STP Timișoara Forum: DJ595 Timisoara - Giroc - Chisoda - Calea Sagului - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

DJ595 Timisoara - Giroc - Chisoda - Calea Sagului 2.3 km reabilitati intre Str. Apicultorilor (TM) si Str. Semenic (G)

#41 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 07 iulie 2013 - 07:38

Din pacate, nu am reusit pana acum sa trec pe acest drum cu camera asupra mea.
Din fericire, zilele trecute a fost inceputa sapatura pentru terasament, pe o portiune de doua - trei sute de metri:


Evident, imaginea este capturata la calitatea pe care a permis-o telefonul, in mers.

Imagine atasata: Giroc-DJ595-003.jpg
1

#42 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 07 iulie 2013 - 19:06

Zilele trecute am citit un interviu cu primarul din Giroc (cred ca in OT) si care spunea ca drumul de 4 benzi dintre Timisoara si Giroc va avea pe unele portiuni 4 benzi, pe alte portiuni 3 benzi si evident, vor ramane si portiuni cu doua benzi, acolo unde imobilele adiacente "nu permit" largirea drumului.
Si astfel am primit raspuns la intrebarile de mai sus puse de noi insine...respectiv, cum vor face 4 benzi daca nu exista spatiu suficient...


Fragment din interviul acordat Opiniei Timisoarei de catre primarul Girocului, Ionel Toma.

Citeaza

S-a tot vorbit si despre faptul ca drumul Timisoara – Giroc va fi largit la patru benzi… Cand se va intampla si asta, odata?

Da, va fi la 3, 4 si 2 benzi, in functie de cum permite drumul, spatial. El a inceput sa se faca, chiar din luna februarie daca nu ma insel, cu gospodaria subterana, s-a lucrat initial la retelele de apa, au urmat retelele de canalizare, transferarile de pe o parte pe alta… la reteaua de gaz, la fibra optica, acum se lucreaza la montarea stalpilor pentru iluminatul public, colaboram foarte bine cu cei care au castigat licitatia, de la Consiliul Judetean, dam si noi o mana de ajutor acolo, asa este si firesc, este in primul rand in ajutorul nostru ceea ce se face si eu trag nadejde ca anul acesta se va turna ultimul metru patrat de asfalt. Se va lucra pe un fir, ca mi se pare ca asa este si corect, ca sa nu oprim complet circulatia spre municipiul Timisoara si apoi invers. Se termina anul asta, clar.

Aceasta postare a fost editata de mile: 07 iulie 2013 - 19:48

1

#43 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 07 iulie 2013 - 20:27

Destul de nasol daca vor exista variatiuni de la 4 la 3 sau poate de la 4 chiar la 2 benzi.
Chiar si acum, doar cu 2 benzi si cu portiuni de drum cu beton in loc de asfalt, fac unii niste depasiri la limita, de-ti sta mintea in loc.
De asta imi imaginez ca dupa largirea asta, cand se vor vedea in fata cu 2 benzi pe sens, se vor crede stapanii soselelor.
0

#44 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 09 iulie 2013 - 12:54

Si cine crezi ca fac asta? Pustimea din Girocului si Giroc... Asa a fost mai mereu in zona...
0

#45 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 09 iulie 2013 - 13:10

Indiferent cine o (va mai) face, sper sa fie montate bumper-e din 250 in 250 de metri.
0

#46 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 02 septembrie 2013 - 11:20

Intre timp, lucrarile avanseaza: s-a asternut stratul de asfalt intermediar pe portiunea noua cuprinsa intre linia CF si fostele unitati militare (pe sensul de mers Giroc-TM).
Sper sa vin cu niste imagini zilele astea.
2

#47 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 04 septembrie 2013 - 16:23

Am gasit cateva fotografii realizate la inceputul lunii August:
Imagine atasata: Giroc-DJ595-Aug2013-1.jpg Imagine atasata: Giroc-DJ595-Aug2013-2.jpg Imagine atasata: Giroc-DJ595-Aug2013-3.jpg Imagine atasata: Giroc-DJ595-Aug2013-4.jpg

Si cateva imagini recente, realizate in data de 2 Septembrie:
Imagine atasata: Giroc-DJ595-Sep2013-001.jpg Imagine atasata: Giroc-DJ595-Sep2013-002.jpg Imagine atasata: Giroc-DJ595-Sep2013-003.jpg Imagine atasata: Giroc-DJ595-Sep2013-004.jpg Imagine atasata: Giroc-DJ595-Sep2013-005.jpg
Imagine atasata: Giroc-DJ595-Sep2013-006.jpg Imagine atasata: Giroc-DJ595-Sep2013-007.jpg Imagine atasata: Giroc-DJ595-Sep2013-008.jpg Imagine atasata: Giroc-DJ595-Sep2013-009.jpg Imagine atasata: Giroc-DJ595-Sep2013-010.jpg
Se poate observa usor ca se progreseaza intr-un ritm destul de bun.


PS: Imi cer scuze pentru calitate, imaginile fiind realizate cu telefonul, caci nu pot purta cu mine intotdeauna camera.
4

#48 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 septembrie 2013 - 18:39

Cred ca putem vorbi de prima realizare (ducere la bun sfarsit a initiativei lui Ostaficiuc) palpabila si atat de aproape de Timisoara a actualului Consiliu Judetean. Eu nu cunosc o alta realizare...

Pacat ca acest drum nu duce nicaieri mai departe, dacat la Giroc si pentru unii la Chisoda si atat...Investitie mare pentru putini contribuabili...Poate sunt deosebiti... :)


Ma bucura orice investitie insa parca altfel vad eu prioritatile. De exemplu CENTURA DE SUD...SI DE VEST...
0

#49 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 05 septembrie 2013 - 04:03

Alta realizare palpabila a CJT si pentru timisoreni a fost, in domeniul rutier, DJ691.
Legat de nivelul investitiei pentru drumul actual, nu as numi-o chiar mare, fiind vorba despre doar 2.3 Km, iar la suma de 3.5 MEuro ar veni cam 1.55 MEuro/Km pentru un drum cu 4 benzi fata de 5 MEuro/Km in cazul unui drum cu 6 benzi, cat are o autostrada clasica de la noi.

In ceea ce priveste Centura de Sud sau de Sud-Vest, acestea reprezinta drumuri din alta liga, respectiv din categoria "nationale", deci nu sunt administrate (si nici construite) de catre consilii judetene sau primarii, ci de catre CNADNR/Minister.

Revenind la lucrari, am vazut ieri ca au inceput sa mute stalpii de iluminat dintre linia CF si Parc (intrarea propriu-zisa in satul vechi), deci lucrarile de largire se duc dincolo de CF.
1

#50 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 05 septembrie 2013 - 20:47

Citeaza

In ceea ce priveste Centura de Sud sau de Sud-Vest, acestea reprezinta drumuri din alta liga, respectiv din categoria "nationale", deci nu sunt administrate (si nici construite) de catre consilii judetene sau primarii, ci de catre CNADNR/Minister.



Pai Bojin se lauda ca da cu pumnul in masa la Bucuresti si incepe Centura de Sud inca in 2013. Apoi a mutat-o in 2014 si probabil vor incepe cu primele defrisari in decembrie 2014 sau in primavara 2015 sau in vara 2016, inainte de alegerile din toamna 2016... :D

Ca sa nu mai pomenesc de NHSR sau de altele...
0

#51 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 05 septembrie 2013 - 21:11

Eu ii recomand sa nu se grabeasca, mai are timp destul pana la viitoarele alegeri.
0

#52 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 06 septembrie 2013 - 01:30

Din pacate, am impresia ca nea' Titu are atata trecere la minister, in privinta centurii, cata avem noi 3 (de mai sus) laolalta.

Revenind ontopic, astazi am vorbit cu un consilier din Giroc, care evident a vazut proiectul si mi-a zis ca lucrarile curente prevad largirea drumului pana in dreptul primariei din Giroc, unde se presupune amenajarea unui sens giratoriu.

Oricum, DJ595 nu continua inainte inspre centrul Girocului, ci se poate verifica pe Google Maps ca o ia spre Chisoda, deci posibil ca o urmatoare etapa (peste n ani) ar putea fi reabilitarea si extinderea pana in Chisoda si apoi pana la intrarea in Timisoara pe Bujorilor.
2

#53 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 06 septembrie 2013 - 17:16

Vezi postareaMHN, la 06 septembrie 2013 - 01:30, a spus:

D
Oricum, DJ595 nu continua inainte inspre centrul Girocului, ci se poate verifica pe Google Maps ca o ia spre Chisoda, deci posibil ca o urmatoare etapa (peste n ani) ar putea fi reabilitarea si extinderea pana in Chisoda si apoi pana la intrarea in Timisoara pe Bujorilor.

Asta ar fi varianta cea mai fireasca. Si cu legatura spre Caleaa Sagului, pe la CET.
2

#54 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 06 septembrie 2013 - 17:27

Din cate am vazut, legatura cu Calea Sagului prin fata pe la CET este la doua benzi si cred ca face fata cum este asa.
N-am prins insa traficul la orele de varf pe acolo.
0

#55 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 08 septembrie 2013 - 19:50

Poze de azi (08.09.2013)

Imagine atasata: DSC_8106.JPG Imagine atasata: DSC_8107.JPG
Imagine atasata: DSC_8108.JPG Imagine atasata: DSC_8109.JPG
Imagine atasata: DSC_8110.JPG Imagine atasata: DSC_8111.JPG
Imagine atasata: DSC_8112.JPG Imagine atasata: DSC_8113.JPG
Imagine atasata: DSC_8114.JPG
2

#56 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 septembrie 2013 - 20:15

Vad fotografiat acelasi segment de drum ca si in pozele lui MHN.

Personal ma intereseaza mai mult segmentul de la Lidl (fostul Plafar) pana la podet. Pe acest segment sunt curios cate benzi vor face, vor putea face?....Sunt tare curios!...

Este atacat si acest segment sau inca nu?...
0

#57 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 08 septembrie 2013 - 21:14

Acest segment dintre Lidl si iesirea din Tm nu face parte din aceasta investitie. Segmentul respectiv tine de Primaria Timisoarei.

In schimb, in fata la Lidl s-a amenajat intersectia Girocului cu strada Mures. S-au montat si semafoare in acel loc.

Imagine atasata: DSC_8116.JPG
4

#58 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 08 septembrie 2013 - 23:35

Nu mai vazusem/auzisem nimic de LIDL-ul ala... Bine ca ai pus poza. Semafoarele sunt bine venite acolo, de cand ma stiu era problema sa iesi de pe Mures. Ba mai mult aveai si STOP nu cedeaza.

Cat despre Girocului, in unele locuri vad loc de 4 benzi plus inca una... Se vrea parcare, sau vom asista la deja celebrele situatii de la noi, cu 4 benzi cu cate una pe sens pentru parcare?
0

#59 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 09 septembrie 2013 - 05:28

@ mile, ca si completare la raspunsul lui Chagall, proiectul acesta de reabilitare si extindere a capacitatii (prin adaugarea de benzi) este desfasurat de catre CJT, care intervine doar pe lungimea drumului judetean, adica de la limita municipiului Timisoara incolo. Deci aproximativ de la podetul de peste canalul Ratu' Mosului, inclusiv, pana la primaria din Giroc.

Se pare ca exista intentii si din partea Primariei TM pentru extinderea capacitatii pe portiunea care te intereseaza pe tine (strada Mures - strada Apicultorilor), insa nu avem informatii si nici nu se intampla nimic pe teren in acest sens.


@ cseh, ar putea fi o confuzie, din cauza lucrarilor de relocare a utilitatilor. Eu nu am vazut pana acum lucrari de pregatire a terasamentului pentru mai mult de 4 benzi, pe portiunea pe care se lucreaza deja.
0

#60 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 09 septembrie 2013 - 09:04

Vezi postareaMHN, la 09 septembrie 2013 - 05:28, a spus:

@ cseh, ar putea fi o confuzie, din cauza lucrarilor de relocare a utilitatilor. Eu nu am vazut pana acum lucrari de pregatire a terasamentului pentru mai mult de 4 benzi, pe portiunea pe care se lucreaza deja.



Este posibil sa avem si un trotuar, respectiv si o pista pentru biciclete? Ma gandesc ca ar fi absolut necesare si aceste lucruri...
0

Arata acest topic


  • (5 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi