STP Timișoara Forum: Public Transport Timişoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

Public Transport Timişoara Android/Windows Phone/iOS

#1 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 aprilie 2013 - 22:09

Imagine atasata: slide1.png

Updated: 1 Decembrie 2013

Site: www.tm.publictransport.ro
Blog: www.tmpublictransport.wordpress.com
Social Media: Facebook


Pentru vechiul simulator de vehicule vă rog vizitaţi Public Transport Simulator


Pentru mai multe informaţii citiţi prima postare de pe blog sau contactaţi-mă.

Aceasta postare a fost editata de Raoul94: 01 decembrie 2013 - 23:11

2

#2 Useril este offline   MihaiBalint 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 15 aprilie 11
  • Sexul:masculin

Postat 27 aprilie 2013 - 08:29

Felicitari pentru lansare si asteptam cu nerabdare versiunea mobila a portalului http://publictransport.ro

Cand v-a fi disponibila te rog sa imi trimiti un mesaj pentru ca as dori sa pun un link(intent) direct in aplicatia mea catre aplicatia ta cu harta.

Aceasta postare a fost editata de MihaiBalint: 27 aprilie 2013 - 08:33

0

#3 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 aprilie 2013 - 10:41

Multumesc Mihai! Si eu astept cu nerabdare! Am sa te anunt :coolspeak:
0

#4 Useril este offline   bogdan99999 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 283
  • Inregistrat: 28 octombrie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 aprilie 2013 - 20:05

Ca sa ma lamuresc. Aplicatia va fi un fel de "google maps" concatenata cu baza de date de la ratt? Adica o harta in care vor fi afisate autobuzele/tramvaiele/etc in timp real?

Va stii sa faca si ceva asemanator cu aplicatia d-lui Balint?
0

#5 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 aprilie 2013 - 21:41

@bogdan99999

Aici poti accesa HARTA si sa vezi ce "stie" ea.
Aplicatia de mobile va fi disponibila pe mai multe platforme (prima oara Android) si va arata la fel ca in imaginea postata la inceputul acestui topic. Adica harta va fi afisata user-friendly si vor fi cateva optiuni.

Nu vor aparea timpii ca in aplicatia lui Mihai, pentru ca nu vreau sa copiez ce a facut el. Ceea ce creaza echipa proiectului meu e mult mai complex dar probabil voi face un "parteneriat" si cu aplicatia lui Mihai (in sensul unui link inclus in aplicatia mea).

De altfel, aplicatia de Android va avea optiunea sa arate in timp real o SINGURA LINIE selectata de utilizator, deoarece, la incarcarea tuturor datelor in aplicatie de pe serverul RATT (adica sa afiseze toate liniile odata) sunt sigur ca sistemul de operare nu va face fata, sau daca da, va merge extrem de incet iar serverul RATT nu se va comporta bine la atatea request-uri/minut.
0

#6 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 aprilie 2013 - 22:37

Sa nu uitam ca serverul nici nu a fost gandit pentru asa ceva... -_- Ca poate face si asta pana la un punct, e altceva.
0

#7 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 aprilie 2013 - 22:43

Din pacate, dispuneti de puterea sa faceti mult mai multe cu aceste date dar pentru "voi" pare ceva neimportant. Va fi greu sa concepem un algoritm care sa mearga si bine si nici sa nu dea fail server-ul. Vedem ce urmeaza, poate pe viitor vom reusi sa facem ceva in privinta asta. Trebuie gandit un API mai bun (ca si cel prezentat aici pe forum de catre un coleg).
0

#8 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 aprilie 2013 - 23:39

Pai, eu zic ca s-au platit niste bani si sistemul face treaba pentru care s-a platit. Ca "serveste" si aplicatiilor create de voi e cu atat mai bine (pana in punctul in care asta l-ar putea incurca sa-si faca treaba pentru care a fost construit).
0

#9 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 aprilie 2013 - 09:59

Pai eu zic ca de ce sa ne oprim doar aici, pana unde isi face el treaba? Cand sistemul poate fi imbunatatit fara a se mai consuma bani... In fine, nu vreau sa vin eu sa revolutionez RATT-ul. Ideea e ca daca serverul va avea ceva probleme in urma request-urilor prea multe, v-as ruga sa ma anuntati si sa incercam sa gasim o alta metoda, mai "usoara". Nu vreau sa muncesc la proiectul asta 1 an... deja are vreo 6 luni si sa ma trezesc ca blocati accesul la date. Totul poate fi facut astfel incat sa functioneze bine in ambele parti :so pe iei:
0

#10 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 aprilie 2013 - 10:06

Pai, Sorin monitorizeaza treaba asta si desigur ca va tinem la curent.
0

#11 Useril este offline   bogdan99999 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 283
  • Inregistrat: 28 octombrie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 29 aprilie 2013 - 19:02

In cat timp estimati ca se va lansa? Va necesita conexiune la sateliti GPS ?
0

#12 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 aprilie 2013 - 19:26

Nu vad de ce ar necesita date de la sistemul de pozitionare globala, dar desigur, telefonul va trebui sa fie conectat la internet prin WiFi sau o conexiune de date prin reteaua GSM.
1

#13 Useril este offline   bogdan99999 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 283
  • Inregistrat: 28 octombrie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 29 aprilie 2013 - 19:39

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 29 aprilie 2013 - 19:26, a spus:

Nu vad de ce ar necesita date de la sistemul de pozitionare globala, dar desigur, telefonul va trebui sa fie conectat la internet prin WiFi sau o conexiune de date prin reteaua GSM.

Ma gandeam ca poate cerea sa vada unde esti, adica sa apara si un punct rosu care sa semnifice pozitia ta.
0

#14 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 aprilie 2013 - 20:02

La asta trebuie sa-ti raspunda Raoul.
0

#15 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 aprilie 2013 - 06:47

@Bogdan99999

Daca intri acum, de pe calculator pe harta probabil ai vazut ca iti cere pozitia, daca cauti atent pe harta vei gasi un PUNCT ALBASTRU care iti marcheaza locatia actuala de la ISP. Fiind vorba doare de localiazrea prin ISP eroarea e destul de mare. Eu stau in Calea Girocului iar pe harta apar undeva in zona Bastionului.

Sa sti ca nu m-am gandit sa adaug si o optiune de tracking pe harta pentru ca mi se pare inutila deocamdata. Dar odata ce va fi gata route planner-ul cred ca va trebuie implementat si asa ceva, multumesc pentru sugestia indirecta!

Aplicatia de Android va fi gata in 5-15 zile, depinde de mai multe variabile. Problema e ca deocamdata harta nu si-a primit update-ul. Majoritatea liniilor de autobuz sunt gata, liniile de troleibuz complete si la tramvai avem doar L9. Trebuie sa ne facem baza de date completa cu coordonate GPS si ID-uri de statie la fel ca pe ratt.ro/txt.

Proiectul, pana va fi operabil macar 90% mai are nevoie de 4-6 luni dupa cum ce vad eu. Ideea e sa lansam spre testare tot ce se poate, sa vedem ce merge si ce nu. Va tin la curent cu noile update-uri iar pentru alte intrebari nu ezitati sa intrebati.

Ne gasiti si pe facebook acolo unde postam update-uri periodic.
0

#16 Useril este offline   bogdan99999 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 283
  • Inregistrat: 28 octombrie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 mai 2013 - 18:20

Ce se mai stie de aplicatie?

Aceasta postare a fost editata de bogdan99999: 14 mai 2013 - 18:20

0

#17 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 mai 2013 - 22:03

Bogdan, apreciez interesul tau dar te asigur ca atunci cand va aparea ceva nou, vei gasi postat aici. In 2 saptamani cam asa sper sa lansam prima versiune pentru testare.
0

#18 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 iunie 2013 - 12:24

[Update harta] Au fost adaugate pe harta linia 33 si linia 40. Cine doreste sa faca un mic test este poftit pe publictransport.ro.

[Update WIP alicatie] Prima versiune de test pentru android, astept sa primesc .apk-ul undeva la inceputul saptamanii care urmeaza.


0

#19 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 noiembrie 2013 - 14:13

Revin cu un mic update. Site-urile au fost migrate iar proiectul cu harta live deocamdata sistat. Exista multe probleme cum ar fi baza de date care tot timpul se schimba si etc.

Daca e cineva interesat de ce se intampla e poftit sa citeasca postarea de pe blog unde explic foarte scurt ce si cum si sa viziteze noul site. Toate link-urile sunt in semnatura.
0

#20 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 noiembrie 2013 - 21:09

Salutare forumiști! Cei care au citit până acum ce se mai întâmplat cu proiectul sunt la curent; nu am să mă mai obosesc să dau detalii. Ce e nou este blogul, care la prima impresie arată ca o copie a forumului nostru. Ideea e că mulți timișorenii nu sunt interesați să citească forumul. Dar postările de pe blog sunt create sintetizând informațiile de pe câteva pagini bune ale forumului în ceva mai ușor de digerat și fără termeni tehnici uneori.

Spre exemplu, postarea lui Cseh17 de pe blog, cu tramvaiul Timișoreana a strâns 200 de vizitatori unici în mai puțin de 24 de ore. Autobuzul electric scris de mine, la fel a avut citire bună. Gândiți-vă că blogul e tânăr, nu are nici o lună.

În momentul de față, exista 2 administratori: Eu și Cseh. Vreau să lansez "oferta" dacă mai este cineva interesat să facă parte din echipa de pe blog, să mă anunțe. Uneori stăm prost cu timpul și nu reușim să postăm tot ce am vrea. Așadar, dacă cineva e interesat să scrie și să facem o treabă calumea, îl aștept.

O seară plăcută!
2

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi