STP Timișoara Forum: Linia 2 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (7 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia 2 Evaluare topic: -----

#21 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 05 iulie 2010 - 14:43

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 04 iulie 2010 - 16:20, a spus:

Realitatea e ca atati au validat (nu am datele, presupunem ca e corect ce scrie emilut). Descarcarea datelor din validatoare se face zilnic.

Domnule Florin, realitatea este cea din traseu!!! Pe noi, şoferii, prea puţin ne interesează monitorizarea RADFLEET, atâta timp cât datele pe care sistemul le afişează sunt complet false. Sau, mă rog, nu corespund în proporţie de 100% realităţii.
0

#22 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 iulie 2010 - 20:59

E adevarat, calatorii singuri si-o fac cu mana lor (nevalidand), insa nu e corect pentru cei care valideaza zilnic sa stea in inghesuiala datorita faptului ca altii sunt prea comozi sa valideze...
0

#23 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 06 iulie 2010 - 14:14

Vezi postareaNDY, la 05 iulie 2010 - 20:59, a spus:

E adevarat, calatorii singuri si-o fac cu mana lor (nevalidand), insa nu e corect pentru cei care valideaza zilnic sa stea in inghesuiala datorita faptului ca altii sunt prea comozi sa valideze...

Problema e aceea că nu sunt prevăzute niciun fel de sancţiuni pt cei care nu validează. De fapt, aceste sancţiuni nici nu pot exista din moment ce respectivii au plătit contravaloarea călătoriilor antamate. Avem de-a face cu un viciu procedural. Persoanele superşcolite şi superplătite (din cadrul primăriei) pt a se îngriji de acest aspect, au avut grijă să-l omită. Iată cum ne putem provoca de unii singuri, probleme. O simplă HCL ar putea rezolva situaţia, în sensul stabilirii unei sancţiuni îndreptate împotriva celor mult prea comozi.
0

#24 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 iulie 2010 - 15:01

De acord <_< Numai ca am impresia ca va dura mult pana cand aceasta HCL va fi adoptata.
0

#25 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 iulie 2010 - 17:30

Nu e chiar asa! E in vigoare protocolul intre primarie si RATT, protocol anexat la HCL, in care se specifica:

"Beneficiarii de reduceri, gratuităţi şi portofel electronic care deţin carduri eliberate de către R.A.T. Timişoara, vor avea obligaţia validării cardurilor la urcarea în mijloacele de transport public de persoane. Nevalidarea cardurilor la urcarea în mijloacele de transport public de persoane se sancţionează similar călătoriei fără titlu de călătorie valabil şi se consideră călătorie frauduloasă, aplicându-se sancţiunile prevăzute de Hotărârile de Consiliul Local şi prevederile legale.
Controlul se realizează unitar la nivelul Municipiului Timişoara de către controlori R.A.T. Timişoara, respectiv autorităţile publice împuternicite cu această activitate de control."
0

#26 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 iulie 2010 - 18:42

Si totusi...controale nu se fac, se citesc statisticile obtinute fara controale, iar calatorii sufera din cauza planificarilor bazate pe aceste statistici. Ne invartim intr-un cerc vicios, in care daca nu se sporesc controalele, nu prea vad iesirea...
0

#27 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 iulie 2010 - 18:57

Sa vedem cum va fi daca preia politia comunitara controlul.
0

#28 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 07 iulie 2010 - 13:06

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 06 iulie 2010 - 17:30, a spus:

Nu e chiar asa! E in vigoare protocolul intre primarie si RATT, protocol anexat la HCL, in care se specifica:

"Beneficiarii de reduceri, gratuităţi şi portofel electronic care deţin carduri eliberate de către R.A.T. Timişoara, vor avea obligaţia validării cardurilor la urcarea în mijloacele de transport public de persoane. Nevalidarea cardurilor la urcarea în mijloacele de transport public de persoane se sancţionează similar călătoriei fără titlu de călătorie valabil şi se consideră călătorie frauduloasă, aplicându-se sancţiunile prevăzute de Hotărârile de Consiliul Local şi prevederile legale.
Controlul se realizează unitar la nivelul Municipiului Timişoara de către controlori R.A.T. Timişoara, respectiv autorităţile publice împuternicite cu această activitate de control."

Domnule Florin, iertaţi-mi curiozitatea: când a intrat în vigoare acest protocol? Am vorbit deunăzi cu un controlor şi acesta mi-a spus că au mâinile legate în cazul posesorilor de carduri valabile, care nu şi le validează. Să fie oare vorba de o lipsă de comunicare între compartimente?
0

#29 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 iulie 2010 - 16:58

Acest protocol se semneaza si inoieste la fiecare sfarsit de an. Acesta e valabil pana in decembrie si cuprinde toate facilitatile, reducerile si gratuitatile oferite cetatenilor Timisoarei. Prezentul protocol, valabil inca, a fost semnat in 04.12.2009.
Il gasiti pe pagina de taxare. LINK
0

#30 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 16 decembrie 2010 - 21:01

Revenind la linia 2. Merg cu el uneori si il iau din statia fara refugiu de pe calea dorobantilor. E incredibil ce se intampla. Aproape de fiecare data eu si ceilalti calatori trebuie sa ne "luptam" cu masinile din trafic ca sa putem ajunge la tramvai. La fel si cei ce coboara. Acum cateva zile a fost groaznic. Nu mai putin de 3 tiruri au trecut dupa ce tramvaiul a oprit, plus cateva alte masini mici, unii eram pe trotuar, altii ajunsesem deja la tramvai, cei care coborasera nu puteau sa traverseze pe trotuar, injuraturi, claxoane, vatmanul suna si el din soneria lui, o nebunie totala. Cred ca trebuie sa se intample un accident grav ca sa se faca si acolo un refugiu. Nu puteti cumva sa construiti un refugiu acolo? Sasu sa transmiteti primariei sau cui se ocupa... sau macar sa colaborati cu politia, sa-i mai pandeasca, sa se monteze mai multe elemente de protectie, nu stiu ce, eventual camere video, politisti la panda, orice. La fel e si dincolo in statia lui 1. Adevarul e ca strada e cam stramta pt un refugiu, dar ceva trebuie facut.
0

#31 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 decembrie 2010 - 22:47

Da, am observat si eu problema aceasta, dar e problema...politiei. Refugiu nu se poate construi in locul respectiv (asta ar fi problema primariei). Nu stiu nici ce alte elemente de protectie s-ar putea instala (calmatoare de trafic le-ar face zile negre locatarilor din zona, la cate camioane grele ar trece peste ele).
0

#32 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 16 decembrie 2010 - 23:42

Politia ar trebui sa stea acolo, la panda, este statie de tramvai fara refugiu, iar in legislatie scrie clar ca trebui sa opresti in spatele tramvaiului, pana acesta pleaca din statie.
0

#33 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 decembrie 2010 - 00:33

Mie mi se pare forţată staţia acolo, având în vedere că totuşi nu e distanţă mare faţă de cea de dinainte şi următoarea (cum ar fi Maria, între Sinaia şi Centru). Mai ales că nu există refugiu ...
0

#34 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 decembrie 2010 - 17:41

E totusi o zona cu o gramada de blocuri...
0

#35 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 17 decembrie 2010 - 18:40

Tocmai mi-a venit o idee despre cum s-ar putea rezolva problema si anume:
- prin montarea unui semafor imediat inaintea statiei si a unui senzor undeva in intersectia mare de la modern, dupa ce iese tramvaiul din intersectie si intra pe strada cu pricina. La trecerea tramvaiului, senzorul sa-l detecteze si dupa 10-15 secunde sa se schimbe semaforul pe culoarea rosie. Astfel masinile vor opri si toata lumea va putea folosi tramvaiul in siguranta. La fel si pe sensul opus, pentru tramvaiul 1.
0

#36 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 decembrie 2010 - 18:52

Da, ideea nu e rea. Mai greu cu senzorii la noi...
0

#37 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 17 decembrie 2010 - 21:02

La noi e greu, da. Ceva asemanator am vazut in Italia. Nu era pt tramvaie, dar functiona si era utila pt scopul in care a fost facuta.
0

#38 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 08 februarie 2011 - 08:57

Ce s-a intamplat aseara pe linia lui 2? In Piata Traian erau blocate peste 10 tramvaie de pe liniile 1,2,4,6, iar pe linia lui 2 un tramvai era tractat, cu greu, de catre alt tramvai 2. In Traian tramvaiul tractor a fost schimbat cu un 6. Ambuteiajul s-a risipit dupa vreo 45 de minute.
0

#39 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 08 februarie 2011 - 19:05

Peste 10 bucati? Waw. Merita vazut... si pozat.:eusa_think:
0

#40 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 09 februarie 2011 - 09:39

Am vrut sa pozez dar era noapte, aveam doar telefonul si iluminatul public nu era destul de puternic. Oricum, inca sunt curios ce s-a intamplat, daca ne poate spune cineva.

Aceasta postare a fost editata de lloner: 09 februarie 2011 - 09:39

0

Arata acest topic


  • (7 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi