STP Timișoara Forum: Feteşti - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Feteşti jud. Ialomița

#1 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 17 mai 2009 - 03:29

Imagine postata
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



Transportul in comun in Fetesti este exploatat de S.C. Transbus S.A. si se desfasoara pe 2 trasee:
Gara - Buliga (autobuze)
Vlasca - Gara - Colonisti (microbuze)

Principalul traseu este cel ce leaga Gara de Buliga, fiind si cel mai solicitat (am calatorit destul de inghesuit intr-un Ikarus 280... deci articulat). Pe acest traseu circula numai autobuze, intervalul fiind de succedare de 20 de minute in zilele lucratoare. Durata semicursei este de 30 de minute, fiind necesare 3 autobuze. Celalalt traseu este deservit cu un microbuz.
Mi s-a aparut interesanta modalitatea de schimbare a turelor de la miezul zilei... se schimba ,,echipa" completa formata din sofer, taxatoare si... autobuz. Astfel, autobuzul vine de la Buliga, iar in fata garajului calatorii sunt coborati si urcati intr-un autobuz deja stationat acolo. De mentionat ca fiecare sofer este titular pe un autobuz (nu sunt cate 2-3 soferi pe autobuz).

Starea autobuzelor este extrem de buna, incepand cu Dac-urile si terminand cu cele 2 Ikarusuri recent achizitionate de la Regia Autonoma de Transport Bucuresti. Autobuzele mai vechi au trecut prin recarosari, inlocuirea scaunelor, a linoleumului din interior, revopsiri etc., insa calitatea lucrarilor este foarte buna. In plus, taxatoarea matura autobuzul la fiecare sosire la capatul din Buliga. Nu am observat nici evaziune, toti calatorii fiind tratati in mod egal de catre taxatoare (existau si multi calatori de etnie rroma in autobuze, dar nu mergeau ,,pe blat" si nu spargeau seminte in disperare ca la Bucuresti) si platind biletul conform tarifului afisat, bilet pe care il puteti vedea in atasament.

Per total, modul in care se desfasoara transportul in comun in Fetesti ar trebui luat ca exemplu de celelalte regii/societati comerciale de transport local (chiar si din orase mai mari decat Fetestiul): autobuze bine-ingrijite, curate, orar de circulatie respectat, evaziune fiscala zero, personal amabil.

Imagine postata

Un singur ,,minus" am gasit: statiile de autobuz... desi statiile din ,,oras" (partea cu blocuri) au adaposturi si alveole, pe nicaieri nu este afisat orarul de circulatie (care este, totusi, afisat in autobuze).

Imagine postata
0

#2 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 17 mai 2009 - 03:30

Dupa ce am ajuns in oras si mi-am facut cateva impresii despre transportul local, am plecat spre garaj, aflat inaintea podului peste ,,Autostrada Soarelui" spre Buliga. Am fost primiti cu bratele deschise de domnul inginer sef (caruia ii multumim pe aceasta cale), care ne-a permis sa fotografiem vehiculele aflate in garaj la acel moment, dupa ce i-am explicat despre pasiunea noastra.

Parcul actual de autobuze al S.C. Transbus S.A. se compune din:
-5 autobuze Dac 112 UDM
-1 autobuz Dac 117 UD
-3 autobuze Ikarus 260 cu 2 usi (fata + mijloc)
-3 autobuze Ikarus 260 cu 3 usi
-2 autobuze Ikarus 280 cu 4 usi
-2 autobuze Van Hool
-2 microbuze Iveco Daily

Cu exceptia unuia dintre autobuze, veti vedea toate vehiculele prezentate mai jos. Pentru inceput, cateva imagini de ansamblu cu garajul:

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
0

#3 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 17 mai 2009 - 03:32

Sa incepem prezentarea parcului de vehicule. Incepem cu IL 01 BRA, un Rocar 112 UDM adus din... Slobozia. Este in stare foarte buna, fiid revopsit de curand. Observati usile cu geamuri mai mici, usi folosite (si) de atubuzele cu cilindrii de actionare a usilor pe podea, sistem copiat de la Ikar(b)us Zemun.

In prima poza il vedem in fata garajului, asteptand sa alimenteze. In cea de-a doua este pe rampa, iar in cea de-a treia este deja parcat alaturi de IL 01 NAZ.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

IL 01 NAZ este vopsit in aceeasi schema cu IL 01 BRA numai ca, in loc de albastru cu crem s-a preferat utilizarea de rosu cu alb.

Imagine postata
0

#4 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 17 mai 2009 - 03:34

Cel de-al 3lea Dac 112 UDM are numarul IL 02 AFL, fiind fabricat intre 1987 si 1990 (este ,,scund"). In poze il vedem la capatul de linie de la gara, pregatindu-se sa plece spre Buliga.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Pe IL 02 EPG l-am gasit in garaj:

Imagine postata
0

#5 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 17 mai 2009 - 03:35

Sa vedem acum si unicul Dac 117 UD din dotarea Transbus Fetesti. Are numarul IL 02 BGV si este livrat in aprilie 1989. Starea lui este EXCELENTA, este recarosat cu tabla de 2 mm si nu are pic de rugina pe el. Este ,,scund", un model de autobuz extrem de greu de gasit in circulatie prin alte orase (daca nu chiar imposibil), mai ales in varianta ,,urbana" (cu 4 usi). Chiar mi-as dori sa ajunga intr-un muzeu dupa ce va fi retras din circulatie, ar fi mare pacat sa dispara, avand in vedere cat este de bine intretinut.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
0

#6 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 17 mai 2009 - 03:39

Sa vedem si poze din interior.

Prima poza prezinta bordul. Observati ca o mare parte din butoane sunt originale. In a 2a poza se poate vedea placuta care atesta anul fabricatiei.

Imagine postata
Imagine postata

La interior, autobuzul se prezinta, deasemenea, excelent. Scaunele originale, de lemn, au fost inlocuite cu scaune Rocar din prima serie (nu cele ca de stadion), mai comode. Culoarea lor se asoreteaza cu culoarea rosie folosita din plin si in interiorul autobuzului, dar si cu melamina ce imita culoarea lemnului. Burduful articulatiei era intact, nu avea niciun fel de gaura. Pe tunelurile de cabluri pentru corpurile de iluminat erau prezente butoane pentru oprirea de urgenta.
Autobuzul era foarte curat in salon (inclusiv scaunele erau lustruite de praf), desi in ziua vizitei mele era rezerva.
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Trecem la Ikarusuri. Iata-l pe IL 01 DVV, un Ikarus 260 cu 2 usi (fata si mijloc). Si el a trecut prin recarosare la Fetesti, rezultatul fiind foarte bun. La interior a fost inlocuit covorasul de cauciuc cu linoleum, iar scaunele au fost inlocuite cu scaune Rocar din prima serie.

In primele 2 poze il vedem in statia din fata garajului, mergand spre gara, iar in a 3a poza se afla la capatul de la gara.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

IL 01 HCR intr-o hala din garaj:

Imagine postata

IL 01 VAH in garaj:

Imagine postata

Trecem la Ikarus 260 cu 3 usi. Primul este IL 01 GPD, poza este realizata la captul de la gara.

Imagine postata
0

#7 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 17 mai 2009 - 03:43

Urmeaza apoi cele 2 Ikarusuri cumparate de la RATB. Primul a fost inmatriculat fostul #44 (B 05 LCW), cu numarul IL 03 NFA. Mai pastreaza, inca, numarul #44 in partea din spate si pe partea stanga. Acest autobuz a fost fabricat in 1993, fiind in serviciu la Autobaza Ferentari pana la momentul vanzarii.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Cel de-al 2lea Ikarus 260 ex-R.A.T.B., fostul #66 (B 05 LJH), a fost inmatriculat IL 03 NSL. Ca si #44, si #66 este fabricat in 1993 si reparat capital in 2006. Pana spre sfarsitul lui 2007 a fost al Autobazei Ferentari, apoi a fost transferat la Autobaza Titan, unde a circulat cateva saptamani, apoi a fost retras si, in cele din urma, vandut.

Imagine postata
Imagine postata

IL 01 HKG este un Ikarus 280, cu care am si avut placerea sa merg. Autobuzul a fost foarte aglomerat, prin urmare decizia de a-l introduce in circulatie la acea cursa a fost inspirata. Astfel, mi-am pus o mare intrebare: cum se poate ca la Bucuresti, oras 100 de ori mai mare decat Fetestiul, articulatele sa fie ori nerentabile, ori sa incurce traficul... prin urmare noi circulam in Bucuresti ca sardelele in autobuze subdimensionate, in vreme ce la Fetesti circula bine-mersi articulate, ba chiar pline cu calatori (deci rentabile).

Primele 2 poze sunt facute la capatul de la gara, a 3a este facuta in fata garajului, pe sensul spre Buliga, iar ultima este facuta in garaj.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Cel de-al 2lea Ikarus 280 al Transbus Fetesti este IL 02 PNT. Nu mai este functional, urmand sa fie casat (a fost inlocuit de unul dintre cele 2 Ikarusuri ex-R.A.T.B.).

Imagine postata
0

#8 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 17 mai 2009 - 03:45

Sa vedem acum cele 2 autobuze Van Hool aduse de la Bruxelles, Belgia.
Primul este IL 02 CHT. Mi s-a spus ca nu mai circula, dar, cel putin din fata, arata destul de bine.

Imagine postata

Cel de-al 2lea Van Hool este IL 02 CHU, care este functional. Este intr-o stare foarte buna. Pare revopsit de curand.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Sa vedem si cele 2 microbuze Iveco Daily. Ele au numerele B 41 TBH si B 57 GJD si sunt folosite pentru traseul Vlasca - Gara - Colonisti.

Imagine postata
Imagine postata
0

#9 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 mai 2009 - 10:18

Aproximativ, cati locuitori are comuna?
0

#10 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 17 mai 2009 - 10:55

Pai, Fetesti este municipiu, si are aprox 36.000 de locuitori!
0

#11 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 mai 2009 - 11:29

Da, vad ca din '95 e municipiu. Totusi municipiu la 30.000 de locuitori? Legi idioate care prevad ca de la 25.000 de locuitori orasul poate devenii municipiu. :beer2:

Iata niste curiozitati legate de ce am scris mai sus:

" Beiusul este cel mai mic municipiu din tara cu 11149 de locuitori, conform datelor Institutului National de Statistica?
In acelasi timp localitatea Mioveni din judetul Arges este cel mai mare oras care nu este municipiu si are o populatie de aproape 3 ori mai mare ca Beiusul, adica aproximativ 35801 locuitori.
Ca o ironie a sortii Comuna Jilava are inregistrati 11919 locuitori, dar nu este oras.
Cea mai mare comuna din tara este in judetul Dolj, si are de asemenea mai multi locuitori ca Beiusul, adica 12528 dupa aceleasi date ale INS. "

Deci sunt orase mai mari dar nu sunt municipii si comune mai mari ca municipiile. <_<
0

#12 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 mai 2009 - 17:15

Asta se poate intampla numai in Romania. <_<
0

#13 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 17 mai 2009 - 19:34

Si sa nu uitam nici de orasul Lovrin, dar deja suntem off-topic <_<
0

#14 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 17 mai 2009 - 19:41

:beer2:
Asemenea VanHool (Fiat 6)circulau prin Timisoara (ultimul a fost casat in 1999), ma bucur enorm sa mai vad asemenea exemplare! <_<
Nu stiu daca la partea tehnica erau diferite, dar la carcasa imi par identice, in plus, si astea tot din Belgia, Bruxelles vad ca sunt.
0

#15 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 17 mai 2009 - 20:16

Asa ceva? <_< Cineva ceva poze?
0

#16 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 17 mai 2009 - 21:14

De ce au fost casate ? <_<
Si am vazut mai multe autobuze, dupa traseu erau pe rampa, dupa fiecare drum le baga pe rampa ? :beer2:
0

#17 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 17 mai 2009 - 22:10

Vezi postareaalecs, la 17 May 2009, 22:14, a spus:

dupa traseu erau pe rampa, dupa fiecare drum le baga pe rampa ? <_<


Halele erau destul de mici şi erau închise/ocupate. Oricum, la cât de cald era afară atunci, era numai bine pentru personalul de întreţinere să facă verificările la intrare în garaj de la rampa aia în aer liber.
0

#18 Useril este offline   GPS 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 25 iulie 17
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 17 iunie 2019 - 20:40

DAF Berkhof SB250 Premier Jonckheer

IL 15 TBF - Strada Călărași / Strada Promenadei
Fisier atasat  DAF Berkhof SB250 406.JPG (200.47K)
Number of downloads: 12Fisier atasat  DAF Berkhof SB250 406 (2).JPG (223.65K)
Number of downloads: 18Fisier atasat  DAF Berkhof SB250 406 (3).JPG (200.52K)
Number of downloads: 15

IL 20 TBF - Strada Călărași
Fisier atasat  DAF Berkhof SB250 410.JPG (181.93K)
Number of downloads: 14Fisier atasat  DAF Berkhof SB250 410 (2).JPG (172.83K)
Number of downloads: 16Fisier atasat  DAF Berkhof SB250 410 (3).JPG (208.92K)
Number of downloads: 14

La final câteva cadre cu autobaza, de la intrare, din păcate am ajuns prea târziu pentru a mai putea vorbi, astfel încât să pot intra în autobază, sper să am mai mult succes la următoarea vizită. Se pot observa restul autobuzelor DAF, cât și autobuzele IKARUS 260 sau autobuzul Van Hool FIAT 409 A-U-93.

Fisier atasat  Autobaza Transbus Fetesti.JPG (170.8K)
Number of downloads: 16Fisier atasat  Autobaza Transbus Fetesti (2).JPG (176.59K)
Number of downloads: 14Fisier atasat  Autobaza Transbus Fetesti (3).JPG (179.82K)
Number of downloads: 15Fisier atasat  Autobaza Transbus Fetesti (4).JPG (222.12K)
Number of downloads: 11Fisier atasat  Autobaza Transbus Fetesti (5).JPG (189.54K)
Number of downloads: 9Fisier atasat  Autobaza Transbus Fetesti (6).JPG (169.12K)
Number of downloads: 13Fisier atasat  Autobaza Transbus Fetesti (7).JPG (158.14K)
Number of downloads: 12Fisier atasat  Autobaza Transbus Fetesti (8).JPG (176.8K)
Number of downloads: 10

Street view:

Strada Călărași
Strada Călărași / Strada Promenadei
Autobaza Transbus Fetești
3

#19 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 iunie 2019 - 14:18

Au doar doua DAF'uri? Cautind pe Youtube dupa modelul asta, pot zice ca mi-a placut foarte tare ... ar fi pacat sa fie doar doua :)
0

#20 Useril este offline   GPS 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 25 iulie 17
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 18 iunie 2019 - 18:58

Au 6 autobuze DAF. Cu numere de înmatriculare de la 15 la 20.
0

Arata acest topic


  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi