STP Timișoara Forum: Scotia - Scotland (UK) - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Scotia - Scotland (UK) Evaluare topic: -----

#1 Useril este offline   alex.alexus 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 10 mai 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 ianuarie 2018 - 18:09

Glasgow - ianuarie 2018

Cine doreste mai multe informatii despre rute, tarife etc ... ma poate intreba


Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata
5

#2 Useril este offline   alex.alexus 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 10 mai 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 ianuarie 2018 - 18:26

Edinburgh - capitala Scotiei - ianuarie 2018


Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata
6

#3 Useril este offline   alex.alexus 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 10 mai 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 ianuarie 2018 - 18:28

partea a 2-a


Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata
8

#4 Useril este offline   alex.alexus 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 10 mai 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 ianuarie 2018 - 18:29

partea a 3-a


Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata
8

#5 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 18 ianuarie 2018 - 19:26

Astia urca si coboara pe o singura usa? :unsure:
0

#6 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 18 ianuarie 2018 - 20:06

Nu am reusit sa-mi dau seama in mod cert daca tramvaiele din Edinburgh sunt bidirectionale sau nu...Banuiesc ca sunt...Se poate o confirmare sau ... infirmare?...Respectiv daca au usi pe ambele parti?...
0

#7 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 ianuarie 2018 - 22:02

Vezi postareacseh_17, la 18 ianuarie 2018 - 19:26, a spus:

Astia urca si coboara pe o singura usa? :unsure:

Nasol in caz de incendiu sau orice necesita o evacuare rapida (nu toti se pot evacua pe geamuri in cazuri din astea)... :popa:
0

#8 Useril este offline   alex.alexus 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 10 mai 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 ianuarie 2018 - 10:43

Sunt tramvaie made in Spain, CAF, bidirectionale, cu usi pe ambele parti. Formate din 7 sectiuni daca bine imi aduc aminte. Foarte faine si la interior, cu scaune super comode, piele si locuri speciale pentru bagaje, avand in vedere ca unul din capete este la Edinburgh Airport.

La autobuze, da ... urcarea si coborarea se face pe o singura usa, insa foarte civilizat. Nu se impinge nimeni, iar cei care doresc sa urce ii asteapta pe cei care vor sa coboare. Oricum, NIMENI dar absolut NIMENI nu circula fara bilet in acest caz. Indiferent ca ai bilet sau abonament, trebuie sa validezi de fiecare data. Nu ai, nu urci ! Oricum, la parter in partea din spate exista o alta usa pentru iesire de urgenta + 3 geamuri la etaj care se pot folosi pentru iesirea de urgenta. E putin bizar sa folosesti doar 1 usa atat pt urcare cat si pentru coborare, insa la ei functioneaza acest sistem si nu sunt probleme. Se evita calatoria frauduloasa si au si o evidenta foarte acurata in ceea ce priveste numarul de calatori (prin validarea obligatorie a titlului de calatorie. Alta faza faina: poti cumpara bilet direct de la sofer cu cash sau ... cu card contactless.
3

#9 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 21 ianuarie 2018 - 17:53

Vezi postareaalex.alexus, la 21 ianuarie 2018 - 10:43, a spus:

Alta faza faina: poti cumpara bilet direct de la sofer cu cash sau ... cu card contactless.


ATENTIE !!!! nu ti se va da rest in cazul in care cumperi bilet de la sofer (Din alta parte nici nu ai sa gasesti sa iti iei bilet, doar prin aplicatie unde iti ia direct de pe card iar activarea biletului trebuie facuta inainte de a te urca in autobuz) trebuie sa ai banii exact cat costa biletul. EX : Daca biletul este 2.20 iar tu bagi 2.50 ai pierdut cei 30 de pence.
1

#10 Useril este offline   alex.alexus 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 10 mai 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 ianuarie 2018 - 19:03

In Glasgow am primit rest. Primesti, in functie de disponibilitate. De aceea se recomanda tot timpul sa ai banii potriviti. In Glasgow titlurile de calatorie se cumpara direct de la sofer sau de la putinele reprezentante ale regiei de transport din oras. In Edinburgh se cumpara de la sofer, de la birourile Lothian buses (regia de transport) sau din orice statie de tramvai, de la automate (pentru a putea plati cu cardul, tranzactia trebuie sa fie de minim 3 lire). Daca mergeti cu tramvaiul, este bine sa stiti ca este control permanent care verifica FIECARE calator urcat in mijlocul de transport. Deci si aici ... nici o sansa sa circuli fara bilet. Ma gandesc ca de-aia si biletele sunt destul de ieftine: 4 lire (4.60 euro) un bilet valabil 1 zi intreaga .
0

#11 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 29 ianuarie 2018 - 15:12

EDIT: Oops, abia acum văd că există separat topic pentru Anglia. Rog un moderator să mute postarea.

Am fost și eu puțin prin Anglia. Pentru început, postez cîteva poze cu biletele colecționate, și voi reveni în curînd cu restul pozelor.

Niște observații aleatorii:
  • Am fost în principal în zona de vest - Weston-super-Mare, Bristol, Wells. Prin Londra am trecut, dar m-am abținut de la poze, cred că sunt N-șpe surse care acoperă transportul lor în comun.
  • Crăciunul (+a doua zi de crăciun) sunt sfinte la oamenii ăștia. Nu vezi picior de business deschis, deci despre autobuze nici vorbă. Cu ocazia altor bank holidays (echivalentul liberelor legale la noi) se cam lucrează.
  • Biletul e pe hîrtie ordinară, destul de ușor de umezit. Se tipărește la imprimanta șoferului de autobuz, pe loc.
  • Exact cum scrie și colegul [alex], lumea așteaptă să se coboare din autobuz, iar abia apoi formează o coadă ordonată pentru a urca. Treaba asta funcționează foarte bine pe rutele interurbane, unde nu urcă decît 3-10 călători. Nu ai de ce să ai nervi, pentru că se mișcă destul de repede.
  • Biletul cu cod de bare din poza 3 este abonament de o zi. Pentru verificarea că este valid, pur și simplu l-am scanat la aparatul șoferului, ori de cîte ori am urcat.
  • Și da, în rest am primit rest la plata cu bani lichizi. De fapt nici nu prea am avut nevoie, am dat eu mai mereu suma corectă. Primind de peste tot restul în mod corect ... aveam la întoarcere destule monede de 20p încît să dăm cu ele după maidanezi ..
  • Plata cu cardul a mers de fiecare dată, și la autobuz și la metroul din Londra. Însă durează procesarea tranzacțiilor, cel puțin cele de la metrou mi-au apărut în SelfBank doar după cîteva zile. Se pare că își descarcă datele de pe POS doar la intervale regulate, nu sunt conectate la internet ca să trimită informația la bancă în timp real.

Cam atît pentru moment.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de dAImon: 29 ianuarie 2018 - 15:14

1

#12 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 29 ianuarie 2018 - 17:27

Scuze, minusul e din greseala! :Facepalm_emote_gif:
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi