STP Timișoara Forum: ✈ Aeroportul Traian Vuia [TSR] - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (87 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • 57
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

✈ Aeroportul Traian Vuia [TSR]

#1081 Useril este offline   freeflow77 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 354
  • Inregistrat: 24 iulie 12

Postat 30 iulie 2021 - 15:20

Momentan e doar finantarea. Avand in vedere ca o sa fie tot pe POIM cu termen 2023 destul de strict, sunt sanse sa il faca la termen.

La asta de sosiri aveau filme sa finanteze tot din buget propriu prin 2016 cand au demarat..de abia de prin 2018 a aparut finantarea europeana care a miscat lucrurile.

O investiție majoră a fost finalizată în Timișoara Foto-Video

In acest articol e si o conferinta de presa in care apar mai multe detalii, plus imagini din interior. Per total e mai mult decat decent, mai ales in comparatie cu zona de sosiri minuscula de dinainte. Cel din Cluj nu e cu nimic mai presus. Doar cel din Brasov ca design.

Este si un time lapse si un render clip care cuprinde si cel de plecari, diferit de cel publicat pana acum...nu e clar daca e doar o schita sau asa doresc sa il proiecteze.

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de freeflow77: 30 iulie 2021 - 15:29

4

#1082 Useril este offline   lvs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 20 octombrie 19

Postat 31 iulie 2021 - 10:10

Acest terminal....ma rog, vorba vine terminal, este un plus fata de ce era inainte, nu contesta nimeni. Dar, totusi putea fi proiectat ceva mai pentru 2021.
Nu vad sa fie panou sosiri in terminal, sau imi scapa mie?
EDIT: ma refer la panou mare, nu televizor.

Pe de alta parte acum ca avioanele cu curse externe gareaza in fata terminalului nou, cum se face imbarcarea celor de la plecari? Tot pe jos?

Aceasta postare a fost editata de lvs: 31 iulie 2021 - 10:14

0

#1083 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 02 august 2021 - 11:53

Articol de articol:

George Butunoiu Group și alți trei ofertanți vor să selecteze candidații pentru viitorul Consiliu de Administrație al Aeroportului Traian Vuia din Arad

Las și print screen, în caz că va fi corectată greșeala:
Imagine atasata: CA-TSR-02Aug2021.png
1

#1084 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2433
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 02 august 2021 - 12:05

Îți stă mintea-n loc.
2

#1085 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 02 august 2021 - 14:28

Imagine atasata: Aeroport 2021.08.02 01.jpg
8

#1086 Useril este offline   lvs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 20 octombrie 19

Postat 05 august 2021 - 10:21

Avem sistem nou de control la plecari interne.

In schimb ieri la aterizarea de pe OTP, am fost directionati spre terminalul vechi de sosiri externe. Stie cineva de ce?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 229166465_5235728203110619_4715019484505722715_n.jpg

Aceasta postare a fost editata de lvs: 05 august 2021 - 10:23

0

#1087 Useril este offline   ccos_77 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 153
  • Inregistrat: 07 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 august 2021 - 11:14

Vezi postarealvs, la 05 august 2021 - 10:21, a spus:

In schimb ieri la aterizarea de pe OTP, am fost directionati spre terminalul vechi de sosiri externe. Stie cineva de ce?

Terminalul nou se numeste Sosiri Externe, deci nu si de la OTP care e sosire interna.
0

#1088 Useril este offline   lvs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 20 octombrie 19

Postat 05 august 2021 - 12:49

Nu stiu ce ai inteles tu, dar e clar ca nu ai citit ce am scris. Stiu cum se numeste terminalul nou si care ii este functionalitatea.
Pasagerii cursei de aseara de pe OTP, deci interna, au fost directionati spre terminalul VECHI de sosiri externe.
Intrebarea era de ce nu se mai foloseste terminalul B de sosire interne.

Aceasta postare a fost editata de lvs: 05 august 2021 - 12:49

0

#1089 Useril este offline   funky 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 104
  • Inregistrat: 16 februarie 09

Postat 05 august 2021 - 14:10

Poate mai repara/renoveaza ceva la sosiri interne.
M-astept sa desfinteze vechile sosiri externe si sa foloseasca spatiul acela pt altceva, check-in sau plecari externe pana or fi gata noile plecari externe.
0

#1090 Useril este offline   bingo 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 24 august 21

Postat 25 august 2021 - 08:12

Ma voi intoarce de la Bucuresti cu avionul, ca si multi alti timisoreni.
Seara, am putea fi chiar 350 de persoane in total numai de pe aceasta ruta, daca aproape toate locurile sunt vandute.

Avem doua companii low cost care opereaza aceste zbruri, pe langa cea de stat.
Probabil ca cei mai multi potentiali calatori cu RATT pe ruta de aeroport ar veni din acest segment.

Daca luam ca si exemplu ziua de 28 septembrie,
Un avion ajunge la 22:10, in timp ce autobusul pleaca cu 12 minute mai repede, la 21:58.
Celalalt avion ajunge la 23:15, in timp ce ULTIMUL autobus pleaca cu 5 minute mai repede, la 23:10.

Consider acest lucru inadmisibil. Parca ar fi facut intentionat ca sa nu poat fi folosit transportul public.

Am mai facut sesizari in trecut, legat de faptul ca programul autobuselor nu este deloc corelat cu cel al avionelor.
Atunci unul din motivele invocate era eficienta economica in conditiile unui numar mic de calatori.
Asta desi inca avem al 3-lea aeroport din tara ca si numar de pasageri, avand peste 1.5 milioane inainte de pandemie.

Cum ar putea vreodata creste numarul de calatori in aceste conditii?
Cand va avea si Timisoara o legatura cu aeroportul pe care sa te poti baza?

Am reclamat acest lucru in urma cu o saptamana, pana acum niciun raspuns. Poate mai reclama si altcineva aceste absurditati.
8

#1091 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 31 august 2021 - 11:28

Cred că s-a mai discutat ceva pe alt topic, dar postez și aici.
Pe website-ul Aeroportului Internațional „Traian Vuia” Timișoara (IATA: TSR, ICAO: LRTR), pe scurt TSR, a fost postat de câteva zile un sondaj despre noi destinații:

Imagine atasata: TSR-NoiDestinatii-1-31Aug2021.png
Imagine atasata: TSR-NoiDestinatii-2-31Aug2021.png

Asta în condițiile în care operatorii aerieni lansează pe bandă rulantă noi zboruri pe alte aeroporturi din țară, gen Bacău, Sibiu sau Suceava (7 rute!!!).
De exemplu: Rută nouă: Sibiu – Bruxelles Charleroi din noiembrie 2021 cu Ryanair
Adică, cea de-a 8-a rută RYR din Sibiu !!!
Imagine atasata: RYR-Sibiu-31Aug2021.png
1

#1092 Useril este offline   bingo 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 24 august 21

Postat 31 august 2021 - 15:43

Rezultatele acestui sontaj sunt false, neconcludente. Numarul total de voturi este de peste 600.000, enorm.
Daca pana acum conduceau detasat destinatiile din Olanda, Lyon a devenit peste noapte liderul.
Votarea de pe site este nesecurizate, orice cu cunostiinte minime poate sa voteze multipluu in mod automat.
Sondajul trebuia sa se desfasoare pe Facebook/Google Froms, daca nu sunt in stare sa implementeze un sistem de vot.
1

#1093 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 01 septembrie 2021 - 10:27

Așa este!
Sondajul e realizat "rudimentar", la fel ca întreg website-ul.
Dar deocamdată asta este situația.
0

#1094 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1344
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 14 septembrie 2021 - 10:27

Sa consemnam si aici, in inceputul lunii s-a lansat licittatia pentru PT si executie, inteleg eu.
In alta ordine de idei, ieri am ajuns a 2-a oara pe terminalul nou si am stat mai mult pana am placat de acolo si am studiat un pic mai mult constructia, deci o spoiala si incropeala ca asta nu prea am vazut, m-am uitat la marmura aia de afara cum a fost pusa :Facepalm_emote_gif: , ba'baiatule zici ca a fost pusa noaptea la lumanare, o lucrare super low quality, pe bani multi evident. Sper ca terminalul nou sa fie mai bine executat

Citeaza

18 ghisee check-in, porti automate de scanare documente, 7 lifturi de bagaje si un super sistem de securitate. Noul Terminal de Plecari Externe de la Aeroportul Timisoara isi cauta constructor pentru 21 de milioane de euro

Potrivit anuntului postat in Sistemul Electronic de Achizitii Publice, firma care va castiga contractul va trebui indeplineasca o serie intreaga de conditii si sa asigure „servicii de elaborare a documentatiei tehnico-economice (fazele D.T.A.C, P.T, D.E.) si realizarea pe baza acesteia a lucrarilor de executie pentru edificarea unei constructii cu destinatia <Terminal plecari curse externe>, cu asigurarea inclusiv a serviciilor de asistenta tehnica din partea proiectantului„.

Firmele interesate isi pot depune ofertele pana in 11 octombrie.


https://www.opiniati...ntru/04/09/2021

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 14 septembrie 2021 - 10:27

1

#1095 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 747
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 14 septembrie 2021 - 14:03

Vezi postareaDanielT, la 14 septembrie 2021 - 10:27, a spus:

Sa consemnam si aici, in inceputul lunii s-a lansat licittatia pentru PT si executie, inteleg eu.
In alta ordine de idei, ieri am ajuns a 2-a oara pe terminalul nou si am stat mai mult pana am placat de acolo si am studiat un pic mai mult constructia, deci o spoiala si incropeala ca asta nu prea am vazut, m-am uitat la marmura aia de afara cum a fost pusa :Facepalm_emote_gif: , ba'baiatule zici ca a fost pusa noaptea la lumanare, o lucrare super low quality, pe bani multi evident. Sper ca terminalul nou sa fie mai bine executat



Ce meseriasi au fost paparatzi aia de i-au surprins la un restaurant de lux din capitala unde sprituiau dupa semnatura Idolo si baietii, asa se pune gresia, ce stim noi.
2

#1096 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 01 octombrie 2021 - 21:52

Nu stiu daca e o conditie pentru autorizatia ISU dar am fost astazi la aeroport, noul terminal si cind am dorit sa iesim, nu am gasit la prima vedere iesirea, tot peretele de sticla era identic, usile nu erau marcate distinct si mai ciudat nu existau semne de iesire nici macar neiluminate deasupra usilor automate. O fi terminalul mai mult gol dar la o evacuare rapida sau pe intuneric nu stiu cum se termina povestea.
Imagine atasata: Aeroport 2021.10.01 01.jpg Imagine atasata: Aeroport 2021.10.01 02.jpg
0

#1097 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1375
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 12 noiembrie 2021 - 10:21

Avem oferte pentru a doua etapa de extindere terminal.
Avem 6 ofertanți:
Asociere SC BOG’ART SRL + UTI CONSTRUCTION & FACILILY, MANAGEMENT SRL;
Asociere SC CONCELEX SRL + SC METROUL + SC CONCELEX ENGINEERING S.R.L + CONCRETE & DESIGN SOLUTIONS SRL;
Asociere SC CONSTRUCȚII ERBASU SRL + POPP&ASOCIATII srl + PROFESIONAL TECH CONSTRUCT DESIGM;
Asociere SC ELDICLAU PREST SRL + SC HABAU SRL;
Asociere SC KESZ CONSTRUCȚII ROMANIA + DICO SI TIGANAS BIROU DE PROIECTARE + AEDIFICIUM PROJEKT TENTWICKLUNG SRL + SC IMSAT SERVICE CLUJ SA; SC STRABAG SRL

Valoarea estimată a proiectării și execuției lucrărilor de construire este de 88.997.187 lei (fără TVA). Pasul următor este evaluarea ofertelor, procedură care se va realiza cu sprijinul unei societăți specializate în domeniul reglementat de OUG 1/2018, având rol consultativ de expert cooptat.


https://www.ziuadeve...orii-40-de-ani/

EDILCLAU sunt cei care au facut prima parte a terminalului nou

Aceasta postare a fost editata de Elphax: 12 noiembrie 2021 - 12:14

1

#1098 Useril este offline   lvs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 20 octombrie 19

Postat 14 noiembrie 2021 - 18:42

In afara de edilclau, toti restul de pe lista sunt constructori foarte seriosi. Unii au in asociere si proiectanti dintre cei mai ok din RO (Popp, Tiganas)
2

#1099 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1375
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 15 noiembrie 2021 - 13:11

am vazut multe lucrari facute de Erbasu, lucreaza foarte OK

sunt sanse mari sa ia Edilclau pentru ca deja cunosc proiectul, au facut prima parte deci teoretic ar fi putut licita un pret mai mic, stiind deja ce este pe teren, ce se poate optimiza etc.

poate un constructor bun ar mai putea limita din problemele sesizate de colegi anterior
0

#1100 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1107
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 noiembrie 2021 - 12:46

Citeaza

Panouri solare, pe câteva hectare la Aeroportul Internațional Timișoara
Aeroportul Internațional Timișoara își propune să acceseze, prin PNRR, câteva milioane de euro, pentru a instala mai multe hectare de panouri solare, pentru a-și produce singur energia electrică necesară.
”Toate noile construcții vor fi dotate cu panouri, vor fi lângă pista aeroportului, dar nu chiar aproape. Panourile solare sunt speciale, nu reflectă lumina. În afară de panourile care vor fi construite pe teren, avem pentru aceasta între 2 și 5 hectare, mai punem la dispoziție noua parcare, care va avea două hectare, iar noile construcții ale centrului intermodal, vor avea acoperișul acoperit cu panouri solare, aproximativ patru hectare. Vor acoperit tot consumul nostru actual, inclusiv consumul ulterior”, mai spune Dinu.
”Cel mai important va fi că nu vom mai plătit consumul de energie, care este la prețurile actuale mult superioare. În momentul de față este o suferință să plătim factura de fiecare dată. În aceste condiții, realizarea acestui proiect va permite o economie importantă pentru aeroport. Vor putea funcționa de la mașini electrice, la componente aeronautice pentru deservirea traficului aerian”, spune și Dorel Grădinaru, directorul AIT.


https://www.transilv...onal-timisoara/

Deosebită exprimarea cu "suferința" la plata facturii.
1

Arata acest topic


  • (87 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • 57
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
1 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

  1. tm