STP Timișoara Forum: Linia 29 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Linia 29

#1 Useril este offline   Daniel_27 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 13 decembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 02 martie 2016 - 21:10

Bună seara,

Incepand din luna ianuarie a acestui an si probabil ca o consecinta a înlocuirii autobuzului M30 cu troleibuzul M11 a fost prelungită linia 29 până la Podul de la Bega, decizie foarte inspirată de altfel. Doar că din pacate atunci cand s-a hotarat locația stației de la Pod s-a ales probabil cea mai nefericita varianta : amplasarea ei la 15 metri de curbă si de sensul giratoriu, într-un spațiu care nu permite părăsirea totală a carosabilului indiferent cat de mult s-ar strădui soferii sa parcheze in afara drumului si încurcă traficul, iar noaptea si in conditii de ceață sau vizibilitate redusă poate deveni foarte usor cauza unui accident rutier.
In momentul de fata in zona in care ar trebui sa fie statia, piatra care a fost imprastiata nu se mai vede pentru ca odata cu ploile a intrat in pământ si a lasat in urmă doar nistea gropi mari pline de apă,astfel ca soferii au două variante, opresc inaltă si oameni aduc noroiul in autobuz si își manifestă nenemulțumirea ca trebuie sa urce in astfel de conditii, sau opresc 20 de metri mai in fața, inaintea casei unui om de etnie romă si isi asuma riscul de a fi injurati / amenințați de el.

Va sugerez sa modificați locația stației de la Pod, dincolo de pod, in fosta statie M30, unde este asfalt, călătorii au statie acoperita si autobuzul poate intoarce si opri, fara sa incurce circulația. Cred că graficele pot rămâne neschimbate dacă șoferii vor merge cu o viteză mai constanta pe traseu( nu sa accelereze la 40 km/h si apoi sa lase autobuzul sa incetineasca din inerție până la următoarea stație).

Dacă se implementează această schimbare v-as ruga sa puneți o foaie cu acest anunt si in actuala stație de la Pod si in autobuz macar cu 2-3 zile inainte, ca oamenii sa știe si sa ii rugați pe soferi ca in primele zile după schimbare sa oprească si in fosta stație dacă vreun călător neinformat mai așteaptă acolo autobuzul.

Aveți atașate pozele cu statiile : 1. Stația propusă: Fisier atasat  IMG_20160301_083036.jpg (175.53K)
Number of downloads: 139

2. Statia actuala: Fisier atasat  12822882_10154027273144038_277202090_o.jpg (144.19K)
Number of downloads: 151
1

#2 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 martie 2016 - 21:25

Daniel, o sa trimit aceasta idee colegilor, dar nu pot garanta ca ea va fi si pusa in aplicare.
Te sfatuiesc sa completezi si o petitie pe pagina web, in care sa dai copy/paste la ce ai scris aici, eventual adaugand si acest link de pe forum: http://www.ratt.ro/f...ndpost&p=126338
0

#3 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1176
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 martie 2016 - 23:05

Cand vad graficul ala legat de gard... mai rau ca in India...:Facepalm_emote_gif:
1

#4 Useril este offline   Daniel_27 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 13 decembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 03 martie 2016 - 00:24

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 02 martie 2016 - 21:25, a spus:

Daniel, o sa trimit aceasta idee colegilor, dar nu pot garanta ca ea va fi si pusa in aplicare.
Te sfatuiesc sa completezi si o petitie pe pagina web, in care sa dai copy/paste la ce ai scris aici, eventual adaugand si acest link de pe forum: http://www.ratt.ro/f...ndpost&p=126338


Am facut petitia online si am pus si link-ul la topic, multumesc pentru ajutor :)

E pacat de statia buna care e nefolosita din Decembrie de cand s-a scos M30-ul ;)
0

#5 Useril este offline   Daniel_27 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 13 decembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 06 martie 2016 - 23:57

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 02 martie 2016 - 21:25, a spus:

Daniel, o sa trimit aceasta idee colegilor, dar nu pot garanta ca ea va fi si pusa in aplicare.
Te sfatuiesc sa completezi si o petitie pe pagina web, in care sa dai copy/paste la ce ai scris aici, eventual adaugand si acest link de pe forum: http://www.ratt.ro/f...ndpost&p=126338


Aveti vreo veste legat de acesta sesizare (am facut si petitie online, dar nu am primit nimic pe mail) ?
0

#6 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 martie 2016 - 00:20

Petitia a ajuns. A fost trimisa spre analiza, dar mai mult nu stiu. In mod sigur o sa primesti raspuns pe adresa de email furnizata.
Sambata si duminica nu se lucreaza.
0

#7 Useril este offline   Daniel_27 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 13 decembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 07 martie 2016 - 00:30

Multumesc pentru raspunsul prompt :) Voi astepta raspunsul pe mail si sper sa fie pozitiv, pentru beneficiul tuturor calatorilor care urca de la Pod si al soferilor care sunt stresati/ injurati / amentati de localnicul in fata caruia mai opresc uneori, pentru a-i ajuta pe oameni sa evite noroaiele la urcarea in autobuz ;)
2

#8 Useril este offline   Daniel_27 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 13 decembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 17 martie 2016 - 22:58

Cam in cate zile m-as putea astepta la un raspuns la sesizare ? 30 de zile ?
0

#9 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 martie 2016 - 23:01

Credeam ca deja ti-au raspuns. Cred ca 30 de zile e termenul maxim.
0

#10 Useril este offline   Daniel_27 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 13 decembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 17 martie 2016 - 23:09

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 17 martie 2016 - 23:01, a spus:

Credeam ca deja ti-au raspuns. Cred ca 30 de zile e termenul maxim.


Si eu speram sa vina mai rapid raspunsul, dar se pare ca mai am de asteptat ceva.

PS: Daca mi-au "pierdut" adresa de mail sa-mi spui si ti-o trimit tie pe PM :)
0

#11 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 martie 2016 - 23:33

Daca e cea cu care te-ai inscris pe forum, o am deja. :)
0

#12 Useril este offline   Daniel_27 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 13 decembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 18 martie 2016 - 15:08

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 17 martie 2016 - 23:33, a spus:

Daca e cea cu care te-ai inscris pe forum, o am deja. :)


Aceea e adresa de mail si azi a ajuns si raspunsul, care m-a lasat insa cu semne de intrebare si imi pot imagina doar doua scenarii:
1. Au scris gresit M11 in loc de 29, si tot raspunsul e valid, doar ca se referea la 29.
2. Chiar nu au inteles ca eu am solicitat mutarea statiei 29 si au crezut ca as vrea sa se prelungeasca traseul lui M11 pana dincolo de pod (ceea ce ar fi fost chiar ciudat:) ).

Voi suna si la primarie pt a vedea ce aflu si de acolo, pentru orice eventualitate ;)

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  29.jpg (146.25K)
    Number of downloads: 78

Aceasta postare a fost editata de Daniel_27: 18 martie 2016 - 15:09

0

#13 Useril este offline   Daniel_27 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 13 decembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 18 martie 2016 - 17:09

A venit si clarificarea, se refereau la 29 doar ca au trecut din greseala M11, dar iar am ramas in ceata la partea cu " Prelungirea liniei 29 autobuz peste podul din comuna Ghiroda este posibila numai in regim de linie metropolitana" ...adica pana la Pod, nu e in regim de linie metropolitana, iar dincolo de pod ar fi in regim de linie metropolitana ? ... Are cineva vreo idee cum s-ar putea explica partea asta :) ?

PS: Voi suna luni si la Primaria din Ghiroda sa vad ce aflu si de acolo, oricum ceea ce parea a fi o treaba foarte simpla de rezolvat, devine ceva complex si cam greu de inteles ;)

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  29_2.jpg (78.72K)
    Number of downloads: 59

0

#14 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 martie 2016 - 20:28

Pai asta ar fi singura explicatie, ca se trece linia de demarcatie, care pe harta nu e trasata din pacate, sa o vedem si noi pe unde trece.
0

#15 Useril este offline   Daniel_27 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 13 decembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 18 martie 2016 - 22:00

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 18 martie 2016 - 20:28, a spus:

Pai asta ar fi singura explicatie, ca se trece linia de demarcatie, care pe harta nu e trasata din pacate, sa o vedem si noi pe unde trece.


Nu stiu despre ce linie demarcatie poate fi vorba tinand cont ca ambele maluri ale Begai (si cel pe care e statia actuala si cealalta statie de dincolo de pod) sunt pe teritoriul Ghirodei. Strada Prieteniei, e limita intre Timisoara si Ghiroda, iar linia 29 dintotdeauna a trecut dincolo de strada Prieteniei (cel putin pana la Strada Ialomitei a mers dintotdeauna), asa ca tot nu mi-e prea clara explicatia, dar sun luni si la Primarie poate ma lumineaza ei :)
0

#16 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 martie 2016 - 22:09

Suna, poate-l fac metropolitan si pe 29. :) Daca zici ca statiile sunt in Ghiroda...
0

#17 Useril este offline   Daniel_27 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 13 decembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 24 martie 2016 - 23:17

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 18 martie 2016 - 22:09, a spus:

Suna, poate-l fac metropolitan si pe 29. :) Daca zici ca statiile sunt in Ghiroda...

Ați auzit ceva de mutarea stației dincolo de pod ? Ca eu am sunat azi la primărie si mi s-a spus azi pe la 11:00 s-a întâlnit primarul cu responsabilul de la RATT si au hotărât mutarea stației dincolo de pod.Dar nu mi s-a spus când va fi mutată stația ( de când va trece podul autobuzul), știți ceva de treaba asta ?

Aceasta postare a fost editata de Daniel_27: 24 martie 2016 - 23:17

0

#18 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 24 martie 2016 - 23:40

As vrea sa-ti spun ca stiu ceva, dar chiar nu mi-au spus nimic despre asta. Oricum, daca au discutat asta, se va rezolva si cred ca destul de repede.
0

#19 Useril este offline   Daniel_27 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 13 decembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 25 martie 2016 - 15:00

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 24 martie 2016 - 23:40, a spus:

As vrea sa-ti spun ca stiu ceva, dar chiar nu mi-au spus nimic despre asta. Oricum, daca au discutat asta, se va rezolva si cred ca destul de repede.

Am primit acum raspuns pe mail inca un raspus la sesizare :
"Buna ziua,

Incepand cu data de 28.03.2016 statia pentru linia 29 se va muta peste pod de Canalul Bega. Statia de pe str. Dunarea nr. 245 se suspenda."

Asadar de luni urcam de dincolo de pod :D

Ma bucur ca se tine cont de sesizari si cand pot fi solutionate fara prea mari probleme, lucrurile se schimba ;)

Un week-end fain ! :)

PS: Am trimis inca un reply la mail-ul acesta in care am spus ca ar fi fain ca langa actualul grafic din gard sa fie pus un afis langa graficul din actuala statie in care sa se anunte ca aceasta va fi mutata de luni dincolo de pod, ca cei care merg cu autobuzul sa stie de aceasta schimbare si sa nu fie luati prin surprindere si eventual niste afise in autobuz in acelasi scop. La fel ar fi frumos in cazul in primele zile vor fi oameni care nu au stiut de schimbare(sau nu au vazut anuntul langa grafic) si asteapta in vechea statie sa opreasca soferul si sa le dea ocazia sa urce :)
1

#20 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 martie 2016 - 19:34

Ma bucur ca s-a rezolvat. :)
0

Arata acest topic


  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi