STP Timișoara Forum: Centura de SUD a Timisoarei - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (86 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 66
  • 67
  • 68
  • 69
  • 70
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Centura de SUD a Timisoarei Constructor desemnat: Tirrena Scavi

#1341 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 23 noiembrie 2021 - 21:42

Exact! Acele segmente asfaltate nu reprezinta nimic relevant sau prea putin. Doar ca sa arate ca se face ceva, sa ne scoata ochii cu ceva.
Unde sunt lucrari serioase de executat sunt mult ramasi in urma.
0

#1342 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1093
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 24 noiembrie 2021 - 00:00

45% dar ce a fost greu n-a trecut, abia incepe! la poduri au ramas repetenti.
mai devreme de 2024 n-o sa circulam noi pe centura in ritmul asta.
1

#1343 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29674
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 24 noiembrie 2021 - 20:04

Poate ii imboldeste Grindeanu, ca ministru si vice-premier, dar as zice ca vreo doi ani (minimum) tot va mai dura. Oricum, dupa expirarea termenului din contract, as fi calare pe ei cu penalizarile.
0

#1344 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 27 noiembrie 2021 - 14:23

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 24 noiembrie 2021 - 20:04, a spus:

Poate ii imboldeste Grindeanu, ca ministru si vice-premier, dar as zice ca vreo doi ani (minimum) tot va mai dura. Oricum, dupa expirarea termenului din contract, as fi calare pe ei cu penalizarile.


Am vaz pe Fb-ul "PSD Timis" ca i-a imboldit bine azi, , a zis ca vine din 2 in 2 sapt sa vada evolutia lucrarilor
Da sa inteleg ca Horatiu Simion lucreaza pt Tirrena acum? Ca parca se pensionase, si la un moment dat ii zice ceva de genul "stiti cum e sa fie de partea cealalata"

In fine mi-a placut de Drula dar a cam uitat de Timis dupa ce a ajuns ministru...

Aceasta postare a fost editata de nabucodonosor19: 27 noiembrie 2021 - 14:52

0

#1345 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 526
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 27 noiembrie 2021 - 15:06

Astea is doar vorbe, pana nu vine pe bune si pune presiune pe ei nu il cred, mai era unul tot de la PSD (desi nu conteaza partiul, ca toti fac la fel) care zicea ca doarme cu cortul pe autostrada Comarnic-Brasov sa se asigure ca muncesc (in 2013 a fost asta) si nici la 8 ani dupa ce o fost ministru nu e inceputa proiectarea, da mai sa si lucreze efectiv.

Aceasta postare a fost editata de Claudiu1212: 27 noiembrie 2021 - 15:07

0

#1346 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 747
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 27 noiembrie 2021 - 19:42

In sfarsit a venit cineva cu coloana vertebrala sa-i someze pe cei de la Tirrena, baieti versati si mai nou blindati, insasi dl Simion pensionarul regretat de pasarele si privighetori, a trecut la cisme si cu devotament vrea sa verifice personal care e treaba cu desecarile si relocarile.
Oricum eu zic ca va fi o schimbare, nu neaparat la harnicie cat de teama penalizarilor, daca seful spune, tu executi
0

#1347 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 28 noiembrie 2021 - 02:13

Doar cu o filmare aeriana cap - coada am putea vedea cit de buna/proasta este evolutia santierului. Imagine postata
0

#1348 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1110
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 noiembrie 2021 - 21:01

Cât de repede se uită că autorul moral al faptului că centura de sud are doar o bandă pe sens este chiar domnul Grindeanu!

Off-topic...
Domnul Grindeanu și coloana vertebrală...o, da! :Facepalm_emote_gif: Neapărat trebuie amintită "verticalitatea" dânsului în cei 8 ani cât a fost viceprimar pe partea tehnică-edilitară, apoi președinte al Consiliului Județean și ultra-caracterul în funcția de prim-ministru...a rămas în istorie cu 3 lucruri: OUG 13, demis prin moțiune de propriul partid și auto-blocarea în sediul Guvernului împreună cu prietenul la fel de celebru... Victor Ponta.
7

#1349 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 28 noiembrie 2021 - 22:43

Ai facut o postare varza in cateva propozitii!

Pai daca insusi Johannis v-a aratat ca "ciuma rosie" numai este atat de rosie ci a devenit un rosu spalacit cu nuante de portocaliu spre galben, nu inteleg de ce tot aratati cu degetul spre psd. Indreptati degetul spre Johannis!...PNL-ul s-a dus la PSD ca sa-i roage sa vina la guvernare caci altfel dispareau in 2024 ca taranistii acum 20 de ani. PSD-ul a gresit ca a acceptat sa vina la guvernare in aceasta alianta salvand astfel PNL-ul la alegerile din 2024.

Apropo de viceprimarul Grindeanu, sub mandatul lui in 2011 sau 2012 a fost asfaltata str Ardealul si refacut trotuarul, ambele rezistand si acum la 10 ani distanta fara carpeli ulterioare (locuiesc in zona si in prezent si de aia stiu, l-am vazut pe santier atunci)...

Iar dupa 10 ani a venit Fritz si sub mandatul lui s-a asfaltat Andreescu cu tot cu trotuare. O lucrare si mai ampla.

In concluzie nu ma intereseaza culoarea politica a primarului sau ministrului ci daca ramane ceva in urma lor de care sa-mi amintesc!

Btw, centura de sud nu a fost gandita la 4 benzi si Grindeanu a redus-o la doua ci a mers mai departe asa cu ea, la doua benzi. Este adevarat ca putea sa schimbe datele problemei (pentru 4 benzi) dar atunci trebuiau alte studii geo si de alta natura ceea ce ar fi ridicat costurile si alt timp imens pierdut incat nici in ziua de azi n-ar fi fost inceput santierul. Nu spun cate injuraturi ar fi luat si in acea varianta!
0

#1350 Useril este offline   freelancer 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 28 iunie 21

Postat 28 noiembrie 2021 - 22:53

Lasand un pic politica deoparte, hai sa revenim la subiectul topicului.

desi Grindeanu a promis ca va verifica din doua in doua saptamani stadiul lucrarilor, eu zic sa-l ajutam putin.
as dori sa sustin financiar pe cineva care se angajeaza sa filmeze cu drona intregul santier al centurii in fiecare luna.
bine, poate mai putin ianuarie si februarie cand probabil nu se va lucra deloc.
am vazut ca sunt vreo 3 oameni care fac asta si acum.

am posibilitatea sa fac o sponsorizare de pe companie (fie printr-o asociatie, sau poate directionati sumele respectiva catre cine ziceti voi).
sau cu contributie "individuala".

e cineva interesat? :so pe iei:
2

#1351 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 28 noiembrie 2021 - 23:11

Nu o luati ad literam chestiunea cu "doua saptamani". Nu va veni tot la doua saptamani. Mesajul este ca va veni mai des decat isi inchipuie constructorul. Ca va veni la doua, la trei sau sase saptamani nu conteaza. Trebuie retinut faptul ca a promis ca va veni relativ des...
0

#1352 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1110
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 29 noiembrie 2021 - 00:26

Domnule Mile...
Domnul Johannis, nu mi-a arătat absolut nimic. Indiferent de votul exprimat, este greșit să îi idolatrizăm pe unii și să îi disprețuim pe alții. Nu am arătat spre un partid anume ci am expus o opinie (la o afirmație) despre o persoană care de-a lungul anilor a avut și are putere de decizie la toate nivelele (local, județean, central/național). Atitudinea de care vorbeam nu este o caracteristică specifică unui singur partid. Realitatea ne arată că o întâlnim la politicieni de pe tot spectrul politic.

Legat de perioada de viceprimar (2004-2012) eu am contraexemple din Ronaț. Într-adevăr, domnul Grindeanu venea periodic pe șantier/e (de obicei vinerea), înfiera constructorii în prezența locuitorilor și cam asta era tot. Sunt sătul de mânie proletară. Probabil amandoi am prins niște ani buni înainte de 1989 și știm despre ce vorbim. Și mai sunt sătul de permanenta campanie electorală, sunt sătul de lipsa de colaborare dintre autorități, sunt sătul de șicanele reciproce...

În rest, să de-a Dumnezeu să fim sănătoși și cei care sunt "la butoane" să facă treaba pentru care sunt în funcții.
Legat de "moștenirea" lor, mă interesează nu doar dacă rămâne ceva în urma lor (primar, ministru, etc.) ci mă interesează să rămână ceva trainic-practic-util. Pentru că altfel ne amăgim cu etosul nostru, de genul..."a furat, da' a și făcut". Ar fi bine să ne obișnuim să cerem permanent și calitate, nu doar cantitate.

Aceasta postare a fost editata de Gioco: 29 noiembrie 2021 - 00:28

6

#1353 Useril este offline   POLI™2012 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 335
  • Inregistrat: 06 martie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 11 decembrie 2021 - 20:07

Varianta Ocolitoare- Timișoara Sud
Din păcate nu merge așa cum trebuie‼
Contract semnat in 2018
Doar 44,5% progres fizic

Sursa: Sorin Grindeanu Facebook

Video aici : https://www.facebook...982883678638358

Aceasta postare a fost editata de POLI™2012: 11 decembrie 2021 - 20:09

0

#1354 Useril este offline   POLI™2012 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 335
  • Inregistrat: 06 martie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 decembrie 2021 - 09:16

Șantierul variantei de ocolire Timișoara Sud încheie anul cu un procent de realizare de 45%. În luna decembrie, vremea a fost în general ploioasă, iar antreprenorul lucrării a efectuat preponderent lucrări de conservare necesare pentru perioada de iarnă. S-au executat și lucrări de suprastructură: s-au montat grinzi la pasajul peste str. Trandafirilor, la ieșire din comuna Giroc spre pădure, lucrări de cofrare, armare, turnare beton, la podețe, poduri și canale. Echipele antreprenorului revin pe șantier în prima parte a lunii ianuarie 2022.
#VOTS

DRDP TImisoara

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: sud.jpg

1

#1355 Useril este offline   POLI™2012 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 335
  • Inregistrat: 06 martie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 ianuarie 2022 - 18:23

Am verificat lucrările din șantierul Centurii Timișoara Sud.
I-am cerut antreprenorului să se mobilizeze mai bine și să respecte termenele contractuale. Reprezentantul antreprenorului a dat asigurări că ritmul de lucru va fi mai alert decât până acum.
A început de astăzi montarea grinzilor peste DN 59 Timișoara - Șag și în zona localității Chișoda. Iar operațiunile vor continua și săptămâna viitoare.
CNAIR va trimite un reprezentant săptămâna viitoare pentru a monitoriza lucrările de pe șantier.

Sursa: Grindeanu FaceBook

-------------------

Antreprenorul de pe șantierul centurii Timișoara Sud montează, până la sfârșitul săptămânii viitoare, grinzi peste DN 59 Timișoara - Șag și în zona localității Chișoda. În afara grinzilor de pe deschiderile principale, care vor fi amplasate ulterior, în aceste zile vor fi montate 32 de suprastructuri în cele două poziții amintite. Numărul total de grinzi de pe centura Timișoara Sud va fi, la finalul lucrării, de 235.
#VOTS

Sursa: DRDP Timisoara

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: FB_IMG_1642782018682.jpg
  • Imagine atasata: FB_IMG_1642782021016.jpg
  • Imagine atasata: FB_IMG_1642782023259.jpg
  • Imagine atasata: FB_IMG_1642783855996.jpg
  • Imagine atasata: FB_IMG_1642783858283.jpg
  • Imagine atasata: FB_IMG_1642783860489.jpg
  • Imagine atasata: FB_IMG_1642783862594.jpg
  • Imagine atasata: FB_IMG_1642783864765.jpg
  • Imagine atasata: FB_IMG_1642783867506.jpg
  • Imagine atasata: FB_IMG_1642783869710.jpg

Aceasta postare a fost editata de POLI™2012: 21 ianuarie 2022 - 18:52

4

#1356 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 614
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 05 februarie 2022 - 15:49

De câteva zile a reînceput șantierul pe strada Polonă, la pasaj.
Cert e că o să ne obișnuim cu pământul pe carosabil.
0

#1357 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29674
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 februarie 2022 - 18:39

Citeaza

Sorin Grideanu a anunțat sâmbătă, pe Facebook, că a vizitat șantierul.

„O nouă verificare a lucrărilor pe șantierul Variantei Ocolitoare Timișoara Sud. Sunt nemulțumit de evoluția lucrărilor. În două săptămâni s-au montat doar 22 de grinzi”, a anunțat ministrul Transporturilor, potrivit Mediafax.

Sorin Grindeanu le-a cerut reprezentanților direcției regionale de drumuri să monitorizeze lucrările și a anunțat că va reveni pe șantier.
a3
0

#1358 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 614
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 05 februarie 2022 - 21:51

Când era termenul de finalizare, la iarna? Eu cred că vor avea minim inca jumătate de an peste acel termen inițial.
Mare lucru daca vor da macar porțiuni complete la termen.
0

#1359 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 06 februarie 2022 - 18:14

Ceva nu este in regula in toata povestea asta. Tirena Scavi este un constructor mare si serios, care isi onoreaza la timp contractele asumate. A demonstrat asta in nenumarate lucrari mari la autostrazi. Eu cred ca nu se fac platile la timp si s-au acumulat mai multe facturi neplatite.
0

#1360 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 06 februarie 2022 - 18:21

Vezi postarearue, la 05 februarie 2022 - 21:51, a spus:

Când era termenul de finalizare, la iarna? Eu cred că vor avea minim inca jumătate de an peste acel termen inițial.
Mare lucru daca vor da macar porțiuni complete la termen.


Termenul initial era pentru luna martie sau aprilie, peste o luna-doua.
Si s-a prelungit pana in decembrie. Oare se va respecta acest termen prelungit?
0

Arata acest topic


  • (86 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 66
  • 67
  • 68
  • 69
  • 70
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi