STP Timișoara Forum: Linia Expres 8 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (33 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia Expres 8 Evaluare topic: -----

#21 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 31 iulie 2008 - 20:18

Postez aici mesajul unui membru nou al forumului care, nefiind validat la momentul respectiv, nu putea posta si mesajul lui a ajuns in mesageria mea:

Userul este Laurik

Mesajul Raportului:

"Buna ziua,
Zilele trecute am vazut un afis intr-un tramvai care spunea: "intra si tu pe www.ratt.ro/forum si spune-ti parerea". Tocmai de aceea am decis sa scriu si sunt curioasa daca intradevar cineva asculta si parerile noaste.

Toata lumea se pare ca se plange de orar, intradevar asa este, in Romania mai este mult de lucru la acest capitol. Mie insa un alt lucru mi se pare foarte alarmant: duminica m-am imbracat curat si elegant, ca de ...era duminica..., pentru a merge in vizita la niste prieteni din Calea Sagului, si cum din zona Lunei nu prea ai cu ce merge decat cu autobuzul 43, am apelat la acesta. Am ramas cu un gust foarte amar si foarte dezamagita ca intr-un oras occidental precum Timisoara mai circula astfel de autobuze cu care probabil bunicii nostrii faceau naveta de la tara cu ele. Ce pot sa spun parca erau un closet, mirosul de urina accentua si mai mult peisajul, si nu era duminica seara era ora 12.Am uitat sa specific ca pe langa aspectul deplorabil al acestui autobuz zgomotul pe care il scoteau usile cand se inchideau si se deschideau parca iti strapungea creierul. M-am intrebat oare ce spun turistii care ne viziteaza orasul....Precizes circul zilnic pe traseul 43 si autobuzul despre care vorbeam cu nr. inmatric. TM-09-XVS este foarte des folosit pe traseu si tot timpul este mizerabil, imi pare rau ca nu pot (nu stiu cum) sa postez niste poze....aceste imagini ne intorc in urma cu vre-o 30 ani, pardon si atunci poate mijloacele de transport aratau mult mai bine, cred ca descrierea cea mai buna este un mijloc de transport pentru africanii subnutriti...
Sunt curioasa daca acest mesaj va fi postat si daca parerea mea chiar conteaza...

Cu respect,
Un calator dezamagit.... "


Raspuns

Trebuie sa folosim inca vechile autobuze, cele noi fiind insuficiente. Exista un plan de achizitionare a 30 de autobuze articulate noi. Cand vor intra acestea in exploatare cele vechi vor fi retrase definitiv.

In legatura cu postarea pozelor: contul dvs. nu era activ in momentul postarii (aprox. 19:20) de aceea nici postul nu a putut fi adaugat. Acum, contul fiind activ e foarte simplu sa postati fotografii.

0

#22 Useril este offline   Laurik 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 31 iulie 08

  Postat 01 august 2008 - 23:54

Pe langa nemultumirea pe care o am fata de aspectul autobuzelor si soferilor de pe linia 43 (ma refer de aceasta linie deoarece circul foarte des)mai lipsea sa se schimbe orarul fara a ne anunta si pe noi calatorii...
Sa va spun ca vineri pe data de 01.08.08 am intarziat la servici....?! Am ajuns in statie dimineata la 07.25 ca de obicei pentru a prinde autobuzul de 7.30, ca sa aflu ca acesta nu mai exista, ca unul ar fi plecat la 7.23 iar urmatorul va pleca la 7.39. Oare nu meritam si noi calatorii sa fim anuntati din timp...????????....un afis in autobuzele 43, ca mai citeste si ochiul nostru de plictiseala pe traseu... Dar oare pe cine intereseaza de problemele noastre ca intarziem si suntem penalizati...
Si partea cea mai convenienta pentru cei de la RATT (sau mai bine zis pt. soferi) este ca nu mai sunt ore fixe de plecare ci intervale orare... e clar ca nu se va mai detine nici un control asupra respectarii programului si iar ii vom vedea pe soferii de pe autobuzele RATT cu autobuzele pe stradute laturalnice cu vre-o gagicuta in timp ce fraierii stau in statie asteptandu-i minute in sir... Nu bat deloc campii, imi pare rau ca nu am avut camera la mine sa mai postez si despre acest fapt niste poze.
0

#23 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 august 2008 - 18:57

Se lucreaza si la sistemul de afisare in statii si la computerele de bord care vor permite monitorizarea stricta. Aceste tehnologii odata implementate vor rezolva automat aceste probleme. (cititi amanunte aici)
0

#24 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 august 2008 - 20:14

Laurik semnala un regres, fata de care nici computerele de bord si monitorizarea promisa - atunci cand se va realiza - nu vor schimba prea mult pentru calator.

Pana una-alta insa, se pare ca nu se doreste sau nu se pot intelege doua principii:
1. Fata de afisul din tabla care anunta orele de plecare, cel care anunta numai intervale e un pas inapoi. De ce nu spune nimeni din RATT de ce a fost schimbat sistemul de afisare? (Daca nu doar pentru a elimina orice posibilitate de a iti planifica plecarea dupa un orar? Si astfel, indirect, de a ii "acoperi" pe soferii mai putin disciplinati)

2. Afisajul electronic va anunta tot numai un interval, deci te va obliga sa vii in statie ca sa afli cand pleaca autobuzul. Fata de asta, afisul din tabla care anunta o anumita ora e mai practic (daca se respecta, bineinteles).
0

#25 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 august 2008 - 22:15

Afisajul electronic iti va arata exact cat mai ai de asteptat pana vine urmatorul vehicul. Nu va scrie ceva de genul: "in urmatoarele 10 minute va sosi un autobuz in statie". Nu e un interval, ci afiseaza timpul cu precizie in functie de coordonatele GPS la care se afla vehiculul pe traseu. Vehiculul va transmite din 30 in 30 de secunde aceste date. Panoul e activ, avand si un receptor GSM prin intermediul caruia ii vin datele de la un server central.
Tot in functie de aceasta pozitie, soferul vede pe displayul computerului de bord daca este in avans sau in intarziere fata de grafic (simbolizat sugestiv si usor de citit si interpretat)
Calatorul va putea planifica calatoria si online pe un viitor portal web al RATT.
Daca si asta pare un regres.... nu stiu ce sa mai spun. :rad:
0

#26 Useril este offline   Laurik 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 31 iulie 08

Postat 03 august 2008 - 11:58

Intradevar afisajul electronic nu este un regres, stiu ce inseamna am fost la Viena. Regres sunt intervalele orare cum a spus si Garcon. Deocamdata nu beneficiem de afisaje electronice si monitorizare GPS ca sa se treaca de la ore exacte la intervale orare... Poate sa dea cineva un termen cand putem si noi calatorii sa beneficiem de acest proiect???????In ce an, in ce luna....Pana nu vedem si noi acestea, sunt doar promisiuni si dezamagiri...
0

#27 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 august 2008 - 16:11

Daca cititi articolele din link-ul meu o sa vedeti ca nu sunt doar promisiuni. Pozitiile de amplasare a panourilor au fost aprobate de catre primarie si se va trece la amplasarea stalpilor metalici de sustinere. In zilele urmatoare vor sosii serverele sistemului de monitorizare al flotei si cele pentru ticketing in noul sediu de pe Intrarea Doinei. Computerele de bord vor fi montate in acest an. Toate aceste aparate nu sunt montate de catre RATT ci de catre firmele angajate in acest proiect. Acestia fac tot posibilul sa respecte graficul lucrarilor.
0

#28 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 06 august 2008 - 18:49

Călător dezamăgit dar cam paralel cu modelel de autobuze de pe şosele patriei. Seria ,,200" de Ikarusuri (cum sunt Ikarus 260 şi 280 din Timişoara) a apărut în anii '70, deci e posibil ca bunicii doamnei călătoare să fi apucat Ikarusuri prin diverse oraşe din Ungaria (unde au fost produse) România, Ungaria, Germania, URSS, Cuba şi pe unde au mai fost exportate.

Totuşi, ca fapt divers, unii călători se plâng de aspecte gen ,,mizeria din vechile autobuze", ,,geamuri murdare" etc. Oare aceste aspecte nu sunt indiferente de starea tehnică a autobuzului? Sau oare RATT-ul nici nu le mai spală doar pentru că în câteva luni speră să scape de ele?
0

#29 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 06 august 2008 - 19:00

Vezi postareaLaurik, la Aug 3 2008, 12:58, a spus:

Intradevar afisajul electronic nu este un regres, stiu ce inseamna am fost la Viena.

Unde, probabil, ai mai observat şi că dacă vehiculul ajunge cu avans prea mare în staţie, stă acolo până vine ora de plecare... :huh: Ca off-topic, acolo dacă nu apeşi pe buton în vehicul înaionte de staţie şi nu sunt călători în staţie... vehiculul trece mai departe. Şi tot acolo, majoritatea tramvaielor sunt produse la sfârşitul anilor '60 şi începutul anilor '70, mai puţin ULF-urile care nu reprezintă mai mult de 25-30% din parcul total de tramvaie al Wiener Linien. Şi nimeni nu se plânge că sunt murdare, rupte, gălăgioase etc. De fapt sunt atât de curate încât poţi mânca de pe podea.

Citeaza

Regres sunt intervalele orare cum a spus si Garcon.

Nu neapărat. Pentru că tot ai făcut referire la Viena, probabil ai observat acolo că în toate staţiile sunt afişate orele de trecere ale vehiculelor. Dar la intervale mai mici de 10 minute sunt puse frumos puncte-puncte şi scrie ,,Intervall 5'-6' ", de exemplu. Nu săt nimeni să treacă acolo toate cele 25-30 de treceri ale vehiculelor unei linii printr-o staţie, ar ocupa enorm de mult loc. Precizez că staţia din poză nu e dotată cu display electronic. În plus, deasupra intervalului este făcută o schiţă a traseului, fiind trecut, sub fiecare staţie rămasă din traseu, numărul de minute necesar parcurgerii dinstanţei dintre ea şi staţia din poză.



Repostez şi un mesaj postat în alt topic:
,,Călător dezamăgit dar cam paralel cu modelel de autobuze de pe şosele patriei. Seria ,,200" de Ikarusuri (cum sunt Ikarus 260 şi 280 din Timişoara) a apărut în anii '70, deci e posibil ca bunicii doamnei călătoare să fi apucat Ikarusuri prin diverse oraşe din Ungaria (unde au fost produse) România, Ungaria, Germania, URSS, Cuba şi pe unde au mai fost exportate.

Totuşi, ca fapt divers, unii călători se plâng de aspecte gen ,,mizeria din vechile autobuze", ,,geamuri murdare" etc. Oare aceste aspecte nu sunt indiferente de starea tehnică a autobuzului? Sau oare RATT-ul nici nu le mai spală doar pentru că în câteva luni speră să scape de ele?"

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0429.JPG

Aceasta postare a fost editata de Dr2005: 06 august 2008 - 19:01

0

#30 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 august 2008 - 21:48

Pai...e o poza cu autobuzul vazut din exterior si nu pare prea murdar (in topicul "Revin cu poze").
0

#31 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 06 ianuarie 2009 - 18:03

Astazi am vazut un 43, care a luat-o spre Balcescu, el inaintre circula ca si 33, dar pe unde o ia acuma, tot prin bazar?
0

#32 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 06 ianuarie 2009 - 22:09

S-a inventat un sistem nou care iti spune cam ce viteza sa folosesti sa prinzi urmatorul semafor VERDE. Desigur autorii acestei inventii sunt nemtii. http://www.gandul.info/stiinta-si-tehnolog...ml?4588;3595422
Oare aceasta inventie nu se poata monta si pe autovehiculele RATT? Macar pe autobuzele si troleele noi cele alb-violet.

Aceasta postare a fost editata de George1000: 06 ianuarie 2009 - 22:10

0

#33 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 06 ianuarie 2009 - 22:22

Florin B RATT

Citeaza

Probabil viitoarele computere de bord vor avea ceasul setat automat de catre semnalul provenit de la satelitii de pozitionare globala (GPS) , dar si atunci va exista un posibil decalaj intre acesta si ceasul de la mana calatorului.


Corelarea trebuie sa fie urmatoarea: ceas de bord = ceas panou electronic statii iar calatorul trebuie a isi fixeze ceasul dupa ceasul indicatorului electronic din statii.

Astfel cred ca se va elimina intr-o oarecum masura problema timpului.
0

#34 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 ianuarie 2009 - 03:49

Vezi postareaalecs, la 6 Jan 2009, 18:03, a spus:

astazi am vazut un 43,care a luat-o spre balcescu,el inaintre circula ca si 33,dar pe unde o ia acuma,tot prin bazar?

Linia 43, cel putin in perioada lucrarilor la B-dul 16 Decembrie, a aratat cam asa:

Citeaza

Printul Turcesc - Str.Iepurelui - Liceul Calderon - B-dul Vasile Pârvan - P-ta Leonardo Da Vinci - Universitatea de Vest - Bv. Mihai Viteazu - Liviu Rebreanu - B-dul Dâmboviţa - P-ţa Veteranilor - Dermatina - Pod Calea Şagului - Dermatina - P-ţa Veteranilor - B-dul Liviu Rebreanu - B-dul C.Brâncoveanu - P-ţa Balcescu- Facultatea de Electrotehnică - Universitatea de Vest - B.R.D. - Str.Pestalozzi - Liceul Calderon - Str.Iepurelui - Printul Turcesc


(de pe www.ratt.ro)

Am atasat o schita, sper ca se intelege ceva din ea :o

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: traseu_linia_43.JPG

0

#35 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 ianuarie 2009 - 12:51

Iata lista oficiala a statiilor Linia 43

-Printul Turcesc
-Iepurelui
-Lic. Calderon
-V. Parvan
-Pta. L.da Vinci
-Universitatea de vest
-M.Viteazul
-Balcescu
-Porumbescu
-Brancoveanu
-Pta.I. Maniu
-Dambovita
-P-ta. Veteranilor
-Dermatina
-Pod C. Sagului (capat de linie)
-Islaz nr.97
-Bujorilor nr. 57
-P-ta. Veteranilor
-L.Rebreanu
-Porumbescu
-Balcescu
-Fac. Electrotehnica
-Univ. de Vest
-Pestalozzi
-Lic. Calderon
-Iepurelui
0

#36 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 07 ianuarie 2009 - 15:58

Vezi postareadAImon, la 7 Jan 2009, 03:49, a spus:

Linia 43, cel putin in perioada lucrarilor la B-dul 16 Decembrie, a aratat cam asa:


Stiu cum mergea in timpul lucrarilor, dar am intrebat acum, dupa lucrari.
@florin b: Unde in Dambovita si L. Rebreanu, mai ales in Dambovita?
0

#37 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 ianuarie 2009 - 22:02

Intersectia Dambovita cu Calea Sagului. (am intrebat la dispecerat pentru tine)
0

#38 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 07 ianuarie 2009 - 22:17

Pai ma miram eu, unde in Dambovita, dar aia era Dermatina, parca :-??
Multumesc frumos, domnule Florin :D
0

#39 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 ianuarie 2009 - 19:29

Eu nu circul cu 43 dar am o intrebare. Dece a fost mutata statia de la Printul turces???
Acum e mai departe de profi si de statia de tramvai nu se putea in locul statiei de taxii sa fie un terminal???
0

#40 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 08 ianuarie 2009 - 19:33

Vezi postareaalecs, la 7 Jan 2009, 15:58, a spus:

stiu cum mergea in timpul lucrarilor,dar am intrebat acum,dupa lucrari
@florin b: unde in dambovita si l rebreanu,mai ales in dambovita?

din cate stiu eu 43 a fost mutat ,pentru a acoperi partial traseul liniei 12 (desfintat, sau suspendat).
0

Arata acest topic


  • (33 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi