STP Timișoara Forum: Linia 2 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (7 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia 2 Evaluare topic: -----

#101 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 ianuarie 2023 - 10:42

Inca din 2017 RATT (la vremea aceea) avea gata caietul de sarcini la care si eu am participat doar cu un design pentru statii. Am mai prezentat pe aici "proiectul", dar il mai pun o data:

Fisier atasat  refugiu statie RATT.pdf (473.25K)
Number of downloads: 93

Era si pe placul primarului de la vremea respectiva, dar nici pana azi nu am aflat de ce s-a oprit orice procedura in sensul acesta, licitatia nemaiavand loc.
Asa cum se vede, refugiul era modular, putandu-se adauga tronsoane acolo unde era nevoie, lungimea refugiului fiind astfel variabila.
2

#102 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 ianuarie 2023 - 11:00

Chestiunea cu refugiu este cumva o alta discutie. Cine stie cu ce bazaconii vor veni acuma...

Insa sa pavezi peronul unei statii, peron ingust, si sa ai pomi pe acel peron de 1 m latime, mi se o chestiune as zice criminala.
Apoi iti dai seama dupa o perioada ca ai facut o mare prostie, vi si tai pomii la 10 cm de cota zero a trotuarului/peronului si lasi careurile respective asa 10 ani sau cat s-a scurs de la pavare sau de la taierea pomilor, gropile sau butucii ramasi fiind un real pericol de accidentare. Si toate astea in zona centrala.
La aspectul cu accesul persoanelor cu handicap nici nu m-am gandit decat acum dupa ce colegul michidutza a pomenit de el.

Personal mi-ar place solutia din Turcia, pe care am vazut-o si eu pe YT, unde nu intri pe peronul statie fara a avea calatoria validata. Dar nu voi vedea asa ceva la noi niciodata. Mai repede dispare civilizatia de pe planeta decat sa apara acest sistem la noi.

PS Chestiunea cu refugiul modular este foarte buna pentru ca in statii aglomerate montezi un refugiu mai lung iar in statii marginase unul mai scurt.
Daca ne uitam in urma vom vedea ca se montau refugii standard netinandu-se cont de acest aspect.
La fel cum nu se tine cont de lungimea statiilor pentru firobuze/autobuze acolo unde circula mai multe linii. Mai bine ramane un mtc in asteptare pe banda I incurcand circulatia decat sa fie prelungita alveola in locurile unde se poate face acest lucru. Dar ei prefera alveole standard, uneori acest "standard" fiind doar pentru "C"-uri sau pentru firobuze, nu si pentru "G"-uri sau mai nou pentru Karsan.
2

#103 Useril este offline   TM79 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 111
  • Inregistrat: 30 martie 17

Postat 20 ianuarie 2023 - 13:18

Vezi postareaFantoma Tramvaiului 3, la 19 ianuarie 2023 - 22:28, a spus:

Avem buzunare goale, dar studii pentru modificarea strazii din spate de la Bega se pot face, plantari de sute de copaci la Gara de Est se pot face, achizitii de si mai multe mijloace de transport noi se pot face, drum expres de la aeroport la autostrada se poate face, achizitie de masina electrica noua pentru primarie in valoare de 45000 euro se poate face. Intre timp, de cateva portiuni scurte de reabilitare de linii nici nu poate fi vorba, ca nu sunt bani. Nici macar nu s-a vorbit vreodata de asa ceva, dar mai vreun proiect sau lucrare propriu-zisa. Despre ce vorbim aici? E inadmisibil sa iti vina vehiculele si sa nu le folosesti pe pretext ca nu ai linia buna, si sa nu faci nimic ca sa remediezi problema. Asta ar trebui sa fie prioritatea numarul unu acum. Sau daca nu, sa bage Bozankayele pe linii asa cum sunt, ca si asa la noi se distrug la interior de la specimenele care circula cu ele, mai conteaza linia? Doar si Armoniile au fost noi odata, si nu a trecut mult timp pana au circulat pe o multitudine de linii


Observ ca nu intelegi cum functioneaza un buget...
0

#104 Useril este offline   TM79 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 111
  • Inregistrat: 30 martie 17

Postat 20 ianuarie 2023 - 14:02

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 20 ianuarie 2023 - 10:42, a spus:

Inca din 2017 RATT (la vremea aceea) avea gata caietul de sarcini la care si eu am participat doar cu un design pentru statii. Am mai prezentat pe aici "proiectul", dar il mai pun o data:

Atasament refugiu statie RATT.pdf

Era si pe placul primarului de la vremea respectiva, dar nici pana azi nu am aflat de ce s-a oprit orice procedura in sensul acesta, licitatia nemaiavand loc.
Asa cum se vede, refugiul era modular, putandu-se adauga tronsoane acolo unde era nevoie, lungimea refugiului fiind astfel variabila.


Din pacate, in RO lipseste viziunea si standardizarea TP.
Apreciez munca depusa pentru a face un design pentru refugiu dar, in primul rand, ar trebui sa existe un document care sa standardizeze aceste lucruri.
Uite, iti dau niste exemple de bune practici:

https://yarratrams.c...spbZcyqkbFyE0uI

https://www.nahverkehr-info.de/fgu.php

Cand ajungem sa standardizam statiile, pentru fiecare tip de transport, cat si in functie de tipul statiei, atunci vom putea lucra la un design al refugiului care sa respecte cativa parametri esentiali cat si un design care sa se incadreze in spatiul urban, fie ca vorbim de o zona istorica, fie ca vorbim de o zona moderna.
0

#105 Useril este offline   Infra 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 412
  • Inregistrat: 27 februarie 16

Postat 22 februarie 2023 - 20:49

Mi se pare ca ar trebui sa regandim liniile 1 si 2 pentru ca actuala bucla (1 intr-un sens si 2 in sensul celalalt) nu cred ca mai este fezabila. Eu as vedea linia 1 sa circule intre Gara de Est-Cartan-Gara de Nord si linia 2 de la Gara de Est-Modern-Shopping City. Linia 2 sa circule la 10 minute, linia 1 la 20 sau 30 de minute.

Aceasta postare a fost editata de Infra: 22 februarie 2023 - 20:49

1

#106 Userul este online   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1082
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 22 februarie 2023 - 22:17

Si eu sunt de parere ca ar trebui folosita acea bucla de la Gara de Est. Bine, ideal ar fi fost sa existe o bucla la Statia Meteo, acest punct fiind chiar la mijlocul circuitului de unde se desparte acum tramvaiul 1 de tramvaiul 2. Statia Meteo este si cel mai nordic punct in care se poate ajunge cu tramvaiul in oras.
1

#107 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 22 februarie 2023 - 22:56

@ Infra

Pai cati ar lua tramvaiul 2 de la Gara de est si sa mearga 8 statii pana in Traian cand cu linia 1 ai doua statii pana in Traian.
Si atunci ca sa echilibrezi situatia/calatorii, pui interval dublu sau triplu la linia 1? Ciudata logica!

O bucla la Meteo, cum zice colegul The Mechanic dar nu este loc, ar echilibra situatia.
Varianta perfecta ar fi sa ajunga ambele linii la Muzeul Satului Banatean si acolo sa intoarca fiecare pe drumul pe care a venit cu plecare alternativa la 6-7 minute.
Dar cu CFR-ul nu te pui!

Acea bucla de la Gara de Est as incerca s-o folosesc CANDVA la o linie cu traseul intre Gara de Est si AEM sau pana la Optica. Poate un tren ar fi suficient sau doua in orele de varf daca ar fi cazul.
1

#108 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 23 februarie 2023 - 02:19

Am mai spus ideea, si revin asupra ei:

Linia 1 desfiintata (oricum doar cu gara facea legatura in plus fata de 2, destinatie unde nici nu merge multa lume, si la nevoie pot schimba cu un troleibuz in 700 sau cu 8 la Maria)

Linia 2 sa mearga din Traian sa intoarca direct la Gara de Est, si sa circule cu frecventa foarte buna (sub 10 min), sa compenseze si pentru linia 1 (numai bine fara efectul nedorit de a circula unul dupa altul)

Linia 6 sa circule asa:
6a: Maria - Balcescu - Traian - Gara Est - Padurea Verde - Traian - 700 - Maria
6b: Maria - 700 - Traian - Padurea Verde - Gara Est - Traian - Balcescu - Maria

Ca avantaj pentru cei aflati dincolo de Piata Traian, acum pot ajunge in mai multe directii
0

#109 Useril este offline   Infra 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 412
  • Inregistrat: 27 februarie 16

Postat 23 februarie 2023 - 11:15

Am propus scaderea frecventei liniei 1 deoarece nu vor mai fi atat de multi calatori intre Gara de Est si Piata Traian. In schimb, linia 2 va conecta direct Gara de Est, Aquapark-ul si Zonele Modern si Baba Dochia cu zonele Sagului,Dambovita si Shopping City, deci va fi nevoie de o frecventa mai buna. Linia 1 va deveni o conexiune rapida intre gari.
0

#110 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 februarie 2023 - 13:02

Vezi postareaInfra, la 22 februarie 2023 - 20:49, a spus:

linia 1 la 20 sau 30 de minute.


La timpii astia sa tot stai sa astepti tramvaiul :rad_masa:

Nu am mai mers de mult de dimineata, dar cand inca foloseam tramvaiul exclusiv, 1,2 si 5 erau foarte aglomerate dimineata (si dupamasa la anumite ore), sa nu mai zic de 4 care era plin pana pe Cetatii. O reducere a frecventei, a oricarei linii de pe traseul Traian-700 apoi 700-Maria, si Maria-Balcescu inseamna timpi mai mari de asteptare. Cred ca si cu reteaua actuala, exista un fel de armonie creata, daca una din linii ar avea timpi de astepatare ca la Giroceana sau liniile metropolitane se pierde acea "increder" ca ai mijlocul de transport asigurat. Asta s-a intamplat in 2010 cand au inceput timpii sa creasca considerabil, ori timpii ar trebuii sa fie mai mici, mai ales in oras, nu mai mari.

Legat de bucla de la Gara de Est, ea a mai fost folosita la nevoie, dar ca si functionalitate cred ca scopul este sa fie un loc pentru rezerve, si eventual situatii neprevazute.
0

#111 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 23 februarie 2023 - 15:23

Citeaza

...daca una din linii ar avea timpi de astepatare ca la Giroceana sau liniile metropolitane se pierde acea "increder" ca ai mijlocul de transport asigurat.


Mi-a placut acest segment de propozitie, partea cu increderea. Nu cred ca oficialii din STPT/SMTT au in vedere si acest aspect care este deosebit de important in relatia "furnizor de servicii de transport public" si clientii acestui serviciu, calatorii.

Cand s-a desfiintat linia 3 acum 14 ani, m-a trezit cu increderea tradata. Inclusiv cand m-am mutat in zona (Freidorf) in 2004, un aspect esential a fost tramvaiul 3 si eram atat de sigur ca nu se va desfiinta linia (de tramvai) niciodata. Nu stiu cum am putut fi atat de naiv. M-am simtit lasat in voia sortii, abandonat la desfiintarea liniei. Si aceasta senzatie a durat cativa ani de zile.

Abia in ultimii ani mi-am revenit si am inceput sa apreciez faptul ca am in zona E7 si M36, acesta din urma mai ales ca opreste in toate statiile si are capatul tot la Posta Mare. Vara este bun pentru strandul de la Sanmihaiu German cu statie in fata strandului.


Citeaza

Legat de bucla de la Gara de Est, ea a mai fost folosita la nevoie, dar ca si functionalitate cred ca scopul este sa fie un loc pentru rezerve, si eventual situatii neprevazute.


Numai sa n-o vada vataful ca sta degeaba si s-o desfiinteze plantand pomi pe locul buclei...
0

#112 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 februarie 2023 - 16:55

@mile: Ce vor sa faca la bucla cred ca e doar plantare de copaci cu ceva piesagistica, impopotonata cu niste cuvinte care depasesc scopul executiei acesti lucrari. Nu cred ca vor sa taie linia, asta clar ar pune in dificultate multe aspecte de cum se opereaza tramvaiele in acea zona. Unde lucram inainte, sa ma fereasca Dumnezeu de cate ori se pierdea lumea in termeni si eram nevoit sa descalcesc tot felul de bazaconii. Semantica, clar, nu este forte-ul nostru, scoala romaneasca bazanduse mai mult pe literatura si nu pe gramatica. Cred ca de aia suntem o tara cu oameni asa de visatori :rad_masa: .
1

#113 Useril este offline   timis2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 657
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 23 februarie 2023 - 18:33

Bucla de la gara mica la fel cu linia de acces in depou pe linga fabrica de ciorapi s-a construit cind a trebuit inlocuit podul din Badea Cirtan.
Apoi a ramas acolo pina au mai fost lucrarile de modernizare a liniei.
Daca nu e bucla la Meteo poate sa fie asta la gara mica folosita ca bucla sa intoarca cum vreti voi.
0

#114 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 23 februarie 2023 - 20:06

Citeaza

Daca nu e bucla la Meteo poate sa fie asta la gara mica folosita ca bucla sa intoarca cum vreti voi.



Colegul Infra a venit cu propunerea ca linia 1 sa intoarca in bucla TM Est cu frecventa redusa mergand prin Cartan iar linia 2 sa intoarca tot in acea bucla dar mergand pe la Modern si cu o frecventa crescuta.

La aceasta propunere eu am zis ca este o situatie asimetrica in sensul ca linia 1 are doua statii pana in bucla din Traian iar linia 2 are 9 statii pana in bucla plecand tot din Traian. In mod evident linia 2 ar face un ocol insemnat si ar deveni neatractiva pentru anumiti calatori.
Pentru echilibrarea situatiei, o bucla potrivita ar fi pe la Meteo fiind locul diametral opus Pietei Traian grosso-modo dar acolo urmeaza a se construi uriasul pasaj al CFR-ului cu bretelele sale.
Dar si in acest caz, cu bucla la Meteo, cred ca ar fi destule nemultumiri din partea calatorilor, De fapt in ambele variante ale buclei ar fi nemultumiri.

Cu bucla la TM Est, cei care locuiesc in zona UMT, cei care vor sa mearga la Termalum Spa, la Politia locala cu probleme sau la MSB ori ZOO (cand o fi si daca o fi) vor trebui sa foloseasca doar linia 2, ceea ce momentan nu e cazul. Tot acestia daca vor sa mearga la TM Nord si mai incolo catre Baritiu - Solventu cand se va prelungi linia de tramvai, vor fi nevoiti sa faca schimb pe traseu ceea ce in conditiile actuale n-ar fi cazul.

Cu bucla la Meteo, conditiile se schimba dar nu in totalitate. Cei care vor sa ajunga la TM Est, Politia Locala, Termalum Spa vor trebui sa foloseasca doar linia 1 si daca vor sa mearga in Iosefin (partial0, Dambovita, City Mall vor trebui sa faca transfer pe traseu.


Concluzia este una dpmdv, asa cum este acum este foarte bine, sunt satisfacute mai multe interese ale calatorilor decat cu schimbari....



Imagine atasata: tramvai 1 - 2 01.jpg

2

#115 Useril este offline   timis2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 657
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 24 februarie 2023 - 09:43

Si merge multa lume la Politia locala de la UMT, ce probleme domle ca daca merg la Spa. pai la Spa mrg pe jos sa mai faca si un pic de miscare.

Si asa e tor aia acuma cum merg 1 si 2 de contră pe trasa aia.
Ca în rest prin oras din Traian pănă în Iosefin la liceul 8 vin unu după altu si apoi stai cam tot 20-30 de minute după ele.

Doar nu s-a gîndit nimeni să rezolve chestiunea asta
si tramvaiele si troleibuzele si autobuze unde au traseu comun vin unele după altele, se calca pe picioare si apoi stai de nebun prin statii.

Vrei sa mergi din 700 la gara vin 3-4 troleibuze, doar semaforul le mai distanteaza, pe urma stai de voie acolo, mai bagi o plescaviță.

călătorii care nu sînt din oras nu stiu ca pot ajunge la gara cu schimb in 700 stau si merg roata cu tramvaiul 1, nu exista nici o informare pe nicaieri.
1

#116 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 24 februarie 2023 - 11:32

Da, iti dau dreptate in ce spui in afara de aceasta fraza:

Citeaza

Si merge multa lume la Politia locala de la UMT, ce probleme domle ca daca merg la Spa. pai la Spa mrg pe jos sa mai faca si un pic de miscare.




Da, mai merge lumea si la PL, inclusiv si politistii locali folosesc tramvaiul cand vin din misiuni si cand pleaca in misiuni folosind primul tramvai atat la plecare cat si din oras cand revin la sediu.

Apoi te-ai gandit tu bine de ce n-ar merge pe jos vreo doua statii cei care merg la Spa cu tramvaiul si asta in timp ce cei cu masini ar intra cu tot cu masina la Spa.
De ce sa strici un lucru care este bun asa cum este?
Oricum imi pierd timpul degeaba pe acest subiect pentru ca lucrurile nu se vor schimba in sensul celor propuse de tine.
0

#117 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 24 februarie 2023 - 11:35

Da, iti dau dreptate in ce spui in afara de aceasta fraza:

Citeaza

Si merge multa lume la Politia locala de la UMT, ce probleme domle ca daca merg la Spa. pai la Spa mrg pe jos sa mai faca si un pic de miscare.




Da, mai merge lumea si la PL, inclusiv si politistii locali folosesc tramvaiul cand vin din misiuni si cand pleaca in misiuni folosind primul tramvai atat la plecare cat si din oras cand revin la sediu.

Apoi te-ai gandit tu bine de ce n-ar merge pe jos vreo doua statii cei care merg la Spa cu tramvaiul si asta in timp ce cei cu masini ar intra cu tot cu masina la Spa.
De ce sa strici un lucru care este bun asa cum este?
Oricum imi pierd timpul degeaba pe acest subiect pentru ca lucrurile nu se vor schimba in sensul celor propuse de tine.

Bucla de la TM Est va fi folosita tare de tot cand va incepe constructia pasajului Gh Adam.
0

#118 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 21 martie 2023 - 20:46

Florin, poti afla ce s-a intamplat azi pe linia 2 intre 14 si 15.
Asteptam tramvaiul 2 in Printul Turcesc. Cand am ajuns in statie pe la 14 (poate si cateva minute) era ceva lume in statie si eram sigur ca urmeaza sa vina tramvaiul. Abia dupa vreo 10 minute imi arunc ochiul pe afisajul electronic si vad ca vine peste 13 minute. Acele 13 minute erau intepenite vreo 5 minute dupa care afisajul arata 17 minute. Cu chiu, cu vai incep sa scada incet cele 17 minute, cate unul la doua minute de ceas, si cand ajung la 6, afisajul creste la 30 minute. Nu-mi venea sa cred ce vad.
Dar dupa cateva minute afisajul revine la 5 minute si dupa vreo 7 minute apare si tramvaiul pe pod dinspre Dorobantilor.
Astfel ca pe la 14:52; 14:55 am urcat in tramvai.
Vatmanita era hotarata, tragea un pic de tramvai dar nu agresiv insa in Traian "se baga" un 6 Bozankaya in fata ei. Si asa, dupa Bozankaya pana la Piata Maria cand ziceam ca va avea drum liber in fata. Dar la Maria vine un 8 vechi de pe Doja in fata lui 2. Șontâc, șontâc, ajungem la Dragalina, scapam de opt dar trece un tramvai prin fata lui 2 care venea de la gara si o lua spre Maria, tramvai care a forțat semaforul pe Dragalina.
Iar in Dambovita, desi era lume destula in tramvai, toti au fost dati jos caci tramvaiul se retragea in Depou. Noroc ca din spate venea un 7 care de bine, de rau, ii rezolva pe cei dati jos.

Deci revin la intrebare, ce s-o fi intamplat si cu afisajul dar si cu tramvaiul de-a intarziat atata?
0

#119 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 martie 2023 - 22:45

Pai, 3547 trebuia sa plece de la capat (Meteo) la 14:02, dar el deja era la Printul la ora aceea si probabil pe acela tocmai ce l-ai "scapat". Urmatorul era 3554 care trebuia sa plece de la Meteo la 14:20. Din pacate, acesta era la ora respectiva la Spitalul de copii :Facepalm_emote_gif: , deci de aici timpul mare afisat pe panou. Pe la 14:40 ajunge la Gara de Est, unde face bucla si se intoarce in Dambovita unde sta vreo 8 minute dupa care se intoarce in traseu. (deci ce putea "saracul" panou sa afiseze in cazul asta? (practic vagonul acela a disparut din punctul lui de vedere)) Prin urmare, urmatorul spre tine era varful 3514 ce trebuia sa plece de la Meteo la 14:31, ora la care el abia se apropia de Piata Traian. (a plecat de la Meteo la 14:48 si la 14:56 era la tine in Printul Turcesc)
La situatia asta haotica pe care abia am reusit eu sa ti-o descriu, cum ar putea sa se descurce un simplu panou de afisare chiar comandat de un super-computer al NASA? :(
2

#120 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 22 martie 2023 - 09:27

Multumesc!
Am cateodata un ghinion incredibil.
Acum cativa ani (deja) am stat in statie la Pacii asteptand E7, alea doua autobuze in care s-a aruncat cu oua. Cine isi putea imagina ca cineva arunca cu oua in autobuz obligandu-l sa se retraga de pe traseu?
Ieri, iata o alta ciudatenie. Daca prindeam tramvaiul care a plecat in avans, eram multumit de transportul in comun, neavand habar ce se intampla in urma mea.
0

Arata acest topic


  • (7 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi