STP Timișoara Forum: Accidente - Incidente - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (8 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Accidente - Incidente Accidente, incidente care implica autobuze Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#41 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 25 martie 2012 - 09:54

Vezi postareaVali, la 28 februarie 2012 - 14:53, a spus:

Atasament colaj-ratt-aufmacher-1065110-7-52737e6566daf1fcf14c7eb79f7866cb.jpg

B 41625


Mijloc de transport in comun implicat intr-un accident rutier la Timisoara

Un alt mijloc de transport în comun al Regiei Autonome de Transport Timișoara a fost implicat într-un accident rutier la Timișoara, care s-a petrecut marți dimineața în zona fântânii cu puncte cardinale din municipiu. Din fericire în urma coliziunii nimeni nu a fost rănit, însă autobuzul și autoturismul implicat în accident au fost grav avariate.

Un autoturism marca Audi se deplasa pe bulevardul Tacke Ionescu din Timișoara către fântâna cu punctele cardinale, unde a frânat brusc la culoarea galbenă a semaforului. Autobuzul care venea din spate nu a reușit să încetinească la timp și l-a accidentat din spate. În urma accidentului, radiatorul mijlocului de transport în comun s-a spart, iar călătorii au fost nevoiți să-și continue deplasarea pe jos.

Din fericire nimeni nu a fost rănit, însă cele două autrovehicule implicate în accident au fost grav avariate, iar traficul a fost pentru puțin timp îngreunat.

http://www.tion.ro/m...misoara/1065103


Si stai ca nu inteleg. Daca doar radiatorul a fost avariat, autobuzul nu isi putea continua calatoria pana la cap de linie? CE POLITICA MAI E SI ASTA? imi inchipui ca si daca se strica o usa clatorii sunt dati jos, nu?

Asta se numeste grav avariat? Un radiator spart? Radiatorul ala care asigura caldura calatorilor? Adica daca nu ai au caldura in autobuz ii dati jos? HALAL =)) oricum ii tineti in frig iarna chiar si cand functioneaa si cand se sparge ala ii dati jos? =))

Sau de care radiator era vorba?

Eu as sugera celor de la Tion sa fie mai consecventi si mai realisti. sa spuna daca era vorba de radioatorul ala care e piesa importanta la motor sau de radiatorul care asigura caldura calatorilor.

Aceasta postare a fost editata de George1000: 25 martie 2012 - 10:01

0

#42 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 martie 2012 - 10:01

Ieri am vazut si un troleibuz tractat de la Versului ( Bucla ) spre Dambovita de catre un camion al RATT .
0

#43 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 martie 2012 - 10:27

George, un vehicul implicat in accident nu mai poate transporta calatori, indiferent de avariile pe care le are. Se inlocuieste cu o rezerva. Radiatorul e in spate. :rad_masa:
Totusi, daca s-a deteriorat radiatorul, chiar si cel de incalzire, racirea motorului nu se mai face, deci nu, nu se poate continua drumul, nici macar pana in garaj. Agentul care raceste motorul e acelasi care incalzeste cupeul. (la fel ca la o masina mica) Daca continui sa te deplasezi risti sa distrugi motorul.
P.S. Ce ai spune daca am circula cu autobuze tamponate, cu geamuri lipsa, cu defecte care sa nu impiedece deplasarea? Ai tipa in gura mare ca asa ceva nu e posibil. :rad:
0

#44 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 25 martie 2012 - 10:28

Vezi postareaGeorge1000, la 25 martie 2012 - 09:54, a spus:

Si stai ca nu inteleg. Daca doar radiatorul a fost avariat, autobuzul nu isi putea continua calatoria pana la cap de linie? CE POLITICA MAI E SI ASTA? imi inchipui ca si daca se strica o usa clatorii sunt dati jos, nu?

Asta se numeste grav avariat? Un radiator spart? Radiatorul ala care asigura caldura calatorilor? Adica daca nu ai au caldura in autobuz ii dati jos? HALAL =)) oricum ii tineti in frig iarna chiar si cand functioneaa si cand se sparge ala ii dati jos? =))

Sau de care radiator era vorba?

Eu as sugera celor de la Tion sa fie mai consecventi si mai realisti. sa spuna daca era vorba de radioatorul ala care e piesa importanta la motor sau de radiatorul care asigura caldura calatorilor.

Cred că e vorba de radiatorul amplasat în bordul autobuzului, cel care asigură încălzirea postului de pilotaj şi dezaburirea parbrizului. Radiatorul principal este montat în partea din spate.
Aici nu este vorba de funcţionarea (sau nu) a sistemului de încălzire, ci de scurgerea agentului de răcire (apă, antigel), fapt care poate conduce la supraîncălzirea motorului şi chiar la scoaterea acestuia din funcţiune prin gripare, dacă nu este oprit la timp. O astfel de avarie echivalează cu o reparaţie capitală a motorului, dacă nu chiar cu înlocuirea lui. Adică, vreo 40.000 de €.
Asta, ca să nu punem la socoteală că şoferul nu are voie să părăsească locul accidentului până nu primeşte învoirea organului constatator.
Oricum, călătorii nu au avut de parcurs pe jos mai mult de 200 de metri. Accidentul a avut loc aproape de capătul liniei.
:rad_masa: Se pare că am postat cam în acelaşi timp cu domnul Florin, şi cam aceleaşi chestii. Sorry!

Aceasta postare a fost editata de emilut: 25 martie 2012 - 12:21

0

#45 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 25 martie 2012 - 17:29

In Braila, pe vremea cand erau DAC-urile si Rocarurile, acelea circulau unele cu geamuri de carton. Sau cand erau tramvaiele acelea Timis articulate circulau cu burduful jupuit. Si nimeni nu am auzit sa spuna ceva. Insa se pare ca ardelenii sunt mai pretentiosi decat muntenii sau probabil s-au schimbat vremurile ca na acum suntem in UE.

Nu zic sa circulati cu ele asa ci am zis ca bietii calatori au platit un bilet, nu sa vina o rezerva si ei sa fie nevoiti sa comptsteze alt bilet. Daca se poate duce pana la capat du calatorii pana la capat daca nu, inlocuieste cu o rezerva da nu ii forta sa plateasca dublu.

Cam asta ar trebui sa fie.

Am mai vazut in legatura cu tarifarea unele orase regiile daca li se strica autobuzul te pun sa platesti alt bilet, in alte orase te transporta gratuit cu rezerva, depinde de mentalitate...

In legatura cu radiatorul acum am inteles.

Emilut parca legea cu parasirea locului accidentului era doar in caz de EXISTAU VICTIME! Dar cum a fost vorba doar de urmari materiale, se poate parasi fara nici o grija la mica intelegere cu celalt sofer si restu e in grija FIRMEI DE ASIGURARI!

Aceasta postare a fost editata de George1000: 25 martie 2012 - 17:34

0

#46 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 25 martie 2012 - 19:31

Ceea ce ai zis tu este taman opusul a ceea ce sustii... Lipsa de respect este taman ce ziceai tu. Sa nu crezi ca acel carton aparea acolo imediat dupa incidetn.. Ci acel autobuz circula asa cu el zile, luni...

Cat despre Timis articulat... V-ar fi placut voua sa pupati asa ceva :naughty1: :rad_masa:
Alea erau amaratele de V3A-urile din Bucuresti.
0

#47 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 martie 2012 - 20:29

Vezi postareaGeorge1000, la 25 martie 2012 - 17:29, a spus:

se poate parasi fara nici o grija la mica intelegere cu celalt sofer si restu e in grija FIRMEI DE ASIGURARI!

Da, daca au cazut la "pace" si s-a stabilit de comun acord cine e vinovatul. Daca nu, trebuie mers la politie. Oricum, in cazul unui incident de genul acesta dureaza ceva pana se lamureste problema, nu poti sa-i arunci pe geam, celuilalt sofer, o copie dupa asigurare si sa-i dai bataie mai departe pentru a nu iesi cumva din grafic. Un accident, tocmai de aceea se numeste "accident", pentru ca este ceva neprevazut.
0

#48 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 martie 2012 - 20:43

Vezi postareaGeorge1000, la 25 martie 2012 - 17:29, a spus:

Nu zic sa circulati cu ele asa ci am zis ca bietii calatori au platit un bilet, nu sa vina o rezerva si ei sa fie nevoiti sa comptsteze alt bilet. Daca se poate duce pana la capat du calatorii pana la capat daca nu, inlocuieste cu o rezerva da nu ii forta sa plateasca dublu.

Am mai vazut in legatura cu tarifarea unele orase regiile daca li se strica autobuzul te pun sa platesti alt bilet, in alte orase te transporta gratuit cu rezerva, depinde de mentalitate...


Tu sigur ai circulat prin Timisoara? nu te taxeaza nimeni in plus daca se i-a curentul la tramvai si dupa ce revine te urci iar cu biletul deja perforat, de asemenea daca e vreo defectiune sau un incident nu platesti nimic din nou... cel putin in cei 16 de cand folosesc Ratt-ul nu am patit asa ceva. Nu stiu de unde deduci tu ca au fost taxati in plus cei care circulau cu acel autobuz.
0

#49 Useril este offline   manu vatmanu 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 352
  • Inregistrat: 08 aprilie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TIMISOARA
  • Interese:PASIUNEA MEA TRAMVAIELE

Postat 25 martie 2012 - 20:47

Cam tarziu postez si eu dar a fost un accident in interioru regiei mai precis in curtea garajului de autobuze .Unde un domn sofer a reusit sa imburde un stalp :rad_masa:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 120315-0805(002).jpg
  • Imagine atasata: 120315-0805(001).jpg
  • Imagine atasata: 120315-0805.jpg

0

#50 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 martie 2012 - 21:22

Acum fac legatura cu poza postata de AMD... :rad_masa:
0

#51 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 25 martie 2012 - 21:47

Vezi postareaGygyman6, la 25 martie 2012 - 20:43, a spus:

Tu sigur ai circulat prin Timisoara?


Doar cu netul, ca in realitate nu.
0

#52 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 26 martie 2012 - 06:11

Vezi postareaGeorge1000, la 25 martie 2012 - 17:29, a spus:

Emilut parca legea cu parasirea locului accidentului era doar in caz de EXISTAU VICTIME! Dar cum a fost vorba doar de urmari materiale, se poate parasi fara nici o grija la mica intelegere cu celalt sofer si restu e in grija FIRMEI DE ASIGURARI!


Regulamentul RATT prevede ca în caz de accident (indiferent de gravitatea acestuia), şoferul să nu părăsească locaţia fără aprobarea agentului constatator propriu regiei. Există un echipaj numit "Timiş 59" care se ocupă cu siguranţa circulaţiei doar în cadrul RATT. Acesta vine şi constată circumstanţele, după care dă (sau nu) verde şoferului pt continuarea serviciului. În cazul în care şoferul părăseşte locul accidentului fără aprobare, riscă mai multe sancţiuni, precum şi probabilitatea de a achita din buzunar daunele. Abia după avizul constatatorului intern se apelează (sau nu, după caz) la poliţie. Nu puţine au fost cazurile în care şoferul şi-a continuat serviciul, mtc-ul nesuferind pagube majore (zgârieturi), pt ca mai apoi să se trezească convocat la poliţie reclamat de cealaltă parte implicată în incident. Apelând la martori năimiţi, acesta a declarat că tamponarea s-a produs în altă locaţie şi în alte împrejurări, astfel încât şoferul RATT a devenit bun de plată deşi nu fusese vinovat. Societăţile de asigurări abia aşteaptă nerespectarea protocoalelor, pt a refuza plata reparaţiilor.
S-a întâmplat ca unii şoferi RATT să fie convocaţi la sediul poliţiei pt acroşări petrecute cu ani în urmă, şi la care se învoiseră verbal cu celălalt şofer.
0

#53 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 26 martie 2012 - 06:48

Vezi postareamanu vatmanu, la 25 martie 2012 - 20:47, a spus:

Cam tarziu postez si eu dar a fost un accident in interioru regiei mai precis in curtea garajului de autobuze .Unde un domn sofer a reusit sa imburde un stalp :rad_masa:

Nu că aş vrea să-l apăr pe 'domnul şofer', dar se poate observa că stâlpul a fost lovit cu partea din mijloc a părţii din spate a autobuzului. Concluzie: Stâlpul nu era vizibil în niciuna dintre oglinzile laterale.
Doar în 2011 au fost sparte vreo 20-25 de lunete în garaj, din aceeaşi cauză. Noi am tot propus montarea unor borduri sau calmatoare de viteză în zonele periculoase, la o distanţă care să asigure oprirea autobuzelor înainte de producerea impactului.
0

#54 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 26 martie 2012 - 10:38

Vezi postareacseh_17, la 25 martie 2012 - 19:31, a spus:

Ceea ce ai zis tu este taman opusul a ceea ce sustii... Lipsa de respect este taman ce ziceai tu. Sa nu crezi ca acel carton aparea acolo imediat dupa incidetn.. Ci acel autobuz circula asa cu el zile, luni...

Cat despre Timis articulat... V-ar fi placut voua sa pupati asa ceva :naughty1: :rad_masa:
Alea erau amaratele de V3A-urile din Bucuresti.


Nu stiu daca timis sau cum se numeau tramvaiele alea articulate. Nu prea am experienta in marci de teamvaie dar stiu ca am avut mai demult tramvaie articulate.

Vezi postareaGygyman6, la 25 martie 2012 - 20:43, a spus:

Tu sigur ai circulat prin Timisoara? nu te taxeaza nimeni in plus daca se i-a curentul la tramvai si dupa ce revine te urci iar cu biletul deja perforat, de asemenea daca e vreo defectiune sau un incident nu platesti nimic din nou... cel putin in cei 16 de cand folosesc Ratt-ul nu am patit asa ceva. Nu stiu de unde deduci tu ca au fost taxati in plus cei care circulau cu acel autobuz.


Nu am fost in Timisoara inca dar am fost in alte orase si in unele te taxeaza in plus in altele nu. Romania e divizata ca doar de aia e Romania =))

Vezi postareaemilut, la 26 martie 2012 - 06:48, a spus:

Nu că aş vrea să-l apăr pe 'domnul şofer', dar se poate observa că stâlpul a fost lovit cu partea din mijloc a părţii din spate a autobuzului. Concluzie: Stâlpul nu era vizibil în niciuna dintre oglinzile laterale.
Doar în 2011 au fost sparte vreo 20-25 de lunete în garaj, din aceeaşi cauză. Noi am tot propus montarea unor borduri sau calmatoare de viteză în zonele periculoase, la o distanţă care să asigure oprirea autobuzelor înainte de producerea impactului.


Si pana la urma ce cauta stalpul la acolo? Stalpul e de vina =))

Parerea mea, montati-l in alta parte ca autobaza banuiesc ca e mare!!! Chiar nu se poate gasi alt loc?
0

#55 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 martie 2012 - 11:02

Vezi postareacseh_17, la 25 martie 2012 - 19:31, a spus:

Cat despre Timis articulat... V-ar fi placut voua sa pupati asa ceva :naughty1: :rad_masa:
Alea erau amaratele de V3A-urile din Bucuresti.


Nu cred ca erau V3A-uri, ca nici din astea nu "pupa" oricine, cred ca erau V2A-uri.

Vezi postareacseh_17, la 25 martie 2012 - 19:31, a spus:

Nu stiu daca timis sau cum se numeau tramvaiele alea articulate. Nu prea am experienta in marci de teamvaie dar stiu ca am avut mai demult tramvaie articulate.


Timisuri au fost si la Braila, ca aproape in toate orasele din tara, dar cu siguranta nu erau articulate, din acelea au fost numai la Timisoara si daca nu ma insel s-au construit doar 2. Iar articulate sunt si azi in Braila, numai ca de prin alte locuri.
0

#56 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 martie 2012 - 11:52

Vezi postareaGeorge1000, la 26 martie 2012 - 10:38, a spus:

Si pana la urma ce cauta stalpul la acolo? Stalpul e de vina =)) Chiar nu se poate gasi alt loc?

Pai, pana nu de mult acolo era o cladire care intre timp s-a demolat si a ramas doar stalpul, izolat in mijlocul curtii.
0

#57 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 26 martie 2012 - 15:48

@Domnul Florin
Acum nu mai este nici cladirea, dar nici stalpul :rad_masa: .
0

#58 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 martie 2012 - 16:50

Noroc ca la demolarea cladiri s-au folosit alte metode. :rad_masa:
0

#59 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 martie 2012 - 16:54

Cum sa nu mai fie nimic din cladire? a ramas un perete care e acum zidul din spate al curtii, geamurile au fost astupate vara trecuta si totul a fost tencuit :rad_masa:.
0

#60 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 26 martie 2012 - 17:12

E vorba de o altă clădire, care se afla mai în interiorul curţii. Nu despre cea din care a rămas doar gardul.
0

Arata acest topic


  • (8 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi