STP Timișoara Forum: Viata unui vatman - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Viata unui vatman Evaluare topic: ****- 2 Voturi

#41 Useril este offline   cocaina 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 54
  • Inregistrat: 12 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara

Postat 08 martie 2009 - 23:32

Vezi postareacosmote, la 21 Feb 2009, 00:08, a spus:

ehehehe ce mai vremuri...
Imi aduc aminte si eu ce frumos se purtau vatmanii si chiar si soferii de pe trolebuze. Mi-am facut pe vremea aia multi amici pe 15 mai ales. Erau prietenosi, iti era mai mare dragu' sa mergi cu tramvaiul sau trolebuzul.
Se vedea pe ei ca fac totul cu suflet... Parca era o onoare pentru ei ca erau de exemplu vatmani...
ACUM insa.... Cand vad pe ala de pe tramvaiul 9 ca o "taie" ca fulgeru cand vede ca vine 2-ul sau 3-ul imi vine greata. De unde atata ura din partea "astora" din ziua de azi? Oare nu se gandesc ca in tramvaiul acela ar putea fii mama sau bunica lui si lasa oamenii in frig doar ca nu a putut sa stea 1 minut sa faca legatura cu acele tramvaie?

Daca vatmanii din ziua de azi isi merita salariile atunci aceia din "vechea generatie" meritau 100 de salari de alu' astia.

sal iti apreciez opinia dar vezi tu ca noi avem un grafic ma intelegi .si totul pleaca de sus., de la cel mai mare daca acei conducatori ratt near intelege am fii si noi mai intelegatori, eu cel putin sunt intelegatori ca doar voi ne dati o paine pe masa, dar vezi tu uni vatmani nu gandesc asta se gandesc sa nu fie sactionati din cauza graficul ,dar ei nu se mai gandeste la cel din in jur, ca si ei sunt oameni si uita, si de aia apare ura intre calator si vatmani in loc sa ne iubim intre noi ca dumnezeu ne dat pe pamant se ne ajutam unul cu celalat ,nu se ne uram ca ca stam se negandim cu ce nealegem de la viata asta daca ascultam de niste oameni fara nici un suflet asa mai bine facem fapte bune ca sa fim rasplatiti pe lumea celalta mai bine iubiti din cei din jur, sal la toti formisti si va astept sa discutam ideii noi despre noi subiecte

Aceasta postare a fost editata de cocaina: 08 martie 2009 - 23:41

0

#42 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 09 martie 2009 - 00:02

m-am intalnit si eu zilele trecute cu acest vatman,si mi-a spus ca s-a pensionat,si cand a coborit din tramvai mi-a urat mie si lui viktor o zi buna..era de treaba :)
0

#43 Useril este offline   cosmote 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 16 ianuarie 09

Postat 09 martie 2009 - 00:35

Vezi postareacocaina, la 8 Mar 2009, 23:32, a spus:

sal iti apreciez opinia dar vezi tu ca noi avem un grafic ma intelegi .si totul pleaca de sus., de la cel mai mare daca acei conducatori ratt near intelege am fii si noi mai intelegatori, eu cel putin sunt intelegatori ca doar voi ne dati o paine pe masa, dar vezi tu uni vatmani nu gandesc asta se gandesc sa nu fie sactionati din cauza graficul ,dar ei nu se mai gandeste la cel din in jur, ca si ei sunt oameni si uita, si de aia apare ura intre calator si vatmani in loc sa ne iubim intre noi ca dumnezeu ne dat pe pamant se ne ajutam unul cu celalat ,nu se ne uram ca ca stam se negandim cu ce nealegem de la viata asta daca ascultam de niste oameni fara nici un suflet asa mai bine facem fapte bune ca sa fim rasplatiti pe lumea celalta mai bine iubiti din cei din jur, sal la toti formisti si va astept sa discutam ideii noi despre noi subiecte


Sunt deacord cu tine , stiu ca nu sunt vinovati 100 % ca demulte ori vinovati sunt cei care fac graficul desi poate prima data ar trebuii sa isi termine scoala generala.
Asta se intampla cand la conducere se afla persoane incopentente . Nu am cunostinte cine face acest grafic dar sunt 100% ca persoana (persoanele) aceea nu calatoreste cu tramvaiul. Daca i-ar pleca si lui tramvaiul din fata cad se da jos din trolebuz sau alte cazuri din acestea atunci cred ca ar creea un grafic mult mai bun .
0

#44 Useril este offline   Anella 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 12 februarie 09
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:calatoriile, fotografia, desenul, muzica...

Postat 06 aprilie 2009 - 22:23

Azi dimineata, in faimosul tramvai "10" d-na vatman ( daca o pot numi asa... :wacko: ) , o d-na care probabil s-a trezit cu fata la cearsaf... nu prea stia saraca (,) ca trebuie sa stationeze in statie pana urca toti calatorii... Dupa ce ca nu a venit nici un "10" timp de 23 minute, si era plin inca de la statia de la Matei Basarab, nici nu i-a pasat ca circula cu usile deschise... tramvaiul era super plin ! A sesizat ca are usile deschise numai cand a ajuns la curba de la "700" spre Centru, a oprit tramvaiul, s-a dat jos si a venit la usi si a inceput sa strige la cei care stateau pe scari, ca sunt NESIMTITI ! Cred ca nu a observat draga de ea, ca nu mai aveau saracii oameni unde sa mai urce...
Tramvaiul de la ora 7:30 avea un nr. ceva de genul 003455, iar "d-na" era cam grasa, si nu avea uniforma... Parca era vorba ca au primit uniforme... sau ? <_<
0

#45 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 aprilie 2009 - 05:45

Nu au primit toti inca. <_<
0

#46 Guest_zofei.2006_*

  • Grup: Guests

Postat 12 aprilie 2009 - 17:57

Miar place foarte mult sa locuiesc in Timisoara si sa lucrez pentru R.A.T.T dar e monotonie, mam obisnuit cu vacarmu din Bucuresti. La voi personalu e civilizat nu ca la R.A.T.B. unde te injura tot timpul si te trateaza josnic.

#47 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 aprilie 2009 - 20:54

Mai sunt si la noi probleme dar poate nu asa de multe ca in Bucuresti (si personalul e mai redus ca numar decat la RATB)
0

#48 Useril este offline   lilu 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 83
  • Inregistrat: 22 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 aprilie 2009 - 05:25

sal all sunt si eu vatman ... dupa cum pot zice uni inca nu s-a uscat cerneala pe contract dar ...... deja incep incet incet sa regret alegerea facuta ...

Munca e grea ( nu cum credeam din afara ca e desi aveam oarece idee) , si e tocmai grea din cauza ca si noi ne-o facem sa fie , in cea ce priveste uniformele ..... sunt o prostie ... un material de ultima spetza care pe caldurile ce vor veni sunt curios la iritati de piele la cei ce le vor purta , stiinduse foarte bine de Climatizarea usi deschise la Toate tramvaiele si cu tot cu ea vor fi peste 50 de grade Celsius in cabina .....

inrest .... vom mai discuta mai incolo tinand cont si de timpu liber ..... al vatmanilor
:mellow:
0

#49 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 14 aprilie 2009 - 13:13

Bine ai venit pe forum !!! :mellow:
Si mai avem inca un vatman...
Din cate am intees vara vatmanii vor avea alte costume...de vara
0

#50 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 14 aprilie 2009 - 15:02

Va cred ca nu este placut sa porti vara costum. Macar mai mergeti cu usa deshisa si va mai racoriti un pic, de cat de loc.
Ce tramvai(e) va place sa conduceti?
0

#51 Useril este offline   lilu 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 83
  • Inregistrat: 22 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 aprilie 2009 - 15:49

Vezi postareaviktor, la 14 Apr 2009, 16:02, a spus:

Va cred ca nu este placut sa porti vara costum. Macar mai mergeti cu usa deshisa si va mai racoriti un pic, de cat de loc.
Ce tramvai(e) va place sa conduceti?

well un Munchen ...conduc si ... sincer sa fiu dupa mine alea is celew mai sigure si imi si plac cel mai mult.

Usa deschisa.... merge si nu prea si doar iti face curent , deunde va pleca indiferent de varsta motive de au spatele , ceau masele ,

si ca mi-am adus aminte .... sefi de coloana nu ar trebui sa nu le dea trenuri celor ce nu vin in tinute atat timp cat nu are TOATA lumea tinute ..... se practica .

Aceasta postare a fost editata de lilu: 14 aprilie 2009 - 16:10

0

#52 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 14 aprilie 2009 - 16:09

Si la vatmani mai este si un gemulet mic, care daca il deschizi o data cu usa mai face putin curent...
0

#53 Useril este offline   lilu 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 83
  • Inregistrat: 22 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 aprilie 2009 - 16:10

Vezi postareaalecs, la 14 Apr 2009, 17:09, a spus:

Si la vatmani mai este si un gemulet mic, care daca il deschizi o data cu usa mai face putin curent...

nu la toate tipurile de tramvaie este acel gemulet
0

#54 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 14 aprilie 2009 - 16:19

Rathgeber este cel din Munchen nu?
Mie nu prea imi plac acelea pentru ca sunt greoaie si parca se manuie mai greu(parerea mea).
0

#55 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 14 aprilie 2009 - 16:22

Da, de la MVG Munchen numai Rathgeber avem.
0

#56 Useril este offline   lilu 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 83
  • Inregistrat: 22 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 aprilie 2009 - 16:29

no ma iertati ca inca nu am invatat denumirile lor indetaliate ...... :P da mi-am vazut vagonul pe care sunt acum acas la el ... cu oglinda patratoasa :please:
0

#57 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 14 aprilie 2009 - 16:33

Ne-ati putea divulga numarul sau :P
0

#58 Useril este offline   lilu 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 83
  • Inregistrat: 22 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 aprilie 2009 - 16:41

toate arata la fel ... .modelul ala .... si nu sunt de conceptia vatmanul si vagonul lui , ar trebui ca vatman sa tratezi toate vagoanele la fel , adica cu grija sa incerci sa eviti sa intre gheorghe bulinaru cu autoturismul in tine .....

sa tratezi toate vagoanele, nu cand nu esti pe vagonul tau il bruschezi il rupi ... ca deh nu ii al tau
0

#59 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 aprilie 2009 - 22:10

Asta asa e, doar nu e de unica folosinta si mai lucreaza si alti vatmani cu el. Si ca tot veni vorba de caldura stiu ca rathgeber nu are geam care se deschide, parca ultmul geam din fata e impartit in 2 de separeu, deci in consecinta mai ramane numai usa ca metoda de "AC".
0

#60 Useril este offline   lilu 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 83
  • Inregistrat: 22 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 aprilie 2009 - 16:27

Vezi postareaGygyman6, la 14 Apr 2009, 23:10, a spus:

Asta asa e, doar nu e de unica folosinta si mai lucreaza si alti vatmani cu el. Si ca tot veni vorba de caldura stiu ca rathgeber nu are geam care se deschide, parca ultmul geam din fata e impartit in 2 de separeu, deci in consecinta mai ramane numai usa ca metoda de "AC".

Pana acum AC-ul usilor deschise :04: si maselelor cat casa... pana meri la dentist :huh:
0

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi