STP Timișoara Forum: Fosta linie 5 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (23 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Fosta linie 5 Discutii despre linia 5 Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#21 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 februarie 2010 - 21:53

O sa incerc.
0

#22 Useril este offline   mariocretz 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 53
  • Inregistrat: 30 octombrie 09

Postat 26 februarie 2010 - 22:04

aZI TRAMVAIUL 00101 DE PE LINIA LUI 5 RESPECTIV VATMANITA MERGEA PE SPRE BADEA CARTAN DISPRE PTA TRAIAN CU 10 LA ORA TOATA LUMEA O CLAXONADAR EA AVEA CASTILE IN URECHI SI ASCULTA MUZICA ....CE TARE NU??
0

#23 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 februarie 2010 - 22:37

Sau poate folosea optiunea maini-libere a telefonului? :coolspeak:
0

#24 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 februarie 2010 - 22:54

Sau setul casca-microfon al OBC-ului?
0

#25 Useril este offline   A13 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 25 aprilie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 februarie 2010 - 22:56

Vezi postareamariocretz, la 26 Feb 2010, 22:04, a spus:

aZI TRAMVAIUL 00101 DE PE LINIA LUI 5 RESPECTIV VATMANITA MERGEA PE SPRE BADEA CARTAN DISPRE PTA TRAIAN CU 10 LA ORA TOATA LUMEA O CLAXONADAR EA AVEA CASTILE IN URECHI SI ASCULTA MUZICA ....CE TARE NU??


Ce sa-i faci "puterea obisnuintei". (de obicei pe acea portiune masinile fac imposibila deplasarea tramvaielor, cu mai mult de 5km/h, spre semaforul de la Badea Cartan, constranse si ele la randul lor de parcarea improvizata pe banda intai si de indolenta militiei care isi are sediul vis-a-vis de piata).
0

#26 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 27 februarie 2010 - 01:36

Tion ne spune că începând cu 1 Martie, linia 5 va fi deservită de autobuze. Hmm! Interesant! În planificările de la garaj, nu apare linia 5. Doar linia 3.
Cine a dat cu bâta-n baltă? Tion, sau ai noştri?
http://www.tion.ro/stiri/timis/articol/mar...100226-01452675
În afară de traseul afişat de cei din presă, traseu imposibil de urmat, dacât doar dacă autobuzele vor circula pe linia de tramvai, ar mai fi o problemă. De unde vor scoate şefii atâtea autobuze? Cele care mai circulă, sunt oricum insuficiente pt traseele existente, darămite pt altele două. Am văzut planificarea pt linia 3. Sunt prevăzute două maşini: un tren şi un vârf. Dacă e să ţinem cont de traseul pe care se va circula, între orele de vârf, trenul va trece prin staţii cu o frecvenţă de vreo 30-40 de minute. Unul dintre capetele de linie va fi la gară. Întrebare: unde va întoarce autobuzul? Singura variantă posibilă, este la Bariţiu. Or, numai drumul de la gară până la Bariţiu şi retur, durează cel puţin 10 minute. Ieri am lucrat pe linia expres 1, şi am stat la semaforul de la ELBA 8 minute.

Aceasta postare a fost editata de Florin.B RATT: 27 februarie 2010 - 10:34

0

#27 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 februarie 2010 - 03:04

Vezi postareaemilut, la 27 Feb 2010, 01:36, a spus:

Tion ne spune că începând cu 1 Martie, linia 5 va fi deservită de autobuze. Hmm! Interesant! În planificările de la garaj, nu apare linia 5. Doar linia 3.
Cine a dat cu bâta-n baltă? Tion, sau ai noştri?
http://www.tion.ro/stiri/timis/articol/mar...100226-01452675


Din articolul indicat eu nu inteleg altceva decat s-a discutat deja pe acest forum astazi, anume ca linia 5 tramvai isi modifica traseul, si se reinfiinteaza linia 3 autobuz.
0

#28 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 februarie 2010 - 10:03

Vezi postareaemilut, la 27 Feb 2010, 01:36, a spus:

Unul dintre capetele de linie va fi la gară. Întrebare: unde va întoarce autobuzul? Singura variantă posibilă, este la Bariţiu. Or, numai drumul de la gară până la Bariţiu şi retur, durează cel puţin 10 minute. Ieri am lucrat pe linia expres 1, şi am stat la semaforul de la ELBA 8 minute.


N-ai fost atent la traseul stabilit. Se duce catre Gara pe Resitei, Pop de Basesti, Garii si se intoarce pe Dragalina, 16 Decembrie, Budai Deleanu...deci nu trebuie sa intoarca nici unde la Gara iar statia de la Gara va fi probabil in fata la Elba unde exista acea parcare la marginea carosabilului care nu va fi goala niciodata din lisa spatiilor suficiente de parcare din zona (peste drum exista o parcare mare dar ii cu taxa si sta mai mult goala) iar in legatura cu coada ce se face la semafoarele de la Elba in orele de varf, ai dreptate, se sta cate 7-10 minute,...o data am stat chiar si aprox. 15-20 minute, capatul cozii fiind pe Pop de Basesti aproape de fosta Fabrica de Tigarete...
0

#29 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 27 februarie 2010 - 10:05

Daca acela nu este cel mai tampit semafor din Timisoara sigur atinge top 3. Stai la rosu, iar cei care merg spre Pop de Basesti au verde...
0

#30 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 februarie 2010 - 10:29

Vezi postareaemilut, la 27 Feb 2010, 01:36, a spus:

Cine a dat cu bâta-n baltă? Tion, sau ai noştri?


Nici Tion, nici RATT B)

Linia 5 ramane deservita de tramvaie.
0

#31 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 februarie 2010 - 15:47

Citeaza

Astfel, din 1 martie 2010, linia 5 tramvaie va avea următorul traseu: Ronaţ – Balta Verde – Piaţa Timişoara 700 – Prefectură – Piaţa Traian – Banatim – Sala Olimpia – Piaţa Bălcescu – Piaţa Maria – Piaţa Timişoara 700 – Balta Verde – Ronaţ.


Inseamna ca linia 5 va circula doar intr-un sens, sau va fi si un al doilea: Balta-Verde, Maria, Balcescu, Banatim, Traian, 700, Balta Verde? Daca ar fi doar un sens, inseamna ca vom avea un "cerc" in proportie de 80%, iar cei care vor sa mearga in sens invers vor trebui sa se descurce altfel decat cu linia 5. Daca vom avea 2 sensuri, mereu va fi intrebarea la macazul din 700 "Asta merge in Libertatii sau Maria?". Aparent, nicicum nu e bine. E finala schimbarea?

Si...din traseul postat de tion, reiese ca din Piata Maria, linia 5 va ajunge in Piata 700, iar mai apoi la Balta Verde. Aceeasi greseala care a fost si in cazul liniei 10, cu "statia" din Piata 700. Mai bine s-ar scoate Piata 700 pentru a nu produce confuzii.

Si ca o completare...linia 5 schimbata va avea 80% din traseu traseul liniei 6, iar in rest cel al liniei 4...Nu cred ca este nevoie ca inca un tramvai sa deserveasca acelasi tronson pe care deja il deserveste linia 6. Sau se planuieste desfiintarea liniei 6?
0

#32 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 februarie 2010 - 17:30

Vezi postareaNDY, la 27 Feb 2010, 15:47, a spus:

1. Daca vom avea 2 sensuri, mereu va fi intrebarea la macazul din 700 "Asta merge in Libertatii sau Maria?".

2.Si ca o completare...linia 5 schimbata va avea 80% din traseu traseul liniei 6, iar in rest cel al liniei 4...Nu cred ca este nevoie ca inca un tramvai sa deserveasca acelasi tronson pe care deja il deserveste linia 6. Sau se planuieste desfiintarea liniei 6?


1.Daca am avea un 5 barat nu ar fi nici o confuzie.

2. What do you think? B) , si daca sar desfinta ,macar sa fie numai intr-un sens, siasa linia 6 fata de alte linii "a stat mult pe tusa".
Oricum nu cred ca sar desfinta complet, avem nevoie de o linie circulara ca 6 nu numai pentru conexiuni dar si pentru supliment la celelalte linii.
0

#33 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 27 februarie 2010 - 18:45

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 27 Feb 2010, 10:29, a spus:

Nici Tion, nici RATT B)

Linia 5 ramane deservita de tramvaie.

Pt. Florin, garcon şi mile.
Aveţi dreptate. Nu am fost eu atent când am citit.
0

#34 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 27 februarie 2010 - 21:28

Iar urmatoare "modificare" va fi desfintarea liniei 6. Si astfel calatorul de rand din Olimpia care doreste sa ajunga in Libertatii sau Posta Mare, va fi nevoit sa schimbe doua tramvaie.
0

#35 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 februarie 2010 - 02:12

Incep sa cred ca ai dreptate... :)
0

#36 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 28 februarie 2010 - 13:54

Multi batrani si nu numai urcau din P-ta 700 spre Ronat. Acum vor face un ocol mare. :) Mai bine faceau capatul liniei 5 de la P-ta Traian la Gara de Est si inapoi, fara portiunea Modern.
0

#37 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 februarie 2010 - 14:41

Vezi postareaVisor, la 28 Feb 2010, 13:54, a spus:

Multi batrani si nu numai urcau din P-ta 700 spre Ronat. Acum vor face un ocol mare. :) Mai bine faceau capatul liniei 5 de la P-ta Traian la Gara de Est si inapoi, fara portiunea Modern.


Subscriu intru totul la aceasta din urma idee. Bucla pe la Banatim - Balcescu e prea mare, si practic "nu ai de unde lua tramvaiul 5" ca sa revii in Ronat, decat daca mergi anume pentru asta pana la Catedrala sau Pta Maria. E absurd!

Varianta Gara de Est ar fi fost cea mai rezonabila. Dar nu s-ar fi infaptuit gloriosul obiectiv de eficienta a RATT, anume renuntarea la un tren de pe linia 6.
0

#38 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 28 februarie 2010 - 15:01

Eu as veni cu o alta propunere, atat 5, cat si 6 sa mearga pana la Ronat. Pe un sens sa circule 5-ul, iar pe celalalt 6-le. Eu zic ca ar fi cea mai eleganta solutie.
0

#39 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 februarie 2010 - 15:09

Vezi postareaChagall, la 28 Feb 2010, 15:01, a spus:

Eu as veni cu o alta propunere, atat 5, cat si 6 sa mearga pana la Ronat. Pe un sens sa circule 5-ul, iar pe celalalt 6-le. Eu zic ca ar fi cea mai eleganta solutie.


Nu uita ca de la Balta Verde la Ronat ai linie simpla. Nu se reuseste nici acum gestionarea 100% a acestei probleme, in sensul ca uneori trenul spre Ronat asteapta la Balta Verde sa soseasca trenul din Ronat. Dar daca s-ar introduce o alta linie inspre acea zona! S-ar produce o prea mare "aglomeratie". :)

Dincolo de asta, tramvaiul 6 are rostul sau, caci leaga cartierul Elisabetin (Abator, Pta Balcescu, Pta Crucii etc.) de centru (Piata Libertatii, zona Continental, Prefectura etc.), ceea ce - in ciuda maretelor planuri ale RATT - tramvaiul 5 nu va face! E, din pacate, doar praf in ochii calatorului. In orice caz, modificarea liniei 5 va aduce o noua inrautatire a transportului cu tramvaie din Timisoara (din pacate, nu prima din ultimul timp). Si chiar daca s-ar fi dorit a se face economii, s-ar fi putut gasi si alte solutii, mai bune decat aceasta.
0

#40 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 februarie 2010 - 15:37

Vezi postareagarcon, la 28 Feb 2010, 15:09, a spus:

Si chiar daca s-ar fi dorit a se face economii, s-ar fi putut gasi si alte solutii, mai bune decat aceasta.


Cum ar fi sa lasam privatii pe liniile M. Asa ajutam si economia, ca in ultimul timp nu prea mai au nici ei curse si se face si economie, daca folosim mai putine autobuze avem bani pentru tramvaie. Nu stiu de ce ne mai tot laudam ca avem tramvaie daca nu sacrificam altceva pentru ale salva. Criza va trece, dar oare vor mai avea calatorii incredere sa circule cu tramvaiul dupa? Cum am spus si in alt topic , chestia asta trebuie gandita pe termen lung. Daca se pierd calatori acuma tramvaiul no sa mai prea aiba rost si astefel isi pierde din valoare.
0

Arata acest topic


  • (23 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi