STP Timișoara Forum: Calea ferată Timisoara - Cenad – Szeged - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (8 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Calea ferată Timisoara - Cenad – Szeged (fara finantare) - in studiu de (pre)fezabilitate

#21 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 01 mai 2011 - 18:15

Da, ar fi mult mai simplu si din punct de vedere tehnic si ca traseu. M-am si mirat ca a fost aleasa (atunci de mult in 1857) solutia de a traversa de doua ori Muresul la o distanta de 15 - 20 Km maxim, dar or fi avut motivele lor.
Dar noi avem o problema cu expropierile de teren. Ma intreb unde era punctul vamal cand se circula pe linia veche. Era in gara din Cenad sau chiar la granita. Oricum, vor dispare granitele pana se infaptuieste aceasta lucrare. Mai ramane de facut podul de peste Tisa de la Szeged. Timisoara a pierdut enorm de-alungul timpului de cand s-a inchis aceasta legatura feroviara directa cu vestul Europei...In schimb Aradul a avut de castigat...
0

#22 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 03 mai 2011 - 20:31

Vezi postareamile, la 01 mai 2011 - 18:15, a spus:

[...] Dar noi avem o problema cu expropierile de teren. [...]

Daca expropierea a 4km liniari de teren prezinta un impediment pentru statul Roman pentru constructia unei legaturi cu restul Europei pe cale ferata, de o importanta strategica, bani care s-ar putea recupera in mai putin de o luna de exploatare, atunci chiar avem o problema MARE, si ne meritam soarta de a ramane un popor cu conducatori de mentalitate limitata.
1

#23 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 mai 2011 - 17:53

Intr-o tara condusa de oameni seriosi (ma abtin de la alte adjective) acest lucru n-ar trebui sa fie un impediment...dar...
0

#24 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 10 mai 2011 - 11:19

Vezi postareaChagall, la 01 mai 2011 - 17:51, a spus:

O alta varianta mai rapida si eleganta de a lega Timisoara de Szeged cu costuri relativ mici, fara a mai construi vreun pod peste Mures, ar fi urmatorul traseu marcat cu rosu in harta de mai jos. Cu albastru sunt reprezentate sinele deja existente. Astfel ar urma ca noi sa construim o portiune de vreo 4km de cale ferata de la gara Cenad pana la granita, iar greul ar ramane in sarcina Ungurilor, tronsonul de la granita pana la Kiszombor, respectiv podul peste Tisa. :w00t:

Atasament Varianta3.jpg



Revin din nou cu un DA dupa ce Duminica trecuta am fost din nou prin zona. Ar fi varianta cea mai simpla si la indemana. Dar am "studiat" putin harta si (coroborat cu ceea ce citisem pe ici-colo in timp) am impresia ca se folosea la un moment dat (candva) si alta varianta, respectiv Timisoara - Jimbolia - Kikinda - Szeged. Lipsesc cativa (foarte putini) KM de cale ferata de la granita dintre Serbia si Ungaria si localitatea Ujszentivan, localitate situata inaintea Szegedinului. Daca ne uitam pe harta, vom constata aliniamentul caii ferate, doar ca lipseste o bucata. Dezavantajul (actual) al acestei variante ar fi ca acest traseu trece prin inca o tara, respectiv Serbia, chiar daca segmentul sarbesc nu este prea lung...In urma cu cativa ani, de aceasta varianta de reabilitare se pomenea...
Oricum, pentru toate cele trei variante, trebuie construit un pod peste Tisa la Szeged...

Iata despre ce este vorba...

Imagine atasata: TM Kikinda Szeged.JPG

Portiunea marcata cu rosu trebuie refacuta. Asa rezulta pe harta. Nu stiu cum stau lucrurile la fata locului...Se vede si bifurcatia de la Ujszentivan...
0

#25 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 10 mai 2011 - 19:58

Nu inteleg de ce sa ne implicam in costuri imense cu poduri, cand pu-si-simplu facem o linie paralela cu DN6, trecem vama, si apoi la Kiszombor ne cuplam la linia lor si PUNCT! Vama la Cenad si Kiszombor...
0

#26 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 10 mai 2011 - 20:45

Bun, si cum te-ai gandit sa faci legatura cu Budapesta (via Szeged)?

N-am gasit pana acum printre informatiile culese de pe net, de ce oare pe vremuri au facut o investitie atat de mare de a lega doua sate de o importanta nesemnificativa (Cenadul de Cenadul Unguresc), si aici ma refer la podul peste lacul Putul, respectiv podul peste Mures, ca la circa 10 km mai incolo, calea ferata sa revina in partea de jos a Muresului printr-un alt pod tot peste Mures la Mako.
1

#27 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 11 mai 2011 - 09:28

Vezi postareacseh_17, la 10 mai 2011 - 19:58, a spus:

Nu inteleg de ce sa ne implicam in costuri imense cu poduri, cand pu-si-simplu facem o linie paralela cu DN6, trecem vama, si apoi la Kiszombor ne cuplam la linia lor si PUNCT! Vama la Cenad si Kiszombor...


Asta propunea Chagall...pe 1 Mai... :welcome: ....vezi atasamentul...insa un pod peste Tisa tot e necesar...Fie pe locatia veche (daca mai e posibil - apropo, ajunge cineva pe acolo sa faca si niste poze?...) fie in locatia propusa de Chagall. Problema e ca ungurii au interes relativ scazut (momentan) in construirea acestui pod, poate doar cu fonduri europene pentru dezvoltarea euroregiunii DKMT...

Vezi postareaChagall, la 01 mai 2011 - 17:51, a spus:

O alta varianta mai rapida si eleganta de a lega Timisoara de Szeged cu costuri relativ mici, fara a mai construi vreun pod peste Mures, ar fi urmatorul traseu marcat cu rosu in harta de mai jos. Cu albastru sunt reprezentate sinele deja existente. Astfel ar urma ca noi sa construim o portiune de vreo 4km de cale ferata de la gara Cenad pana la granita, iar greul ar ramane in sarcina Ungurilor, tronsonul de la granita pana la Kiszombor, respectiv podul peste Tisa. :oops:
Atasament Varianta3.jpg







Vezi postareaChagall, la 10 mai 2011 - 20:45, a spus:

N-am gasit pana acum printre informatiile culese de pe net, de ce oare pe vremuri au facut o investitie atat de mare de a lega doua sate de o importanta nesemnificativa (Cenadul de Cenadul Unguresc), si aici ma refer la podul peste lacul Putul, respectiv podul peste Mures, ca la circa 10 km mai incolo, calea ferata sa revina in partea de jos a Muresului printr-un alt pod tot peste Mures la Mako.


Si eu mi-am pus aceeasi intrebare.... :blush: ....

Vezi postareamile, la 01 mai 2011 - 18:15, a spus:

Da, ar fi mult mai simplu si din punct de vedere tehnic si ca traseu. M-am si mirat ca a fost aleasa (atunci de mult in 1857) solutia de a traversa de doua ori Muresul la o distanta de 15 - 20 Km maxim, dar or fi avut motivele lor.



M-am uitat pe BING Maps si cred ca nu se mai poate (re)face podul pe fosta locatie (la Szeged), deoarece au aparut ceva cladiri pe vechiul traseu...
0

#28 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 12 mai 2011 - 19:26

Vezi postareamile, la 11 mai 2011 - 09:28, a spus:

[...] apropo, ajunge cineva pe acolo sa faca si niste poze?... [...]

Fiind zona de frontiera, ar fi un pic cam dificil de pozat pe acolo. :coolspeak:
0

#29 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 12 mai 2011 - 20:11

Daca domnul mile se referea la vechii piloni, chiar deloc... Am fost acuma cativa ani (2008 parca) cu clasa in excursie acolo, exact pe malul Muresului, unde sunt pilonii, si nicipomeneala de vreo interdictie de pozat... Am si facut o groaza... dar nu pentru piloni... pe atunci inca nu eram interesat... ;) :coolspeak:
0

#30 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 12 mai 2011 - 20:15

Ai fost in zona si n-ai nici o poza cu pilonii? :coolspeak:
0

#31 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 13 mai 2011 - 09:20

Vezi postareaChagall, la 12 mai 2011 - 19:26, a spus:

Fiind zona de frontiera, ar fi un pic cam dificil de pozat pe acolo. :happy:



Ma refeream la podul de pe Tisa din Szeged inainte de a intra in gara,...
Iata podul (marcat cu rosu) la care ma refeream si as vrea sa vad si niste poze din gara Ujszeged...cu alte cuvinte poze de la fata locului...Sper sa ajung in vara asta si eu pana acolo...

Imagine atasata: Szeged 01.JPG

Iata o reproducere mai buna a segmentului de cale ferata si a podului lipsa. La capetele marcajului se vad vagoane de tren atat in gara Ujszeged (Seghedul Nou) cat si in gara Szeged Tisza (asa parca-i spune)...

Imagine atasata: szeged 02.JPG

Aceasta postare a fost editata de mile: 13 mai 2011 - 12:18

0

#32 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 13 mai 2011 - 15:56

Hmmm... si totusi de ce lipsete podul? Adica exista alta banuiesc nu?
0

#33 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 14 mai 2011 - 08:21

Pai din ce stiu eu, ori a fost bombardat ori dinamitat in al doilea razboi mondial. O chestie de strategie militara. Dar nu o lua ca informatie certa. Poate ne ajuta vreun coleg cu mai multe amanunte (si exacte)...
0

#34 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 14 mai 2011 - 10:02

Iata am gasit si raspunsul. Podul a fost construit in 1858 si bombardat in 1944. A fost construit tocmai pentru a face legatura cu Timisoara si a functionat 86 de ani iar de 67 de ani aceasta legatura este intrerupta...
Iata si niste poze cu "urmele" podului...

Cam asa arata podul...
Imagine atasata: 800px-Szegedi_vasúti_híd.jpg Imagine atasata: Szegedi_vasúti_Tisza-híd_régi_képeslap_1.jpg

Ramasitele de astazi...
Imagine atasata: Szeged-Pod CF 01.JPGImagine atasata: Szeged-Pod CF 02.JPGImagine atasata: Szeged-Pod CF 03.JPG

O placa in amintirea podului...montata in 1988...
Imagine atasata: Szeged-Placa Pod CF.JPG

Pozele ii apartin user-ului BEROESZ si au fost postate pe Site-ul Wikimedia Commons.
0

#35 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 14 mai 2011 - 10:53

Iata si propunerea lui Chagall cu noua locatie a podului peste Tisza. Dezavatajul ar fi ca pe relatia Timisoara - Budapesta via Szeged, trenul n-ar mai opri in Gara Szeged Tisza ci doar in Gara Rokus care este o gara mai mica (secundara) din cate am inteles, dar n-ar fi o problema pentru ca si la gara Rokus exista mtc-uri (tramvaie sigur). In josul imaginii avem bifurcatia catre Kikinda - Jimbolia - Timisoara si catre Mako - Cenad - Timisoara.


Imagine atasata: szeged 07.JPG


Iata si doua poze cu gara Rokus...


Imagine atasata: Szeged-Gara Rókus iun 2010.JPGImagine atasata: Szeged-Gara Rokus-dec 2010.JPG

Pozele ii apartin aceluiasi user BEROESZ de pe Wikimedia Commons.

PS Propun o "excursie" de o zi la Szeged intr-o sambata-duminica cu vreme insorita, cu masina (ca alt mijloc direct de transport nu stiu sa avem), cu cheltuielile necesare impartite frateste, fara participarea la cheltuieli a proprietarului masinii...Sunt amatori?...
0

#36 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 14 mai 2011 - 20:28

Dat fiind ca este perioada tezelor si a bacului, si ca suntem si din aceste categorii de varsta, daca asteptam vacanta DE CE NU? :nervos:
0

#37 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 14 mai 2011 - 20:31

Si apropo de gara...

Ea este langa Szeged Plaza, adica exact unde intoarce linia 1 de tramvai... :nervos:
0

#38 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 14 mai 2011 - 21:54

Eu as prefera mai degraba o vizita la podurile din Cenad, pe ambele maluri ale Muresului.
Eu personal cunosc destul de bine Szegedul, am locuit un an acolo, intr-un fel mi s-a si urat de orasul resperctiv la cat de des il frecventez.

Din pacate sa nu va asteptati sa vedeti mare lucru din vechiul pod, mai ales ca fosta linie trecea pe terenul actualei Fabrici de Ardei din Szeged. Asa ca, mai greu cu accesul.

Ideea cu excursia este foarte buna, dar prin iulie daca se poate. Perioada asta este destul de aglomerata pentru mine.

@cseh_17
Linia 1 face legatura intre cele 2 gari, intre gara Rokus si gara Centrala. de asemenea intoarce in fata celor doua gari.
Linia care vine dinspre Mako, se termina in a 3-a gara a Szeged-ului, denumita Gara Uj Szeged.
1

#39 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 15 mai 2011 - 18:25

Nici nu insist sa mergem "maine". Ideea este ca atunci cand va hotarati sa nu ma uitati...
Chagall, usor te invidiez pentru faptul ca ai locuit un ... an in Szeged. Poate dupa ce-l voi vizita ma voi (mai) "linisti". Si nici nu m-am gandit sa mergem doar la capetele podului. Ma gandeam la cele trei gari, la autogara, la podurile existente, la piata Catedralei, la traseele si capetele mtc-urilor, in speta tramvaie si firobuze, daca se poate vedea ceva din depoul de tramvaie, si altele care or mai fi de vazut...
0

#40 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 15 mai 2011 - 18:50

Ideea este foarte buna si o vom pune in aplicare la vara. ;)
0

Arata acest topic


  • (8 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi