STP Timișoara Forum: Taxare pe statii sau taxare normala - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Taxare pe statii sau taxare normala

Poll: Taxare (57 membri au votat)

Care vod de taxare var place mai mult?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza

#21 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 noiembrie 2008 - 14:30

E vorba de validarea intr-un vehicul si pastrarea valabilitatii (o perioada de timp) la urcarea in alt vehicul. Intre coborarea din primul si urcarea in al doilea timpul (deci si valabilitatea biletului) poate fi pierdut prin asteptarea in statie.
1

#22 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 26 noiembrie 2008 - 00:33

Vezi postareacseh_17, la Nov 9 2008, 16:36, a spus:

Discomfort,nediscomfort, dupa cum ai citit(cred) ,ai aflat ca ,(virgula) calatorul nu este nevoit sa valideze si la coborare ci pursisimlu va plati pretul unei calatorii intregi ,adica2,50 de bani.

Sa inteleg ca daca urc la inceputul unui tur sau la mijlocul lui si nu validez la coborare nu conteaza numarul de statii ce se vor contoriza automat la capatul liniei si in consecinta suma platita va tot 2,5 sa zicem desi ar putea fi jumatate in acest caz in care urc la mijlocul traseului si nu validez, ar fi frumos sa se tina cont si de asta , nu stiu daca a inteles cineva ,sper ca m-am facut inteles. :)

Vezi postareaGeorge1000, la Nov 9 2008, 16:36, a spus:

Ar aparea comentarii daca validarea s-ar face in statii. Dar daca validarea se face in autovehicul? ce comentarii in legatura cu timpul sa apara? Poate doar sa injure calatorii traficul infernal. Cineva din Timisoara cu care vorbeam anii trecuti imi spusese ca situatia traficului din Timisoara se apropie de traficul bucurestean. O fi adevarat?
Eu zic ca ,da mai ales din Lipovei spre centru dimineata si la pranz Popa Sapca e plin de la Punctele cardinale pana la Mall si pe Aradului de pe la BCR chiar de la Cimitirul Eroilor si pana la Marasti chiar pana in 700 deci trafic foarte lent , alternativa ar fi pe Ialomitei-Baader si apoi Take Ionescu dar aceeasi poveste, deci 18,14,17,E2,40 au intarzieri sau chiarvin foarte rar in cazuri din astea, nici tramvaiele nu au ce face cateodata am observat pe Dorobanti de la Modern la UMT ,masinile circula pe liniile de tramvai.Deci ,sunt sigur ca uneori, pastrarea valabilitatii la urcarea in alt vehicul nu va exista din aceste cauze .Si am si eu o intrebare, aceasta pastrare a valabilitatii la urcarea in alt vehicul va fi posibila doar pe vehicule de pe aceeasi linie sau si pe vehicule de pe alta linie (ex.Cobor din 2 in 700 si urc in 4) sau alt ex.(Cobor din 14 in 700 si urc in tramvaiul 1) ?

Aceasta postare a fost editata de Ciup: 26 noiembrie 2008 - 00:50

0

#23 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 noiembrie 2008 - 07:45

Nu conteaza unde urci pe traseu, se taxeaza numarul de statii, lungimea treseului parcurs (cel putin asa se doreste). Doua calatorii costa 2,5 lei una costa 1,25 lei. (biletul cu 2,5 lei e cu doua calatorii)
0

#24 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 02 martie 2009 - 19:43

Cel mai simplu e taxare pe nr de statii parcurse cu cardul. E mlt mai simplu si nu vor aparea discutii ca s-a pierdut valabilitatea asteptand in statie. Poate va mai commenta doar o baba sau un mos care "uita" sa valideze la coborare sau ca sunt prea lenti si vai oamne vatmanul sau soferul nu ii asteapta sa coboare si se trezesc dupa ce au validat de coborare ca tramvaiul sau autobuzul ori troleibuzul pleaca din statie si ei inca nu au coborat. :04:
0

#25 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 02 martie 2009 - 21:19

Vezi postareaGeorge1000, la 2 Mar 2009, 19:43, a spus:

Poate va mai commenta doar o baba sau un mos care "uita" sa valideze la coborare sau ca sunt prea lenti si vai oamne vatmanul sau soferul nu ii asteapta sa coboare si se trezesc dupa ce au validat de coborare ca tramvaiul sau autobuzul ori troleibuzul pleaca din statie si ei inca nu au coborat. :)


Ei nu vor trebui sa valideze de cat la urcare si atat. La coborare nu este necesar(nici macar in cazul portofelelor electronice). Soferul/vatmanul nu pleaca pana ce toata lumea nu a coborat. :04:
0

#26 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 martie 2009 - 21:22

Vezi postareaviktor, la 2 Mar 2009, 21:19, a spus:

Ei nu vor trebui sa valideze de cat la urcare si atat. La coborare nu este necesar(nici macar in cazul portofelelor electronice).

Cum vine asta?? :) Daca nu validezi la cobrare (la portofelele electronice) atunci de unde stie sistemul cat ai mers?? :04:

Aceasta postare a fost editata de lorand: 02 martie 2009 - 21:23

0

#27 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 martie 2009 - 22:54

Nu trebuie sa stie cat ai mers decat in cazul in care se aproba tarifarea diferentiata in functie de distanta parcursa. Oricum, si in cazul in care acest lucru ar fi aprobat, nu e problema daca nu ai validat la coborare. Vei fi taxat o calatorie intreaga (bilet intreg). :mellow:
0

#28 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 02 martie 2009 - 23:34

Si posibil acest sistem va naste un soi de blatisti-fantoma. Urca valideaza, valideaza de coborare la statia urmatoare si ei merg si pana la capat :mellow: controlul nu cred ca isi va da seama. Aparatele lor va indica CARD VALIDAT CORECT. :coolspeak:
E simplu sa minta controlul: "M-am urcat la anterioara". Computerul nu spune si la ce statie s-a urcat respectivul.
Acum daca se va aproba taxarea in functie de distanta pe noul sistem si se vor naste acesti blatisti-fantoma ca ciupercile dupa ploaie si vor falimenta RATT-ul sa stiti ca ideile mele sunt de vina :devil: :lol:

Aceasta postare a fost editata de George1000: 02 martie 2009 - 23:40

0

#29 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 martie 2009 - 23:56

Ideile tale nu tin cont de realitate. Identificarea statiilor se face foarte exact (dupa pozitia GPS) afisandu-se pe validator numele acesteia. Aceasta informatie este inscrisa pe card, controlorul stiind exact unde a urcat calatorul.
Cred ca desconsideri acest sistem fara a-l cunoaste aproape deloc (ca multi altii, de altfel) :mellow:
0

#30 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 03 martie 2009 - 16:23

Credema George vor stii totul despre tine... Unde ai urcat , cand si unde ai validat ultima oara...
0

#31 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 martie 2009 - 01:51

offtopic :: BIG BROTHER !! :coolspeak:
0

#32 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 martie 2009 - 07:52

In troleibuze te si vedem.... :coolspeak:
0

#33 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 04 martie 2009 - 08:14

O idee buna ca acele camere din troleibuze sa fie folosite si pt depistarea blatistilor nu doar a vandalilor. Controlul isi noteaza ora la care a prins blatistii si apoi proba (bucata de inregistrare) sa se puna la dosar. :coolspeak: in caz ca blatistul contesta amenda, RATT va avea cu ce demonstra ca blatistul e vinovat.

Aceasta postare a fost editata de George1000: 04 martie 2009 - 08:15

0

#34 Useril este offline   AlexIP 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 24 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:forum.softpedia.com

Postat 04 martie 2009 - 16:52

Vezi postareaGeorge1000, la 4 Mar 2009, 08:14, a spus:

O idee buna ca acele camere din troleibuze sa fie folosite si pt depistarea blatistilor nu doar a vandalilor. Controlul isi noteaza ora la care a prins blatistii si apoi proba (bucata de inregistrare) sa se puna la dosar. :blink: in caz ca blatistul contesta amenda, RATT va avea cu ce demonstra ca blatistul e vinovat.


Nu-i de ajuns ca Timisoara are cele mai mari amenzi din tara pentru blatisti (si oricum studentii nu le platesc pentru ca se prescriu pana cand ar putea fi trasi la raspundere dpdv financiar, cunosc cateva cazuri deja), acuma o sa fie numai bun motivul sa se mai cumpere inca niste camere de vederi pentru a-i prinde pe "infractori". :blink:

N-ar fi mai interesant sa dispara cersetorii de pe tramvaie care apar ocazional pe rutele centrale?

Aceasta postare a fost editata de AlexIP: 04 martie 2009 - 16:59

0

#35 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 04 martie 2009 - 16:59

Vezi postareaAlexIP, la 4 Mar 2009, 16:52, a spus:

N-ar fi mai interesant sa dispara cersetorii de pe tramvaie care apar ocazional pe rutele centrale?

Ti se pare ca apar doar "ocazional"? :blink: Bine ar fi daca ar fi asa... :blink:

Aceasta postare a fost editata de caius: 04 martie 2009 - 16:59

0

#36 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 04 martie 2009 - 17:02

ba ar fi interesant dar trebuie lucrat mult la mentalitatea timisorenilor. Chiar daca sa zicem ar apare afise de genul "nu dati bani la cersetori" lumea tot ar da. in plus afisele vor fi imediat rupte. Si chiar si daca ar fi campanie in presa lumea e ca si cum nu aude.
Dar cred ca e de inteles ca cersetorii vor disparea atunci cand "afacerea" lor va da faliment.
0

#37 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 04 martie 2009 - 17:06

Ii pusa acolo, langa mall, o pancarda pe care scrie NU MAI DATI BANI CERSETORILOR IN INTERSECTII....
Mai e cumva si in alta parte? :blink:
0

#38 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 martie 2009 - 17:08

Din cate stiu eu nu sunt.
0

#39 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 04 martie 2009 - 17:15

Si treaba suna aiurea IN INTERSECTII
Il inviti pe cersetor cu 2 colturi mai incolo si ii dai acolo. :blink: :blink: :04:
0

#40 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 martie 2009 - 17:21

Sa stii ca (virgula) chiar s-a pus problema asta la Analog TV :blink: :blink:
0

Arata acest topic


  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi