ar rezolva o parte din problema şoferilor din municipiu, care se plâng că autostrada a fost construită prea departe de oraş şi ar decongestiona traficul în Dumbrăviţa. Preşedintele Consiliului Judeţean Timiş susţine că noua legătură ar putea fi construită anul viitor.

Citeaza

„Este obligaţia noastră, a Consiliului Judeţean Timiş, de a crea o legătură nouă cu autostrada şi de a mări capacitatea drumului de la Dumbrăviţa. De aceea am şi iniţiat o comisie cu toate unităţile adminstrative implicate: începând de la Primăria Timişoara, Primăria Sânandrei, Primăria Săcălaz, Primăria Dumbrăviţa şi Primăria Giarmata. Au fost două-trei runde de discuţii, în cadrul cărora ne-am pus de acord, pentru a nu exista probleme. Nu am vrut să ştim de proprietarii de terenuri din zona respectivă, am încercat să găsim pe hartă cel mai scurt traseu, care să nu afecteze construcţile existente, între Timişoara şi urcarea pe autostradă. Se pare că va fi adoptată varianta unui nod la ieşirea din Timişoara, înspre Arad, în zona Sânandrei. Acest nou drum ar da posibilitatea decongestionării circulaţiei în Dumbrăviţa, pentru că deja Dumbrăviţa e sufocată şi nu se mai poate circula. Vrem să găsim soluţia cea mai bună, fără a mai ţine cont, aşa cum s-a făcut de fiecare dată, de intervenţia celor care deţineau terenuri în zonele respective”, a afirmat Bojin.

El a precizat că acest proiect ar putea demara anul viitor, în condiţiile în care Consiliul Judeţean Timiş şi celelalte autorităţi implicate vor găsi finanţare.

„Am solicitat să se pregătească acest demers al nostru. Sigur, acum lucrurile s-au mai echilibrat, odată cu deschiderea circulaţiei pe autostradă până la Remetea Mare, care dă posibilitatea celor care vin de la Lugoj să urce pe autostradă fără a mai traversa Timişoara sau centura. (…) Sigur, ne străduim să facem şi varianta pe la Sânandrei, care ar fi, practic a treia urcare pe autostradă. Noi am pus în discuţii împreună cu colegii de la Primăria Timişoara acest proiect şi îl pregătim pentru anul viitor. Încercăm să găsim o finanţare pentru acest tronson de drum”, a mai spus Bojin.

Consiliul Judeţean Timiş studiază şi posibilitatea extinderii la patru benzi a drumului Timişoara-Giarmata, pentru a facilita accesul la autostradă.

Sursa: TiON
0

#2 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 noiembrie 2012 - 23:08

Timpul imi da dreptate. Cand eu spuneam ca actualul acces la autostrada e total aiurea... -_-
0

#3 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 01 noiembrie 2012 - 23:26

Sa fim realisti. Cit ar costa exproprierile? Dar constructia?

Graba pt anuntarea inainte de alegeri a DORINTEI CJT de a face acest proiect nu imi spune decit un lucru: campanie electorala.

Sa vedem daca dupa anul nou mai spun ceva. Atunci o sa spuna ca nodurile de la Ortisoara si Izvin sint suficiente pt cine nu doreste sa mearga pina la Giarmata. :(
0

#4 Useril este offline   vldklm 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 13 ianuarie 12
  • Sexul:masculin

Postat 04 noiembrie 2012 - 23:53

Parerea mea este ca prima data ar trebui largit drumul de la centura pana la intrare pe A1 (6 km : C -> D ), la 2 benzi pe sens + un nou pod peste CF .

Imagine postata

Estimez ca un nou drum de legatura ar presupune minim 9 km (in albastru) , iar pe acest drum (A -> B ) s-ar face o reducere de timp de cca 5 min, comparativ cu A -> C -> D -> B (in rosu - 14 km).

Aceasta postare a fost editata de vldklm: 04 noiembrie 2012 - 23:54

0

#5 Useril este offline   vldklm 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 13 ianuarie 12
  • Sexul:masculin

Postat 07 ianuarie 2014 - 17:12

Nu s-a mai pus in practica nimic de acuma 2 ani :(

Odata cu inceperea lotului 2 Timisoara-Lugoj , cred ca s-ar pune problema ai a unei "centuri" ocolitoare pentru loc. Remetea Mare, printr-un drum expres de la intersectia E70 cu Centura Timisoara si pana la A1 .
1

#6 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 ianuarie 2014 - 18:36

Teoretic, centura nu prea mai intereseaza, avand de la 1 ianuarie o taxa de tranzit de 200 de lei pentru fiecare vehicul mai greu de 7,5t. Daca se termina centura (nicio sansa) nu mai intra bani la bugetul local. ;)
0

#7 Useril este offline   bizone 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 227
  • Inregistrat: 08 octombrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 ianuarie 2014 - 00:40

Prea putini bani se vor strange, pentru ca aceasta taxa o vor plati doar camioanele ce vor traversa partea de Nord a orasului, care au ca varianta de ocolire asa zisa ''centura'' ce o avem la ora actuala.
0

#8 Useril este offline   coracao 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 25 octombrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 ianuarie 2014 - 23:03

Care centura e cu plata 200 de lei??? Cea prin oras sau centura de deasupra de Dumbravita?
0

#9 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 ianuarie 2014 - 23:08

Nu centura e cu plata, ci tranzitarea prin oras. De aceea spuneam ca directia finante ar fi mai interesata de incasarea acestei taxe, decat de construirea centurii. :04:
0

#10 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 24 noiembrie 2014 - 12:40

Drum de legatura Autostrada A1 – DN69

Pe data de 21 Noiembrie 2014 a fost lansata de catre CNADNR cererea de oferte cu denumirea:
Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru “Drum de legatura Autostrada A1 Arad – Timisoara – DN 69"

DESCRIERE din Fisa de Date:

Citeaza

II.1.1) Denumirea data contractului/concursului/proiectului de autoritatea contractanta/entitatea contractanta
Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru “Drum de legatura Autostrada A1 Arad – Timisoara – DN 69”
II.1.2) Tipul contractului si locul de executare a lucrarilor, de livrare a produselor sau de prestare a serviciilor
Servicii
12 - Servicii de arhitectura; servicii de inginerie si servicii integrate de inginerie; servicii de amenajare urbana si servicii de arhitectura peisagistica; servicii conexe de consultanta stiintifica si tehnica; servicii de testare si analiza tehnica
Locul principal de prestare: Bucuresti, judetul Arad :Facepalm_emote_gif:
Codul NUTS: RO - ROMANIA

II.1.3) Anuntul implica
Un contract de achizitii publice
II.1.5) Descrierea succinta a contractului sau a achizitiei/achizitiilor
Elaborare Studiu de Fezabilitate pentru “Drum de legatura Autostrada A1 Arad – Timisoara – DN 69”.

Valoarea estimata a contractului de 572.119,00 lei fara TVA, include si suma de 27.244 lei fara TVA reprezentand cheltuieli diverse si neprevazute in procent de 5 % din valoarea serviciilor.
[...]


Atasez cateva screenshot-uri din Caietul de Sarcini:
Imagine atasata: Drum-Legatura-A1-DN69-Obiectiv.png Imagine atasata: Drum-Legatura-A1-DN69-Scop.png Imagine atasata: Drum-Legatura-A1-DN69-Proiectare.png

Deci, pe scurt:
- Actuala licitatie desemneaza Prestatorul care urmeaza sa realizeze atat Studiul de fezabilitate, Proiectul Tehnic dar si intreaga documentatie pentru aplicarea la programe de finantare si pentru lansarea licitatiei in vederea desemnarii constructorului
- Tipul profilului: 4 benzi
- Deducem ca deocamdata nu exista finantare externa pentru executia lucrarilor
- Termenul estimat pentru obiectul acestei licitatii este de 6 luni

PS: multumiri colegului NGC20 de pe PUM pentru vigilenta :)
4

#11 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 25 noiembrie 2014 - 10:20

Mai multe informatii in articole de presa:
- debanat.ro: Drumul pe patru benzi intre A1 si DN69, scos la licitatie de CNADNR
- adevarul.ro: S-a lansat cererea de ofertă pentru elaborarea Studiului de Fezabilitate pentru noua coborâre de pe autostrada Arad-Timişoara
- tion.ro: Compania de Drumuri a lansat prima licitatie pentru drumul de legatura intre Timisoara si autostrada A1
- ziuadevest.ro: Primul pas pentru o nouă urcare pe autostradă, mai aproape de Timişoara
0

#12 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 25 noiembrie 2014 - 13:12

Din cate inteleg, iarasi este o vorba de o carpaceala. Este ca si cand te scarpini cu mana dreapta pe urechea stanga...

Traseul A1 intre Timisoara si Arad a fost ales unul prost iar acum se incearca remedierea situatiei existente. Solutia la aceasta problema consta mai degraba in construirea unui inel (centura) in jurul Timisorii in regim de autostrada la care se va putea lega si AS catre/dinspre Belgrad plus ca astfel se vor crea nenumarate intrari/iesiri pe/de pe inel catre/dinspre Timisoara sau catre/dinspre localitatile din judet...

O astfel de solutie ar fi fost cea mai normala cu putinta...
0

#13 Useril este offline   cstm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 400
  • Inregistrat: 14 ianuarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 noiembrie 2014 - 14:42

Mile, corecta abordare, dar din pacate nu se va realiza probabil niciodata.
Noi inca suntem la stadiul de dorinta pentru a avea, o amarata de, jumate de centura.

Am totusi doua observati legat de acest drum de legatura:
1) mi se pare normal ca acesta sa fie gandit in asa fel incat ca existe acces si spre/dinspre localitatile Covaci si Cerneteaz (poate mai indicat o varianta care sa nu fi cu sens girator, sa ca ambele localitati sa aiba o unoca iesire)

2) pe orice harta am calculat distanta de la bifurcatie pana la autostrada, nu iasa cei 8 km care apar in articole si declaratile celor implicari. Distanta e de aprox 10 km, deci diferenta de 2 km pe care eu nu mi explic. (Presupunand ca drumul va trece prin nordul localitatilor Covaci si Cerneteaz, ... sau oare nu va fi asa???)
0

#14 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 957
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 11 februarie 2015 - 11:39

In versiunea noua a MP apare desenata si aceasta legatura cu A1. Din pacate, ea apare ca drum Euro Trans, cu o banda pe sens. Nu stiu de ce, dar intotdeauna mi-am imaginat ca acest drum ar trebui sa aiba 2 benzi pe sens, similar cu cel de la iesirea din oras pana in sensul giratoriu mare.

De asemenea, vad aceasta legatura ca fiind asimilata intregului drum A1-Timisoara-Moravita. Termen optimist 2030 :(
0

#15 Useril este offline   radutm 

  • Membru Senior ***
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 518
  • Inregistrat: 09 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 12 aprilie 2015 - 21:40

Daca mai era necesara o dovada ca este nevoie de o noua conexiune la A1:
Imagine postata

#16 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 12 aprilie 2015 - 22:10

Nu stiu, cei din Dumbravita, nu au auzit nimic de o posibila centura a comunei? :eusa_think:
1

#17 Useril este offline   cstm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 400
  • Inregistrat: 14 ianuarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 aprilie 2015 - 21:24

Partea nordica a inelului 4 si un drum pe langa padure ar fi necesar ... si categoric descarcarea pe Aradului.
1

#18 Useril este offline   colinb73 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 84
  • Inregistrat: 22 septembrie 13
  • Sexul:masculin

Postat 25 aprilie 2015 - 23:22

Ceva nou pe aici, alo Bojin, Grindeanu, nici o miscare ?
0

#19 Useril este offline   cstm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 400
  • Inregistrat: 14 ianuarie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 aprilie 2015 - 08:40

Ca de obicei multe povesti/promisiuni din partea lor si putine realizari.
0

#20 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 29 aprilie 2015 - 18:50

Citeaza

SEARCH CORPORATION va realiza SF-ul pentru "Drum de legatura Autostrada A1 Arad – Timisoara – DN 69".

Sursa: NGC20 - peundemerg.ro
3

Arata acest topic


  • (7 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi