STP Timișoara Forum: Linia 40 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (16 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia 40 Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#41 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 06 noiembrie 2009 - 15:31

Deci pana sa va agitati, 40 opreste ZILNIC , la FIECARE tura acolo, insa tot timpul gasesti cate un destept care vede un E2, sau 40 care merge pa la Galeria 1 si se intreabta spre Popa Sapca, si zice ca 40 nu a intrat in statie...:lol:


Poate avea autobuzul intarziere...
0

#42 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 06 noiembrie 2009 - 15:39

Vezi postareacseh_17, la 6 Nov 2009, 15:31, a spus:

Poate avea autobuzul intarziere...


Si daca are si daca nu are intarziere, autobuzul tot trebuie sa opreasca!
0

#43 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 06 noiembrie 2009 - 15:41

Aaaa, nimeni nu zicea ca trecut vre-un autobuz... :lol:
Acel destept zicea ca au 3 autobuze care nu s-au bagat de loc in parcarea Mall-ului!
0

#44 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29674
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 noiembrie 2009 - 19:43

Conform Radfleet statiile exista, nu sunt optionale.

Imagine atasata: 40.jpg
0

#45 Useril este offline   timo89 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 29 octombrie 08

Postat 06 noiembrie 2009 - 19:59

Avand in vedere ca toate autobuzele sunt urmarite prin gps (presupun ca se patreaza log-uri), nu se poate verifica acest aspect?

Aceasta postare a fost editata de timo89: 06 noiembrie 2009 - 20:00

0

#46 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29674
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 noiembrie 2009 - 20:07

Ba da, dar coordonatele din log-uri trebuie transpuse manual pe o harta.
0

#47 Useril este offline   gil 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 19 ianuarie 09
  • Sexul:masculin

Postat 11 noiembrie 2009 - 23:16

Azi la 19:20 eram in 40. Veneam de la posta mare si mergeam spre mall. Autobuzul nu a intrat in parcare. Imi pare rau ca nu i-am luat numarul de inmatriculare. Soferii trebuie sanctionati pentru astfel de fapte. Oamenii stau in statie si asteapta o ora ca se trezesc soferii mai smecheri si nu trec prin mall
0

#48 Useril este offline   david2adrian 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 16 martie 09

Postat 11 noiembrie 2009 - 23:56

Vezi postareacseh_17, la 6 Nov 2009, 16:31, a spus:

Deci pana sa va agitati, 40 opreste ZILNIC , la FIECARE tura acolo, insa tot timpul gasesti cate un destept care vede un E2, sau 40 care merge pa la Galeria 1 si se intreabta spre Popa Sapca, si zice ca 40 nu a intrat in statie...:(


Poate avea autobuzul intarziere...

Spune-mi si mie te rog de ce esti asa convins ca chiar opreste de fiecare data! Cu atitudinea asta nici nu ma mir ca se intampla in Ratt ce se intampla... Si eu am patit faza asta de 2 ori pana acum. Soferii prefera sa ocoleasca parcarea Mall-ului, pentru ca e aglomeratie!
0

#49 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 12 noiembrie 2009 - 00:09

Cseh_17, chiar de ce esti asa convins, stai in zona? La fel cum stai si in alte doua cartiere simultan de sti cam zilnic ce se intampla pe acolo...

Chiar le dau dreptate acestor doi calatori de deasupra.
Dar nu inteleg care-i graba soferilor (poate numa statul la capat), caci 40-ul nu mai are panouri cu minutele, ci doar intervale. Deci calatorii nu stiu cand ar trebui sa vina autobuzul. Ar putea soferii sa respecte traseul, indiferent ca au intarzieri sau daca nu respecta deloc graficul. Pe la 20 se poate reintra in grafic usor.
Nu cred ca cei care monitorizeaza sunt asa de "duri", caci acum vad si ei cu ce viteza mica se circula si isi dau seama de trafic oricum.
Pe liniile de troleibuz aglomerate dupamasa, mai ales si cand ploua, am asistat cand chiar de la Dispecerizatul Central le-au dat soferilor mesaj sa mearga incet, sa nu mai respecte graficul. Si sunt sigur ca dispecerii stiu de conditiile de pe Popa Sapca si Hector.
Poate acei grabiti de pe 40 se asteapta la un premiu pentru respectul fata de grafic.
0

#50 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 12 noiembrie 2009 - 00:23

Vezi postareacseh_17, la 6 Nov 2009, 15:31, a spus:

un destept care vede un E2, sau 40 care merge pa la Galeria 1 si se intreabta spre Popa Sapca, si zice ca 40 nu a intrat in statie...:(


E2, pa la Galeria 1, nu se intreabta spre Popa Sapca, ci spre Statia Cimitirul Eroilor > Calea Aradului. E2 nu merge pe Popa Sapca.
Iar daca stai in statia din parcarea Mall-ului si vezi ca trece un 40 care se intreabta spre Popa Sapca, cum ai zis, e logic ca acel autobuz vine DIN Lipovei si merge CATRE Posta Mare. Alta e cand vezi cand autobuzul vine DIN Popa Sapca si se intreabta SPRE Lipovei, fara a o lua la stanga spre parcarea Mall-ului.
0

#51 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 noiembrie 2009 - 03:22

Vezi postareagil, la 11 Nov 2009, 23:16, a spus:

Azi la 19:20 eram in 40. Veneam de la posta mare si mergeam spre mall. Autobuzul nu a intrat in parcare. Imi pare rau ca nu i-am luat numarul de inmatriculare. Soferii trebuie sanctionati pentru astfel de fapte. Oamenii stau in statie si asteapta o ora ca se trezesc soferii mai smecheri si nu trec prin mall

Niste date concrete. Daca se poate verifica .. :blush: ?

Vezi postareaVisor, la 12 Nov 2009, 00:09, a spus:

Poate acei grabiti de pe 40 se asteapta la un premiu pentru respectul fata de grafic.

Pai nu zicea Florin de bonus la respectarea graficului? :lol:
0

#52 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 12 noiembrie 2009 - 13:58

Da, dar sa nu sunteze din traseu. :blush:
0

#53 Useril este offline   anaderol77 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 02 noiembrie 09

Postat 12 noiembrie 2009 - 13:59

Din cate am inteles, trebuia sa mai stau acolo inca juma de ora, poate, poate venea un 40 intarziat. cred ca ar trebui sa deschid topic separat cu soferii care nu oresc in statii. Asa cum am spus nu sunt o calatoare frecventa a acestei linii, si deaia am sugerat ideea de statie optionala, dar nu e adrevarat ca soferii opresc in statii, pe alte linii, pe care circul in mod frecvent soferii nu opresc decat daca stiu ei sigur ca se urca cineva, nu odata am patit ca autobuzul sa treaca pe langa mine, numai pentru ca soferul, din obisnuinta stia sa din statia respectiva nu se urca nimeni. Dar pentru alte probleme de acum incolo voi nota toate numerele de autobuze si voi face reclamatie scrisa, cu tot tacamul. Separe ca discutiile de aici sunt inutile, probabil ca si reclamatiile in scris vor fi inutile, dar poate e vreun sef uracios pa colo pe la ratt, pe care o sa-l enerveze reclamatiile mele si se va razbuna pe cineva.
0

#54 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 12 noiembrie 2009 - 14:17

Vezi postareaVisor, la 12 Nov 2009, 00:23, a spus:

E2, pa la Galeria 1, nu se intreabta spre Popa Sapca, ci spre Statia Cimitirul Eroilor > Calea Aradului. E2 nu merge pe Popa Sapca.
Iar daca stai in statia din parcarea Mall-ului si vezi ca trece un 40 care se intreabta spre Popa Sapca, cum ai zis, e logic ca acel autobuz vine DIN Lipovei si merge CATRE Posta Mare. Alta e cand vezi cand autobuzul vine DIN Popa Sapca si se intreabta SPRE Lipovei, fara a o lua la stanga spre parcarea Mall-ului.



Daca citeai atent vedeai ca este , intre E2 si 40! Nu te lua iarasi de mine, de dragul de a lua apararea celorlalti!

Si da exact! Nu stau in zona! Dar stiu ce traseu are 40... Si dacapa mine nu ma crezi, care stiu ceea ce vorbesc, pentru ca nu pot dovedi, ceilalti nu ar trtebui sa faca la fel? Si extrem de interesant este, ca nimeni nu s-a obosit sa tina minte numarul autobuzului...(exceptie cei care erau la distanta).

Si daca iti zic eu ca azi 33 nu a intos la Catedrala, ma vei crede? Si imi vei da dreptate? :blush:
0

#55 Useril este offline   gil 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 19 ianuarie 09
  • Sexul:masculin

Postat 12 noiembrie 2009 - 19:02

Vezi postareacseh_17, la 12 Nov 2009, 14:17, a spus:

Daca citeai atent vedeai ca este , intre E2 si 40! Nu te lua iarasi de mine, de dragul de a lua apararea celorlalti!

Si da exact! Nu stau in zona! Dar stiu ce traseu are 40... Si dacapa mine nu ma crezi, care stiu ceea ce vorbesc, pentru ca nu pot dovedi, ceilalti nu ar trtebui sa faca la fel? Si extrem de interesant este, ca nimeni nu s-a obosit sa tina minte numarul autobuzului...(exceptie cei care erau la distanta).

Si daca iti zic eu ca azi 33 nu a intos la Catedrala, ma vei crede? Si imi vei da dreptate? :blush:


E2 vine dinspre Piata Marasti si merge spre Lipovei. Nu are nicio treaba cu 40 care vine de la Posta mare pe Popa Sapca si merge prin mall spre Lipovei.
O sa imi ia cineva capul ca nu am tinut minte numarul? Eu sunt convins ca nici tu nu ai tine minte un numar daca ai fi plecat de 12 ore de acasa.

Poate tu erai soferul si incerci sa te scuzi :lol:
0

#56 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29674
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 noiembrie 2009 - 21:59

Cseh nu e angajat al RATT.
0

#57 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 12 noiembrie 2009 - 22:33

Vezi postareacseh_17, la 12 Nov 2009, 14:17, a spus:

Daca citeai atent vedeai ca este , intre E2 si 40! Nu te lua iarasi de mine, de dragul de a lua apararea celorlalti!


Vezi postareacseh_17, la 6 Nov 2009, 15:31, a spus:

un destept care vede un E2, sau 40 care merge pa la Galeria 1 si se intreabta spre Popa Sapca, si zice ca 40 nu a intrat in statie...:blush:


E2 sau 40, nu e niciun "intre".

Eu iau apararea celor care au dreptate, indiferent ca-i "strain" pe forum sau ca mi-e prieten, pentru ca si mie mi s-a intamplat odata la ora 20, doar ca nu am scris aici, pentru ca urmatorul a venit in statie dupa 8 min. A fost situatie ca acela a avut intarziere, altfel nu venea urmatorul asa repede la ora aceea. Si nu m-a enervat chestia asta. si Da, era 40 cu calatori acela care a suntit. In ziua aia era haos "carnati" de masini in ambele sensuri pe Popa Sapca, iar soferul cel mai probabil a vrut sa fie mai aproape de grafic, chiar daca cu mare intarziere si sa nu-l ajunga urmatorul.
Eu prin zona Mall-ului sunt minim 2 ori/zi, zilnic!
De aceea nu scriu si la alte topice "impotriva ta", unde nu prea circul. Dar unde circul si cunosc situatiile de ani buni si vad ca cineva zice contrar care sunt sigur ca nu e "la fata locului" atat de des, comentez indiferent cine e. La fel si Ghiroda/Crisan si Plopi, cateodata circula pe acolo, dar de cativa ani, astfel ca stiu cate ceva. Nu ca ai fost/vazut o data si gata sti exact cum e.
0

#58 Useril este offline   david2adrian 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 16 martie 09

Postat 13 noiembrie 2009 - 02:01

Azi seara am fost din nou in parcarea Iulius Mall.... Va invit sa vedeti ce am filmat. Scuzati calitatea, e o filmare cu telefonul.
http://www.youtube.c...h?v=Cvlnyrxgb3I
Soferul 40-ului s-a "tras pe fese" cand a vazut ca parcarea e aglomerata si a decis sa se intoarca, fara a mai trece prin statia din parcare. La presiunea soferilor care s-au strans in spatele autobuzului, soferul nostru prinde brusc tupeu si reuseste sa se strecoare printre masini. Tin sa mentionez ca erau 7 oameni in statie.
Nu vreau sa jignesc sau sa acuz pe nimeni, vreau sa spun doar atat: De ce atunci cand se iveste o problema, unii cred ca cea mai buna solutie e ignorarea ei, fara un minim de documentare?
Eu ii inteleg si pe soferi... chiar e complicat (sau uneori imposibil) sa treci prin portiunea respectiva cu autobuzul, dar si soferii trebuie sa se gandeasca la urmatorul lucru: In statia respectiva chiar asteapta oameni zeci de minute in frig si nu inteleg de ce nu apare nimic.
Poate reuseste cineva sa ne lamureasca daca portiunea de drum ce leaga Bulevardul Antenei de Str. Sever Bocu apartine de parcarea Iulius Mall sau este drum public. Daca este drum public, soferii autobuzelor ar trebui sa dea instant un telefon la politia rutiera pentru a descongestiona drumul.
0

#59 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 13 noiembrie 2009 - 13:56

Din cate stiu eu, cei de la dispecerul central vad daca este o abatere de la traseu,de ce nu le spun nimica soferilor ?
Filmarea asta as trimite-o la mai multe posturi de stiri/ziare...sa vada si lumea ce se intampla in romanica noastra...
0

#60 Useril este offline   david2adrian 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 56
  • Inregistrat: 16 martie 09

Postat 13 noiembrie 2009 - 15:55

Vezi postareaalecs, la 13 Nov 2009, 14:56, a spus:

Din cate stiu eu, cei de la dispecerul central vad daca este o abatere de la traseu,de ce nu le spun nimica soferilor ?
Filmarea asta as trimite-o la mai multe posturi de stiri/ziare...sa vada si lumea ce se intampla in romanica noastra...

Asa ar trebui... cu vorba buna nu se rezolva nimic. Nici macar nu esti luat in seama. Toata situatia asta ma pune pe ganduri: am impresia ca chiar conducerea Ratt incurajeaza astfel de practici. Altfel nu imi dau seama cum de nu sunt descoperite si "rezolvate". Singura idee care imi vine in minte e ca Ratt-ul prefera sa lase 7-8 oameni cu buza umflata, decat sa intarzie la toate statiile ce urmeaza pe traseu. Repet: E doar o parere, singura concluzie care pot sa o trag dupa ce observ astfel de practici.
0

Arata acest topic


  • (16 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi