STP Timișoara Forum: Infrastructura tramvaielor - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (48 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 45
  • 46
  • 47
  • 48
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Infrastructura tramvaielor Evaluare topic: ***** 3 Voturi

#921 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 ianuarie 2023 - 18:48

Zilelel trecute cand am fost pana in centru, la intoarcere, dinspre Opera spre Catedrala, ma gandeam sa iau tramvaiul 2 spre Dambovita.
Cand ajung la colt la fostul EXPRES, vad tramvaiul 2 apropiindu-se de statie. Ca sa merg in statie in mod corect, aveam de traversat 3 zebre, respectiv 3 timpi de semaforizare. In acest fel era clar ca nu mai prindeam tramvaiul. Am ales traversarea directa catre statie cu riscuri minime (am asteptat momentul cand nu trecea nimic prin fata mea.
Pe vremuri era o zebra directa catre statie dar niste destepti dintr-o comisie au anulat aceasta zebra in favoarea descongestionarii traficului auto din zona. Si atunci vin alti destepti care ne recomanda transportul in comun insa acesta parca este facut in mod intentionat sa nu fie atractiv pentru calatori...

Prin 2013 scriam pe aici pe forum ca solutia "salvatoare" dar de un oarecare compromis la adresa pietonilor ar fi un pasaj subteran pietonal in fata Catedralei cu ramificatii in toate directiile, inclusiv catre peroanele statiilor de tramvai. Astfel pietonii ar fi fost scosi din traficul de suprafata iar acesta s-ar fi desfasurat mult mai rapid.
Alti colegi erau impotriva acestei variante sustinand o varianta cu pasaj auto subteran desi intersectiile de langa Catedrala sunt complicate, fiind si un tramvai pe acolo iar atunci erau si linii de firobuz prin fata. Iar lucrarea ar fi costat cel putin dublu fata de un pasaj pietonal.

Iata ca au trecut 10 ani de atunci, nu s-a facut nimic in sensul schimbarii situatiei, accesul catre statia de tramvai, sensul spre Piata Maria, dinspre Opera este in continuare greu accesibil. Ideea e ca in acea statie vin cu preponderenta calatori dinspre Opera care merg catre Piata Maria si mai departe si nu va veni nimeni (sau rar de tot) dinspre Piata Maria ca sa mearga cu tramvaiul tocmai spre Piata Maria. Ar fi un non-sens.
Nici in urmatorii 10 ani nu se va face nimic in aceasta locatie mai ales ca grija actualei administratii este sa ingusteza strazile prea late.

Iata link-ul cu discutiile de-acum 10 ani


Dar si doua schite,,,

Imagine atasata: zebre la catedrala 01.jpgImagine atasata: pasaj pietonal catedrala 01.JPG
1

#922 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29677
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 februarie 2023 - 11:14

S-a lucrat azi noapte pe Ana Ipatescu:

Imagine atasata: ana ipatescu.jpg
3

#923 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1180
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 februarie 2023 - 23:29

Fara sa jignesc pe nimeni, lucrarea de mai sus pare o carpeala realizata cu linii recuperate de pe santierele din oras...
0

#924 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 14 februarie 2023 - 09:19

Sinele de la AEM pana in Ciarda Rosie la bucla sunt cam varza. La imbinari s-a cam scufundat terasamentul si sudurile se cam rup, necesitand reparatii dese din ce imi pare. De asemenea, de-alungul sinelor au fost sudate niste benzi sa impiedice flambarea lor... Carpite, ca regia nu are ce trebuie pentru reparatii -> muncitorii facand ce pot probabil. De vatmani si soferii regiei, ce sa zic...nu au un wc corespunator la capetele de linii -> Romania :wacko:


Macar avem tramvaie noi Bozankaya si autobuze galbene stralucitoare Karsan...da noi nu avem infrastructura.
"Sunt electrice, "eco-firendly", autonomiue 60km, etc..."
Asa pute fudulia asta de mi grata :schimpf:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: 4.jpg
  • Imagine atasata: 5.jpg
  • Imagine atasata: 6.jpg
  • Imagine atasata: 7.jpg

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 14 februarie 2023 - 09:34

2

#925 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3084
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 februarie 2023 - 17:30

:rad_masa:

Banuiesc ca pana se modernizeaza si acesti 700m de linie trebuia lumea sa circule tot cu tramvaiele vechi...?

Santierele de pe Bogdanestilor, Cetatii si Buziasului palesc in fata a 700m de fiare, care ar putea fi si scoase din uz, atunci nu ar mai comenta nimeni, ca doar nu ar circula ceva pe ele. Eu zic sa ii indemnam pe cei din Ciarda, dar si pe cei ce vin la lucru acolo, sa faca un boicot, sa nu mai mearga nimeni cu tramvaiul pana acolo, pana nu repara linia, ca tot e la moda boicotul anumitor benzinarii acum :rad_masa: .
0

#926 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 14 februarie 2023 - 20:39

Nu stiu ce ti se pare amuzant. Intr-adevar ca se fac sinele pe alte santiere.

Dar intrebarea e ce mentenanta sunt in stare sa faca, te-ai intrebat?

De ce ajunge toata infrastructura praf?

Chiar daca sunt 700m acestia nu trebuiau sa ajunga asa. Daca aveau materiale si utilajele corespunzatoare, reparatiile nu era niste carpeli doar...care tin cu saptamana.

Asta e necazul cel mare la noi, pe care putin il inteleg, mentenanta. Ba chiar si imbunatatiri ulterioare

Armoniile toate baraie si traoncane deja...in inca 5 ani se vor putea casa. Nu vreau sa ma pronunt de ce fel de mentenanta au parte...da nu imi pare ca e ce trebuie de troncane toate.

Bozankaya vine din urma imediat. Autonomia pe baterii nu cred ca va fi fost folosita vreodata la capacitatea ei(60k). Scopul acestei autonomiei nu e pentru penele de curent, eu zic ca ar fi sa iasa din zona electrificata.

Nu stiu in cat timp dar si acestea vor troncani toate, deja am auzit eu unul(vezi topicul de tramvaie).

Dar hei se face ceva, fara cap prea mult...chiar daca ne mai lipsesc multe.

Off topic: :offtopic:

Oare chiar ne trebuiau baterii si bataia de cap cu statiile de incarcat(vb de autobuze)?

Orasul se dezvolta pentru automobile(in prim plan), s-au desfiintat treceri de pietoni ca sa traversezi 3 pana ajungi in statia mijlocului de transport(cum e la catedrala in centru), macazele nu sunt automate, sistemul de informare pentru timpii de sosire e praf si trotuarele sunt pline de masini parcate.
Statiile de tramvai de la Bogdanestilor cu Cetatii sunt prost pozitionate....da se face ceva(Gygyman6, esti multumit nu?).

In acest context demagogia politica sustine ca e eco-friendly si ca vrea sa reduca poluarea si sa imbunatateasca transportul in comun....da cum kct voi ajunge in statie? De fiecare data trebuie sa fac slalom printre masinile de pe trotuare. Apoi mijloacele circula prost si fara prioritate la semafoare in sistemul de management al traficului....(Daca e asa inteligent...se poate modifica, nu?! - da nu stiu cati ani mai poate sa le ia :mellow: )

Vaporetto ard motorina degeaba din ce am vazut eu. La fel si alte autobuze. Cand am mai mers cu E4 la aeroport, care mi-a dat palpitatii, merg maxim 5-6 persoane. Eficienta, nu gluma.

Dar vanatoarea de voturi te face cool daca ai mijloace electrice cu baterii, ce conteaza eficienta? Se consuma energie a-proasta ca sa ce....sa o dea cu gargara "eco-friendly" doar ca atata timp cat merg prost, nu au conectivitate buna, trasee neactualizate si trebuie sa alergi printre masini ca sa ajungi in statii....din tot acest disconfort, tot la masina va ramane omul si tot in traficul infernal, ca nici o alternativa nu e mai buna si nu a fost gandita mai buna!

Uite alta idee, acolo langa bucla de intoarcere din Ciarda ar fi super daca r fi o parcare park&ride...da astea sunt din alt lume paralela. Tot mosniteanul trebuie sa intre cu masina in oras, chiar daca siuatia masinilor din oras e scapata putin de sub control(trafic infernal, nu sunt locuri de parcare si toata lumea opreste unde are treaba si pe unde il taie capul...spatiu verde, trotuar, etc). Astfel oricata Politie nu va rezolva problema ba chiar va incuraja spaga...ca lipsesc alternativele bune si omul cauta sa se descurce in lipsa lor!

Sa imi zica si mie cineva unde e reducerea poluarii cand majoritatea folosesc masina iar transportul in comun nu e bine gandit si nu aduce un avantaj major celor care il folosesc?

Suntem ani lumina departare de ce avem nevoie si directia dezvoltarii e proasta, dar se vaneaza voturi prin colorat, stralucitor si "eco-friendly". :whistle:
2

#927 Useril este offline   GPS 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 25 iulie 17
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 14 februarie 2023 - 21:31

Câte din proiectele astea atât de nepotrivite au fost implementate de administrația actuală? Am văzut în ultimele postări o oarecare împroșcare cu noroi în administrația actuală deși multe din proiecte sunt începute și cel mai important, gândite, de fosta administrație.

Și pentru că mi-a sărit în ochi autonomia tramvaielor… aici este dorința fostului primar de a scăpa de fire, avea el o boală pe ele…

Legat de capătul de la Ciarda, da, un Park&Ride executat și implementat corect ar face minuni.
2

#928 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 952
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 14 februarie 2023 - 23:59

Off-topic au fost cam toate comentariile de azi aici. Dar revenind la subiect, am mai spus-o aici si mi-ati sarit in cap ca nu sunt bani, dar o sa o mai spun odata, ca poate acum intelege lumea: trebuie reabilitate, cu prioritate, bucatile scurte de linie proasta care ar lasa Bozankaya sa circule si pe alte linii. Altfel sa vedeti de nu o sa termine si Buziasului, si Cetatii, si Bogdanestilor, o sa revina toate liniile, dar Bozankaya tot doar pe 1 si 6 o sa circule. Daca ar reface portiunea din Ciarda Rosie si Ana Ipatescu, in afara de linia 7, pe toate liniile ar putea circula. Asta ar trebui sa fie prioritatea numarul unu. Daca avem tramvaie noi, trebuie sa poata fi folosite
4

#929 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3084
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 februarie 2023 - 00:21

Nu stiu care ii planul, dar eu cred ca 4,8 si 9 nu vor mai merge toate pana la Optica, unele intorcand la AEM. Linia dinspre Ciarda, eu cred ca nu va pupa modernizare, cred ca este legata de proiectul acela spre Mosnita despre care nu mai stim nimic si in consecinta va ramane doar la nivelul actual.

Dar ca si fapt divers, niciodata nu au avut toate liniile nevoie de tramvaie mari, deci nu vad de ce ar circula acestea noi pe toate liniile. Din cate imi aduc aminte, linia 4 era clar cea mai bine deservita, pentru ca este cea mai lunga, apoi 1 si 2, dar aici mai erau exceptii cu cate un tramvai scurt, apoi 8 la fel, 9 avea in cea mai mare parte doar tramvaie mari, pentru ca este singura linie din acea zona si se strange destui oameni sa umple un tramvai mare, apoi 3,5,6 si 7 niciodata nu au avut tramvaie mari. Sa vedem dupa ce sunt gata lucrarile daca a mai ramas acea logica in exploatare, tare mi-as dorii sa vad linia 4 cum a fost, cu 10min interval si doar tramvaie mari.

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 15 februarie 2023 - 00:22

1

#930 Userul este online   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1093
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 15 februarie 2023 - 09:38

Oricate peticeli s-ar face tot ar ceda pt ca fundatia e praf. Nu stiu ce se asteapta de nu se ia initiativa in legatura cu modernizarea liniilor de tramvai 7 si aem-ciarda. Sa fie vorba de dispret fata de cetatenii din zonele marginase ale orasului? Fix astea au fost lasate la urma.
1

#931 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 26 februarie 2023 - 13:07

Suntem in topicul pentru infrastructura tramvaielor nu poduri si drumuri!
0

#932 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29677
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 martie 2023 - 13:33

Imagine atasata: toaletare arbori.jpg
"În aceste zile, colegii din cadrul Secției Infrastructură au demarat acțiuni de verificare și toaletare a copacilor aflați pe marginea căii de rulare a tramvaielor. Scopul acestor acțiuni a fost de prevenire a daunelor pe care vegetația în creștere le poate cauza atât mijloacelor de transport, cât și liniei contact."
2

#933 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29677
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 martie 2023 - 11:00

S-a lucrat la linia cale pe traseul lui 7.

Imagine postata
5

#934 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29677
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 septembrie 2023 - 21:05

Primita azi de la un coleg

Imagine atasata: WhatsApp Image 2023-09-08 at 14.59.34.jpg
8

#935 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29677
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 octombrie 2023 - 19:01

Lucrari la infrastructura (Regele Carol si AEM):

Imagine atasata: cale5.jpg Imagine atasata: aem4.jpg
4

#936 Useril este offline   fleetwood 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 04 iulie 19

Postat 14 februarie 2024 - 14:38

E dificil să spun unde (pe care topic) se potrivește cel mai bine ceea ce vreau să evidențiez. Nu vreau să complic prea mult teoria, practica ne omoară. În prezent, prin intersecția din Piața Traian, iau curbele doar două Tv, 1 și 2. Chiar și așa, așteaptă minute bune, o garnitură după alta (cele venind dinspre centrul orașului). Așteaptă după mașinile de la coada de la semafor și una după alta (garniturile), dacă trebuie schimbat macazul (evident, cu ranga). La un moment dat vor reveni pe traseu Tv 4 și 6. Să nu pomenesc și de semafoarele cu timing neprietenos dintre Piața 700 și Piața Traian etc. Știu că există tot soiul de proiecte de modernizare etc. Până atunci, sugerez PMT și STPT să aibă în vedere angajarea unor macaziști/acari/rangiști de sine stătători și pânditori la graficele de sosire-plecare din stația respectivă. Pâna la automatizare. Altfel... Tv 1, 2, 4, 6... unul după altul. Jalnice vor fi momentele cu care ne lăudăm acum:
Linkul meu
Linkul meu
1

#937 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 952
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 14 februarie 2024 - 18:44

De acord cu nevoia de a optimiza asta, dar sa angajeze pe careva sa stea mereu acolo sa schimbe macazul nu e o solutie. Abia se platesc salariile soferilor si vatmanilor, iar daca e nevoie de ceva, e de mai multi soferi si vatmani. Mai prioritar ar fi mai multe vehicule pe linie decat ca tramvaiele sa stea 1 minut mai putin in Piata Traian

Insa daca tot ai mentionat ca deocamdata nu circula tramvaiele 4 si 6, ci doar 1 si 2, inseamna ca pe portiunea 700-Traian a fost redusa la mai putin de jumatatee capacitatea/frecventa, cand ne gandim ca mai demult circulau 1, 2, 4, 5, 6 si mai demult de tot si 10. Avand in vedere asta, cred ca ar putea fi ajustat graficul incat sa se intercaleze bine intre ele tramvaiele si in loc sa treaca unul dupa altul si sa stai 15 minute dupa urmatorul, tot la 7 minute sa vina cate ceva. Cand aveai 5-6 linii pe acolo, nu te mai uitai ca iti scapa ceva, ca in 2-3 minute sigur venea altceva. Dar acum cu doua linii, daca mai si circula una dupa alta e ca si cum ai avea o singura linie
1

#938 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3084
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 februarie 2024 - 21:02

Ar mai fi ceva de punctat legat despre vreun eventual post de acar. Si anume ca nu stiu daca ar fi corect incadrat in legislatia actuala, postul, cu cerintele de care are nevoie regia. Ca si acar, cel clasic, adica la caile ferate, mai mult ca sigur sunt specificate niste criterii despre risc, dar ele acopera mai mult faptul ca ai lucra intr-un mediu in care trebuie sa iti faci griji doar despre traficul feroviar. Un acar la intersectia din Piata Traian ar avea ca si risc, nu doar traficul tramvaielor, dar si cel rutier. Apoi ca si la caile ferate, cel care conduce tramvaiul, ar stii ca trebe sa isi fereasca colegul, pentru ca lucreaza acolo, dar un sofer nu va stii asta, si atunci daca ai avea un accident, acesta ar fi considerat accident de munca. Si neavand acoperire in legislatie, nu stiu cum ar proteja regia un astfel de angajat, el neavand nici un fel de autoritate in carosabil (adica atunci cand schimba macazul) cum o are un politist de exemplu. Desigur la toate astea mai trebe sa ne gandim si la salar, spor pentru risc, toaleta, pontator si probabil si alte criterii care dupa un calcul, cred ca ar iesii mai ieftin sa se schimbe efectiv ce nu merge la macaz chiar si cu intarziere.

Cel mai sigur macazele vor fi functionale cand traficul de la tramvaie va revenii din nou la un nivel mai mare in intersecte. Consider ca pe viitor cel mai bine ar fi creearea sau extinderea dispecerizarii astfel incat macazurile sa fie actionate de la un punct central de catre un dispecer care doar asta face. Fara patine pe cablu, fara socuri electrice cum e acuma. O alta solutie care am vazut-o mai demult, cred ca in Germania, pe la inceputil anilor 2000 era cu un cod de bare. Fiecare tramvai avea o placuta sub caroserie cu un cod de bare, apoi inainte de macaz era un cititor de coduri de bare. Cand tramvaiul trecea pe langa cititor, macazul se schimba automat, codul de bare fiind asociat dintr-un sistem centralizat de informatii, unei linii. Nu stiu daca se mai foloseste acel sistem, s-au cum au prevenit defectiunile si au pastrat cititoarele curate, dar m-i s-a parut interesant acel sistem.
0

#939 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29677
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 februarie 2024 - 22:30

Pai nu am avut transpondere Siemens ce comandau macaze super performante, sistem folosit de DB? Fara piese si echipa specializata de intretinere (nu ungatori, sudori si mecanici, ci electronisti, electricieni specializati, automatisti) au ajuns oale si ulcele.
0

#940 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 952
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 14 februarie 2024 - 23:18

Pana sa ne grabim cu solutii pentru macazul actual, as mentiona doua idei:

1. Piata Traian va trece oricum printr-o modernizare, sa speram ca asta va include si linia de tramvai, asadar si macazul

2. Si daca tot se modernizeaza Piata Traian, as aduce niste adaugari. Ar fi bun un macaz in toate directiile acolo. Sigur, dinspre Gara de Est spre Printul Turcesc e cam degeaba, dar nu strica sa fie, nu stim cand poate prinde bine. Insa mai ales dinspre Fabrica de Bere spre Printul Turcesc. Va dati seama ca odata ce la Gara de Est un tramvai a trecut de bucla, inspre UMT, el nu mai poate alege sa schimbe directia pana ajunge in 700? Iar cea mai apropiata urmatoare bucla ar fi Torontalului sau Gara de Nord. Si invers, daca se doreste un tramvai sa ajunga spre UMT, trebuie dus prin Piata 700 mai intai. Asta restrange mult posibilitatile traseelor. Ca sa nu mai pomenim ca daca se intampla ceva pe portiunea 700-Traian, toata bucata Gara de Est - UMT - Printul Turcesc - Traian ramane nedeservita. De cate ori nu a fost necesar un autobuz pe acolo pentru ca tramvaiele nu puteau circula dintr-un anume motiv?

Avem insa si marele impediment: cladirea de pe colt nu permite virajul in directia aceea. Adevarat. Insa se poate face conexiunea putin altfel. Va prezint solutia implementata in München:

Imagine atasata: 1707944369703.jpeg Imagine atasata: 1707944488543.jpeg

Acolo din cauza intrarii in statia de metrou, tramvaiul a trebuit sa ia curba mai larg. Asadar a trecut pe dincolo de linia care merge drept. Acelasi lucru se poate face in oglinda la noi. Privind dinspre Printul Turcesc, la intrare in Piata Traian, linia care urmeaza sa faca stanga merge mai intai la dreapta fata de cea care continua inainte, apoi ia o curba mai larga spre stanga. O solutie care de altfel se poate aplica si macazului de la Drubeta cand se va reabilita linia. Pana la urma, vrem sa prioritizam transportul public, sau?
2

Arata acest topic


  • (48 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 45
  • 46
  • 47
  • 48
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi