STP Timișoara Forum: Linia 3 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (14 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia 3 Momentan suspendata / inlocuita cu autobuze Evaluare topic: -----

#1 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 25 ianuarie 2009 - 16:23

Din cauza lucrarilor de canalizare care se executa pe str. Ardealul, tronsonul blv.Dambovita-FZB al liniei 3, va fi deservit de autobuze, pana la terminarea lucrarilor. Tronsonul Dambovita-Gara de Nord va fi deservit in continuare de tramvaie.

Sa inteleg ca la TM pe tronsonul blv.Dambovita-FZB circula autobuzul 3 si daca sa zicem iei tramvaiul 3 si cobori la Bd Dambovita de acolo iei autobuzul 3 in autobuz nu mai compostezi deloc fiind valabil biletul compostat in tramvai?
0

#2 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 25 ianuarie 2009 - 16:46

Pai daca tramvaiul 3 nu mai merge din cauza lucrarilor iti dai semana ca trebuie sa validezi pentru ca urci in autobuzul 3.
0

#3 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 25 ianuarie 2009 - 17:39

eu nu cred,pentru ca este acelasi numar de tramvai,si nici nu mi s-ar parea normal sa validez de 2 ori :angry:
0

#4 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 ianuarie 2009 - 17:40

Vezi postareaGeorge1000, la 25 Jan 2009, 16:23, a spus:

Din cauza lucrarilor de canalizare care se executa pe str. Ardealul, tronsonul blv.Dambovita-FZB al liniei 3, va fi deservit de autobuze, pana la terminarea lucrarilor. Tronsonul Dambovita-Gara de Nord va fi deservit in continuare de tramvaie.

Sa inteleg ca la TM pe tronsonul blv.Dambovita-FZB circula autobuzul 3 si daca sa zicem iei tramvaiul 3 si cobori la Bd Dambovita de acolo iei autobuzul 3 in autobuz nu mai compostezi deloc fiind valabil biletul compostat in tramvai?

da.
cel putin la lucrarile trecute, biletul ramanea valabil.
iar, teoretic, fiind aceeasi linie si acelasi calator, logic ar fi sa nu trebuiasca validat din nou.
0

#5 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 25 ianuarie 2009 - 20:18

Mai ales ca este trecuta si ora validarii...
0

#6 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 25 ianuarie 2009 - 20:57

astazi am trecut pe acolo,si erau scoase o parte din liniile din fata liceului auto
0

#7 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 26 ianuarie 2009 - 16:46

Poate cu aceasta ocazie le si renoveaza ! Ar cam fi cazul...
0

#8 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 26 ianuarie 2009 - 18:50

pe aceasta linie sunt cam non-stop contrlori,3,cu tot cu un politist comunitar :coolspeak:
0

#9 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 ianuarie 2009 - 00:17

in freidorf?? :coolpics:

trebuie sa vad asta :coolspeak:
0

#10 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 27 ianuarie 2009 - 09:41

Ar fi interesant sa vedem si niste poze cu sinele scoase, sa ne faceo o idee cam ce fel de lucrari se deruleaza pe acolo (doar cârpeală sau ceva serios de anvergura?)
0

#11 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 27 ianuarie 2009 - 20:01

nu am poze ca eram in masina si la viteza nu se vede nimica.dar liniile din fata liceului sunt scoase si puse deoparte.daca mai vreti detalii intrebati-ma si raspund in masura ce stiu...:)
0

#12 Useril este offline   cosmote 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 16 ianuarie 09

Postat 27 ianuarie 2009 - 22:21

Hai ca se lucreaza la linii nu e nimic rau dar faptul ca de la gara pana la liceul auto faci c-am cat pana Szeged cu masina.
Vii de la gara si dupa ce astepti 15 min tramvaiul 3 care se "taraste" ca la imormantare , in Dambovita mai trebuie sa astepti aproximativ inca 20 min. dupa autobuz. Buuun , si asta nu e nimic , vine el asa cum vine dar ce te faci ca mai stai in el inca pe'atat pana pleaca....

Oare e ceva normal?
Apropo ziceau candva cei din conducere ca vor scoate treptat din uz "sicriile" alea de autobuze in care ploua in ele sau care nu au usa in spate.... INTREADEVAR le-au scos si le-au "casat" pe linia 3.... BRAVOS!!!!
0

#13 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 ianuarie 2009 - 22:38

Locuiesc in Freidorf si am auzit printre vecini zvonuri ca se desfiinteaza linia 3, ca au inceput sa scoata deja sinele, ca nu este rentabila linia s.a.m.d. ...mi-a fost destul de greu sa-i conving ca nu este adevarat...
0

#14 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 ianuarie 2009 - 22:49

Vezi postareacosmote, la 27 Jan 2009, 22:21, a spus:

Oare e ceva normal?
Apropo ziceau candva cei din conducere ca vor scoate treptat din uz "sicriile" alea de autobuze in care ploua in ele sau care nu au usa in spate.... INTREADEVAR le-au scos si le-au "casat" pe linia 3.... BRAVOS!!!!


Nu e vina RATT ca se lucreaza la canalizare (probabil in favoarea locatarilor din zona)
Aceasta lucrare nefiind efectuata si planificata de RATT e normal sa se foloseasca orice autobuz disponibil. Doar nu vroiai sa cumpere repede primaria cateva autobuze noi pentru utilizarea provizorie pe linia 3. :huh:
0

#15 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 27 ianuarie 2009 - 22:52

sigur vecinii tai sunt niste batranei,nu? :huh: numa ei pot spune asa ceva.iar in legatura cu ce a scris cosmote,iti spun ca le vor scoate dar treptat,acuma nu vrei tot o data tramvaie,trloeibuze si autobuze noi deodata.au casat cele mai rele,iar astea care au ramas sunt mai bune decat cele casate si de aceea au ramas astea,pana cand vor lua alte autobuze noi <_<
0

#16 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 ianuarie 2009 - 03:45

Vezi postareacosmote, la 27 Jan 2009, 22:21, a spus:

Hai ca se lucreaza la linii nu e nimic rau dar faptul ca de la gara pana la liceul auto faci c-am cat pana Szeged cu masina.
Vii de la gara si dupa ce astepti 15 min tramvaiul 3 care se "taraste" ca la imormantare , in Dambovita mai trebuie sa astepti aproximativ inca 20 min. dupa autobuz. Buuun , si asta nu e nimic , vine el asa cum vine dar ce te faci ca mai stai in el inca pe'atat pana pleaca....

Ar trebui organizate cumva orarele pentru a sincroniza tramvaiul cu autobuzul, în staţia Dâmboviţa, perfect de acord. Sau măcar să fie diferenţe minime.

Apropo ziceau candva cei din conducere ca vor scoate treptat din uz "sicriile" alea de autobuze in care ploua in ele sau care nu au usa in spate.... INTREADEVAR le-au scos si le-au "casat" pe linia 3.... BRAVOS!!!!

Dincolo de ironie, realizezi că R.A.T. are doar 50 de autobuze noi? Şi că ele, fiind nearticulate (deci capacitate mică), abia acoperă necesarul pe liniile obişnuite? Chiar şi pe 43 se folosesc articulate vechi când e necesar. Problema în Freidorf este "autobuze vechi" versus "autobuze canci" - scuzaţi expresia :huh:

Nu spun că este şi normal să se întâmple asta...

Vezi postareamile, la 27 Jan 2009, 22:38, a spus:

Locuiesc in Freidorf si am auzit printre vecini zvonuri ca se desfiinteaza linia 3, ca au inceput sa scoata deja sinele, ca nu este rentabila linia s.a.m.d. ...mi-a fost destul de greu sa-i conving ca nu este adevarat...

Dar nu a pus primăria pancarte cu informaţii despre şantier? Oricine deschide şantier e obligat să pună aşa ceva - cu data începerii, data-limită, autorizaţia, beneficiarul, executantul, all that jazz. Şi nu ar mai apărea zvonuri paranoice.
0

#17 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 28 ianuarie 2009 - 11:00

Vezi postareaalecs, la 27 Jan 2009, 22:52, a spus:

sigur vecinii tai sunt niste batranei,nu? :huh: numa ei pot spune asa ceva.



Da, ai dreptate...chiar erau usor disperati...
0

#18 Useril este offline   cosmote 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 16 ianuarie 09

Postat 30 ianuarie 2009 - 02:56

Nu am pretentii sa circule autobuze noi , insa raman la parerea ca este o umilire sa transporti elevii unui liceu + locuitorii unui cartier la interval de jumatate de ora intr-un autobuz cu 2 usi.
Voi sariti in sus ca doar sunteti colegi cu acei soferi care opresc exact in noroaiele sau baltoacele cele mai mari in loc sa opreasca cu 3-4 metrii mai incolo. Hai nu va mai smiorcaiti ca nu e nu stiu ce abatere grava daca nu obligi calatorul sa intre in baltoace sau noroaie pana in gat si parchezi cu doi metrii mai incolo...
Veniti va rog in Dambovita sa vedeti macar unde sunt lasati calatorii... Mai mare jena... Sunt lasati pe pamantul din fata unor case unde asta-vara oamenii aveau plantate flori, si acum dupa cateva zile de ploaie noroiul e pana la genunchi. Calatorii pot fii lasati pe trotuarele de ciment dar m-as mira sa aiba cineva din RATT vre-o grija fata de conditiile in care calatoresc cei depe linia 3. (Sa nu uitam totusi ca aici au circulat cele mai distruse vagoane si cu cele mai mari defecte, fara ventilatie , fara caldura , fara lumina cu usi stricate cu lunile de zile , geamuri sparte etc)
Asa arata a treia statie de la Dambovita Zona Blocuri langa canton Cfr si majoritatea arata la fel. La cativa metrii mai incolo sunt conditii de oprire civilizate dar cui ii pasa???!!!
Imagine postata
Ce usor e sa stai in girocului sa iti mearga 15 bine sa intrii pe forum si sa comentezi ca vezi doamne mai bine nu ar fii 3-ul deloc... Asta e mentalitate de om prost nu de om cu scoala.

Nu e buna deloc ideea sa lasi calatorul sa astepte jumatate de ora dupa autobuz apoi inca cateva zeci de minute dupa tramvai ca sa ajunga din Freidorf la Gara mai ales ca s-a anuntat lucrari care vor dura cel putin un an. Si prin 2003-3004 s-a ma lucrat la linii dar nu a fost atata bataie de joc.
PRECIS se vor gasi iar destui destepti sa comenteze, eu nu am facut altceva decat sa spun acelora care nu stiu in ce hal se calatoreste pe linia 3 , linie defavorizata intotdeauna de RATT.
0

#19 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 ianuarie 2009 - 03:29

Sincer, ma simt jignit de adresarea generalista. Majoritatea dintre cei activi nu suntem colegi cu nimeni si nu aparam pe nimeni. Cu atat mai mult cu cat locuiesc in zona si stiu cum arata linia 3.

Ai si tu dreptatea ta, legat de statii si locurile de oprire - unele lucruri pot fi imbunatatite. Desi ar fi interesant de aflat daca lista de statii n-a aprobat-o vreun destept din primarie, care n-a calcat niciodata la fatza locului. E loc mult de imbunatatire.

In alta ordine de idei, daca tot transformam topicul intr-o lupta, fii cinstit si spune cum arata tramvaiul 3 seara. In ce hal? Cine scuipa seminte pe jos? De ce pute in ultimul hal uneori? Si mai ales cine mama naibii sparge geamurile daca nu minunatii calatori din zona respectiva? Cand eram in scoala generala am calatorit destul cu colegii pe linia aia .. crede-ma ca personal nu le-as pune la dispozite anumitor elevi nimic - se descurca minunat cu bicicleta si mersul pe jos. Daca ar fi sa facem un top invers al locurilor civilizate din Timisoara, Freidorf ar sta mandru alaturi de Kuncz, Plopi, si alte fundaturi la fel de educate.

:coolspeak:
0

#20 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 ianuarie 2009 - 12:12

Ma simt obligat sa intervin...ieri la ora 16:25 am luat tramvaiul 2 de la Modern pana in Dambovita, putea in tramvai ingrozitor...in 700 urca doi tineri de vreo 20 de ani, baiat si fata cu langosi cu mujdei in mana, pe langa duhoarea dinainte au imprastiat si ei mirosul de mujdei, n-au validat nici un bilet (nu cred ca aveau abonament), au coborat la Casa Studentilor, ambalajul de la langosi aruncandu-l pe jos in tramvai...acum o saptamana pe acelasi traseu eram patru calatori in remorca dintre care unul putea de numa-numa a nespalat de foarte mult timp desi hainele de pe el nu erau niste zdrente...deci pute peste tot a nespalati...si nu ma refer aici la boschetari...
Exista tramvaie cu geamuri lovite pe toate traseele iar multe dintre ele n-au trecut niciodata probabil prin Freidorf...ceea ce vreau sa spun este ca acesti vandali care n-au alta treaba decat sa distruga si sa distruga sant in tot orasul si sunt si multi...si atunci ne mai trebuie tramvaie noi ca sa le dam de lucru la nemernicii astia...ei abia ar astepta sa aibe de lucru...
Locuiesc si eu in Freidorf si nu cred ca am fost subiectiv prin ceea ce am scris...
0

Arata acest topic


  • (14 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi