STP Timișoara Forum: Armonia GT4MT - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (113 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Armonia GT4MT Tramvaie modernizate la Astra Arad si Electroputere Pascani Evaluare topic: ***** 4 Voturi

Poll: Tramvaie noi sau vechi? (169 membri au votat)

Sunteti deacord cu modernizarea tramvaielor actuale?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

Ca si alternativa, ati prefera tramvaie noi sau SH?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#41 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 februarie 2013 - 12:22

Vezi postareamile, la 23 februarie 2013 - 12:20, a spus:

Victor Orban este prim-ministrul Ungariei. Probabil te referi la Ludovic Orban...


Da asa e, mereu ii confund :rad_masa: , am corectat.

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 23 februarie 2013 - 12:22

0

#42 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 februarie 2013 - 12:44

Vezi postareamile, la 23 februarie 2013 - 11:19, a spus:

Daca ar mai fi existat fabrica de tramvaie atunci ne mai puteam gandi si asa...

Nici acolo lucrurile nu stateau prea grozav. Hala era destul de mica si inghesuita, utilaje vechi, etc. Poate doar dupa o modernizare masiva s-ar fi putut produce ceva competitiv. Spre final produceau doar remorci auto, rulote si marmite pentru armata.
0

#43 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 februarie 2013 - 12:59

Totusi hala trebuia pastrata, macar pentru gararea tramvaielor, si poate ca asa se gandea primaria intr-o zii sa investeasca intr-o sectie de reparatii mai complexa macar, sau cine stie poate venea vreun investitor ceva. Ideea e ca ceva se putea face si se poate si acuma interesul lipseste si desigur gandirea pe termen lung.
0

#44 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 februarie 2013 - 13:46

Hala nu era a RATT, deci nu avea cum sa o pastreze nici RATT-ul, nici primaria. Eventual sa o cumpere de la Electometal, dar asta e alta problema (probabil s-a facut o licitatie la momentul respectiv) Cum RATT a fost nevoit sa cedeze terenuri, nu prea vad cum l-ar fi achizitionat pe acesta.
0

#45 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 23 februarie 2013 - 14:13

Vezi postareaGygyman6, la 23 februarie 2013 - 12:59, a spus:

Totusi hala trebuia pastrata, macar pentru gararea tramvaielor, si poate ca asa se gandea primaria intr-o zii sa investeasca intr-o sectie de reparatii mai complexa macar, sau cine stie poate venea vreun investitor ceva. Ideea e ca ceva se putea face si se poate si acuma interesul lipseste si desigur gandirea pe termen lung.



Vezi postareaFlorin.B RATT, la 23 februarie 2013 - 13:46, a spus:

Hala nu era a RATT, deci nu avea cum sa o pastreze nici RATT-ul, nici primaria. Eventual sa o cumpere de la Electometal, dar asta e alta problema (probabil s-a facut o licitatie la momentul respectiv) Cum RATT a fost nevoit sa cedeze terenuri, nu prea vad cum l-ar fi achizitionat pe acesta.




Lipsa totala de viziune pe termen mediu a celor care vroiau sa fie in frunte dar habar n-aveau ce trebuie sa faca acolo, in frunte. Aceeasi (i)responsabilitate le-o atribui si consilierilor locali, fie municipali, fie judeteni care nu urmareau interesele comunitatii ci interese politice sau personale.
Urmeaza sa apara si consilieri regionali, ca balamucul sa fie si mai mare...

Mi-aduc aminte de doua replici celebre ale unor oameni politici, in speta Petre Roman si Traian Basescu.
Roman; industria romaneasca este un morman de fiare vechi!!!...in 1990-1991, ca prim-ministru.

Basescu; Romania nu are nevoie de autostrazi!!!...in 1998, ca ministru al transporturilor.

Ambele sunt niste gafe (politice) imense care au schimbat oarecum traseul Romaniei in jungla economico-politica de azi.

Aceasta postare a fost editata de mile: 23 februarie 2013 - 14:14

1

#46 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 23 februarie 2013 - 14:20

Vezi postareamile, la 23 februarie 2013 - 14:13, a spus:

Basescu; Romania nu are nevoie de autostrazi!!!...in 1998, ca ministru al transporturilor.

În '98 existau nişte normative europene care stipulau că nu se necesită construirea unei autostrăzi decât în prezenţa unui trafic care depăşeşte 17.000 de autovehicule / zi.
0

#47 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 23 februarie 2013 - 14:45

Si dupa 4 ani s-a constatat ca avem nevoie de autostrazi (Bechtel)!... Ori AS Transilvania nu era in calculele UE, UE dorindu-si coridorul Nadlac-Bucuresti-Giurgiu iar acest coridor se construia deja masiv prin Ungaria.
Existau si exista niste normative in acest sens insa coridorul mai sus pomenit era deja hotarat de europeni, doar ca noi eram pe alta lume in frunte cu ministrul transporturilor de atunci si altii inaintea lui si dupa el. S-a tras de timp pentru ca terenurile de pe traseu sa ajunga in mainile cui trebuie, interesul national fiind aruncat (cel putin temporal) la ghena de gunoi.
Se vede clar ca o AS nu se poate face peste noapte ci dureaza (mai ales la noi) mult de tot, incepand cu studii, proiecte, desproprietariri, executii si apoi reparatii la executii...


PS Vrei sa spui ca acum avem 17.000 de autovehicule pe zi intre Timisoara si Arad sau pe la Turda? Este clar ca AS-le se fac pentru viitor cand precis se va ajunge la asemenea trafic.
1

#48 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 23 februarie 2013 - 15:05

Poate ca adevarul este si mai mult in aceste vorbe. Nu vreau sa dau cu pareri aiurite, insa posibil ca daca din acei 500.000/ tramvai (care probabil ori fi mai multi in realitate) s-ar lua o parte si s-ar investi ceva in depou/hala/echipament, s-ar putea ajunge la un nivel la care sa ne putem permite modernizarea. Teoretic tramvaiele ar costa acelasi pret, insa ne-am face si cu o hala pentru acsa ceva. :eusa_think: Cine stie!?


P.S. Am sarit peste pagina 3 a acestei discutii, deaceea discontinuitatea! :oops:
1

#49 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 februarie 2013 - 15:06

Vezi postareamile, la 23 februarie 2013 - 14:13, a spus:

Basescu; Romania nu are nevoie de autostrazi!!!...in 1998, ca ministru al transporturilor.


Intr-un fel nu era nevoie, aveam o retea de cai ferate destul de buna la aceea vreme, se puteau face statii intermodale pentru camioane asa cum e in alte state (gen Elvetia) pentru a nu pune un stress prea mare asupra soselelor. Tin minte ca intr-un timp pe trenul sezionier Timisoara-Mangalia aveai posibilitatea sa iti iei si masina cu tine daca doreai dar plateai mai mult.

Puteam profita cu ce aveam deja, pentru ca nici Ceausescu nu dorea autostrazi preferand calea ferata, pe termen lung oricum e mai ieftina si ies bani mai multi pentru stat, deoarece daca inchei un contract cu o firma sa ii duci camioanele de la A la B banii se platesc pe loc asa daca pretinzi taxe pentru o sosea risti sa nu iti fie platite la timp si nu ai cu ce sa o intretii.
0

#50 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 23 februarie 2013 - 16:52

OK! Imi pare rau, dar iar ati deviat RAU! Asa ca am sters tot ce tinea de politica. Avem deja un topic sufocat!
0

#51 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 23 februarie 2013 - 17:19

Puteai sa le muti la flame pentru ca "nu ne-am luat la bataie" si nici nu ne-am injurat ci am "dialogat" civilizat, cu argumente sau date certe. N-am scris nici copilarii precum scriu multi pe forum. Sau o fi un forum pentru copii si eu nu m-m prins inca?...
In acele postari era vorba si de ceva creatie la urma urmei...
Sau esti partinic?...

Ai facut abuz de putere nejustificat!
1

#52 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 23 februarie 2013 - 17:22

Nu sunt nici cum...

V-am rugat pe toti de nenumarate ori sa postati va rog numai mesaje care contin mai putine date politice.

Ceea ce ati inceput deja era o dezbatere politica! Complect inutil. Acesta este regulamentul! Imi pare rau.

Daca credeti ca acele mesaje contineau ceva constructiv care merita sa ramana, va rog mentionati aici, si ele vor fi mutate la flame! (ce este sters nu se pierde definitiv)
0

#53 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 10 martie 2013 - 21:07

http://www.hanning-k...mnews_62_12.pdf
0

#54 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 martie 2013 - 21:21

Pai cam tot articolul e despre sistemul de franare si aproape nimic despre restul opreratiunilor. Noroc ca ne-a mai dat Radu unele amanunte.
0

#55 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 10 martie 2013 - 22:11

Oricum, sa vina Radu cu tot Pascani-u la mine, dar tramvaiul acela arata JALNIC. Deci stim cu totii ca Iasi are ecartament ingust. Toate tramvaiele de pe acest ecartament au un design oarecum diferit, pentru a nu da senzatia aceea de ingust. A pai ei, in loc sa o mascheze, au accentuat-o intr-un hal oribil. + ca din ce vad eu in poza, tramvaiul cam sta tras pe dreapta... DE CE? (posibil sa ma insel)
0

#56 Useril este offline   radub 

  • --
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 04 iunie 08
  • Sexul:masculin

Postat 12 martie 2013 - 10:47

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 10 martie 2013 - 21:21, a spus:

Pai cam tot articolul e despre sistemul de franare si aproape nimic despre restul opreratiunilor. Noroc ca ne-a mai dat Radu unele amanunte.

Evident ca articolul se refera aproape in intregime la sistemele de franare, pentru ca revista este a H&K, iar ei cu asta au contribuit la acest tramvai, deci nu fac decat sa prezinte produsele proprii inglobate intr-un sistem. Cum am spus, pana la prezentarea oficiala, daca exista persoane interesate de aspecte tehnice, astept intrebari precise si voi raspunde.

Aceasta postare a fost editata de radub: 12 martie 2013 - 11:05

0

#57 Useril este offline   radub 

  • --
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 04 iunie 08
  • Sexul:masculin

Postat 12 martie 2013 - 10:49

Vezi postareacseh_17, la 10 martie 2013 - 22:11, a spus:

Oricum, sa vina Radu cu tot Pascani-u la mine, dar tramvaiul acela arata JALNIC. Deci stim cu totii ca Iasi are ecartament ingust. Toate tramvaiele de pe acest ecartament au un design oarecum diferit, pentru a nu da senzatia aceea de ingust. A pai ei, in loc sa o mascheze, au accentuat-o intr-un hal oribil. + ca din ce vad eu in poza, tramvaiul cam sta tras pe dreapta... DE CE? (posibil sa ma insel)

Bati campii, esti penibil, abtine-te! Intelege ca pur si simplu spui numai si numai tampenii, ca aberezi si nimic mai mult (si nu doar legat de acest subiect)!

Daca tot o arzi prin Germania, vezi ca gasesti in tara aia si tramvaie late precum cele din Timisoara pe ecartament metric. Si mai au si altii, da' tu trebuie neaparat sa-ti arati nestiinta peste tot. In general, lasati povestile cu ecartamentul deoparte, ca-s numai legende din mintile voastre...

Ca sa te oripilezi si mai tare, vezi ca la Linz, in Austria, sunt tramvaie pe 900 mm care se produc cu aceleasi caracteristici ale caroseriei pentru diverse ecartamente. Naspa, nu?

Auzi la el, sa mascheze faptul ca tipul ala de tramvai e ingust... Dumnezeule Mare!

Aceasta postare a fost editata de radub: 12 martie 2013 - 11:12

0

#58 Useril este offline   radub 

  • --
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banati 2
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 04 iunie 08
  • Sexul:masculin

Postat 12 martie 2013 - 11:17

A, si ca sa vina Salvarea sa te ia, afla ca, printre tramvaistii germani, modelul GT4 de la Esslingen (adica asta de-ti intuneca tie mintea) este considerat drept cel mai elegant tramvai german din toate timpurile. Dumnezeu sa te ierte!

Aceasta postare a fost editata de radub: 12 martie 2013 - 11:21

0

#59 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 12 martie 2013 - 14:23

Am fost tentant sa cred ca pozele din tion au fost facute cu o camera video 16:9 si salvate intr-un format 4:3 deformat. Prin "transformare" din 4:3 in 16:9, pozele din tion arata:

Imagine atasata: Poza din tion 1.jpg Imagine atasata: Poza din tion 2.jpg Imagine atasata: Poza din tion 4.jpg
Imagine atasata: Poza din tion 5.jpg Imagine atasata: Poza din tion 6.jpg Imagine atasata: Poza din tion 7.jpg

Din pacate ipoteza mea nu este valabila deoarece exista si poze portret, la care daca as aplica tranformarea 4:3 in 16:9 ar rezulta un tramvai si mai alungit. Poza in picioare fara tranformare:

Imagine atasata: 3x.jpg

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 12 martie 2013 - 14:25

0

#60 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 12 martie 2013 - 16:00

Vezi postarearadub, la 12 martie 2013 - 11:17, a spus:

A, si ca sa vina Salvarea sa te ia, afla ca, printre tramvaistii germani, modelul GT4 de la Esslingen (adica asta de-ti intuneca tie mintea) este considerat drept cel mai elegant tramvai german din toate timpurile. Dumnezeu sa te ierte!



Bre, acesta! Care te cam crezi Dumnezeu in toate! Daca ai facut o facultate in domeniu si le ai cu partea tehnica, te felicit. Insa in moemntul in care ajungi sa trebuiasca sa linzi in dos pe aia din regie si din anumite fabrici ca sa iti castigi painea, e grav, bre!

Deci in primul rand nu m-am luat de tramvaiul original, ci de idiotenia iesita la capat. Asa cum nemtii au parerile lor, asa am si eu parerea mea despre un tramvai, fie ca iti pupa tie sufletul sau nu. Cat despre ecartament, hai sa nu ne bagam in teoria chibritului. Si Tatrele sunt facute pe aceeasi caroserie, egal care e ecartamentul.

Asa ca ia coborara tu din ceruri la realitate si numai prea slavi ceea ce crezi tu a fi perfectiunea in sine.

Daca asta este vocabularul si stilul de a comunica al unui om cu facultate, Dumnezeu sa ma ierte daca nu te fac un MARE.... :censored:
0

Arata acest topic


  • (113 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi