STP Timișoara Forum: Trotuare si Piste de biciclete - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (4 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Trotuare si Piste de biciclete

#61 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 02 martie 2016 - 12:43

Si a iesit un trotuar...carpit!

Asa o fi tehnologia, ca la capacele de canal?...
0

#62 Useril este offline   andrei_tm 

  • Membru Senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 819
  • Inregistrat: 05 noiembrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 iunie 2016 - 07:39

Trotuar în Timișoara anului 2016 (poza din februarie):

Imagine atasata: trotuar.jpg

Strada este în apropierea B-dului Cetății. Am observat că în zonă se refac trotuare bune/practicabile, trotuarele impracticabile/inexistente nefiind o prioritate pentru primărie.

Aceasta postare a fost editata de andrei_tm: 27 iunie 2016 - 07:42

2

#63 Userul este online   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 27 iunie 2016 - 10:03

Eu as da bani in plus ca sa cumpar o casa fara trotuar in fata, nici nu ai idee ce bine este ca iarna sa nu ai grija curatatului zapezii pentru a nu isi rupe cineva gitul sau sa nu primesti o amenda de la PC. Alta strada fara trotuar (pe o parte) este Glad.
1

#64 Useril este offline   Tesla 

  • Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 305
  • Inregistrat: 24 august 16
  • Sexul:masculin

Postat 27 ianuarie 2018 - 14:21

Poliția locală, acuzată că vânează șoferii parcați pe trotuare, în cartierele Timișoarei

Citeaza

„Nu știu despre ce este vorba (n.r. pe str. Liniștei). O să am o discuție cu directorul Poliției Locale. Nu avem astfel de dispoziții. Acolo unde nu sunt condiții, unde nu sunt parcări, sigur că oamenii trebuie să-și țină undeva mașinile. Nu există în niciun caz o astfel de dispoziție. Acolo unde nu există alternativă și acolo unde prin astfel de parcări nu se blochează traficul, nimeni nu este absurd să intervină”, a declarat Robu pentru Tion.ro.


Voi ce părere aveți?

Mie personal mi se pare strigător la cer să ieși public cu asemenea declarații.

Sunt 2 variante civilizate.

Să lase oamenii să își facă treaba, pentru că șoferii clar încalcă legea. Nu să iasă public de parcă e împotriva acțiunii Poliției Locale, fiindcă creează decribilitate și dă senzația că nu există o comunicare eficientă între aceste instituții, mai ales că Poliția Locală operează sub Consiliul Local Timișoara. E chiar culmea. Iar ce ar putea el să facă:

1. e să construiască parcări supraetajate acolo unde e nevoie.

2. să amenajeze parcări astfel încât șoferii să intre în legalitate.

În multe cartiere șoferii pur și simplu blochează tot trotuarul și nu ai efectiv pe unde să traversezi, decât pe șosea. Sunt femei cu cărucior de copii care merg evident pe drum, punând-și viața în pericol, din cauza unei proase administrații. Să nu mai vorbesc de zona centrală, unde se parchează total haotic. Pe I.C. Brătianu au găsit soluția, care e foarte bună din punctul meu de vedere — au îngustat benzile și au făcut un rând de parcare în plus. Bravo! Personal cred că această soluție se poate aplica și pentru suplimentarea benzilor, peste tot în Europa există benzi înguste, că în Timișoara nu știu șoferii să conducă, asta e altă problemă, dar pot fi evident educați.

Oricum toată povestea mi se pare o mizerie, iar vina principală e a administrației.

Aceasta postare a fost editata de Tesla: 27 ianuarie 2018 - 15:29


#65 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 27 ianuarie 2018 - 14:30

Chiar acuma am vrut sa postez stirea... Nu imi vine sa cred, ca citesc asa ceva!! :plemplem: :Facepalm_emote_gif:
0

#66 Useril este offline   Tesla 

  • Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 305
  • Inregistrat: 24 august 16
  • Sexul:masculin

Postat 27 ianuarie 2018 - 15:32

Citeaza

Sub aspectul parcării pe trotuar, trebuie menționat faptul ca trotuarul trebuie să fie redat, în primul rând, destinatarilor acestuia(pietonilor); în al doilea rând, trebuie să se
țină seama și de faptul că există o categorie vulnerabilă de pietoni, persoanele cu
dizabilități, și că prin Ordinul viceprim-ministrului, ministrului dezvoltării regionale și
administrației publice nr.189/2013 [care a aprobat reglementarea tehnică „Normativ
privind adaptarea clădirilor civile și spațiului urban la nevoile individuale ale persoanelor
cu handicap, indicativ NP 051-2012 – Revizuire NP 051/2000”], experții în domeniu au
stabilit că trotuarele sunt conforme pentru a fi utilizate de către persoanele cu handicap
dacă au minim 1.80 m (lățime), pentru un trafic constant în dublu sens.


Opinie preluată din comentariile articolelor

#67 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 ianuarie 2018 - 17:49

Si zona aceea e plina de garaje... Demolarea lor si construirea de parcari in locul lor ar da o nota mult mai civilizata zonei si ar rezolva partial nevoia de locuri de parcare.
1

#68 Userul este online   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 27 ianuarie 2018 - 22:32

Asta s-a facut la Bucuresti acum multi ani, la inceput cei citiva cu şpaisuri de beton au injurat dar mult mai multi au fost multumiti ca au unde sa isi inchirieze ieftin de la ADP un loc de parcare rezervat.

Ar putea sa o faca cu sens unic si parcarea sa se faca doar pe strada.
0

#69 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 ianuarie 2018 - 11:29

Cam peste tot unde sunt garaje, accesul nu se face pe cai de rulare asfaltate, ci pe pamant sau in cel mai bun caz pietris sau alte improvizatii, zona cu garaje avand astfel un aspect foarte...balcanic. Daca s-ar elimina garajele si s-ar face parcari, automat aceste zone ar arata mult mai civilizat.
7

#70 Useril este offline   ralf 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 172
  • Inregistrat: 21 decembrie 17

Postat 28 ianuarie 2018 - 21:06

Vezi postareaDoppler, la 10 iunie 2013 - 00:56, a spus:

Ce poate fi mai rau decit un trotuar cu asfaltul crapat sau cu gropi? Un trotuar inexistent:

Aceeasi situatie e si pe Calea Urseni ... 2,5km de strada , cu un trafic in contianua crestere , dar fara trotuare .. desi exista spatiu suficient pentru realizare
0

#71 Useril este offline   Tesla 

  • Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 305
  • Inregistrat: 24 august 16
  • Sexul:masculin

Postat 18 martie 2018 - 12:19

Vineri se făceau reparații la podul de fier. Nu cred că necesita mici reparații. Mai bine îl reabilitau complet. S-a lucrat câteva zile pentru fix o... cârpeală. Luni voi merge să văd rezultatul.

Imagine atasata: IMG_20180316_153527.jpg

#72 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 22 aprilie 2021 - 14:32

Acum ceva tinp am trimis o sesizare cu pistele de biciclete uzate si cu gropi de pe malul apei (in acea sesizare scriam de zona parcul Rozelor si medicina 2 unde asfaltul e deja pietris), si ieri primesc pe mail asta:

Citeaza

Buna ziua, Sesizarea Dv-stra privind remedierile necesare la pista de biciclete de pe malurile canalului Bega au fost transmise constructorului urmand ca acestea sa fie executate in perioada urmatoare intr-un program de remediere inceput in urma cu cateva zile. Va multumim pentru intelegere! Cu bine!



Si azi cad fac o plimbare pe mal chiar gasesc muncitori in zona podului Modos:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: bega,garii,bogd-22.apr.2021-005.jpg
  • Imagine atasata: bega,garii,bogd-22.apr.2021-006.jpg
  • Imagine atasata: bega,garii,bogd-22.apr.2021-007.jpg

7

#73 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 21 iulie 2021 - 05:44

Iata o stire/lucrare care vine sa repare cat de cat ceva scapat din vedere cu ani in urma si anume subtrecerile pentru piste si pietoni pe sub podurile Dacilor si Saguna.

Am scris inca in urma cu 11 ani de posibilitatea tehnica facila de realizare a subtrecerilor la aceste doua poduri insa cei cu proiectarea pistelor de pe maluri au omis voit sau nevoit acest lucru.
Iata ca "biciclistii" din primarie s-au autosesizat si poate fac ceva pana la urma...






https://www.tion.ro/...e-euro-1467395/
2

#74 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 septembrie 2021 - 11:57



De pe ...pista :rad_masa: :rad_masa:
1

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi