STP Timișoara Forum: Controlorii RATT - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (25 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »

Controlorii RATT Evaluare topic: ***** 3 Voturi

#81 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29748
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 aprilie 2008 - 21:20

Ca orice om si unui controlor ii este frica. Nu sunt inarmati, nu au bastoane de cauciuc, spreyuri paralizante sau alte mijloace de aparare. Inainte de '89 eram "scosi din productie" si trimisi in control pe mijloacele de transport, fiecare echipa fiind condusa de un controlor. Pot sa spun ca am fost amenintati in diferite feluri, inclusiv cu cutitul, in statia Maria, de catre "baietii" care opereaza buzunarele calatorilor. Cu toate ca eram doi, amandoi peste 1,80 inaltime si cam pe la 90 kg :cry: nu am riscat sa ne implicam intr-un conflict cu "baietii". :cry:
0

#82 Useril este offline   marioana 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 26 august 2008 - 14:38

Eu mi-am luat informatiile de aici:
http://blog-in-corana.blogspot.com/2007/05...rol-abuziv.html
Din moment ce puratorul de cuvat al RATT recunoaste ca nu e legal sa se ceara CI/BI nu stiu de ce se insista ca ar fi legal.
Si, Florin, in pasajul care il dai ca exemplu din HCL, se spune organe de control, dar nu precizeaza care sunt acestea. Controlorii de bilete sunt angajati ai RATT nu sunt organe de control autorizate de lege.
0

#83 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29748
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 august 2008 - 15:01

Nu confunda legea cu HCL (hotarare a consiliului local). HCL-ul se refera chiar la controlorii RATT, articolul 34 facand referire exacta la ei:

"ART. 34
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza contravenţional săvârşirea următoarelor fapte:

a) nerespectarea obligatiei controlorilor RATT de a avea o tinuta decenta, un comportament civilizat si de a purta la vedere ecusonul sau legitimatia de serviciu

b) degradarea mijlocului de transport in comun prin orice mijloace atat in mers cat si in stationare de catre persoanele fizice

(2) Contravenţiile prevăzute la art.34, se sancţionează cu amendă contravenţională cuprinsă între 1000 lei la 2.000 lei pentru persoanele fizice şi persoanele juridice.
0

#84 Useril este offline   marioana 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 26 august 2008 - 15:40

eu nu spun nu...dar din moment ce exista o lege care spune ca doar politia, jandarmeria si politia comunitara poate cere CI/BI inseamna ca HCL respectiva nu e legala. Si din cate stiu legea are precedenta fata de o hotarare de consiliu local.
0

#85 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29748
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 august 2008 - 16:03

A mai scris cineva aici: vrei sa ramai anonim ? Cumperi un bilet si nu-ti va cere nimeni CI. Cred ca iti dai seama ca nu se poate renunta la controlori, ar fi haos total.
Un cetatean de buna credinta, care nu a avut posibilitatea sa isi ia bilet si recunoaste acest lucru se va prezenta de bunavoie la politie pentru identificare, controlorii RATT doar il insotesc pana acolo pentru a prelua datele de identificare (nu retin pe nimeni cum scrie pe blog-ul acela. Nu avem arest sau spatii de detentie :jos: ). Daca cetateanul nu doreste sa mai faca drumul pana la politie va prezenta datele controlorului (care bineinteles ca nu-i retine actul).
0

#86 Useril este offline   marioana 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 26 august 2008 - 21:46

Eu tot timpul am circulat cu abonament sau bilet. Dar sa nu dea domnul sa imi ceara un controlor buletinul ca il las cu ochii in soare. Idea e ca legea spune una iar ei fac alta. Nu ma intereseaza cat de indreptatiti sunt, nu au dreptul. Si oricat de proasta ar fi o lege, nimeni nu are dreptul sa o incalce.
Si asta inseamna ca nu au dreptul sa iti ceara sa te legitimezi, de fapt mai bine zis eu am dreptul sa refuz sa ma legitimez in fata lor, si nu au dreptul sa te duca niciunde ca e considerata rapire. In momentul in care sunt jos din autobus, ma pot lua si pleca oricunde, ei nu au nici un drept sa ma retina.

Aceasta postare a fost editata de marioana: 26 august 2008 - 21:49

0

#87 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29748
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 august 2008 - 22:16

Din moment ce ai fost corect intotdeauna nu ai de ce-ti face probleme pentru altii care nu au fost. :jos:
Hai sa ne punem problema urmatoare: urci intr-un taxi si dupa ce omul te duce la destinatie ii spui ca tu nu ai chef sa platesti. El nu are dreptul sa-ti ceara actele sa vada cine esti si nici sa te retina sau sa te duca la politie. Cum crezi ca ar trebuii sa procedeze taximetristul in cazul acesta? Te invita politicos sa cobori din masina? :blush:
0

#88 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 26 august 2008 - 22:37

da,dar legea e lege...si controlorii daca nu ai bilet,chiar iti cere buletinul,,,deci :jos:
0

#89 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29748
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 august 2008 - 22:45

Poate veti spune ca ma repet, dar in mare masura sistemul de ticketing si numarare calatori va rezolva si problema controlului. Se va sti exact cati calatori au urcat in vehicul si cati au validat. Avand aceste statistici se va putea stabilii concret pe care linii si in ce interval orar frauda e maxima si echipele de controlori si jandarmi/politisti vor actiona cu predilectie pe aceste linii si la aceste ore. Vatmanul va sti cati calatori nu au validat din cei numarati la urcare si va putea emite (prin computerul de bord) un semnal pentru organizarea unui control pe parcursul traseului.

alecs nu uita ca legea stabileste ca prestarea unui serviciu trebuie platita, in caz contrar ai comis o contraventie si esti pasibil de amenda. Hai sa nu citam aici doar jumatati de legi (fiecare citeaza partea care-i convine :jos: )
0

#90 Useril este offline   AMD 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 303
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 26 august 2008 - 22:59

interesant ce aparati sunt sarmanii contravenienti. cine e mai vinovat: tu ca ai calatorit fara bilet sau controlorul ca a avut tupeul sa iti ceara buletinul?
nu am avut probleme cu controlorii niciodata si chiar ma bucur cand il prind pe unul care n-a platit. daca eu platesc si el nu inseamna ca el e smecher si eu prost, nu? :jos:

o solutie civilizata e urmatoarea:
n-ai avut bilet si esti prins, dai buletinul, platesti frumos amenda, dupa care il dai in judecata pe controlor ca te-a legitimat si astepti hotararea justitiei :blush:
0

#91 Useril este offline   marioana 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 27 august 2008 - 07:50

Vezi postareaAMD, la Aug 26 2008, 23:59, a spus:

interesant ce aparati sunt sarmanii contravenienti. cine e mai vinovat: tu ca ai calatorit fara bilet sau controlorul ca a avut tupeul sa iti ceara buletinul?
nu am avut probleme cu controlorii niciodata si chiar ma bucur cand il prind pe unul care n-a platit. daca eu platesc si el nu inseamna ca el e smecher si eu prost, nu? :blush:

o solutie civilizata e urmatoarea:
n-ai avut bilet si esti prins, dai buletinul, platesti frumos amenda, dupa care il dai in judecata pe controlor ca te-a legitimat si astepti hotararea justitiei :04:


Adica sa particip de buna voie la incalcarea legii :jos:
Eu nu spun ca cei care nu au bilet/abonament nu trebuie pedepsiti. Nici mie nu imi convine sa platesc pentru calatoriile altora.
Dar in momentul de fata nu exista un suport legal pentru pedepsirea lor, in cazul in care politia/jandarmeria nu insoteste controlorii.
0

#92 Useril este offline   AMD 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 303
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 27 august 2008 - 15:54

Vezi postareamarioana, la Aug 27 2008, 08:50, a spus:

Adica sa particip de buna voie la incalcarea legii :jos:

neavand bilet sau abonament esti deja contravenienta, deci, ce mai conteaza. :blush:
in legatura cu legislatia...sper sa se rezolve, dar nici sa nu credem acum ca in loc de controlori o sa verifice biletele politia comunitara sau jandarmii si chestia asta cu echipele mixte e cam penibila. (in Ungaria sau Germania am vazut doar controlori fara politie).
0

#93 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 27 august 2008 - 20:41

Da numa ca la ei si conceptia de a arata actul de identitate sau nu e alta.
0

#94 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 11 august 2008 - 00:14

Vezi postareaAMD, la Aug 26 2008, 23:59, a spus:

interesant ce aparati sunt sarmanii contravenienti. cine e mai vinovat: tu ca ai calatorit fara bilet sau controlorul ca a avut tupeul sa iti ceara buletinul?
nu am avut probleme cu controlorii niciodata si chiar ma bucur cand il prind pe unul care n-a platit. daca eu platesc si el nu inseamna ca el e smecher si eu prost, nu? :coolspeak:

o solutie civilizata e urmatoarea:
n-ai avut bilet si esti prins, dai buletinul, platesti frumos amenda, dupa care il dai in judecata pe controlor ca te-a legitimat si astepti hotararea justitiei :)
Nu stiu exact statutul legal al amenzilor emise de catre RATT...
Cand controlorul iti cere actul de identitate, ai dreptul sa refuzi, sau sa pretinzi ca nu il ai, urmand ca el sa cheme un echipaj de politie sa te legitimeze, daca doreste. Insa odata ce ai semnat procesul-verbal de contraventie, cred ca esti bun de plata.
0

#95 Useril este offline   Cristian 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 22 iunie 08

Postat 03 octombrie 2008 - 17:48

Azi ma prins controlul :mellow: ! Luasem tramvaiul o statie de pe Dragalina pana in Sinaia. In statie nu a urcat nimic, insa chiar in fata la liceul Constructii, tramvaiul a oprit si au urcat controlorii. Au voie sa urce intre statii? Mai departe. Au venit, le-am spus frumos ca nu am bilet, mi-au cerut buletinul, le-am spus ca nu le prezint niciun act. Ei nu au voie sa-mi ceara actul de identitate. Au ras ironic iar unul dintre el a sunat la un presupus Mihai de la Politie. Am vrut sa cobor in Sinaia, si nu ma lasat, s-au pus in fata usii precizand ca in Maria ma astepta Politia. Ok domne, hai in Maria. Ajung acolo, nici dracu, nici lacu', nimeni. Le-am spus cu sta treaba cu buletinul ca nu au voie, bineneteles ca ei vroiau sa ma ia de prost, dar n-au reusit. Mi-au aratat un proces verbal unde zice ceva de genu ca daca refuz sa prezint LEGITIMATIA nu stiu ce mi se intampla. Le-am explicat ca legitimatia e biletul sau abonamentul, nicidecum buletinul. Aveam in portofel 1 milion, le-am aratat milionu precizand ca nu le dau niciun leu pentru ca, chiar aveam nevoie de 1 milion in cap pentru o treaba. Tot intrebam de Politie, Politia nu mai venea. Am spus ca sun eu, iar eu m-au oprit spunand ca au sunat ei deja, ceea ce era minciuna binenteles. Ma lua cu dume ca azi e ziua unui coleg ce era cu ei (erau 3), i-am spus politicos La multi ani. Ma intrebat de ce nam bilet, le-am explicat treaba cu o statie ca a fost totul ceva spontan, nu era planuit sa iau tramvaiul, le-am spus ca am 16 ani si nu-mi permit sa compostez 20 bilete pe zi.

Baietii au vazut ca nu-s prost nici dobitoc, si intr-un final mi-au zis: Bine, hai ca 1 an te mai las, dupa nu te mai iert. Eu razand i-am intrebat: Deci un an nu mai fac bilete? N-au raspuns, si-au plecat.

___________________________________________________

Deci oameni buni, nu va lasati dusi de controlori asa cum vor ei. Aveti niste drepturi pe care trebuie sa le sititi. Tot ce va intreaba, fiti sinceri. Daca ai 17 ani, spune-i ca 17 nu ca 14. Dar nu le dati buletinul !!! Nu au dreptul !!! Sa nu vada ca va e frica, insitati cu chematul Politiei si aratati ca stiti cat mai multe informatii. Le-am explicat si cum sta treaba cu HCL.

Intrebarea mea e, au voie controlorii sa urce intre statii?
0

#96 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29748
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 octombrie 2008 - 20:41

Da, au voie sa urce intre statii. Nu stiu, sincer, ce sa fac cu postul tau :mellow: Tu incerci sa incurajezi mersul fara bilet ? (in ideea ca oricum controlorii nu au ce sa-ti faca). Ce faceai in cazul in care era o echipa mixta? (politisti-controlori). Pierdeai niste bani de care probabil chiar aveai nevoie.
0

#97 Useril este offline   Cristian 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 22 iunie 08

Postat 03 octombrie 2008 - 21:30

Vezi postareaFlorin.B RATT, la Oct 3 2008, 19:41, a spus:

Da, au voie sa urce intre statii. Nu stiu, sincer, ce sa fac cu postul tau :mellow: Tu incerci sa incurajezi mersul fara bilet ? (in ideea ca oricum controlorii nu au ce sa-ti faca). Ce faceai in cazul in care era o echipa mixta? (politisti-controlori). Pierdeai niste bani de care probabil chiar aveai nevoie.

Da, pierdeam niste bani. Greseam, plateam! Nu incurajam mersul fara bilet ci pur si simplu vroiam sa arat cat de influentabili sunt controlorii si ca scopul lor e sa faca bani de buzunar, atata tot. Eu cand ziceam ca sun eu la Politie, nu eram ironic deloc, chiar vroaim sa platesc daca am gresit. Nu cum ma lua el ca e ziua unui coleg si ca sa-i ia un vin ca ar bea si el.

:unsure:
0

#98 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29748
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 octombrie 2008 - 21:37

Da, din pacate de practicile astea (ale controlorilor) ne vom scapa mai greu sau deloc. :mellow:
Speram insa, ca numarul calatorilor fraudulosi sa scada odata cu implementarea sistemului de ticketing.
0

#99 Useril este offline   Cristian 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 22 iunie 08

Postat 03 octombrie 2008 - 21:58

Vezi postareaFlorin.B RATT, la Oct 3 2008, 20:37, a spus:

Da, din pacate de practicile astea (ale controlorilor) ne vom scapa mai greu sau deloc. :mellow:
Speram insa, ca numarul calatorilor fraudulosi sa scada odata cu implementarea sistemului de ticketing.

Tocmai de aia spuneam ce mi s-a intamplat astazi, asa, poate vede si altcineva si va face la fel. Usor usor vom scapa de oameni ca ei. Desigur, mai bn ar fi sa cumpere bilet :unsure:
0

#100 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 04 octombrie 2008 - 08:01

Treaba e ca unii controlori au tupeul sa te cotrobaie prin geanta ,mai ales daca esti fata tanara! Am fost martor cand m-au coborat odata la stedenti de pe 42.Mi-a cerut spaga pe fata si mia zic ca nu ma lasa sa plec pana nu plates! Mi se pare aberant! M-a prins , ma coboara , platesc amenda si am plecat. :mellow:
0

Arata acest topic


  • (25 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi