STP Timișoara Forum: Reteaua Termica - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (14 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Reteaua Termica Colterm

#161 Useril este offline   Tihomir 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 164
  • Inregistrat: 11 iulie 14

Postat 28 octombrie 2021 - 20:27

Dar voi boomerii mai aveți altceva în vocabular decât trotenist, sexomarxiști și "homo"? Sau e așa greu să nu faceți mișto? E absurd să-i ceri demisia unui om că nu a reușit să facă din rahat bici, deși a promis. Pe lângă că demisia ar complica și mai mult situația.
0

#162 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29693
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 octombrie 2021 - 20:36

Nu stiu si sincer nu ma intereseaza cine a furat sau cine a "bagat" Coltermul in faliment, (nu sunt vreun auditor si nici procuror DNA) dar sa-i declari insolventa la o saptamana de la inceperea furnizarii agentului termic in pragul iernii, asta e o greseala (sa fiu elegant) enorma.
P.S. La ora aceasta, in zona Modern/Dorobantilor caloriferele sunt absolut reci, apa calda e oprita complet (nu curge). In zona AEM/Soarelui s-au incalzit caloriferele deja de o ora si apa e calduta.
Nu cumva cei legati la CET Centru nu vor beneficia de solutia asta temporara?

P.S. Oare de ce pe pagina Colterm (sau e Coolterm acum?) nu exista niciun fel de informatii cat de succinte privind statusul livrarii?
0

#163 Useril este offline   Tihomir 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 164
  • Inregistrat: 11 iulie 14

Postat 28 octombrie 2021 - 20:38

Ah okay, nu te interesează cine a furat din colterm zeci de ani de zile de s-a ajuns la acest deznodământ. E important doar deznodământul. Și ne mirăm de ce ne fură aceeași oameni de 30 de ani de zile.
1

#164 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 28 octombrie 2021 - 20:49

Vezi postareaTihomir, la 28 octombrie 2021 - 20:27, a spus:

Dar voi boomerii mai aveți altceva în vocabular decât trotenist, sexomarxiști și "homo"? Sau e așa greu să nu faceți mișto? E absurd să-i ceri demisia unui om că nu a reușit să facă din rahat bici, deși a promis. Pe lângă că demisia ar complica și mai mult situația.


Nush ce- aia boomer da' promit ca ma interesez

Da ba ca voi trotinetistii erati foarte creatici cu "ciuma rosie" de ex, o variati asupra temei de numa

Ne intereseaza ca s-a furat 30 de ani "din" Colterm dar pe tine te ineteresaza ca asta e pamant si nu a facut nimic de un an? Sau va avea o scuza vesnica ca pe-se-de si pe-ne-le. Il mai lasam asa vreo 8 ani si dupa aia il criticam sau putem acum?
Te-ai intrebat cum si-a luat casa de 300 K din voluntariatul neveste-si din tari sarace? Nu ti-a puscat un pic logica?:)
-1

#165 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29693
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 octombrie 2021 - 20:50

@ nabucodonosor19 prezidentul a zis ca "m--e PSD" e ok sa spui, e doar o declaratie politica, la fel si cu "ciuma rosie". Invers nu e voie, e tabu.

@Tihomir
Acum sincer, era treaba mea sa verific daca se fura si daca da cine o face? (eu doar am sarit cu banu' la timp si exact cat s-a cerut) Sunt un simplu alegator care a luat teapa si vreau o solutie de la cei alesi pe baza promisiunilor facute. In campanie nu ne-a spus nimeni ca "va urma o perioada extrem de dificila", "e o situație dramatică", totul era frumos la vremea respectiva.

L.E. Citind comentariile de pe Opinia Timisoarei, vad ca nu prea e caldura si apa calda niciunde (Circumvalatiunii, Surorile Martir Caceu, Lunei, Steaua, Tipografilor, ...)
0

#166 Useril este offline   Tihomir 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 164
  • Inregistrat: 11 iulie 14

Postat 28 octombrie 2021 - 21:49

Vezi postareanabucodonosor19, la 28 octombrie 2021 - 20:49, a spus:

Nush ce- aia boomer da' promit ca ma interesez

Da ba ca voi trotinetistii erati foarte creatici cu "ciuma rosie" de ex, o variati asupra temei de numa

Ne intereseaza ca s-a furat 30 de ani "din" Colterm dar pe tine te ineteresaza ca asta e pamant si nu a facut nimic de un an? Sau va avea o scuza vesnica ca pe-se-de si pe-ne-le. Il mai lasam asa vreo 8 ani si dupa aia il criticam sau putem acum?
Te-ai intrebat cum si-a luat casa de 300 K din voluntariatul neveste-si din tari sarace? Nu ti-a puscat un pic logica?:)


Care e problema în a numi PSD ca fiind ciuma roșie? Asta e problema? Deci asta e problema, că noi trotinetiștii am numit la protestele anti Dragnea, PSD-ul ca fiind ciuma roșie. Tu-mi spui treaba asta într-un subiect despre Colterm și Fritz.
Îl putem critica și de pe acuma, problema este că nu prea văd argumente în afară de lamentări gratuite și miștouri de doi lei de la tine. Probabil că trebuia să bage în insolvență mai rapid Coltermul sau să anunțe răspicat oamenii să-și asigure un back-up pentru căldură și să-și cumpere boilere că nu se știe cum o să fie la iarnă. Dar și așa, să găsești vina la el că nu a făcut chestiile astea, când din COlterm s-a furat 30 de ani de zile, e absurd. Nu cred că voi ăștia racordați la Colterm ați fi plâns la fel pentru mine când mă eram în judecată cu vecinul director la colterm care cu pile a pus bețe în roate la tot blocul să nu ne punem centrală :) . Dacă tot vrei să o dăm pe chestii siropoase și personale.

Da m-am întrebat, soția lui Fritz pe postul de humanitarian affairs officer, face peste 100 de mii de dolari pe an (sursă). Ce zici, își permite din salariul ei și din ce mai are Fritz să-și ia o casă? Sau crezi că toți oamenii care stau prin Dumbrăvița și pe unde mai sunt case de 300k prin Timișoara, sunt hoți? Mai nou dacă ai o casă ești automat hoț?

Aceasta postare a fost editata de Tihomir: 28 octombrie 2021 - 21:50

3

#167 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 28 octombrie 2021 - 22:12

Vezi postareaTihomir, la 28 octombrie 2021 - 20:38, a spus:

Ah okay, nu te interesează cine a furat din colterm zeci de ani de zile de s-a ajuns la acest deznodământ. E important doar deznodământul. Și ne mirăm de ce ne fură aceeași oameni de 30 de ani de zile.

Tihomir, ce sunt cu fumigenele astea marca USR? Daca misca ceva catusi de putin in oras ii dadeam credite fi linistit. Marea realizare: dupa o recenzie in spatiul public in care mai mult de treisfert le-au zis ca NU vor biciclete in centru au votat favorabil pentru introducerea lor, sa arate ca pot si ei ceva (si ca opinia publica a fost de fatada).
Dezbatere biciclete de la Ana Munteanu pe care nu o prea mai vad acuma in scaun cu rotile sa se planga de probleme santierelor, dar nici nu s-a luptat sa le rezolve evident (nu a mai vorbit niciodata de ele!).
Au sifonat doar niste bani prin ONG-uri cu dedicatie (probabil din cei inflacarati in apararea nimicului) la cateva evenimente care au adunat cativa zeci de oameni, la care am participat si eu de curiozitate .. si la unul din ele a dat pe un ecran un thriller in mijlocul adunarii de copii (nimeni din organizatori nu a mai fost responsabil brusc).
S-au inlocuit niste hoti semi-incompetenti cu semi-hoti total incompetenti? Nu mersi de schimbare, luati-va oamenii cu tot cu deznodamant si apucati-va de altceva.
Asta cu aratatul degetului merge cand ai realizat ceva, catusi de putin util societatii, dar culmea .. astfel de oameni nu fac gestul asta miselesc. Chiar sunt foarte curios cum va arata orasul peste inca 3 ani.

Aceasta postare a fost editata de Bogdan_tmtm: 28 octombrie 2021 - 22:14

0

#168 Useril este offline   Tihomir 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 164
  • Inregistrat: 11 iulie 14

Postat 28 octombrie 2021 - 22:13

Vezi postareaBogdan_tmtm, la 28 octombrie 2021 - 22:12, a spus:

Tihomir, ce sunt cu fumigenele astea marca USR? Daca misca ceva catusi de putin in oras ii dadeam credite fi linistit. Marea realizare: dupa o recenzie in spatiul public in care mai mult de treisfert le-au zis ca nu vor biciclete in centru au votat sa arate ca pot si ei ceva. Dezbatere biciclete de la Ana Munteanu pe care nu o prea mai vad acuma in scaun cu rotile sa se planga de probleme santierelor, dar nici nu s-a luptat sa le rezolve evident.
Au sifonat doar niste bani prin ONG-uri cu dedicatie (probabil din cei inflacarati in apararea nimicului) la cateva evenimente care au adunat cativa zeci de oameni, la care am participat si eu de curiozitate .. si la unul din ele a dat pe un ecran un thriller in mijlocul adunarii de copii (nimeni din organizatori nu a mai fost responsabil brusc).
S-au inlocuit niste hoti semi-incompetenti cu semi-hoti total incompetenti? Nu mersi de schimbare, luati-va oamenii cu tot cu deznodamant si apucati-va de altceva.
Asta cu aratatul degetului merge cand ai realizat ceva, catusi de putin util societatii, dar culmea .. astfel de oameni nu fac gestul asta miselesc. Chiar sunt foarte curios cum va arata orasul peste inca 3 ani.



Dacă te referi la centrul de proiecte. Doar dacă ești rău voitor poți spune că prin centrul de proiecte se fură :) Majoritatea oamenilor care au accesat bani de acolo sunt oameni care au făcut și foamea doar ca să facă ce le place lor, adică artă.
E evident că sunt depășiți de situație în anumite aspecte, dar momentan nu văd cine mai bun poate să vină. Și momentan nu văd să fie hoți, așa cum au fost timp de 30 de ani PNL-PSD-PDL etc.

Aceasta postare a fost editata de Tihomir: 28 octombrie 2021 - 22:15

0

#169 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 28 octombrie 2021 - 22:32

http://www.pressaler...calcul-politic/


Nu ne luăm de aspectul fizic al individului, dar, doamne ferește! Au ajuns hipsterii ăștia, paraleli cu realitatea, sa conducă un oraș de talia Timișoarei, si ne mai miram ca suntem în kkt până în gât!

Si nu înțeleg de ce nu pot să-mi exprim părerea despre o persoană publica, plătită si din taxele mele, atunci când eu, ca și cetățean am părerea ca este prost?!
Tot aici pe forum, robu era făcut senil, nebun, megaloman si cate altele...si nu a editat nimeni mesajele.

Asta este părerea mea despre Lătrau, formată in urma aparițiilor publice ale individului. Știu ca usereii au apucături de securiști, dar suntem in 2021, asa ca hai sictir cu cenzura asta obosită!


Sent from my Samsung Z Flip3 using Tapatalk
0

#170 Useril este offline   nabucodonosor19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 11 mai 16

Postat 28 octombrie 2021 - 22:56

@Boromir, eu nu am o pb cum ati numit voi pe cine, tu te smiorcaiai ca de ce sunteti facuti trotinetisti si neomarxisti (homo e de la tine), take it like a man:)
V-ati luat placutele suedeze inapoi, asta e.

Doar ca idee, nu sunt racordat colterm, am centrala la casa, dar spre deosebire de tine am empatie, nu am scoala mea sau spitalul meu, intelegi?

Asa ca sa-ti traiasca tantalaii astia 2 de la primarie, poate ca-ti dai si tu seama ca viata reala nu e ca la ong

Mai tii minte cum zicea Sa****l ca Colterm va face curent, caldura va fi asa bonus, va arde numa gaz si va vinde la altii certificate verzi, revolutia bunei guvernari si cum abia asteapta sa se apuce de treaba. In afara de gusa nu a facut nimic, noroc cu nevasta ca-l intretine si-i ia casa
Da cum ziceam inainte sa fiu cenzurat, USR-ist sa recunoasca ca a gresit e o utopie:)
0

#171 Useril este offline   Pumbaa 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 10 februarie 20

Postat 28 octombrie 2021 - 23:04

Vezi postareaTihomir, la 28 octombrie 2021 - 19:47, a spus:

Respekt. Fritz ar trebui sa isi dea demisia pentru ca Robu a bagat in faliment colterm.

Ps: poti lasa o aeroterma sa mearga mai mult de jumatate de ora


Ce angajat isi permite sa stea un an pe post iar apoi sa isi justifice incompetenta prin a da vina pe predecesor?! Ce sef/manager/patron ar accepta asa ceva?!
De aia a zburat cel dinainte si a ajuns actualul pe post, tocmai ca sa faca ce nu a putut celalalt. Daca nu stie sau nu poate, inseamna ca trebuie gasita o alta persoana care poate.
Lamentarile si explicatiile sunt egale cu zero, singurul lucru prin care se evalueaza munca unui om sunt rezultatele! Din pacate, tocmai rezultatele lipsesc cu desavarsire!

Mai jos e un material copiat de pe site-ul https://www.dominicprimar.ro/program
Un an a trecut deja. Mai are 3 ani in care trebuie sa scoata Colterm din insolventa iar apoi sa realizeze tot ce scrie mai jos. Asteptam cu nerabdare rezultatele promise, nu povesti si vaicareli.

“Vom transforma Colterm într-o companie locală nouă, având ca domeniu principal de activitate producerea de energie electrică în sistem de cogenerare sau trigenerare. Electricitatea va fi produsul principal, iar energia termică cel secundar. Astfel, noua companie va produce și va vinde energie electrică în rețeaua națională, iar către consumatorii locali va furniza energie termică la un cost mai scăzut decât producția acesteia cu centrale individuale de apartament. Mai mult, energia termică livrată va fi produsă cu un nivel de poluare mai scăzut, datorită sistemelor de filtrare și a coșurilor înalte care favorizează dispersia emisiilor în atmosferă.

Colterm deține un teren de aproximativ 50 hectare la Utvin, utilizat actualmente ca depozit de cenușă. Noi propunem valorificarea cenușii ca materie primă în construcții, ecologizarea haldei și construirea, deasupra, pe întreaga suprafață de 500.000mp, a unui parc de panouri solare. Dacă facem o simulare financiară, 50 hectare de panouri fotovoltaice înseamnă, la nivelul de expunere solară din Timiș și la prețul actual al energiei, venituri de 3,9 milioane euro/an.

Vom restructura sistemul centralizat de termoficare al orașului. Actualmente o gaură neagră, Colterm a rămas ancorat în trecut: produce, transportă, distribuie și furnizează energie termică, precum și o cantitate neglijabilă de energie electrică, în contextul în care instalațiile moderne performante operează în cogenerare sau trigenerare.”

Aceasta postare a fost editata de Pumbaa: 29 octombrie 2021 - 00:24

0

#172 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 29 octombrie 2021 - 01:43

In jurul orei 16 am trecut pe linga CET Centru si liniste totala. Aproape de ora 19 am intilnit masina oficiala care a mers in inspectie la CET Sud. In poze se vedea ceva fum palid.
Imagine atasata: CET Sud 2021.10.28 01.jpg Imagine atasata: CET Sud 2021.10.28 02.jpg
1

#173 Useril este offline   ccody 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 22 februarie 15

Postat 29 octombrie 2021 - 08:17

Un articol interesant astazi in ZF !
https://m.zf.ro/even...aze-au-20319131

Stateam zilele trecute si ma intrebam, oare de ce este nevoie sa treaca gazul " prin 4 maini " pana ajunge la utilizatorul final _ in cazul acesta Colterm , cand vine vorba de furnizare agent termic! De ce la altii trece prin mai putine ?

Este frustrant ca sufera oamenii din oras din cauza unor lupte politice. Nici eu nu-mi explic cum de nu au anticipat,cei din primarie, aceasta situatie de la Colterm, in conditiile in care era clar ca preturile pentru carbune/gaz urmau sa creasca. Chiar daca nu ne aduce caldura in calorifere si apa calda la robinet, poate primarul ar trebui sa iasa si sa explice _ cu foile-n fata...care a fost strategia/ unde au gresit/ pe ce s-au bazat cand au facut bugetul in 2021, de ce anul trecut am avut caldura/apa..si anul acesta mai greu. Pretul la gaze/carbune a crescut pentru toata tara...de ce doar PMT a ajuns sa fie in aceasta situatie, cu bugetul facut franjuri. Din pacate lipsa de experienta cred ca in acesta situatie si-a spus cuvantul si din pacate PMT s-a bazat foarte mult pe faptul ca USR era la guvernare.
2

#174 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 29 octombrie 2021 - 08:20

@Tihomir: da, nu sunt asa hoti, ciupesc mai cu bun simt (dar asta am zis deja: semi-hoti), doar ca sunt incomensurabil mai incompetenti .. ceea ce anuleaza cam tot si ne da cu minus la nivel de oras din pacate.
Eu cred ca orasul si daca mergea din inertie, ar fi mers mai bine, decat cu deciziile proaste. In fine ..
Cum este cu apa calda? Lumea se plangea ca inca nu a venit, si nici nu am vazut vreo comunicare intre timp sa zica ce a mai esuat intre timp .. ca deh, conteaza mai mult imaginea decat populatia.
1

#175 Useril este offline   Tihomir 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 164
  • Inregistrat: 11 iulie 14

Postat 29 octombrie 2021 - 09:33

Vezi postareanabucodonosor19, la 28 octombrie 2021 - 22:56, a spus:

@Boromir, eu nu am o pb cum ati numit voi pe cine, tu te smiorcaiai ca de ce sunteti facuti trotinetisti si neomarxisti (homo e de la tine), take it like a man:)
V-ati luat placutele suedeze inapoi, asta e.

Doar ca idee, nu sunt racordat colterm, am centrala la casa, dar spre deosebire de tine am empatie, nu am scoala mea sau spitalul meu, intelegi?

Asa ca sa-ti traiasca tantalaii astia 2 de la primarie, poate ca-ti dai si tu seama ca viata reala nu e ca la ong

Mai tii minte cum zicea Sa****l ca Colterm va face curent, caldura va fi asa bonus, va arde numa gaz si va vinde la altii certificate verzi, revolutia bunei guvernari si cum abia asteapta sa se apuce de treaba. In afara de gusa nu a facut nimic, noroc cu nevasta ca-l intretine si-i ia casa
Da cum ziceam inainte sa fiu cenzurat, USR-ist sa recunoasca ca a gresit e o utopie:)



Tu aduci și ceva argumente sau scrii numa ca să jignești oameni? Ești foarte amuzant cu Boromir și acuma m-ai mai făcut și homosexual. NU ziceam de tine că m-ai făcut homo, e un alt coleg care nu poate dormi de USR-iști și homosexuali pe aici. Și văd că aia cu plăcuța te-a marcat grav, îmi pare foarte rău :)
1

#176 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 29 octombrie 2021 - 11:20

toti vrem schimbare, dar sa inceapa cu altii. singura problema a celor care sunt la butoane acum e ca din frica de pierdere a capitalului de imagine nu au tupeul sa zica ca acest Colterm este o gaura neagra si ca trebuie inchis. trebuie mers pe centrale de bloc/centrale pe punct termic sau orice altceva decat aceasta centralizare comunista. trebuia spus din primavara/vara acest lucru si oamenii trebuiau sa se organizeze pentru iarna.

Să facem o recapitulare:
1. Primarul PNL, Nicolae Robu, lasă Timișoara cu datorii istorice de sute de milioane de lei.
2. Vine criza energetică, deci pe lângă datoriile din trecut, prețul energiei crește.
3. Prim-ministrul Cîțu scoate din fondul de rezervă și împarte ajutoare la primării, dar unde sunt primari USR = zero. Inclusiv Timișoara.
4. Acum, Timișoara a rămas fără apă caldă și căldură și nu există, momentan, nicio soluție posibilă pentru viitorul apropiat. De vină este, evident, Fritz (că l-a învins pe Robu în alegeri).
În plin val 4, spitalele din Timișoara au devenit frigidere. Timp în care Cîțu cumpănește cum e mai bine: să dea jumătate din ministere către PSD sau să bage țara în anticipate.


cine are chef de lectura, ia vedeti bilantul pe 2020 pentru Colterm (16063013):
https://mfinante.gov...lectie-dupa-cui
1

#177 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1382
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 29 octombrie 2021 - 11:34

Mai sunt si actiunile facute de actuala administratie, un an in care nu s-au gasit solutii.


Intai s-au luptat sa puna noua conducere - adica lupte in Consiliul Local care este AGA pentru a pune alt CA. Pentru ca membri in CA erau toti de la PNL, si mare parte din directorii din Colterm erau liberali , neveste, prieteni etc.. Si intelegerile din CL nu au mers prea bine pentru ca nimeni nu vrea sa piarda functii. Ce a urmat :
- decizii proaste legate de schimbarea directorilor
- ideea care pare nesinspirata cu concordatul si cu Banca Mondiala
- intr-un final au pus CA nou cu niste useristi pe langa cativa penelisti
- cand Nica a promis ca le face rost de bani pt Certificate verzi nu au mai cautat bani din buget. Banii de la guvern nu au venit si a urmat mega-amenda
- decizia de a merge pe gaz nu carbune din mai multe motive - carbune tot mai prost si tot mai scump, luat de la niste "prieteni" din Oltenia la care erau si datorii mari, certificatele verzi mult mai scumpe la carbune decat la gaz - totusi CET Centru a fost modernizat ca sa mearga eficient si mai curat pe gaz
- scumpirea gazului a rasturnat calculele si si-au dat seama ca va fi foarte scump
- intrarea in insolventa datorita sutelor de milioane datorii coroborata cu scumpirile pe energie
- ruperea relatiei cu furnizorul de gaz . Aici e ciudat, pentru ca decizia s-a bazat pe vechile datorii, nu pe platile curente. Aveau un contract in care plateau in avans zilnic gazul, deci era un flux constant de bani spre EON.
- alti furnizori de gaz nu au cantitati, nu au conectare cu tevile Delgaz care intra in CET, sau nu vor sa lucreze cu Colterm care este in insolventa pentru ca se tem ca nu vor primi bani. Chiar OMV, cu care a vorbit ministrul , a refuzat pana la urma sa dea gaze

Vedem azi cat de capabili sunt cei care conduc Colterm, a venit gaz de aseara dar inca nu e apa calda in oras. Pana luni ramanem si fara gaz si fara carbune


Edited: Se pare ca parcul fotovoltaic de la Utvin este in studii

Aceasta postare a fost editata de Elphax: 29 octombrie 2021 - 11:37

0

#178 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 29 octombrie 2021 - 11:55

Vezi postareaioio_viola, la 29 octombrie 2021 - 11:20, a spus:

toti vrem schimbare, dar sa inceapa cu altii. singura problema a celor care sunt la butoane acum e ca din frica de pierdere a capitalului de imagine nu au tupeul sa zica ca acest Colterm este o gaura neagra si ca trebuie inchis. trebuie mers pe centrale de bloc/centrale pe punct termic sau orice altceva decat aceasta centralizare comunista. trebuia spus din primavara/vara acest lucru si oamenii trebuiau sa se organizeze pentru iarna.

Să facem o recapitulare:
1. Primarul PNL, Nicolae Robu, lasă Timișoara cu datorii istorice de sute de milioane de lei.
2. Vine criza energetică, deci pe lângă datoriile din trecut, prețul energiei crește.
3. Prim-ministrul Cîțu scoate din fondul de rezervă și împarte ajutoare la primării, dar unde sunt primari USR = zero. Inclusiv Timișoara.
4. Acum, Timișoara a rămas fără apă caldă și căldură și nu există, momentan, nicio soluție posibilă pentru viitorul apropiat. De vină este, evident, Fritz (că l-a învins pe Robu în alegeri).
În plin val 4, spitalele din Timișoara au devenit frigidere. Timp în care Cîțu cumpănește cum e mai bine: să dea jumătate din ministere către PSD sau să bage țara în anticipate.


cine are chef de lectura, ia vedeti bilantul pe 2020 pentru Colterm (16063013):
https://mfinante.gov...lectie-dupa-cui


@ioio_viola : mai usor
1. Datorii istorice a preluat si el, pentru care evident nu avea de unde sa le achite (in timp au crescut, au mai scazut, dar nu si-a dat in nas)
2. Corect
3. Corect, nimeni nu il iubeste pe Citu, dar si daca primea ajutorul Constantei de 10 mil, nu era de ajuns pentru mai mult de cateva zile (irelevant)
4. Da, surpriza, dar de vina este chiar Fritz, cu trupa de consilieri personali si amatori gen Latcau: a. amenda - pe care doar o va rostogoli / b.viziune - Latcau miezul solutiilor care nu face diferenta la zerouri (desi insista pe greseli) spunea ca o va arde doar pe gaz / c.aprovizionare - trebuia din timp, nu acum! / d. esuare concordat - era evident, dar au zis ca e fain sa se joace / e. AGA - ignoranta totala + joaca de-a directorii / f. insolventa - au ales cel mai neinspirat moment .. si cine stie cate alte mizerii au mai facut, astea doar au fost scapate public si imi vin la repezeala.
Incearca sa bage si ei de vina cum pot si cui pot, tipic de la bun inceput .. problema este ca argumentele aduse nu prea se pupa cu dezastrul creat.
Nu le pune nimeni bete in roate, ii lasa doar sa guverneze cum vor ei si cum de fapt s-au zbatut sa fie lasati, au facut si majoritate in CJT, ceea ce ma foarte bucura, nu ii mai incurca nimeni.

Exact asa a zis Fritz si de carantinare, ca toate orasele vor intra (cum zice si acum de caldura), nu vede ca e singurul care a dat-o de gard.
0

#179 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 748
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 29 octombrie 2021 - 11:58

Situatia contractuala cu furnizorii de gaz in care este PMT este clar lipsa implicarii politice a celor care detin puterea in 'govern, este un genocid politic impotriva USR din partea PNL, lui Fritz I s-a sapat cu dedicatie groapa, dar si alegatorilor USR care au primit si ei partea lor de razbunare
O razbunare politica de manual cu efecte ireversibile... in Bucuresti caloriferele sunt tot reci si apa calda tot nu curge dar cu contract direct cu Romgaz si fara intermediari si cu datorii mult mai mari decat ale PMT, doar suntem la inalta poarta si nu se pune problema vreodata sa se opreasca robinetul.
Sunt ei baietii destepti din energie care stiu cum e cu apa calda, nu se reiventeaza si nu se opreste vreodata degeaba
Razboiul politic a adus Timisoara in prag de revolutie energetica, cum se face ca toti distribuitorii de gaz ne intorc spatele ?

Aceasta postare a fost editata de corco: 29 octombrie 2021 - 12:03

1

#180 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29693
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 octombrie 2021 - 12:02

Update: la aceasta ora in zona la mine (Modern/Dorobantilor) apa calda menajera nu curge deloc, deci nu doar ca nu e calda, robinetul e pur si simplu inchis, robinet ce pana ieri dupa masa era deschis, apa curgand chiar daca era rece.
De caldura nu mai scriu (nu e deloc), deoarece in clipa asta nu e atat de importanta cum e apa calda.

Incerc de ceva timp sa sun la Colterm, pe toate cele 3 numere afisate pe pagina web, dar nu raspunde nimeni. Sa zicem ca ar fi un deranjament, o teava sparta pe undeva chiar daca apa e rece si nu calda, cum ii poti anunta? Te duci la sediul lor? Trimiti porumbei calatori?
Presa zice ca nu mai e joi seara, ci vineri seara :Facepalm_emote_gif: Deseara vor spune ca de fapt e de sambata si dupa aceea nu va mai fi ca e deja ...luni. :machine-gun:
0

Arata acest topic


  • (14 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi