STP Timișoara Forum: Reteaua de alimentare a troleibuzelor - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (12 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »

Reteaua de alimentare a troleibuzelor Evaluare topic: ***** 2 Voturi

#81 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 11 februarie 2013 - 23:51

Si linia de tramvai pana la Mosnita o fi mai ieftina?... :naughty1:

In cazul de mai sus vorbeam de 500 de metri (linie dubla) in oras iar in cazul Dumbravitei vorbim de vreo 3-3,5 km (cred) linie dubla...
0

#82 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 12 februarie 2013 - 00:05

De aia nu mai vorbim. Mă întreb, cum s-au gândit să instaleze infrastructura fără să afecteze traficul pe şosea? Totuşi, e un drum destul de important.
Eu n-aş pune linie dublă. Un tramvai poate parcurge 3-4 km în maxim 5 minute, fără semafoare şi ambuteiaje.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 12 februarie 2013 - 00:07

0

#83 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 12 februarie 2013 - 00:15

Citeaza

Eu n-aş pune linie dublă. Un tramvai poate parcurge 3-4 km în maxim 5 minute, fără semafoare şi ambuteiaje.



Absolut de acord! Am si scris despre aceasta varianta. Cred ca ar scadea cheltuielile cu un 40-43 %. Si probabil ca ar fi nevoie de un tramvai la ora sau 90 de minute...insa mai lungut,...
0

#84 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 12 februarie 2013 - 00:32

Aici putem discuta (despre lunguţ). Frecvent văd trenurile de navetişti, cu câte 15-20 de călători în ele. Moşniţa fiind mult mai aproape de TM, majoritatea locatarilor se folosesc de maşini. Personal, cred că înfiinţarea unei linii de tramvai pe relaţia TM - Moşniţa va fi un fiasco financiar.
0

#85 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 februarie 2013 - 09:22

Asta-i si parerea mea. (din pacate) :(
0

#86 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 12 februarie 2013 - 16:50

Pai aceeasi parere am si eu numai ca am "discutat" mai departe de dragul discutiei.
Si cea mai buna dovada este suspendarea liniei M22 (si M22 barat) la scurt timp de la punerea lor in functiune. Deci, daca n-au fost rentabile autobuzele incercam cu tramvaie care sigur vor fi rentabile iar investitia va fi "recuperata" intr-un an de zile... :rad: :rad: :rad: ...


Vezi postareaemilut, la 12 februarie 2013 - 00:32, a spus:

Aici putem discuta (despre lunguţ). Frecvent văd trenurile de navetişti, cu câte 15-20 de călători în ele. Moşniţa fiind mult mai aproape de TM, majoritatea locatarilor se folosesc de maşini. Personal, cred că înfiinţarea unei linii de tramvai pe relaţia TM - Moşniţa va fi un fiasco financiar.



Si iata reiau o parere personala, argumentata prin cifre. Daca tot se vorbeste (macar in campaniile electorale) si se doreste prelungirea vreunei linii de tramvai in afara orasului, acea linie ar trebui sa fie Linia 3 tramvai, prelungita pana la Utvin si Sanmihai, si reabilitata pe segmentul urban. Pot parea subiectiv insa cifrele vorbesc. Problema e ca pe acest "traseu" nu prea avem oameni grei...



Vezi postareamile, la 14 septembrie 2011 - 01:32, a spus:

Am "studiat" putin cifrele legate de acest subiect, respectiv, numarul locuitorilor, si iata la ce concluzie am ajuns...

Mosnita Noua are 3875 de locuitori iar Mosnita Veche are 1370 de locuitori si se afla la o distanta de 1,8 km de o posibila linie de tramvai, iar Urseniul are 1150 de locuitori si se afla la 3 km de aceeasi posibila linie de tramvai. De la capatul liniei 4 pana in centrul Mosnitei Noi sunt 5 km, deci 5 km de linie complet noua si care va deservi cei 3875 de locuitori ai Mosnitei Noi, pentru ca, ma gandesc ca foarte putine persoane din Mosnita Veche si Urseni vor veni pe jos pana la tramvai.
Daca ne ducem in celalalt capat al orasului si anume la capatul (fostei) liniei 3, vom vedea ca mai este nevoie de 1,8 km de linie noua pana la Utvin, care are 1.875 de locuitori sau de 5 km de linie noua pana la Sanmihaiul Roman cu o populatie de 4322 de persoane. Daca adunam numarul locuitorilor din cele doua localitati, vom ajunge la cifra de 6.200 de persoane. Daca mai punem si cei 10.000 de locuitori din Freidorf, vom ajunge la un numar insemnat de potentiali calatori ai acestei linii de tramvai nu demult "desfiintate" chiar. Deci de departe se arata mai profitabila prelungirea liniei 3 catre Sanmihai decat a liniei 4 catre Mosnita Noua.
Poate ar fi mai buna varianta prelungirii liniei (de firobuz) 16 catre Mosnita daca tot se doreste transport electric in aceasta directie. Si investitia ar fi mult mai mica decat in cazul liniei de tramvai.

Atasament mosnita-utvin.JPG

0

#87 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 12 februarie 2013 - 17:08

Pe asta cu M22 am mai zis-o si o mai zic odata. Daca asa nerentabila era, de ce circula si acuma autobuze cu osie dubla pe spate ale SuperImposer cu aceeasi denumire?
0

#88 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 12 februarie 2013 - 18:05

Pai si de ce s-a retras RATT-ul de pe acest traseu?...Acest lucru nu l-ai explicat pana acum!... :D

Sau, daca vor circula si autobuzele Superimpozer sau altele in paralel cu eventualul tramvai, respectiv cu 5 minute inaintea tramvaiului? Si cu tarif mai mic ca tramvaiul ratt-ului?...

Pasii normali intr-o astfel de situatie ar fi fost ca autobuzele RATT-ului sa ramana pe traseu in continuare si apoi inlocuite (in timp!!! si cu multi bani!!!) cu tramvaie daca acest lucru se impunea si se justifica economic...Dar se pare ca primaria Mosnita n-a dorit asa ceva...Sau altii?... :eusa_think:
0

#89 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 12 februarie 2013 - 18:09

Pai nu am spus, pentru ca nu stiu... Eu banuiesc ceva necurat. Adica s-a vazut ca linia merge, JAP a sarit Super Imposer cu banu, si RATT pe post de nerentabil a fost scos. Deci nu uitati ca azi nu era RATT maine deja era Super Imposer. Nu a trecut nici macar o saptamana.
0

#90 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 12 februarie 2013 - 18:33

Eram curios sa aflu motivul retragerii ratt-ului de pe acest traseu si nimeni nu ne spune, nimeni nu stie nimic.
Oare domnul Goia stie?...sunt curios...
0

#91 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 februarie 2013 - 19:39

O sa incerc sa aflu de ce s-a renuntat, dar e o chestiune ce tine de Societatea Metropolitana. Poate primaria lor a gasit o varianta mai ieftina decat RATT? :intrebare:
0

#92 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 17 februarie 2013 - 16:27

După câte cunosc, în astfel de cazuri factorul "rentabilitate" nu are ce căuta. RATT avea obligaţia contractuală de a asigura transportul, fie că autobuzele dădeau pe dinafară de călători, fie că mergeau goale. Banii veneau de la primăria Moşniţa oricum. Cel mai probabil, SuperImposer a licitat mai puţin decât RATT. Asta e singura explicaţie.
0

#93 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 31 martie 2013 - 18:08

Citeaza

Veşti bune pentru locuitorii din Ghiroda. CNADNR a cedat, prin hotărâre de guvern, municipalităţii Timişoara o bucată din DN6, la ieșirea din municipiu spre Lugoj pentru a facilita extinderea reţelei de troleibuz a RATT,. Primarul Timișoarei, Nicolae Robu a ţinut, ieri, să mulţumească personal CNADNR pentru faptul că a cedat parte din teren şi a explicat că “prin urmare, acest proiect sperăm să beneficieze de finanţare în curând. Nu ştiu detaliul tehnic, dar fără acest transfer de teren proiectul nu ar fi putut beneficia de finanţare. Termenul limită până la care trebuia să avem documentaţia completă era de 31 martie”. Edilul şef a mai precizat că bucata de șosea a fost dobândită graţie eforturilor întreprinse de city managerul Sorin Drăgoi. Momentan cetăţenii care locuiesc în Ghiroda ajung acolo cu autobuzul M30.

press alert
0

#94 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 31 martie 2013 - 18:35

Adica termenul limita era in 31 martie si cu o zi sau doua inainte de termen se rezolva problema? Chiar nu inteleg de ce a fost nevoie sa se ajunga pana la termenul limita? Nu se putea face aceasta cedare acum o luna, acum doua luni? Mi se pare ceva ciudat la mijloc! Ii bine ca s-a intamplat pana la urma, dar de ce in ultimul moment?...
0

#95 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 29 mai 2013 - 18:21

Pe 28 mai:

Imagine atasata: TM02FEI 2013.05.28.JPG
0

#96 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 mai 2013 - 20:37

Da, cel mai groaznic loc pentru o interventie la linia contact. :(
0

#97 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 05 martie 2014 - 00:46

Ieri:

Imagine atasata: TM02FEK - 2014.03.03.jpg
1

#98 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 07 martie 2014 - 14:19

Se monta ceva, sau mai degraba demonta?
0

#99 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 09 martie 2014 - 13:48

Nu am fost atent, cred ca era o avarie. :eusa_think:
-1

#100 Useril este offline   zelig 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 27 ianuarie 14

Postat 20 martie 2014 - 22:07

Nu stiu daca aici ii este locul potrivit, dar daca nu e, rog pe unul din moderatori sa-l mute unde trebuie.

Anunt de intentie numarul 26746/11.03.2014
Extindere retea troleibuz GHIRODA
Valoarea estimata fara TVA: 19,429,675.19 RON
Locul principal sau locul de executare a lucrarilor: DN 6, str. Victoriei, str. Ialomitei, str. Dunarea, Calea Ghirodei, str. Turda, str. Palmierilor si str. Strandului.
1

Arata acest topic


  • (12 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi