STP Timișoara Forum: Extindere pasaj Jiul | Construire podul Jiul in continuarea strazii - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (105 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Extindere pasaj Jiul | Construire podul Jiul in continuarea strazii (pasaj finalizat) constructor: PORR | (pod in elaborare)

#81 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 30 septembrie 2013 - 23:05

Oprtiuni ascunse, manipulare de politician.

M-ai convins ca daca se construieste pasajul Solventul poate ca nu mai este nevoie de extinderea pasajului Jiul (nici nu stiu de ce ii spune Jiul cind defapt este pe Circumvalatiunii?).

In al 2-lea rind ideea ta cu 2 trotuare trecute prin 2 tuneluri ar rezolva ieftin extinderea pasajului la 4 benzi.

Cit despre sondajele lui Robu, atit timp cit la oricare ziar sint 90% majoritare comentarii si voturi anti-Robu sint covins ca pe cartea cu moace manipuleaza grosolan sondajele. Cineva expert poate sa ne lamureasca daca ai dreptul sa stergi pe linga comentarii si voturi nefavorabile.
2

#82 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 964
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 01 octombrie 2013 - 09:05

:up_arow:

Sunteti absolut convinsi ca pasajul Solventul (podul peste Bega aferent nu cred ca intra in discutie momentan) este suficient pentru deblocarea situatiei la pasajul Jiul-Circumvalatiunii? Este pregatit oare inelul 4 pentru preluarea intregului trafic de acolo? Eu nu as abandona ideea largirii pasajului Jiul-Circumvalatiunii.

Cat despre manipularea lui Robu am de spus urmatoarele:
- nu vad de ce ar vrea Robu sa favorizeze o lucrare in detrimentul alteia. Are cineva o explicatie? Una logica!
- nu se pot sterge voturile din ce stiu eu
- votul pe FB in general este lipsit de sens adresandu-se catorva sute poate mii de oameni.
- nici pe voturile din ziare nu m-as baza prea mult. aceleasi voturi erau acolo si inainte de alegeri. Probabil intentia este sa arate oamenilor ca Timisoara nu il mai vrea pe Robu. In cazul lui Doppler au si reusit :)
0

#83 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29695
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 octombrie 2013 - 13:53

Vezi postareaShhhh, la 01 octombrie 2013 - 09:05, a spus:

- nu vad de ce ar vrea Robu sa favorizeze o lucrare in detrimentul alteia. Are cineva o explicatie? Una logica!

Pai ideea e sa para ca intrebi oamenii, dar de fapt faci asa cum vrei tu, avand ca argument "sondajul" facut.
1

#84 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 964
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 01 octombrie 2013 - 14:53

De acord, doar ca nu imi dau seama de ce ar vrea el neaparat sa o faca in ordinea asta... Parerea mea e ca se exagereaza cu teoria conspiratiei :)
0

#85 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 01 octombrie 2013 - 17:01

:up_arow: Eu nu sustin nici o teorie a conspiratiei...Doar am aplicat niste cunostinte de matematica si de statistica...

Am scris si cu cateva pagini in urma ca Pasajul Solventu' cu podul de pe Bega ar prelua dupa estimarile mele un 25-30% din traficul de la Jiul. Dar in continuare urmeaza a se construi si centura de vest a orasului care va mai prelua si ea poate un 5-10% din traficul de la Pasajul Jiul. Deci, minim-minimorum, reducerea ar fi de 30%, deci din 1000 de masini care circula acum prin Pasajul Jiul vor circula maxim 700 in acelasi interval de timp...Deci, n-ar fi nevoie de o largire a pasajului deoarece traficul se va reduce si nu va creste...

Iar situatia de acum se poate ameliora prin eliminarea totala a trotuarelor de sub pasaj (de fapt avem trotuar doar pe o parte, pe partea cealalta avem ocupati 0,6 m aiurea) si crearea a doua tunele circulare in sectiune, din tubulatura in diametru de aprox 3 m, dincolo de picioarele pasajului, pe ambele parti. Daca mergi in urma cu cateva pagini, poti vedea o "schita" fara pretentii...Si astfel am avea 4 benzi pe sub pasaj, s-ar reduce considerabil coada dinspre gara care acum are o singura banda de virare la stanga. Dar aceasta coada s-ar reduce si datorita preluarii a unei parti din traficul de aici de pasajul si podul de la Solventu'....si apoi si de Centura de Vest...

Daca in continuare n-ai inteles despre scriu (vorbesc) inseamna ca esti doar subiectiv si vrei neaparat largirea Pasajului Jiul...

Ideea cu tunelele pentru pietoni nu-mi apartine ci a fost lansata de Primarul Viorel Oancea in campania electorala din anul 1996 cand Oancea a pierdut in favoarea lui Ciuhandu care atunci a castigat primul mandat...si care a fost deacord cu ideea lui Oancea si pe care n-a mai pus-o in aplicare timp de 4 mandate, adica timp de 16 ani de zile, pasajul ramanand aproximativ asa cum il vezi acum.
Modificarea pe care a facut-o a fost eliminarea trotuarului de pe partea garii si infiintarea in locul lui a unei benzi de circulatie in plus. Din acest motiv avem acum doua benzi pe sensul din Circumvalatiunii dar nu mai avem trotuar, ori cei care vin pe jos din Circumvalatiunii I, II, III sau IV catre gara, sau invers, sunt nevoiti sa treaca pe partea cealata ca sa treaca pasajul si apoi din nou sa revina pe partea dinspre gara pentru a-si continua drumul...O tampenie mare de tot...Deci, Ciuhandu a facut lucrurile pe jumatate, cam cum a facut peste tot... Prin asta nu vreau sa zic ca Robu Voievodu le face de-a-ntregul...dar parca face un pic mai mult...Sper sa nu ma insel la final de actual mandat...
1

#86 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 964
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 02 octombrie 2013 - 14:55

:up_arow:

Relax... nu e nimeni impotriva ideii tale. Eu sustin sa se faca toate pasajele, inclusiv Solventul. Am zis doar ca nu cred ca acesta va putea rezolva situatia actuala. 30% reducere de trafic nu e suficient. Cat despre ordinea in care se fac aceste pasaje, din nou, mi-e egal. La fel cum ii este, cel mai probabil, si initiatorului sondajului.

Ca si argument de ce lumea a ales acea solutie eu vad unul simplu: lumea s-a saturat sa astepte la coada acolo si vor rezultate rapid. Adica da, au votat emotional.

Cert este ca de solutii "a la romani" sunt satul. Cred ca, in urma cu cateva pagini, chiar propunea cineva o solutie si mai simpla/ieftina: utilizarea alternativa a pasajului prin mutarea semafoarelor inainte de aceasta. Si desi o consider si pe aceasta o idee mai buna decat ce avem acum, nu mi-o doresc ca solutie definitiva. Traficul va continua sa creasca, de asta sunt convins.
0

#87 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 03 octombrie 2013 - 15:22

:up_arow:

Citeaza

Relax... nu e nimeni impotriva ideii tale.


Sunt cat se poate de relaxat...


Citeaza

30% reducere de trafic nu e suficient.



30 % minim, 40 % maxim cu centura de vest, deci bate spre 50 %, adica spre jumatate. Pai nici cele 5 benzi preconizate la pasajul Jiul nu vor fluidiza mai mult de atat traficul. Si apoi degeaba treci cu toata viteza prin pasajul Jiul cand te vei opri la gara sau la Brediceanu-Bogdanestilor la semafoare.


Citeaza

Traficul va continua sa creasca, de asta sunt convins.



Apogeul traficului timisorean a fost in 2008 si prima jumatate a lui 2009. Acum, dupa 5 ani de zile inca nu s-a ajuns la acele valori. Iar daca se vor construi 4 poduri noi pe Bega, doua la est si doua la vest de oras, respectiv doua din cele 4 pentru intregirea inelului IV si doua pentru realizarea inelului de centura, coroborate cu transport in comun gratuit, atunci aceste masuri vor duce la scaderea traficului auto la limite normale in zonele aglomerate de acum, nicidecum la crestere....
0

#88 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 03 octombrie 2013 - 15:26

In strategia de exindere a pasajului poate ca s-au gindit ca sint niste PUZ-uri pt blocuri cu sute (mii) de apartamente atit la Iorom (IRA) cit si Electrometal. Daca cind o sa apara 1000 de apartamente in zona traficul o sa explodeze.
0

#89 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5986
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 03 octombrie 2013 - 15:32

S-au gandit cei de dinante, caci de aceea in plansele celor doua PUZ-uri despre care vorbesti, pasajul de pe Jiul/Circumvalatiunii era prezentat cu vreo 6 benzi, semanand cu un giratoriu sub linia CF. In plus mai aparea un alt proiect de pasaj, cred ca 1+1, prin dreptul fostei tribune PCR.
Ma gandesc ca proiectantii celor doua s-au inspirat din vreun plan al zonei (poate chiar din vreun PUG mai vechi), disponibil in primarie la acea vreme.
0

#90 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 03 octombrie 2013 - 17:30

:up_arow: :up_arow: Prea curand nu vor apare cele 1000 de apartamente. Si daca vor apare, nu toti locatarii vor circula doar cu masinile, nu toti vor pleca pe directia pasajului si nu toti vor pleca la aceeasi ora. Iara daca pasajul se largeste (si) pentru acestia, ce se va intampla in directia opusa, catre Gh. Lazar sau Aradului?...Acolo ce se va largi si mai ales cum, pentru cele 1000 de apartamente?... :D



:up: Varianta cu sensul giratoriu sub calea ferata pare o solutie mult mai serioasa decat simpla largire a actualului pasaj, respectiv "mutarea" celor doi piloni pentru obtinerea a doua benzi in plus (3+2) Iar intersectia de pe Republicii ramane nerezolvata. Multa munca pentru rezultate putine...

Din aceste motive spun ca varianta cu sensul giratoriu este mai ampla "rezolvand" in acelasi timp si intersectia de pe Republicii...


Dar pana nu se hotareste definitiv viitorul caii ferate din zona centrala, n-are nici un rost modificarea esentiala a pasajului...Pentru ca orice modificare insemnata poate deveni inutila in varianta scoaterii caii ferate intre Gara de Nord si Gara de Est...
0

#91 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 13 noiembrie 2013 - 09:56

Vesti bune:

Citeaza

...
Primarul a declarat ieri că „ne-au fost predate cele trei studii de fezabilitate pentru lărgirea subpasajului, a străzii Popa Șapcă, lărgirea subpasajului și a străzii Jiul și, respectiv, pentru realizarea unui nou subpasaj pe sub liniile de cale ferată în zona Solventul, unde intenționăm să facem și un pod. Și în dreptul străzii Jiul avem în plan să facem un pod. Săptămâna viitoare, în ședința de Consiliu Local, vom avea pe ordinea de zi aprobarea acestor studii de fezabiliate și, implicit, trecerea la pasul doi, aprobarea proiectului tehnic de documentație și execuție. Contractarea s-a făcut pentru toate cele trei: proiect tehnic, studiu de fezabiliate și execuție, trebuie doar să se dea undă verde pentru a se merge mai departe”, a spus primarul. Astfel, dacă nu vor exista probleme în CLT, lucrările ar putea începe anul viitor. Primarul spune că cele trei șantiere vor fi deschise simultan.

press alert

:down: Multumesc pt observatie.

PS: ziarele astea locale mai sint tiparite si pe hirtie (fituica ;) )?
0

#92 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5986
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 13 noiembrie 2013 - 14:01

O mica eroare: link-ul sursa duce spre fituica pressalert, nu spre fituica opinia...
0

#93 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 noiembrie 2013 - 21:40

"Cele trei santiere vor fi deschise simultan". Ok, nu m-am plans ca circulatia de cand cu Michelangelo este la pamant, dar m-am bucurat ca in ultima vreme au fost "reabilitate" sensurile giratorii: AEM, Marasti, Balcescu - la AEM chiar s-a facut treaba ultra buna iar la Marasti de cand s-au terminat lucrarile, asfaltul din statia de Tb. inca nu a fost pus la punct.
Dar, eu cred ca Michelangelo va dura mai mult decat este planficiat, sa ne gandim ca este Decembrie (mai 2 saptamani) si mai mult ca sigur vremea buna o sa dispara => lucrarile vor fi sistate. Cu Michelangelo netermina si cele 3 pasage in lucru, putem sa ne luam adio de la masini.

P.S. Pe strada unde face 14-le la stanga (langa Cimitir) ca sa iasa spre Consiliul Europei au fost facute modificari, astfel incat sa fie 2 benzi intregi acolo.
La fel, si pe Lipovei la sensul giratoriu de la Galeria 1/Mall au fost facute modificari la zona mediana ce desparte cele 2 sensuri de circulatie.
0

#94 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 13 noiembrie 2013 - 22:27

:up_arow: Stai linistit ca nu se va intampla asa!....
0

#95 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29695
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 noiembrie 2013 - 21:50

Sa nu uitam si de inchiderea zonei centrale... -_-
1

#96 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 15 decembrie 2013 - 22:56

Citeaza

...
“Noua solutie vine cu mai multe modificari ale solutiei initiale: largirea strazii Jiul la 4 benzi de circulatie, racordurile cu strazile adiacente (str. Jiul cu spl. N. Titulescu si Nera cu Calea Circumvalatiunii), intersectia dintre bdul Republicii si str. Jiul s-a proiectat ca si intersectie semaforizata”, este explicatia data de inginerul Chis Culita, seful Directiei Tehnice din cadrul Primariei Timisoara.
...

opiniatimisoarei - pasajele-jiul-si-popa-sapca
0

#97 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 16 decembrie 2013 - 12:21

In articol se pomenesc pasajele Jiul si Popa Sapca iar poza reprezinta Pasajul Brediceanu, o poza "reprezentativa" cu pasajul inundat, lucru ce se intampla odata la unu-doi-trei ani si atunci pentru o ora-doua-trei...

Dar esenta articolului ramane valabila...se arunca banii pe studii care apoi nu se materializeaza niciodata....si asta pentru ca banii respectivi nu sunt privati ci publici...
0

#98 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29695
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 decembrie 2013 - 12:34

... si pentru ca merg de la public spre privat. ;)
2

#99 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 16 decembrie 2013 - 13:37

Pentru a inlatura orice suspiciune ar fi interesant de stiut cum se procedeaza in vestul europei, daca se fac studii de fezabilitate, cit costa, pretul platit pt executarea unei lucrari similare ca complexitate. :eusa_think:
0

#100 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29695
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 decembrie 2013 - 13:46

...si ce se intampla in cazul in care studiul a fost degeaba, ca asa pot si eu cere un studiu de fezabilitate pentru construirea unui...cosmodrom. Studiul costa spe' milioane, dar lucrarea nu se va executa niciodata, sau nu in urmatorii 100 de ani.
0

Arata acest topic


  • (105 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi