STP Timișoara Forum: MultipleXity - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

MultipleXity x Muzeul Corneliu Miklosi Evaluare topic: -----

#21 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 august 2019 - 17:39

Si cu asta, cred ca s-a dus oficial si muzeul nostru... :( Hotararea AGA nr 18/2019.
3

#22 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 22 august 2019 - 23:22

La o asemenea stire ar trebui sa dam minus pentru efectul ei... Imagine postata
Daca Se gindeste bine ar putea expropia si depoul Dimbovita, ar incapea perfect acolo Sala Polivalenta. Imagine postata

4

#23 Useril este offline   SPECTR-2 

  • Membru senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 1818
  • Inregistrat: 29 decembrie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 10 ianuarie 2020 - 22:41

Atelierele STPT aflate vis-a-vis de muzeu vor fi demolate pentru a face MultipleXity. Articol din Tion:

Citeaza

MultipleXity, cea mai importantă moștenire a TM2021, intră în linie dreaptă. Primăria se pregătește să caute proiectant și a stabilit valoarea premiilor pentru concursul de soluții pregătit de OAR. Contractul de proiectare este estimat la peste 600.000 de euro, iar construcția în sine ar putea costa 12 milioane de euro.


Viitorul centru pentru artă, tehnologie și experiment din Timișoara este considerat cea mai importantă moștenire a TM2021. 6.500 de metri pătrați vor fi amenajați în locul atelierelor STPT de pe Bd. Take Ionescu până în 2021. Ordinul Arhitecților din România a pregătit concursul de soluții și a estimat investiția la 12 milioane de euro, în timp ce consilierii locali trebuie să aprobe valoarea premiilor.

Astfel, contractul de proiectare ar urma să se ridice la 2,98 milioane de lei cu TVA, echivalentul a 623.000 de euro. Pentru premiul al doilea se pun la bătai 50.000 de lei fără TVA, iar pentru premiul al treilea 35.000 de lei fără TVA.

Cuantumul premiilor urmează să fie aprobat în ședința de consiliu local care va avea loc marți, după care reprezentanții primăriei pot lansa licitația pentru proiectare, care înseamnă, de fapt, concursul de soluții pregătit de OAR. După ce vom avea proiectul va putea fi demarată licitația pentru execuție.

Se construiește pe etape
Centrul pentru artă, tehnologie și experiment, cea mai importantă moștenire culturală a TM2021, are și un calendar pentru realizare. 2.500 de metri pătrați sunt avuți în vedere să fie amenajați în 2020, iar alți 4.000 mp până undeva pe parcursul anului 2021, conform declarațiilor primarului Nicolae Robu.

„Evident că noi ne dorim cât mai repede să avem totul gata, dar realist vorbind știm că așa se pot întâmpla lucrurile. Vor fi activități creative, de interferență artă, știință, tehnologie, se vor organiza conferințe, seminare și workshopuri, vor fi conferințe de interferență, vor avea loc spectacole sincretice sau integrative puternic, vor fi experimente, pe de-o parte ale profesioniștilor, dar pe de altă parte și ale vizitatorilor. Vor fi și activități administrative, respectiv logistice. Astfel de centre sunt puține în lume și noi trebuie să îl facem astfel încât să fie plasabil pe paliere care există”, explica edilul-șef în vara lui 2019, atunci când s-a semnat contractul cu OAR pentru concursul de soluții.

Ce va fi MultipleXity
Cea mai importantă moștenire a TM2021 înseamnă, de fapt, un proiect integrator și inovator, care va păstra memoria locului, povestea, tot în vara anului trecut, coordonatorul echipei de proiect, Dan Bugariu.

În MultipleXity vor fi spații multifuncționale, săli de expoziții, laboratoare interactive pentru copii și adulți, zone de experimentare.

„Nu vrem să facem un muzeu. Nu că nu ar fi important muzeul, este esențial pentru a înțelege de unde venim, dar nu vrem să mai construim încă unul. Conștientizăm că este foarte important să gustăm viitorul, să interacționăm cu ceea ce este în prezent, cu ultimele informații în ceea ce privește tehnologia. Expoziții interactive, un spațiu imersiv în care oricine vine poate să guste tehnologie, experiență, laboratoare în mod special care targhetează grupul de vârstă al elevilor și studenților, spații exterioare pentru relaxare ori evenimente, un bistro și aș mai putea să adaug o zonă comercială, o zonă de bibliotecă a materialelor, a elementelor din cadrul acestui spațiu. Întreaga comunitate este importantă pentru acest spațiu”, spunea Bugariu.

MultipleXity este estimat la 12 milioane de euro în dosarul de candidatură pentru titlul de Capitală culturală europeană, iar arhitecții de la OAR au ajuns cam la aceeași concluzie. Abia după ce vom avea proiectul vom afla o estimare mai aproape de realitate.

Ca să fiu sigur că am reperat cum trebuie locația, pun și poza cu clădirile ce urmează să fie demolate:
Imagine atasata: ateliere-stpt-urmatorul-multiplexity2.jpg
0

#24 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 11 ianuarie 2020 - 10:46

Cladirea respectiva ar fi trebuit catalogata "monument istoric" si atunci nimeni n-ar mai fi putut sa se atinga de ea.
7

#25 Useril este offline   SPECTR-2 

  • Membru senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 1818
  • Inregistrat: 29 decembrie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 16 mai 2020 - 16:00

Se pare că la concursul de proiecte pentru MultipleXity au fost depuse 30 de oferte. Una dintre ele a fost eliminată pentru că nu se făcuse dovada încadrări în termenul limită, iar o alta a fost retrasă din concurs la cererea participanților, deci vor fi analizate 28 de oferte:

Citeaza

În 15 mai a fost termenul limită pentru depunerea ofertelor la concursul de proiectare a Centrului pentru Artă, Tehnologie și Experiment MultipleXity, coroana dosarului de candidatură cu care Timișoara a câștigat titlul de Capitală Culturală Europeană. Câștigătorul va primi 2,98 milioane de lei.

Vor fi premiate și locurile doi și trei cu premii de 59.500 de lei, respectiv 41.650 de lei. La data limită, vineri, 15 mai, au fost înregistrate la secretariatul concursului 30 de proiecte. Nouă au fost predate personal, celelalte au fost trimise prin curier. Un dosar a fost respins pentru că lipsea dovada că a fost trimis până la data și ora prevăzute în calendarul concursului și pentru că lipseau datele de contact și dovada constituirii garanției de participare. Un alt dosar a fost retras din concurs la cererea participanților.

Astfel, președintele Comisiei Tehnice a primit 28 de proiecte de pe care au fost șterse datele de identificare ale concurentului. În următoarele trei zile, proiectele se vor afla în faza de analiză preliminară, urmând ca jurizarea să se desfășoare în perioada 21-24 mai. Câștigătorul va fi anunțat pe 25 mai, iar cei nemulțumiți de rezultat pot depune contestații până pe 4 iunie.

În juriu sunt arh. Ana-Maria Zahariade, arh. Marius Miclăuș, arh. Constantin Gorcea, arh. Liviu Zăgan, arh. Ștefan Ghenciulescu, Sorina Jecza, manager cultural, și viceprimarul Dan Diaconu.

„E un număr într-adevăr foarte mare de proiecte. Ne așteptam, într-un fel, de la momentul vizitei la obiectiv, dar ne era imposibil să prevedem cum va afecta situația de criză munca de proiectare. MultipleXity este cel mai vizibil și probabil cel mai complex proiect de infrastructură pentru Timișoara Capitală Europeană a Culturii. Proiectarea unui astfel de obiectiv poate fi un atu pentru cartea de vizită a oricărui arhitect. De acum ne așteaptă un weekend foarte intens, cel următor, pentru evaluarea celor 28 de proiecte, împreună cu experții desemnați în comisie”, a declarat viceprimarul Dan Diaconu.

MultipleXity va fi construit în spațiul fostelor ateliere ale RATT, pe Bd Take Ionescu.

„Rolul MultipleXity este să faciliteze şi încurajeze prin experiment iniţiative şi proiecte aflate la graniţa dintre tehnologie şi artă (…) Reabilitarea prin această investiție a patrimoniul industrial al oraşului şi introducerea lui în circuitul cultural și social reprezintă o premieră pentru investițiile publice dinTimișoara și poate genera un precedent benefic pentru alte zone industriale dezafectate ale orașului (…) Se urmărește prin prezenta temă obținerea unei soluţii complexe de «refuncţionalizare prin adaptare» (adaptive re-use)”, scrie în anunțul de concurs de pe site-ul OAR.

Sursa: Tion.
1

#26 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 16 mai 2020 - 18:25

Pe 1 ianuarie 2021 nu o sa fie gata nici macar licitatia pentru stabilirea contructorului.
0

#27 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1334
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 25 mai 2020 - 14:52

Citeaza

Un birou de arhitectură din Cluj proiectează MultipleXity, pe 600.000 de euro

Contractul de 600.000 de euro cuprinde „documentaţia topografică, documentații pentru obținerea avizelor și acordurilor, studii de teren şi expertize tehnice necesare – PAC + POE: Studiu Geotehnic documentații pentru obținerea avizelor, acordurilor și autorizațiilor documentaţii topografice, documentaţii tehnice – D.T. (D.T.A.C.+D.T.O.E.) pentru autorizarea executării lucrărilor de construire – PT + DDE: Proiect tehnic de execuție, detalii de execuţie, plan de sănătate şi securitate în muncă, programul de control al calității și urmărirea aplicării pe șantier a soluțiilor”.


https://www.tion.ro/...ol-kJI8r9bQ2HKo


Imagine postata

OAR Concursuri - Facebook
6

#28 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 25 mai 2020 - 15:02

Deci daca in final va arata exact ca in imagine, prin reabilitarea halelor vechi si pastrarea infrastructuri tramvaiului, atunci jos palaria....Imagine postataImagine postata
1

#29 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1334
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 25 mai 2020 - 15:08

Si eu sper sa iasa cum au proiectat oamenii aia si sa nu intervina a tot arhitectul in lucrare, dar poate cu putin noroc scapam de el pana incep lucrarile la anul, in fine, poate merge un topic separat pentru proiectul asta.
1

#30 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 25 mai 2020 - 15:26

Mai multe poze din articolul TION:
Imagine postata
Imagine postata


Citeaza

Viitorul centru pentru artă, tehnologie și experiment din Timișoara este considerat cea mai importantă moștenire a TM2021. 6.500 de metri pătrați vor fi amenajați în locul atelierelor STPT de pe Bd. Take Ionescu, iar Muzeul de Transport Corneliu Miklosi va fi parte integrantă din centru.
În MultipleXity vor fi spații multifuncționale, săli de expoziții, laboratoare interactive pentru copii și adulți, zone de experimentare. MultipleXity este estimat la 12 milioane de euro în dosarul de candidatură pentru titlul de Capitală culturală europeană, iar arhitecții de la OAR au ajuns cam la aceeași concluzie. Abia după ce vom avea proiectul vom afla o estimare mai aproape de realitate.
Timișoara ar trebui să fie capitală culturală europeană în 2021. Din cauza pandemiei de coronavirus, anul ar putea fi decalat chiar și în 2023.


4

#31 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 25 mai 2020 - 23:51

Si totusi, daca nu se schimba mare lucru, de ce costa atat de mult proiectul ?
0

#32 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 26 mai 2020 - 08:40

Pai halele din poza principala sunt praf, fosta turnatorie e demolata pe jumatate, parca si fostul sediu trebuie sa se readuca la P+1...
0

#33 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 mai 2020 - 13:42

Eu chestia cu laboratoarele interactive nu o prea inteleg... In plus, cred ca spatii expozitionale avem la greu si nu departe, adica la Bastion, spatii ce le stiu cam goale (dar poate nu stiu eu bine).
Parerea mea e ca toate astea trebuiau facute pe partea opusa a bulevardului, unde era spatiu la greu daca nu se ceda terenul patriarhiei.

Spatiul din prima poza (cea cu parculetul) pare exagerat, locatia camerei foto virtuale fiind cam in sufrageria unei case ce nu are cum sa fie demolata, nefacand parte din proiect.(poate ma inseala unghiul randarii)
In poza patru avem aceasi situatie, distanta intre centrala termica (unde e camera foto virtuala) si fosta garderoba (actuala arhiva) e mult mai mica (vreo 6 metri) decat cea reprezentata in imagine/randare unde pare vreo 10-15 metri pe putin.

Cladirea aceasta nu apare in nicio randare, parand ca ar urma sa fie demolata... Pai e o cladire in stare perfecta, renovata cu bani grei (instalatii noi, geamuri si usi noi, climatizare in toate incaperile, cablare retea, gresie, parchet laminat, iluminat cu LED, etc) si de curand. In plus e o cladire cu aceasi valoare istorica cu a celorlalte. Acum are etaj pe toata lungimea.


Imagine atasata: atelier ucenici rsz.jpg

Sper ca tocmai pentru ca nu are nevoie de nicio reparatie/renovare nu apare in proiect, nu fiindca o vor demola, ceea ce ar fi :plemplem:
1

#34 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 26 mai 2020 - 14:23

Am marcat pe harta cam ce apare in proiect:
Imagine atasata: iuleffat-25.may.2020-001.jpg

0

#35 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 26 mai 2020 - 17:52

Puteau sa foloseasca cinematografele pentru experimente culturale interactive.
1

#36 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 mai 2020 - 18:26

Vezi postareadan.s, la 26 mai 2020 - 14:23, a spus:

Am marcat pe harta cam ce apare in proiect:

Vad ca ai marcat pe harta, dar in randari nu vad niciunde cladirea respectiva, si cum am lucrat la parterul ei din '87 pana acum vreo 7-8 ani, as recunoaste-o imediat. :)
0

#37 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 26 mai 2020 - 20:41

Da, in randari finale nu apare acea cladire (ii apare umbra :)) si nici turnatoria, dar apar in perspectiva de ansamblu, poza din postarea lui @DanielT, in schiimb fostul sediu nu apre nici in perspectiva...
1

#38 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 mai 2020 - 19:28

Am fost azi pe acolo si mi-am dat seama de ce toate distantele acelea imi pareau prea mari... Pai vor demola complet actuala centrala termica, astfel toate randarile ar fi ok, creeandu-se acel spatiu mult mai mare decat ce e acum. Nu stiu cum s-au gandit ca vor incalzi spatiile acelea enorme, dar probabil au o solutie in minte.
2

#39 Useril este offline   buback 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 224
  • Inregistrat: 25 martie 10

Postat 27 mai 2020 - 20:32

Eu m-am uitat la filmarea anuntarii castigatorilor, intr-adevar unul dintre arhitectii care au lucrat la proiectul castigator zicea ca au luat decizia sa demoleze o cladire, ca sa creeze mai mult spatiu in incinta, dar nu a spus care cladire. Ai putea pune niste poze cu centrala termica? Eu unul nu prea cunosc situl (decat de dupa gard) si nu imi dau seama care ar fi centrala...

Aceasta postare a fost editata de buback: 27 mai 2020 - 20:35

0

#40 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 mai 2020 - 20:52

Maine am ceva de lucru acolo si o sa fac poze.
1

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi