STP Timișoara Forum: MultipleXity - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

MultipleXity x Muzeul Corneliu Miklosi Evaluare topic: -----

#41 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 27 mai 2020 - 22:56

Eu tot nu inteleg rosul acestei porcarii... Ce vor ei sa faca in cladirea aia e o chestie atat de abstracta, incat mai ca ii vad rostul...
Am fost recent in ceva asemanator in Lille. Nu vreau sau vorbesc prostii, dar chiar intr-o fosta gara a fost treaba amenajata. Maybe doar o gara industriala/triaj...
Anyways, am dat acolo datorita destinatiei cladirii, insa in interior am fost intampinat de ceva mega fantazist si abstract, care nu isi avea nici rostul, si nici locul acolo.
Cu toate acestea, nu incurca pe nimeni. Erau niste hale goale imense, care alta destinatie, in acel context, nu aveau. Insa la noi acele hale/depou isi are rostul. Un muzeu al transportului in comun. Loc mai genial de atat nici ca exista. Locatie ultra centrala, hale istorice existente, etc etc. Nemtii ar murii pentru asa ceva.
3

#42 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 mai 2020 - 10:38

Pozele promise. Prima data cladirea ce urmeaza sa dispara:

Imagine atasata: 20200528_105530.jpg Imagine atasata: 20200528_105649.jpg Imagine atasata: 20200528_105717.jpg

...si cea de care spuneam ca e perfect renovata (cea care apare in poza istorica postata anterior)

Imagine atasata: 20200528_110356.jpg
9

#43 Useril este offline   buback 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 224
  • Inregistrat: 25 martie 10

Postat 28 mai 2020 - 21:45

Multumesc, Florin! Ma bucur ca nu se demoleaza o cladire valoroasa! Si ma bucur si ca pastreaza cosul de fum (dupa randari).
0

#44 Useril este offline   buback 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 224
  • Inregistrat: 25 martie 10

Postat 28 mai 2020 - 21:52

Vezi postareacseh_17, la 27 mai 2020 - 22:56, a spus:

Eu tot nu inteleg rosul acestei porcarii... Ce vor ei sa faca in cladirea aia e o chestie atat de abstracta, incat mai ca ii vad rostul...
Am fost recent in ceva asemanator in Lille. Nu vreau sau vorbesc prostii, dar chiar intr-o fosta gara a fost treaba amenajata. Maybe doar o gara industriala/triaj...
Anyways, am dat acolo datorita destinatiei cladirii, insa in interior am fost intampinat de ceva mega fantazist si abstract, care nu isi avea nici rostul, si nici locul acolo.
Cu toate acestea, nu incurca pe nimeni. Erau niste hale goale imense, care alta destinatie, in acel context, nu aveau. Insa la noi acele hale/depou isi are rostul. Un muzeu al transportului in comun. Loc mai genial de atat nici ca exista. Locatie ultra centrala, hale istorice existente, etc etc. Nemtii ar murii pentru asa ceva.


Eu sunt foarte bucuros ca se face Multiplexity, nu imi pot inchipui foarte clar ce va presupune partea de experiment, dar sunt niste spatii excelente pentru expozitii in orice caz si cel putin pentru asta ma bucur. Ma rog, in primul rand ma bucur ca se reabiliteaza si se introduc in circuitul public, dupa un proiect de arhitectura in sfarsit de calitate!

In orice caz, din ce am citit si auzit in discursurile de la anuntarea castigatorilor, Multiplexity are doua componente: partea de centru de arta si experiment in partea depoului vechi (cel din randari) si muzeul transportului in comun, adica vis-a-vis. Deci Multiplexity va face de fapt ca muzeul sa se infiinteze cu adevarat in sfarsit si chiar sa functioneze ca muzeu! Eu zic ca e un mare castig pentru toata lumea si din toate punctele de vedere!

Aceasta postare a fost editata de buback: 28 mai 2020 - 21:53

4

#45 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 03 iunie 2020 - 13:20

Da, numai ca muzeul is avea locul exact in depoul vechi, si nu peste drum, inghesuit...
0

#46 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1100
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 august 2020 - 16:34

Citeaza

Nr./ Data CU: 673/17.08.2020

Beneficiar: MUNICIPIUL TIMISOARA

Adresa: TAKE IONESCU nr.56-58

Descriere
Constructii pentru utilitate publica de tip B) - Amenajare(reabilitare, refunctionalizare, amenajare incinta) centru MultipleXity (pentru arta, tehnologie si experimente) conform PUZ 260/07.07.2020- Construire parcare supraterana cu regim de inaltime P+4E+Er (cu birouri/SAD,alimentatie publica la Er) , amplasare totem, panouri publicitare pe fatada cladirii, realizare imprejmuire in incinta. Sc=1088 mp; Sd=6008 mp. Zona B.


https://primariatm.r...-de-construire/
0

#47 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1334
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 12 noiembrie 2020 - 10:08

Siiii, a venit si greaua mostenire, in consecinta s-a anulat sau urmeaza sa anuleze licitatia pentru parcarea asta, cica nu sunt bani :Facepalm_emote_gif:
Daca Fritz asteapta sa aibe banii in cont inainte sa se apuce de vreo lucrare, o sa fail-uie cu brio mandatul.

A anulat sau anuleaza taxa pe paragina pana o refac ei, cand o s-o refaca.

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 12 noiembrie 2020 - 10:14

-2

#48 Useril este offline   Andu 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 188
  • Inregistrat: 22 iunie 17

Postat 12 noiembrie 2020 - 10:33

Din punctul meu de vedere e foarte bine, acolo este imediat langa parcarea isho cu plata.
4

#49 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 747
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 12 noiembrie 2020 - 11:17

Parcarea asta a fost impinsa pentru campanie electorala, se va face la pachet cu Multiplexity cum trebuia gandita de la inceput, din cate stiu nici acolo nu este asigurata finantarea, decat asa promisiuni, la asta se referea.
1

#50 Useril este offline   Bogdi94 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 313
  • Inregistrat: 04 ianuarie 09

Postat 12 noiembrie 2020 - 11:20

Si la taxa de paragina primaria pierdea procesele. În Oradea taxa funcționează, probabil a fost scrisa cum trebuie.
1

#51 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1100
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 noiembrie 2020 - 11:23

@DanielT
Scuze pentru off-topic.
Nu o văd ca "greaua moștenire" ci mai repede ca o recunoaștere publică a unor probleme ascunse ani de zile.
Pe perioada campaniei electorale, când era frenezia semnării de contracte de execuție, mai mulți colegi de forum au întrebat pe câteva topice dacă sunt bani pentru toate aceste investiții. La momentul semnării acelor contracte PMT nu avea bani nici pentru cota de co-finanțare care îi revenea. Ce să mai spunem despre proiectele cu finanțare exclusivă din bugetul local. Să nu uităm că PMT a luat un împrumut de 213.000.000 lei, din care oficial 100.000.000 pentru pasajul Solventul. Neoficial, toți banii s-au folosit pentru plata multor facturi rostogolite ani de zile.

https://www.opiniati...anii/12/12/2018

Dacă tot este vorba de bani...în bugetul pentru anul 2020, la venituri, este prevăzută și suma de 305.000.000 lei reprezentând fonduri europene atrase, adică lucrări executate și decontate. La sfârșitul lunii octombrie PMT a reușit marea performanță să atragă 4.100.000 lei ceea ce înseamnnă 1,34%. Fără supărare, dar degeaba postează dl. Robu tabele cu proiecte și valori, pentru că parte din ele, momentan, nu au nici o acoperire în realitate.
Și legat tot de "greaua moștenire" să așteptăm un audit la Colterm.

Aceasta postare a fost editata de Gioco: 12 noiembrie 2020 - 11:23

4

#52 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 12 noiembrie 2020 - 11:24

Nu zic că n-ar fi utilă cândva încă o parcare în zona Multiplexity (aproape de cele construite de către ISHO) dar cred că mai eficient ar fi ca primăria să investească mai întâi într-o parcare aproape de zona Centrală - Unirii. Acolo era cererea mai mare, înainte de pandemie.

M-am referit la plural la ISHO, deoarece aici s-au construit mai multe parcări: una (deocamdată) multilevel + alta/altele subterane.
Dacă situația de la Multiplexity va necesita după pandemie acest lucru (diferite evenimente unice sau periodice, care vor provoca o afluență nemaințâlnită de oameni și vehicule), am bănuiala că administratorul parcărilor ISHO va putea decide oricând să permită publicului larg să acceseze locuri suplimentare față de cele alocate acum în parcarea ISHO multilevel (max 150 - 200 de locuri, cred).
Cu alte cuvinte, dacă evenimentele cu afluență mare vor avea loc în weekend, când cei care lucrează în ISHO Offices vor fi acasă, administratorii ISHO vor putea permite accesul și-n parcările subterane de sub corpurile astea de birouri, evident contra cost.
2

#53 Useril este offline   MDC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 171
  • Inregistrat: 13 iunie 20

Postat 12 decembrie 2020 - 20:35

Ma mira cum a scapat informatia asta,asa ca va zic eu:aveti ocazia sa pozati vehiculele istorice maine! E o expozitie la ateliere! Merita de vazut si aia,probabil unica ocazie sa ajungem in interiorul atelierelor,sunt deschise cateva hale cu tot felul de utilaje.
Mai e deschisa maine intre 17 si 21.
O sa incerc sa editez niste poze facute de mine,eu le-am pozat cam "pe spy"
0

#54 Useril este offline   MDC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 171
  • Inregistrat: 13 iunie 20

Postat 13 decembrie 2020 - 16:08

Pozele promise. De la inceput imi cer scuze de calitate,dar programul expoziției,condițiile meteo(lumina în principal) și, intr-un fel "discreția" cu care am făcut pozele(erau vreo 3 paznici) nu au permis poze mai bune.
Dacă poate face altcineva poze mai bune,ar fi super

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20201212_192003.jpg
  • Imagine atasata: 20201212_192908.jpg
  • Imagine atasata: 20201212_203932.jpg
  • Imagine atasata: 20201212_204228.jpg
  • Imagine atasata: 20201212_204442.jpg
  • Imagine atasata: 20201212_204521.jpg
  • Imagine atasata: 20201212_204800.jpg
  • Imagine atasata: 20201212_204925.jpg

3

#55 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 14 decembrie 2020 - 12:13

Am eu cateva poze din lumina. Le-am pus in topicul dedicat din sectiunea tramvaie.
0

#56 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 747
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 14 iunie 2021 - 15:56

ce se mai stie de MultipleXity? mai este asumat pentru 2023? muzeul Revolutiei si muzeul Banatului sunt pierdute deja
0

#57 Useril este offline   freeflow77 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 352
  • Inregistrat: 24 iulie 12

Postat 15 iunie 2021 - 11:32

Castigatorii din Cluj trebuiau sa termine proiectarea pana acum...dar nu stim exact stadiul. Stim doar ca autoritatile s-au intalnit cu firma care proiecteaza si au facut un plan ca sa se poata finaliza o parte pentru 2023...

Din 19 mai:
„Săptămâna trecută am avut o discuție lungă cu proiectanții de la MultipleXity, unde vom avea cea mai importantă investiție pentru capitală culturală, în valoare de 60 de milioane de lei. Ținem pumnii ca execuția să poată să înceapă, în toamnă, în iarnă, să putem să realizăm acest centru în etape și să putem avem evenimente acolo chiar și în timpul lucrărilor”, a mai spus Dominic Fritz.

Latcau acum 2 saptamani:

"La MultipleXity, partea de nord va fi finalizată anul viitor, iar partea de sud va fi fragmentată în două etape, spațiul imersiv care va fi și el finalizat prioritar anul viitor, iar restul de ateliere de creație cred că vor fi finalizate la început de 2023."

Aceasta postare a fost editata de freeflow77: 15 iunie 2021 - 11:36

1

#58 Useril este offline   MDC 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 171
  • Inregistrat: 13 iunie 20

Postat 25 august 2021 - 21:36

Nu stiu exact ce dar ceva se intampla la fostul depou Take Ionescu,in incinta MultipleXity:azi am trecut pe acolo si am vazut ca Marele Alb,Sauer-ul si posibil si Berliet-ul au fost aduse in "tarcul" de la strada,unde candva era parcarea cu plata. O sa incerc maine sa fac poze.
1

#59 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1130
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 08 septembrie 2022 - 06:24

Proiectul e aici sau peste drum? Ca peste drum bate vantul....

Nu ca aici ar fi prea mare agitatia. Avem timp!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG20220908071642.jpg

0

#60 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 septembrie 2022 - 17:44

Pai curtea depoului 1 era intretinuta si arata chiar bine, deci nu pricep de ce au distrus totul acolo si peste drum a ramas in paragina :eusa_think:
1

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi