STP Timișoara Forum: Linia 46 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (9 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia 46 Evaluare topic: -----

#121 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 25 mai 2012 - 00:17

Să nu exagerăm, totuşi. Prin 'coerciţie' am vrut să se înţeleagă sancţionarea în perimetrul cadrului legal, a celor care se abat cu intenţie de la normele civismului. Iar, chestiile ca: butoane sau buclă de întoarcere, ţin mai mult de interesul personal al fiecăruia. Aşa cum, atunci când mergi pe stadion te aştepţi să vezi un meci, când călătoreşti cu un mtc ai nevoie de câteva minime informaţii care să-ţi asigure confortul personal. Este până la urmă vorba despre nişte gesturi pe care călătorii le tot repetă ani de-a rândul.
0

#122 Useril este offline   1nt3rp0l 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 12 ianuarie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 septembrie 2012 - 22:08

Trafic infernal la Padurea Verde cu ocazia Festivalului Play..Autobusul 46 intoarce in parcarea de la UMT si drumul de la muzeul satului spre parcarea de la fosta Umt a devenit strada cu sens unic pana la sfarsitul festivalului
0

#123 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 29 noiembrie 2012 - 20:14

A revenit cumva Linia 46 pana-n Badea Cartan?...Intreb asta pentru ca acum doua zile am vazut un autobuz pe 46 pe al carui afisaj scria Muzeul Satului > Piata Badea Cartan (sau invers, nu mai stiu).
Pai sunt cateva luni bune de cand linia s-a prelungit pana la Cardinale si afisajul a ramas nemodificat...Sau poate s-a revenit la traseul initial si sunt eu neinformat?...
Imi spune cineva cum stau lucrurile :intrebare: ...

Incurcatura mare cu afisajele astea electronice!...

Daca aveam in dotare la RATT vreo 200 de autobuze in circulatie?...Cred ca fiecare autobuz de pe aceeasi linie arata alt traseu sau capete de linie diferite!...
Chiar nu se poate ajunge la zi cu afisajele?... sau ritmul de schimbare a traseelor si a infiintarii de linii noi este atat de mare incat nu se poate ajunge din urma... :unsure:.
0

#124 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 noiembrie 2012 - 21:17

Sunt doua carduri de programare a C-urilor. Probabil unul dintre ele nu contine toate "update-urile". :( (si pentru 13 barat, mi-au trimis doar unul dintre ele. Daca se face programarea cu al doilea, autobuzele respective nu vor "sti" de aceasta noua linie)
O sa le spun sa le trimita la mine pentru verificare.
0

#125 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 29 noiembrie 2012 - 22:44

In consecinta sunteti de acord ca daca aveam vreo 200 de autobuze, era o harababura totala pe strazi?
Nu este admisibil ca la 50 de autobuze sau cate or mai fi functionale sa avem asemenea "probleme" minore, as zice. As zice deasemenea ca este o harababura in "curtea" RATT-ului. Chiar daca s-au achizitionat autobuze si firobuze moderne, nu suntem in stare sa le intretinem si exploatam conform dotarilor pe care le au! Adica am sarit calul, cum s-ar zice, ne-am dus prea departe, suntem depasiti de situatie. Probabil la urmatoarea generatie de autobuze si firobuze achizitionate vom fi in pas cu ele. Poate!

Ar trebui desemnata o persoana cu aceste atributii si daca sunt semnalate aspecte necorespunzatoare in sensul celor scrise mai sus, sa fie sanctionata persoana responsabila. Intotdeauna vina colectiva nu va aduce nici un progres, nici o indreptare a situatiei existente, doar responsabilitatile individuale. Altfel vom bate pasul pe loc mult si bine de aici inainte. Iar RATT-ul se face de ras (si) prin aceste lucruri in aparenta marunte iar calatorii vor fi derutati in mod constant.
0

#126 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 noiembrie 2012 - 23:03

Persoana care raspunde de aceasta operatiune e seful de garaj. Foarte ok era o metoda de incarcare a datelor fara fir, ca sa zic asa. Ceva gen bluetooth (dadea seful de garaj un "send" de pe un smart phone si... gata :) ). Dar nici chiar cel mai nou produs al Gorba, adica CU8, nu area asa ceva (tot prin USB se transfera datele)
0

#127 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 30 noiembrie 2012 - 10:36

Am folosit şi eu cardul pt a încărca linia 13B. Am constatat că s-a modificat şi afişajul pt 33B, acum scriind INCONTRO în loc de METRO. O să mă uit şi la cel pt 46. Sunt curios.
0

#128 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 noiembrie 2012 - 11:13

Eu nu am cum sa-l verific in laborator, interfata nepermitandu-mi decat sa transfer datele pe card nu si citirea acestuia. Tot ce pot eu face e sa transfer din nou toate datele dupe ce le-am verificat pe PC. Deasemenea, toate modificarile le fac la cererea lor si doar atunci cand trimit pe cineva cu cardurile la programat. (normal ca daca e o greseala pe undeva ii sun si le spun sa le trimita la rescris, deci ma refeream doar la modificarile traseelor)
E foarte posibil ca pentru aceasta modificare sa nu fi fost trimise cardurile la programat (sincer, la cate modificari au fost in ultimul timp, nu imi mai aduc aminte), dar ei sau chiar soferii acestei linii (pot vedea ce se afiseaza pe CU1, doar ridicand ochii spre aparat) trebuiau sa observe deja ca ceva nu se potriveste cu realitatea.
0

#129 Useril este offline   1nt3rp0l 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 12 ianuarie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 decembrie 2012 - 22:58

S-a mai infintat o statie la lina 46 langa sc generala 21 spre gara de est
0

#130 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 decembrie 2012 - 23:43

In Radfleet nu apare asa ceva. :eusa_think:
0

#131 Useril este offline   1nt3rp0l 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 12 ianuarie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 decembrie 2012 - 23:47

Acuma seara am vazut o tabla cu grafic imediat dupa parcarea din fata scoli ... eram in masina si nam putut vedea prea multe

Aceasta postare a fost editata de 1nt3rp0l: 09 decembrie 2012 - 23:48

0

#132 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 11 decembrie 2012 - 16:43

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 09 decembrie 2012 - 23:43, a spus:

In Radfleet nu apare asa ceva. :eusa_think:

Acum câteva zile l-am întrebat pe unul dintre şefii de garaj, care e motivul pt care introducea la fiecare "C" cardul de date pt afişaje. Mi-a răspuns că s-a introdus o nouă staţie la linia 46.
0

#133 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 11 decembrie 2012 - 17:39

Astazi am (re?)vazut autobuzul cu afisajul 46 Badea Cartan - Muzeul Satului. Numarul este TM 15 GUU. La ora 15:15 era la capatul de la Muzeul Satului...iar dupa 10 - 12 minute aprox era la Bastion...
0

#134 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 decembrie 2012 - 19:46

O sa le transmit sa-l programeze si pe GUU, dar e ciudat daca Emilut spune ca le-au programat pe toate. Sper sa nu aiba o problema hardware.
0

#135 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 decembrie 2012 - 18:44

Un alt "intrus" pe Linia 46 si anume TM 15 GPR vazut marti (cred) sau miercuri la 15 si 10-12 minute la capatul de la MSB cu afisajul Badea Cartan - Muzeul Satului...

Aceasta postare a fost editata de mile: 20 decembrie 2012 - 20:06

0

#136 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 decembrie 2012 - 18:56

Ok. Am trimis un mesaj despre aceasta problema. Sper sa se rezolve.
0

#137 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 05 februarie 2013 - 14:43

Alt "intrus" pe Linia 46. Este vorba de TM 15 GUO pe care l-am vazut la capatul de MSB pe la ora 10:10 iar celalalt capat fiind conform afisajului la Badea Cartan.

Oare cati ani trebuie sa treaca ca sa nu mai apara astfel de anomalii...

Imi pare rau s-o spun dar exista un oarecare haos la RATT, cel putin in acest domeniu si alte cateva...
0

#138 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 februarie 2013 - 19:31

O sa-i anunt pe cei de la garaj si despre GUO.
0

#139 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 05 februarie 2013 - 20:31

Citeaza

ÎNCEPÂND DE SÂMBĂTĂ, 7 APRILIE TRASEUL LINIEI 46 SE PRELUNGEŞTE DE LA STAŢIA BADEA CÂRŢAN PÂNĂ LA STAŢIA BASTION. AUTOBUZELE 46 VOR OPRI ÎN STAŢIILE: POLIŢIA JUDEŢULUI TIMIŞ, AUREL POPOVICI ŞI VOR AVEA CAPĂT DE STAŢIE LA BASTION.
MODIFICAREA TRASEULUI SE DATOREAZĂ PRELUNGIRII LUCRĂRILOR DE PE STRADA MARTIR IOAN BUTEANU ŞI ESTE PE TERMEN NEDETERMINAT.



Avand in vedere ca mai putin si se implineste un an de cand Linia 46 are unul dintre capete la Bastion iar pe traseu vedem inca autobuze afisand capat de linie Piata Badea Cartan in loc de Bastion, ar trebui ca persoana de la garaj care se ocupa de acest lucru sa fie trimisa putin la plimbare, vreun an de zile, cam atat timp cat nu si-a facut treaba pentru care este acolo.

Oricata rabdare as avea, 10 - 11 luni este prea-prea mult...
0

#140 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 februarie 2013 - 21:03

Daca era o singura persoana era ok, dar cand sunt trei sau patru (sefii de garaj se ocupa, dimineata, la iesire ) e mai dificil. Daca nu se tine o evidenta concreta, se ajunge la situatia cand un vehicul e programat de doua-trei ori si altul deloc. -_-
Oricum si Silvia le-a transmis o nota privind problema asta.
0

Arata acest topic


  • (9 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi