STP Timișoara Forum: TimPark / Reteaua de parcari din Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

TimPark / Reteaua de parcari din Timisoara Despre locuri de parcare si sisteme de taxare administrate de primarie

Poll: Sondaj TimPark (fost TelPark)

Acest chestionar este public. Alti membri vor putea vedea ce ai votat.

Sunteti multumit de actualul sistem de taxare din Timisoara?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

Ati fi de acord cu extinderea sistemului si in alte zone ale orasului?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#221 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 525
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 30 septembrie 2021 - 19:36

Sincer eu ma bucur ca vor creste preturile si Timpark se extinde, in multe cartiere sunt parcate masini care nu sunt mutate luni intregi, studentii care vin toamna cu masinile si merg de 3-4 ori acasa pe an cu ele si in rest stau in parcari nemiscate (sa mergeti iarna in parcarea bibliotecii UPT sa vedeti cate masini sunt curatate de zapada). Pentru cei ce locuiesc aici costurile vor fi modice, adica cine are bani de benzina are bani si de 110 lei pe an.

Asa incurajam si folosirea MTC-urilor pentru deplasari prin centru
2

#222 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 septembrie 2021 - 21:22

Incurajam incurajarea, dar pe moment suntem in mega-pandemie si eu nu mai cred ca scapam de "valuri" degraba, asa ca pe moment e mai ok cu masina personala decat cu MTC-urile. Zic si eu, unul ce e in stare de alerta de vreo doi ani deja -_- Parca lasam deoparte pe moment proiecte din astea marete, macar pana ce auzeam ca starea de alerta s-a incheiat si nu iti mai trebuie neaparat costum de cosmonaut si pasaport (covid) cand urci in tramvai.
0

#223 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 26 ianuarie 2022 - 10:43

Citeaza

Astfel, in urma unui amendament formulat de viceprimarul Ruben Latcau, locurile de parcare, la noile tarife si dupa noile reguli, vor putea fi platite incepand cu data de 31.03.2022, si nu din 1 martie, asa cum era prevazut anterior. De asemenea, alte amendamente au fost adoptate pentru rotunjirea sumelor de plata prin SMS, pentru oferirea de gratuitate la parcare pentru donatorii de sange si pentru pastrarea unor locuri de parcare pentru riverani in apropierea zonei pietonale din centrul orasului.
...
Astfel, de la sfarsitul lunii martie, cei care vor sa isi lase masinile in Zona Verde a orasului vor plati un tarif crescator, de la 4 lei, in prima ora, pana la 7 lei, incepand cu a patra ora, iar inregistrarea se va face cu ajutorul telefonului mobil, prin sms, cu voucher sau card bancar.

Pe de alta parte, incepand de la finalul lunii martie, vor intra in vigoare si abonamentele rezidentiale, pentru locurile de parcare din cartier, dintre blocuri, care, la randul lor, sunt impartite pe 3 categorii si costa intre 70 si 110 lei pe an.

Insa, cei care isi vor achizitiona acest tip de abonament, in baza documentelor de domiciliu, nu au siguranta ca vor gasi un loc de parcare in fara blocului, atunci cand ajung acasa.

...

In cazul abonamentelor, pot beneficia de o reducere la jumatate mai multe categorii de pensionari, cu venituri reduse. De asemenea, persoanele cu handicap sau cele cu vehicule electrice vor beneficia de gratuitate. In cadrul sedintei de plen desfasurata marti seara, alesii locali au decis ca si cei care doneaza sange sa beneficieze de gratuitate la parcare pe o perioada de 30 de zile.
...

opinia timisoarei



Specific romanilor este ca nu accepta ideea de a se inspira dupa altii si reinventeaza apa calda. In alte orase, prima data in Bucuresti, dupa aceea in multe alte localitati, la inceput de an se concesioneaza locul de parcare NOMINAL din jurul blocului/casei si nimeni nu poate parca pe el. La noi 100 de locatari pot sa plateasca abonament pentru 20 de locuri de parcare, primul parcat, restul ramin sa se descurce.

Buna initiativa cu abonament gratuit pentru cei care doneaza singe dar poate duce la abuzuri, adeverinte false de donat singe, ca doar nu or fi securizate ca la vaccinare.
0

#224 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1365
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 26 ianuarie 2022 - 10:58

se poate securiza adeverinta aia, in mod normal la donare primesti un cod de bare unic pentru donare si cine vrea cere si o adeverinta pentru ziua libera, care are numarul respectiv pe ea - probabil ca nu ar fi greu sa se piarda un chitantier din ala


depinde mult de cum se va implementa - cel mai logic ar fi sa folosesti acel cod unic pe care sa il pui in ceva aplicatie cum e TPark
0

#225 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 26 ianuarie 2022 - 13:24

Daca pun asta in regulament pana la 1 martie cu procedura de aplicare si dpdv tehnic la softul lor de gestiune, in martie o sa fie coada la donat.

Aceasta postare a fost editata de rue: 26 ianuarie 2022 - 13:27

0

#226 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 747
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 26 ianuarie 2022 - 21:53

Daca ramane la noroc ocuparea locului pentru locatari cu abonament platit in parcarile din fata blocului vor atrage foarte multe antipatii si un cost politic pe masura
ex de caz:Duminica seara ajung la ora 9 si nu gasesc loc de parcare liber in parcarea cu plata, full, pe trotuar bara la bara care cum reuseste, intru in parcare si constat ca 60% nu au abonamente platite dar ocupa locurile platite, cine are nervii tari sa plateasca abonament de plictiseala trebuie sa fie foarte, foarte sigur ca nu explodeaza intr-o zi.

Aceasta postare a fost editata de corco: 26 ianuarie 2022 - 22:12

0

#227 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 27 ianuarie 2022 - 08:44

In ce zona stai?
Da, noul regulament nu a reglementat problemele inca actuale.
O sa te bati pe un loc de parcare cu Ghita care pe langa masina personala (a familiei) are si duba de distributie sau alta masina de serviciu la care ii face abonament pe CNP, cum zice Rubens (nu pictorul). O sa te bati cu "masinademehash" si alte judete, in timp ce tu platesti impozit cu 50% mai mare pentru propria masina inmatriculata in orasul tau.
Scopul regulamentului nou nu e gandit sa rezolve problemele timisorenilor (locuitorilor cu forme legale) ci sa aduca mai multi bani la buget, pastrand o arie mai larga de platitori de abonamente la un numar mic de locuri de parcare si pastrand posibile conflicte si dezamagiri.
2

#228 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 284
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 27 ianuarie 2022 - 09:26

Ce nu inteleg eu de ce s-a oprit darmarea garajelor dintre blocuri. Chiar daca am si eu unul intr-o zona intre blocuri si teoretic ar trebui sa ma avantajeze, mi se intoarce stomacul cand vad tigania garajelor. Prefer sa le darame pe toate.. vor face si mai multe locuri de parcare, va ramane si putin spatiu pentru un mic loc de joaca, cativa copaci si va arata a civilizatie.
In modul actual de abordare sa incepi cate un proiect la cativa ani pe o zona pe care ti-ai propus sa o redefinesti, va dura zeci de ani sa ajungi in toate (asta in cazul utopic in care ai ramane asa mult la carma orasului).
Cred ca este ca si cu cablurile odioase pe sus (inafara de cele de troleibuz, tramvai) .. pe nimeni nu mai deranjeaza aceste increngaturi odioase aeriene. Asta era unul din primele lucruri care imi sarea in ochii cand ma intorceam din delegatii mai lungi.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cabluri.jpg

2

#229 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 27 ianuarie 2022 - 10:02

https://previews.123...l-2017.jpg?fj=1

de exemplu
0

#230 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 284
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 27 ianuarie 2022 - 10:37

Vezi postarearue, la 27 ianuarie 2022 - 10:02, a spus:


Exact. Dupa cum se arata cred ca nu se va ingropa un fir pe urmatorii 3 ani, doar vor aparea altele noi. Ajungem in ritmul actual si la poza aia :))
0

#231 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 747
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 27 ianuarie 2022 - 10:59

@rue, stau intr-o zona care a devenit insuportabila in special din cauza lipsei locurilor de parcare, zona Dacia- Circumvalatiunii, afectata si mai grav din cauza desfintarii parcarilor de pe Bv. Cetatii, dar unde nu-i interes de unde grija.
Interesul timisorenilor nu exista in acest regulament, ce probleme globale are USR-ul sa se inchirieze locul de parcare ?...se intampla si in alte orase si e totul ok. Politic vor fi ruinati daca nu se indreapta spre cei ce iau votat pe probleme simple de rezolvat dar care pot produce capital politic cert.
2

#232 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 27 ianuarie 2022 - 12:28

De aceea unii prefera blocurile noi, daca pot alege financiar, unde sa isi rezerve locul(locurile) de parcare supra or subteran, fapt aproape imposibil la blocurile vechi (doar la cele cu garaje sub cladire sau care au curtea blocului in CF atasata proprietarilor.
0

#233 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 01 februarie 2022 - 17:41

Vad ca va agitati degeaba iar. Si in tarile cu apa calda, pe domeniul public, se aplica aceasi regula. Exista X locuri si Y masini. Cine are domiciliu in zona respectiva poate sa-si faca abonament. Cine nu, ciuciu. Toti Y au voie pe locurile X. Cine are abonament pe gratis, restul platesc. Iar daca au ghinionul de a nu avea ticket cand trece controlul, pac 55€ amenda. Credema ca dupa maxim 2, nu o sa mai parchezi aiurea.

Exista deja solutii extrem de simple, la porbleme extrem de complexe. Ah, ca romanul ii obisnuit ca odata cu masina si-a cumparat si loc de parcare, si are DOAR drpeturi, aia e deja alta poveste. Cine isi permite luxul de a avea parcare subterana, foarte bine. Cine insa nu isi permite doar o masina, aia e. Noi romanii ar trebuii sa ne obisnuim sa jucam jocul comunitatii si nu cel individual. Romanul se naste cu drepturi, si ZERO responsabilitati. Si cred ca aici e problema!
10

#234 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1334
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 30 septembrie 2022 - 08:55

Aseară am trecut prin centru și am vrut sa parchez in parcarea privată din spate de la Bega, problema a fost că nu mergea sa intri. Probabil era defecta bariera și am zis, hai că mă duc în fața la Continental că știam eu că terenul a fost câștigat în instanță de primărie după ce ani de zile a fost folosit cu japca de aia cu hotelul. Când sa dau sa intru acolo, hop, bariera pusă, paznic și afiș cu 10 lei ora...wtf? A pierdut primăria procesul cu aia sau iar și-au însușit cu japca terenul ăla și fac bani de pe urma oamenilor sub nasul adormitilor din primărie? Și o știre mai veche despre parcarea care trebuia să fie publica: https://www.opiniati...ideo/26/07/2019

Știe cineva ceva legat de subiect?
0

#235 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 30 septembrie 2022 - 11:23

La H. Continental parcarea costă 10 Lei/oră de vreo 3 ani.

Eu nu știu detalii despre litigiu, dar n-ar fi rău să fie chestionat tocmai cel care a declarat atunci (iulie 2019) că terenul e al primăriei.
A mai fost primar circa 1 an și 3 luni după acel moment.
Ce amenajări a făcut el/echipa lui în acest sens timp de 1 an și 3 luni după momentul declarației, dacă terenul era al primăriei ?

Citeaza

„Acolo vom face o amenajare, pentru ca terenul e al Primariei. Va fi mutata statia de taxi in parcarea hotelului. A fost un litigiu cu cei de la hotel, dar e totul lamurit acum, parcarea este a Primariei. Inca nu stim exact cum va arata parcarea efectiv, cum facem circuitele, urmeaza sa punem la punct detaliile”, a spus pentru opiniatimisoarei.ro primarul Nicolae Robu.

2

#236 Userul este online   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1396
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 30 septembrie 2022 - 11:44

eu imi amintesc ca a dat-o la intors dupa o vreme ca totusi Continental a facut investitii acolo in parcare si vrajeli... probabil si-a luat comisionul si a uitat de ea
0

#237 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1334
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 30 septembrie 2022 - 12:00

O perioada s-au aplicat 100% tarifele primariei acolo fiindcă am parcat si eu de doua ori, în weekend ce-i drept, in perioada când parcarea era gratuita și era bariera ridicata și am parcat fara probleme, nici portar nu era si nici foaia cu 10 lei. Ceva s-a întâmplat întretimp, nu m-aș mira sa ceara aia iar taxa, ilegal
0

#238 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 30 septembrie 2022 - 14:24

Când a fost asta cu tarifele primăriei ?!
Înainte de modificarea la 10 Lei/oră, tariful a fost mulți ani la rând de 5 Lei/oră, de luni până vineri.
În weekend era bariera ridicată, într-adevăr.
0

#239 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1334
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 04 octombrie 2022 - 08:14

In perioada cand a aperut si stirea respectiva, era bariera ridicata, cel putin in weekend, de-aia am presupus ca se aplicau regulile primariei. Acum de exemplu, in weekend e bariera pusa. Am trecut duminica pe langa hotel si era bariera lasata.
Oricum e orasul/tara nimanui si fiecare face ce vrea, nu-i ca si cum patesti ceva, maxim o amarata de amenda. Iar pentru unii cum sunt aia cu Heaven-ul, sau aia inchisi cu terasele, aia de pe Bega care stau ilegal acolo, amenzile alea sunt bani de tigari.. La fel si pentru asta cu Continentalul, ce sa-i faca daca ia bani ilegal pe parcarea aia? Frectie...

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 04 octombrie 2022 - 08:17

1

#240 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2402
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 30 martie 2023 - 16:22

TimPark lansează studiile de fezabilitate pentru patru parcări supraetajate în Timișoara – în Lipovei, Complexul Studențesc, Cetate și Buziașului

Citeaza

Serviciul Public de Interes Local pentru Administrarea Parcărilor Publice în Municipiul Timișoara – TIMPARK, anunță intenția de achiziționare a serviciilor de proiectare aferente studiilor de fezabilitate pentru crearea a patru parcări supraetajate în Municipiul Timișoara

“Parcările vor fi construite în zonele Lipovei, Complexul Studențesc, Cetate și Calea Buziașului, iar fiecare dintre acestea va avea aproximativ 250 de locuri de parcare, destinate autovehiculelor cu masa totală maximă autorizată de 3,5 tone. În plus, TIMPARK va propune modernizarea și reorganizarea spațiilor publice urbane adiacente, inclusiv zonele pietonale și zonele destinate traficului auto. De asemenea, se vor crea noi spații verzi și se vor face intervenții menite să crească calitatea vieții cetățenilor Timișoarei“, se arată întru-un anunț TimPark.

Crearea celor patru parcări supraetajate va avea un impact semnificativ asupra mobilității și calității vieții în Municipiul Timișoara, oferind o soluție modernă și actualizată la nevoile orașului privind creșterea semnificativă a numărului de autovehicule din oraș, mai arată Timpark.

1

Arata acest topic


  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi