STP Timișoara Forum: Validare obligatorie - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Validare obligatorie

Poll: Validarea cardurilor (101 membri au votat)

Cat de mare considerati ca este disconfortul creat de validarea obligatorie?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#21 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 martie 2009 - 19:04

Eu as fi deacord cu intalnirea.
Pentru Anella:
1.Validarea este obligatorie este pentru prinderea calatorilor fraudulosi. Curand toate vehiculele RATT vor fi echipate cu numaratoare de persoane deasupra usilor. Cu ajutorul acestora se va putea vedea din cei urcati cati au bilet (sau abonament).
2.Validarea este obligatorie pentru formarea statisticilor. Sa zicem ca de ex. tu mergi cu doua mijloace in comun, care te duc din punctul A in punctul B si respectiv din pct. B in pct. C. Pe baza statisticilor, se dovedeste ca multi fac aceeasi naveta ca si tine, si se va putea infiinta o noua line care sa te duca pe tine si pe ceilalti din pct A direct in pct. C.
3.Imi pare rau ca ai probleme de sanatate :wacko: , dar nu prea avem ce face impotriva aglomeratiei.
Iar treaba cu scotocitul dupa portofel am spus-o si am s-o mia spun de cate ori va fi nevoie. NU ESTE NEVOIE SA SCOTI CARDUL DIN PORTOFEL/GEANTA. Daca ai geanta o pui intr-unul din buzunarele exterioare (caci toate au asa ceva) si il apropii de validator. La portofel doar il apropii nu mai scotocesti dupa card. <_<


P.S. AM vazut pe unii ca au apropiat ghiozdanul sa valideze, si am auzit sunetul de confirmare.
0

#22 Useril este offline   marioana 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 10 martie 2009 - 19:07

Eu azi am apropiat cardul si jumatate era acoperit de palma si mi-a cerut sa repet operatiunea...
0

#23 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 martie 2009 - 19:17

Din cate stiu eu palma este mult mai groasa decat un portofel. <_<

Aceasta postare a fost editata de lorand: 10 martie 2009 - 19:17

0

#24 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 martie 2009 - 19:49

Vezi postareaAnella, la 10 Mar 2009, 18:06, a spus:

pe mine ma deranjeaza (ca si pe ceilalti... ) ca trebuie sa validez un abonament GENERAL valabil o luna ! De ce sa mai trebuiasca sa am grija de card, unde il tin, in ce buzunare ? Pana acum se putea circula foarte bine cu modelul vechi de abonament. Dar sa zicem ca mergem spre ceva mai modern si mai sigur - OK ! De ce nu se poate valida cardul o singura data la inceperea perioadei de valabilitate ? L-am activat si gata ! Sa nu mai zic de faza cu decontatul - eu trebuie sa-mi decontez chitanta in ziua in care am luat abonamentul (chiar si a doua zi e ok ) si cum mai pot sa justific in fata controlorului ? Daca tot s-a facut acest card, care banuiesc (,) ca mai contine si ceva date, de ce mai trebuie sa port dupa mine si chitanta ? Mai putin si o sa-mi iau cu mine o plasa in care sa duc chitantele doveditoare platii... Asa inteleg unii sa ne modernizam ?

Am sa-ti dau un exemplu: ai o linie pe care exista validatoare si numaratoare la usi - fiind numarate si biletele compostate la validator, mereu exista informatia legata de calatorii fraudulosi. Daca timp de X zile, sa spunem 7, se observa un numar mare de contravenienti, este trimis control acolo. Controlul este controlat el insusi, si daca vine cu mai putine amenzi decat zice sistemul ca ar fi trebuit sa dea, e pasibil si el de pedeapsa. Incepand cu mustrare si terminand cu flagrant de luare de mita, desfacerea contractului de munca, alte chestii mai putin placute.

Dar pentru ca asta sa functioneze, e necesar ca sistemul sa aiba date reale (live) legate de calatori. Alternativa (sa fie considerat cardul valid mereu in perioada de abonament), nu functioneaza.

Alt avantaj: graficul vatmanilor este facut "la nimereala", cumva cat sa iasa bine, sa nu se suprapuna toate vehiculele la aceeasi ora, etc etc. Odata cu statistica oferita de validari, pot fi observate tendinte exacte legate de incarcarea statiilor/vehiculelor, si graficele modificate corespunzator, astfel incat timpul de asteptare sa fie mai mic. Daca ai stat vreodata, duminica seara, in Gara Nord asteptand un tramvai desi trenul tau venise de 20 de minute, stii despre ce vorbesc. La fel cu oamenii care ies de la munca si asteapta .. si asteapta ..

Solutia pe care o propui, de "validare la cumparare", nu ajuta cu nimic. Am fi putut atunci sa ramanem la clasicele bilete si abonamente de carton. Cat despre bonul fiscal, cred ca ai primit un raspuns deja .. e problema temporara, doar pana fiecare controlor va fi dotat cu scanner propriu.
0

#25 Useril este offline   Anella 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 12 februarie 09
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:calatoriile, fotografia, desenul, muzica...

Postat 11 martie 2009 - 00:01

OK dAImon.
Sa se mearga mai departe cu validarea obligatorie, dar sa vedem si imbunatatirile aferente statisticilor constatate,intr-un timp cat mai scurt !
Normal ca-mi place mai mult sa am in buzunar, un card frumos si de plastic, care nu se indoaie si se face ferfenita, dar sa am si conditiile de a valida acest card - sa nu trebuiasca sa ma inghesui pana la primul cititor de card... ASTA e principala cauza a nemultumirii ! Daca s-ar rezolva problema "comfortului" (repet, nu vreau LUX - vreau doar conditii decente ! ), sa zicem, in urmatoarele 2-4 luni, e OK - dar ma indoiesc...
... si cu chitanta sa zicem ca nu murim daca o mai tinem la noi, in cazul meu, e clar ca nu o pot prezenta, in cazul unui control, ptr. ca e deja in conta - dar mi-am facut o copie, ca deh, asta e sistemul ...
0

#26 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 martie 2009 - 00:07

Sunt deja peste 130.000 de validari si incep sa se creeze statistici.
0

#27 Useril este offline   Anella 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 12 februarie 09
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:calatoriile, fotografia, desenul, muzica...

Postat 11 martie 2009 - 00:10

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 11 Mar 2009, 00:07, a spus:

Sunt deja peste 130.000 de validari si incep sa se creeze statistici.


OK
Asteptam si rezultatele :angry:
Cat despre chitanta, sper ca nu ma ia nimeni de urechi ca nu am chit. originala la mine ! :unsure:
0

#28 Useril este offline   AMD 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 303
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 11 martie 2009 - 00:17

sincer, consider ca nu trebuie comentate atat regulile impuse de primarie si RATT (prin acel protocol). fiecare companie isi stabileste niste reguli (CFR, Tarom, etc) care trebuie respectate de calatori, nu comentate, schimbate, eliminate. daca calatorul vrea respect, trebuie sa si respecte.
0

#29 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 11 martie 2009 - 02:20

Vezi postareaAnella, la 11 Mar 2009, 00:01, a spus:

... si cu chitanta sa zicem ca nu murim daca o mai tinem la noi, in cazul meu, e clar ca nu o pot prezenta, in cazul unui control, ptr. ca e deja in conta - dar mi-am facut o copie, ca deh, asta e sistemul ...

Mie la universitate mi-au spus sa le dau o copie a bonului, pentru decontare. Nu intru in chestii legale, daca le ajunge sau nu celor de la contabilitate copia .. semnalam doar.

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 11 Mar 2009, 00:07, a spus:

Sunt deja peste 130.000 de validari si incep sa se creeze statistici.

Corelat cu faptul ca sunt cam 10k de carduri in circulatie, asta inseamna o medie de 13 validari / calator. Sistemul e pus in functiune de mai mult de 13 zile, totusi.

1. Ce departament se ocupa de statistici?
2. Acestea sunt facute doar la cererea altor departamente, sau sunt facute benevol si trimise ca sugestii celorlalti? :unsure:
3. Sunt offtopic demult, dar: tot de prin presa retin fraza ca "frauda s-a redus deja de la 40%, cu 10-15%". La intalnire verbul folosit a fost "daca reusim sa reducem frauda la 30%, atunci [] .. ". Cine se inseala?
0

#30 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 martie 2009 - 07:42

1 Exploatare, IT
3 ce ai auzit la intalnire e corect
0

#31 Useril este offline   Anella 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 12 februarie 09
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:calatoriile, fotografia, desenul, muzica...

Postat 11 martie 2009 - 09:04

Vezi postareaAMD, la 11 Mar 2009, 00:17, a spus:

sincer, consider ca nu trebuie comentate atat regulile impuse de primarie si RATT (prin acel protocol). fiecare companie isi stabileste niste reguli (CFR, Tarom, etc) care trebuie respectate de calatori, nu comentate, schimbate, eliminate. daca calatorul vrea respect, trebuie sa si respecte.


1. Fiecare companie isi stabileste niste reguli - OK ! trebuie respectate de calatori, nu comentate, schimbate, eliminate. . eh nu zau ! Chiar asa ? Dar daca calatorul vrea respect, trebuie sa si respecte Da, ok respect conditiile impuse ! Dar de ce numai calatorul trebuie sa respecte niste reguli iar compania sa vina numai cu solicitari fara sa raspunda la solicitarile calatorilor ? :unsure: Sau, de ce eu - un calator disciplinat- trebuie sa platesc si ptr. cel indisciplinat ? Tie ti se pare normal sa se intample asa ? Mie nu !
0

#32 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 11 martie 2009 - 17:22

Nu se pot raspunde la solicitarile tuturor calatorilor. Deoarece fiecare vrea altceva, unele chiar fiind contradictorii cu altele. Evntual ,daca ar primi o solicitare in masa de la cetateni (de ex. cerere pentru o linie noua.)
0

#33 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 martie 2009 - 21:20

Vezi postareaAnella, la 11 Mar 2009, 09:04, a spus:

de ce eu - un calator disciplinat- trebuie sa platesc si ptr. cel indisciplinat ? Tie ti se pare normal sa se intample asa ? Mie nu !


Ai perfecta dreptate! Validand poti elimina calatorii fraudulosi (deja a inceput sa se simta o imbunatatire, numarul lor fiind in scadere). De ce tu sa platesti si ei sa circule gratuit?
0

#34 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 11 martie 2009 - 21:30

Sa zicem ca scade partial, nu de alta, dar isi scoate omu un card, si nu-l mai incara, pana nu-i prins.
0

#35 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 martie 2009 - 21:45

Daca nu-l incarca il are degeaba.
0

#36 Useril este offline   tm 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 123
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 martie 2009 - 00:26

Problema cu validarea obligatorie la fiecare urcare in mijloc de transport avand un abonament general pe 30 zile nu mi se pare o rezolvare in combaterea calatorilor fraudulosi. Se vrea un oras de 5 stele etc, dar faptul ca nu aveti mijloace de transport suficente pentru a realiza validarea obligatorie justifica faptul ca nu se poate la orele de varf fara deranjamentul celorlalti calatori. In unele orase cu pretentii se valideaza intr-adevar la fiecare urcare in vehicul, dar frecventa lor de circulatie e foarte bine gandita si rar se intampla sa stea calatorii ca sarmalele in autobuz si pe langa sa mai si valideze obligatoriu.
Vreti sa eliminati calatorii fraudulasi??? Pai trimiteti-va contolorii constant dupa lasarea serii in zone gen Girocului, UMT, Ronat, Freidorf, si o sa vedeti ca o sa eliminati si o parte din calatorii fraudulosi dar problema cam e cu alb-violet. Restul e can-can.....

Aceasta postare a fost editata de tm: 12 martie 2009 - 00:33

0

#37 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 martie 2009 - 07:43

Vezi postareatm, la 12 Mar 2009, 00:26, a spus:

nu mi se pare o rezolvare in combaterea calatorilor fraudulosi.
Nu pare dar este. Se numara validarile si calatorii si se stie exact unde sunt calatorii fraudulosi cei mai multi. In zonele respective se efectueaza control. Chiar vatmanul sau soferul poate trimite un apel de pe OBC, prin care cheama o echipa de control.

dar problema cam e cu alb-violet. Restul e can-can..... Aici m-ai pierdut :coolspeak:

0

#38 Useril este offline   tm 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 123
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 martie 2009 - 20:56

Daca v-am pierdut incerc sa va gasesc. Problema cu alb-violet ma referam mai in gluma la faptul ca se stie bine cum sunt tratati controlorii spre capetele de linii de catre asa zisii baieti de cartier iar acestia nu pot fi insotiti constant de catre politia comunitara sau jandarmi in acest scop.
Restul e can-can??? .........deja sunt off topic......... :D
0

#39 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 martie 2009 - 21:07

Hm...prea subtil. Ma gandeam la schema de vopsire a vehiculelor.
In legatura cu controalele, se doreste totusi ca in majoritatea cazurilor sa fie insotiti de politisti comunitari. (nu inseamna ca acestia nu si-ar putea schimba si ei culoarea... :D )
0

#40 Useril este offline   pain 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 06 octombrie 08

Postat 16 martie 2009 - 20:57

Vezi postareatm, la 12 Mar 2009, 00:26, a spus:

Vreti sa eliminati calatorii fraudulasi??? Pai trimiteti-va contolorii constant dupa lasarea serii in zone gen Girocului, UMT, Ronat, Freidorf, si o sa vedeti ca o sa eliminati si o parte din calatorii fraudulosi dar problema cam e cu alb-violet. Restul e can-can.....


:rolleyes: Zonele UMT , Ronat , Freidorf sunt rau famate :coolspeak: rar vezi un control .. shi asta e pt ca in trecut au fost ... macelariti de baietzashi... Ca e cu comunitar , ca nu ... e cam acceasi chestie. Poate nu vor sa riste. Nu odata s-a intamplat sa ne prinda pe mai multi .. 5 - 6 baieti ... toti ... bine :coolspeak: shi ne-am luat shi am plecat pur si simplu , nu au zis nici câr nici mâr.
0

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi