STP Timișoara Forum: Minibuze Mercedes - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (10 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Minibuze Mercedes (CIBRO by C&I) Evaluare topic: -----

#101 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 07 aprilie 2017 - 00:46

Vezi postareaBobby, la 06 aprilie 2017 - 20:11, a spus:

Eu le-as fi pus numere preferentiale gen TM 01 RTT. Ar fi fost fain ca tot parcul auto al RATT sa aibe asa ceva. Imagine postata


RAT au ambulantele private Rational Trans-Med. Imagine postata
0

#102 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29695
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 aprilie 2017 - 19:32

Cateva poze de azi (am facut niste teste pe un microbuz):

Imagine atasata: e4b.jpg Imagine atasata: 20170410_115334-2.jpg Imagine atasata: 20170410_115443-2.jpg Imagine atasata: 20170410_115503-2.jpg

Nu stiu daca am mai scris, dar noul validator ruleaza Android. :)
2

#103 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1180
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 aprilie 2017 - 19:39

Si rezolutia ecranului pare mult mai mare..

Poza imaginea aia de pe validator ii poate deruta pe uni... am vazut cazuri cand se incerca validarea pe suprafata ecranului in zona de pe imagine si nu mai jos...
2

#104 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29695
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 aprilie 2017 - 20:02

Ai dreptate. Si eu m-am gandit ca ar merge desenata o sageata intreptata in jos, spre bobina cititorului RFID

:D Ma mir ca nu au aparut comentatorii (desigur, toti experti in software, cu mii de aplicatii la activ) care sa critice lipsa "material design" pe validatoare, (daca tot au Android pe ele) ca fara asta vad ca nu mai stiu sa utilizeze o aplicatie sau un device... :Facepalm_emote_gif:
0

#105 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 10 aprilie 2017 - 20:15

Grafica e urata, din anii '90, greu de utilizat, scrisul prea mic, parca ar fi prima aplicatie a firmei etc. etc... Am fost ironic bineinteles. :D

Oricum, fata de vechile validatoare, la acestea iese in evidenta simbolul cititorului de sub ecran, plus mesajul.
1

#106 Useril este offline   A13 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 25 aprilie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 aprilie 2017 - 05:03

Experiment nereusit luni 10.04.2017 pe linia 21. Cred ca a circulat intreaga zi doar un minibuzsi si mai mult ca sigur feedback-ul oferit de cei 2 reprezentanti ai RATT a facut ca marti sa revina un autobuz full size pe aceasta linie. Oricum RUSINE RATT-ului care daca la calatori nu se gandeste, macar la stresul soferilor si controlorilor regiei sa o faca. Cred ca in acea zi au imbatranit ambii cu 2 ani si chiar nu aveau nicio vina ca sefii lor sunt incapabili de a lua o decizie logica.
P.S. Desi nu cred ca mai conteaza, dar la orele de varf 1 din 2 calatori nu a avut posibilitatea de a valida, drept urmare renuntati sa va uitati la cifrele strict bazate pe numarul de validari cand "ganditi" repartizarea mijloacelor de transpot pe linii.
P.S.2 Deocamdata se confirma si astazi 12.04.2017 ca le-a venit gandul cel bun (sa fie de la momentul religios in care ne gasim, sau cei din conducere au realizat ca varianta de minibuz nu este viabila pe aceasta linie?!)

Pastrand decenta, mai adaug o tema de gandire: Pentru 25 curse zilnice in timpul saptamanii si aproape 0 in weekend-uri (clar ala nu e program) chiar merita sa platim acelasi pret ca si cei care isi fac abonament pe linia 1 de ex.? care probabil au in jur de 100 curse zilnice. Si sa nu uitam lungimea traseului si evident zona de interes. Cel putin daca ai putea ajunge pana in centru cu un bilet validat pe 21 sau pe orice alta linie de la periferie. Chiar e asa greu sa facem un bilet valabil pe o perioada de timp si nu pe o masina de transport!
3

#107 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 18 aprilie 2017 - 14:52

Imagine atasata: E6 - 2017.04.18 - 02.jpg Imagine atasata: E6 - 2017.04.18 - 01.jpg
4

#108 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29695
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 aprilie 2017 - 17:53

Aici apare din nou aceea perspectiva deformata (in prima poza) pe care o critica Mile la primele mele desene 3D... :) Interesant fenomen optic... Si mai interesant ca Solid Works o reproduce in functie de obiectivul virtual ales pentru randare.
0

#109 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 19 aprilie 2017 - 18:57

Daca nu ma insel 35mm este exact ceea ce vede ochiul uman, sau ma rog cu cea mai mica deformare.
0

#110 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29695
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 aprilie 2017 - 20:49

Eu stiam ca 50mm... 35mm e deja superangular pentru formatul full frame, adica filmul clasic ce-l stim noi.
0

#111 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29695
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 24 aprilie 2017 - 19:49

Toata lumea cerea un model 3D si cu microbuzele si iata ca asambland cateva componente ale caroseriei gasite pe net si desenandu-le pe cele ce nu existau, am reusit sa "asamblez" si un astfel de model:

Imagine atasata: cibro w.jpg

Modelul 3D e ceva mai scurt, chiar daca am lungit caroseria originala de Sprinter cu 600mm, dar datorita unor limitari impuse de unele componente, asta e maxim ce am putut face. Probabil maine va fi inclus si in logo-ul forumului. :)
La Cafenea, gasiti si un model de Sprinter interventie RATT.
3

#112 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 24 aprilie 2017 - 20:03

Stii ca eu sunt carcotasul de servici :04:

Imagine postata
Imagine postata
Masca fata fiind diferenta :04:


P.S. de ce nu se vad pozele? Sursa este Wiki, si le-am inclus normal cu link... :eusa_think: Iar atasarea fisiere, nu-mi merge. Dau click pe buton, si nu se intampla nimic. :blink:
0

#113 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29695
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 24 aprilie 2017 - 20:25

Stiu de modelul cu face lift, dar asta e ce am putut gasi pe net. Sunt elemente noi pentru download, dar contra cost. M-am multumit cu ce am gasit si am completat ce am gasit cu ce nu era (elementele de plastic laterale, oglinzi, faruri, parbriz, lumini gabarit si altele)

Incearca sa comuti pe basic uploader pana rezolvam problemele cu serverul.
0

#114 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1382
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 02 mai 2017 - 17:07

Linkul meu

"Am semnat un nou contract subsecvent din contractul privind achizitia de minibuze. Prin semnarea lui ne vor fi livrate alte sapte minibuze. Valoare de de aproape 4 milioane de lei. Perioada de livrare este de 12 luni. Evident ca noi cerem furnizorului sa ne fie livrate mai repede cele 7 minibuze. Avem banii si suntem apti sa le platim imediat" a declarat primarul Nicolae Robu.

deci 2 minibuze sunt ca pret cat un vaporas. ar pune pe fiecare mal un bus din asta si ar face o afacere mai buna :)
1

#115 Useril este offline   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 02 mai 2017 - 18:13

Te ajuta si google maps cu ceea ce zici. Teoretic ambele trasee din pozele de mai jos, pe ambele maluri si cu aceeasi statii la capat (si in functie de sensurile de circualtie pe laturiile Begai), au ca timp de parcurgere aprox. 25 de min (trebuie tinut cont ca este luat in calcul si traficul de pe google maps - ora generarii pozelor aprox 19:00).

Din ce stiu, parca un drum cu vaporul de la podul Modos la uzina este de 30 de min.

Sens Uzina de apa - Podul Modos
Imagine atasata: 1.png


Sens Podul Modos - Uzina de apa
Imagine atasata: 2.png
0

#116 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29695
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 mai 2017 - 18:43

E clar ca ce se pierde in trafic se castiga la transbordarea pasagerilor si invers, deci per total tot acolo ai fi.
2

#117 Useril este offline   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 03 mai 2017 - 08:52

Corect D-nul Florin, pozele atasate de mine nu iau in calcul transbordarea pasageriilor in statii, e doar un traseu de la un punct la celalalt.

Si eu sunt de aceeasi parere ca tot acelasi timp l-ar scoate ambele variante.

Dar as prefera vaporul, din simplul motiv al peisajului si al linistii si calmului (nu te stresezi cu traficul din oras).

Aceasta postare a fost editata de tm87blo: 03 mai 2017 - 08:53

0

#118 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 05 mai 2017 - 08:19

Doar un minibuz circula?! Mai devreme am trecut pe langa garaj si 5 stateau frumos parcate. Sau doar unul a fost inmatriculat? :smilie_les_006:
0

#119 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29695
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 mai 2017 - 11:16

Circula doar pe 23 (pe E6 eun C), dar de inmatriculat sunt inmatriculate toate, procedura ce nu le ajuta totusi sa circule fara sofer... :)
2

#120 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 iunie 2017 - 14:58

Are cineva o harta cu Linia 23? Este un fisier .kml pus de catre Florin, dar din pacate statiile noi nu sunt marcate acolo. Multumesc!
0

Arata acest topic


  • (10 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi