STP Timișoara Forum: Linia 7 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (17 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia 7 Evaluare topic: ****- 2 Voturi

#21 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 23 aprilie 2010 - 20:03

Tocmai de-aia vorbea de timpi, adica de intervale, cum ca dimineata ora 7 e intr-un interval orar in care timpii de asteptare (intervalele) cu siguranta nu sunt 18-20 min, sunt trecute 12 - 14 din ce imi aduc aminte.
0

#22 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 23 aprilie 2010 - 22:01

Vezi postareamarioana, la 23 aprilie 2010 - 11:08, a spus:

Ieri dimineata am stat peste 20 de minute dupa un 7 in statia Progresului. Am ajuns in statie la 7:18, si am vazut tramvaiul in statia urmatoare asa ca m-am inarmat cu rabdare sa astept cele 10-12 minute afisate pe tablita. De abea la ora 7:41 a venit tramvaiul si cand am sunat la numarul gratuit mi s-a spus ca ei nu stiu ce se intampla, ori e accident pe linie ori un sofer a sarit tura. Asta e profesionalism? Cum adica sa sara un sofer tura? Eu pentru ce platesc abonament, ca sa isi bea soferul cafeaua pe timpul meu de lucru? Mai e mult pana o sa fie lucrurile bine si in tara asta....

Doamnă marioana! Cel puţin două aspecte din postarea dvs sunt demne de menţionat în panoplia comediei RATT-ului.
1. Tramvaiele nu sunt conduse de şoferi! :huh2:
2. Cum ar putea un vatman să sară o tură? Trage tramvaiul pe dreapta, la umbră, ca să poată bea o cafeluţă? :rolleyes:
Hi, hi, hi!!!!!!!!
Sunt sigur că nu v-aţi gândit nicio secundă la posibilitatea unei avarii sau a unui accident pe traseu.
Doar la imaginea vatmanului impasibil, cu ţigara într-o mână, şi cu cafeaua în cealaltă, adăstând la umbra tramvaiului parcat în şanţ.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 23 aprilie 2010 - 22:05

0

#23 Useril este offline   marioana 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 04 mai 2010 - 12:50

Vezi postareacseh_17, la 23 aprilie 2010 - 15:55, a spus:

Eu circul ZILNIc cu 7 de ani de zile. De cand ma stiu eu la str. Lidia sensul spre Balcescu, 7 venea la aprox. 20. Dimineata de exemplu vine la 7:23 si urmatorul abia la 7:43. Insa acesti timpi indoteauna! sunt mai mici de exemplu primul vine la 7:26 iar urmatorul la 7:39. Oamenii s-au acomodat. Din ceea ce atiscris constat 2 lucruri:

1. circulati din an in pasti cu tramvaiul
2. acele 20 de minute nu au fost chiar 20.


Acele minute au fost 20, de fapt azi dimineata au fost chiar mai mult ( ca iarasi 7 nu a venit la timp), tinand cont ca am ajuns in statie la 7:18 (ca in fiecare dimineata in ultimul an) si am urcat in tramvai la 7:45 si bineinteles ca am circulat ca sardelele pana la destinatie.

Vezi postareadAImon, la 23 aprilie 2010 - 17:32, a spus:

Omul a mentionat o tablita. Pe el nu-l intereseaza si n-are de unde sa stie planificarile din sistem, nu e datoria lui sa circule zilnic ca sa stie orele la care vine/pleca garniturile.

Raspunsul era destul de simplu de dat, l-a oferit dl. Florin .. tablita probabil are timpii din niste vremuri mai fericite.

tablita e destul de noua, stiu ca acum un an cand am inceput sa circul cu tramvaiul era o tablita din aia albastra si acum hartia e alba si frumoasa. Si pe ea scrie ca tramvaiul 7 circula in intervalul 6-8 la 10-12 minute.

Vezi postareaemilut, la 23 aprilie 2010 - 22:01, a spus:

Doamnă marioana! Cel puţin două aspecte din postarea dvs sunt demne de menţionat în panoplia comediei RATT-ului.
1. Tramvaiele nu sunt conduse de şoferi! :rad_masa:
2. Cum ar putea un vatman să sară o tură? Trage tramvaiul pe dreapta, la umbră, ca să poată bea o cafeluţă? :eusa_think:
Hi, hi, hi!!!!!!!!
Sunt sigur că nu v-aţi gândit nicio secundă la posibilitatea unei avarii sau a unui accident pe traseu.
Doar la imaginea vatmanului impasibil, cu ţigara într-o mână, şi cu cafeaua în cealaltă, adăstând la umbra tramvaiului parcat în şanţ.

Tramvaiul nu avea nici o zgarietura, ca m-am uitat sa vad daca cumva a avut accident. Si daca cumva s-a stricat asta ii face mai profesionisti? Adica pun tramvaie proaste pe tura fara sa conteze ca sunt oameni care depind de acest tramvai? Sa nu vorbim ca am patit-o odata sa se strice tramvaiul la gaz (dupa ce am asteptat nu stiu cat dupa el) si a trebuit sa merg pe jos pana acasa. Hai ca mie nu imi strica putin amiscare, dar ce faci cu batranii care de abea se deplaseaza cu un baston?
Pe mine, in definitiv, nu ma intereseaza ce se intampla pe traseu. Eu stau si astept de proasta in statie cate 20-30 minute cand in timpul asta pot lua un taxi si ajunge la timp la servici, nu sa fiu pasibila de avertismente ca saptamanal ajung cu intarziere. Nu cred ca pe seful meu il intereseaza ca tramvaiul a avut accident in fiecare saptamana.

Si chestia cu saritul turei...presupun ca nu circuli cu 7 sa vezi cum in fiecare dupa-amiaza opreste la statia Mures si coboara sa isi ia paine, care poate dura intre 1 si 5 minute in functie de cate persoane sunt la coada la brutarie. Si cine stie cate alte comisioane isi mai rezolva asa pe traseu...

Aceasta postare a fost editata de marioana: 04 mai 2010 - 12:54

0

#24 Useril este offline   fan 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 11 iunie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Tramvaiele

Postat 04 mai 2010 - 13:39

Citeaza

Tramvaiul nu avea nici o zgarietura, ca m-am uitat sa vad daca cumva a avut accident.

Asta-i tare , de obicei accidentele nu se termina doar prin zgaraieturi, dar e bine ca a stat tramvaiul suficient,astfel incat sa faceti inspectia mai ales ca pe linia 7 circula vagoane imaculate fara nicio zgaraietura (anterioara) :rad_masa:

Citeaza

Adica pun tramvaie proaste pe tura fara sa conteze ca sunt oameni care depind de acest tramvai?

Cu siguranta nu!

Citeaza

Si chestia cu saritul turei...presupun ca nu circuli cu 7 sa vezi cum in fiecare dupa-amiaza opreste la statia Mures si coboara sa isi ia paine,


:eusa_think:

Citeaza

Si cine stie cate alte comisioane isi mai rezolva asa pe traseu...

Pai da bietul vatman doar nu o sa manance paine goala :please: sa nu exageram!

Aceasta postare a fost editata de fan: 04 mai 2010 - 14:21

0

#25 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 04 noiembrie 2010 - 10:18

Linia 7... Cine a circulat de minim 3 ori cu 7-le stie de catvea "legi nescrise" ale acestei linii. Unul ar fi trecerea prin intersectia cu 9-le, de pe Drubeta, unde azi dimineata vatmanul de pe #3443 a crezut ca este Batman, plecand de pe loc cu contactul 7, intrand in patinaj, iar ajungand sub sectorizare era sa ramana sub acesta viteza fiind minima.

Acelasi vatman 2 colturi mai incolo la gaz in curba dubla alta regula ar fi ca sa nu accelerezi, existand riscul sa o ia tramvaiul in 2 directii...

Chiar nu inteleg de ce se pun vatmani fara experienta pe o asemenea linie. Macar sa faca ca si aspirant o saptamana sau ceva... :coolspeak:
0

#26 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 noiembrie 2010 - 12:18

contactul 7 ... despre ce avioane vorbesti tu acolo? :w00t:

daca ai vreme fa si un topic mai .. generalist pe care sa explici cum se conduce un tramvai, ar fi interesant de aflat - terminologie, tips, tricks, cum imi dau seama daca ala care conduce e un bou .. :coolspeak:
0

#27 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 04 noiembrie 2010 - 13:25

Vezi postareadAImon, la 04 noiembrie 2010 - 12:18, a spus:

contactul 7 ... despre ce avioane vorbesti tu acolo? :w00t:


Fiecare tip de tramvai are un numar de contacte (viteze). La Hanse daca accelerezi de pe loc cu un contact mai mare de 3, risti ca tramvaiul sa intre in patinaj, se mai duce dracului si motorul. Doamne, dar cati folosesc metoda asta! De-aia au ajuns Hansele sa fie adevarate rable, cu componente de vaisiamar, nu fiindca sunt vechi.
Sectorizarea este un element izolator, din sistemul catenara, linia-cale cu care face contact pantograful, care imparte aceasta in mai multe sectoare, curentul el. netrecand prin acest element.
De ex. daca un tramvai ramane fara curent inainte de sectorizare, tramvaiele de dupa secorizare circula bine-mersi.

O poza cu o sectorizare din Graz.
Imagine atasata: 800px-Tramway_graz03.jpg

Dar ce a spus cseh_17 a fost foarte clar...
Multi isi bat joc astfel de Hanse. De ce? Daca demareaza cu un contact mare inainte de sectorizare (sau incrutisari cu firele de tb.), nu mai trebuie sa puna frana, tramvaiul intrand automat in patinaj, scazand viteza mult, apoi vatmanul trebuind doar sa accelereze. Ca deh, ii lene sa accelereze apoi sa franeze imediat, dupa care iar sa accelereze...
Daca ramanea pe izolator trebuia impins tramvaiul, nu ca nu s-au mai intamplat cazuri. :coolspeak:
0

#28 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 04 noiembrie 2010 - 17:13

Hansa are 12 contacte la fel cum are si Wegmann..
Pe loc se pleaca "la pas", adica contactul 1-2-3 intr-un interval foarte scurt, si lasand tramvaiul sa prinda viteza, dupa care se merge mai departe in contactele 4-7, unde contactul 7 este numit "paralel", dat fiind pozitia controlierei. Acest contact sapte este numit contact de mers. Taote celalte (4-6 si 8-11) sunt contacte de acceleratie, deoarece daca lasi mai mult timp controliera in aceste pozitii, s-ar putea sa te trezesti cu contactele topite. Contactul 12(contact de mers) maxim.

In cazul in care tramvaiul intra in patinaj, imediat dupa demaraj, sau in timpul franarii, acesta poate fi scos "jucandu-te" cu contactele 0-1. Aici iti trebuie si un simt deosebit , si o mana foarte fina!

Cam asta este ce trebuie stiut.
0

#29 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 14 septembrie 2011 - 06:43

Buun am ajuns la a III-a zi de scoala, si ceea ce priveste linia 7, lucrurile stau din ce in ce mai bine. Azi s-a intamplat ceea ce mult trebuia, si anume 7a si 7b sa se intalneasca la Regele Carol intre 7:30 si 7:38. Ba mai mult ambele sa fie Duewaguri mari, si anume #109 si #167. Sa fie o intamplare sau un inceput?
0

#30 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 14 septembrie 2011 - 23:58

Vezi postareacseh_17, la 04 noiembrie 2010 - 17:13, a spus:

unde contactul 7 este numit "paralel", dat fiind pozitia controlierei.


Este numit ,,paralel" pentru că motoarele electrice de tracţiune trec de la schema de conexiuni serie la paralel.
0

#31 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 20 septembrie 2011 - 20:00

Vezi postareacseh_17, la 14 septembrie 2011 - 06:43, a spus:

Buun am ajuns la a III-a zi de scoala, si ceea ce priveste linia 7, lucrurile stau din ce in ce mai bine. Azi s-a intamplat ceea ce mult trebuia, si anume 7a si 7b sa se intalneasca la Regele Carol intre 7:30 si 7:38. Ba mai mult ambele sa fie Duewaguri mari, si anume #109 si #167. Sa fie o intamplare sau un inceput?


De la ultima interventie lucrurile stau neschimbat! Ceea ce e SUPER! :( Insfarsit cineva cu cap a facut ceva la RATT!

Deci sa clarific. Inafara de faptul ca de la inceputul scolii pe linia 7 circula NUMAI Duewaguri, ceea ce prin sine fluidizeaza accesul, ba mai mult usureaza validarea. Dupa o perioada de 3 ani in care zilnic vedeam cum este imposibil sa validezi, azi am avut norocul sa vad si varianta opusa. De la Lidia de unde am urcat eu pana la Regele Carol, au fost urmatoarele statistici: 9 din 9, 1 din 4, 1 din 1, 1 din 1, 0 din 1, 3 din 3 si 0 din 2. Acestea sunt numerele de validari / respectiv cele de urcari. Eu cred ca este BINE spre foarte bine!
0

#32 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 septembrie 2011 - 15:35

Informatie din interior : Linia 7 se opreste . Vor fi introduse autobuze pe aceasta ruta . Nu stiu nici motivul nici data exacta , dar e clar ca luna Octombrie e raspunsul !
0

#33 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 septembrie 2011 - 15:47

Probabil se carpeste pe undeva carosabilul :respekt: ?! asa cum a fost pe 1 si 2.
0

#34 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 septembrie 2011 - 16:03

Eu am mai auzit ceva de reabilitare , dar nu stiu daca la asfalt/drum sau la linia de tramvai . nu am nici o idee , o sa aflam curand .
0

#35 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 28 septembrie 2011 - 17:48

Vezi postareaRaoul94, la 28 septembrie 2011 - 16:03, a spus:

Eu am mai auzit ceva de reabilitare , dar nu stiu daca la asfalt/drum sau la linia de tramvai . nu am nici o idee , o sa aflam curand .

Ne dorim din suflet sa nu 'impartaseasca' soarta liniei 3.... :respekt:
0

#36 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 29 septembrie 2011 - 00:01

Citeaza

...au fost urmatoarele statistici: 9 din 9, 1 din 4, 1 din 1, 1 din 1, 0 din 1, 3 din 3 si 0 din 2. Acestea sunt numerele de validari / respectiv cele de urcari. Eu cred ca este BINE spre foarte bine!



Din ce-am numarat eu, mi-au iesit urmatoarele cifre cumulate: 21 urcari, 15 validari, rezulta un procent de 28,5714286, adica aproape 30 %. Acest procent mi se pare inca mare. Este mai mic decat 40 % dar nu cu mult. Aproape o treime din calatori nu-si valideaza sau nu-si platesc calatoria...La acesti 28,57 % din calatori le platesc ceilalti 71,43 %...
0

#37 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 29 septembrie 2011 - 14:46

Cei fara nici o reducere nu au obligatia sa valideze. Totusi ma indoiesc sa fie atat de multi calatori non-timisoreni ...
0

#38 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 29 septembrie 2011 - 16:51

Vezi postareaRaoul94, la 28 septembrie 2011 - 15:35, a spus:

Informatie din interior : Linia 7 se opreste . Vor fi introduse autobuze pe aceasta ruta . Nu stiu nici motivul nici data exacta , dar e clar ca luna Octombrie e raspunsul !

Hi, hi, hi! De unde autobuze? Mai precis, de unde şoferi? Nici în condiţiile actuale, nu suntem destui. Prestăm la ore suplimentare (doar 16 plătite) cu ghiotura. La zile libere în compensaţie, nu putem visa, pt că nu există suficient personal pt acoperirea traseelor. Eu am "comis" deja 32 de ore suplimentare, la care ar trebui să se mai adauge şi cele 30 din luna iulie, cu care RATT îmi este datoare.
Hi, hi, hi! Râd eu, dar parcă nu e râsul meu.
0

#39 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 29 septembrie 2011 - 17:54

Vezi postareaemilut, la 29 septembrie 2011 - 16:51, a spus:

Hi, hi, hi! De unde autobuze? Mai precis, de unde şoferi? Nici în condiţiile actuale, nu suntem destui. Prestăm la ore suplimentare (doar 16 plătite) cu ghiotura. La zile libere în compensaţie, nu putem visa, pt că nu există suficient personal pt acoperirea traseelor. Eu am "comis" deja 32 de ore suplimentare, la care ar trebui să se mai adauge şi cele 30 din luna iulie, cu care RATT îmi este datoare.
Hi, hi, hi! Râd eu, dar parcă nu e râsul meu.

Ar fi tragic sa se intample asta..Nu neg realitatea informatiilor "inside" dar daca asa va fi..e inca o dovada in sprijinul ideii aberante de desfiintare a transportului electric.. Este inuman si pervers sa "bagi pe gat" unor oameni obligatia de a face ore suplimentare ..dupa regula "cui nu-i convine e liber sa plece"..Sa nu uitam ca acei oameni (din pacate de multe ori injurati,bombaniti si criticati) tin vietile noastre in mana..atunci cand ne transporta. Asa cum nu poti pretinde sa opereze unui chirurg 20 de ore pe zi 7 zile pe saptamana fara cea mai mica eroare..tot astfel trebuie respectat si aparat dreptul acestor oameni (soferi si vatmani) la odihna si repaos...
0

#40 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 29 septembrie 2011 - 19:21

Pe linia 7 s-au montat seafoare noi pentru tramvaie (ceva special din cate am inteles) isna nu cunosc locatia. Deci nu cred ca putem vorbi de o desfintare!
0

Arata acest topic


  • (17 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi