STP Timișoara Forum: Bizoni in Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (28 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bizoni in Timisoara poze si intamplari semnalate (doar din Timisoara)

#501 Useril este offline   ioji 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 12 iulie 17

Postat 04 iulie 2018 - 21:48

Va rog frumos, cine se pricepe sa ma lamureasca si pe mine ce vroiau sa faca cei doi de pe trecerea de pietoni:

Imagine atasata: IMG_20180703_144808.jpg

Imagine atasata: IMG_20180703_144805.jpg
0

#502 Useril este offline   ioji 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 12 iulie 17

Postat 06 august 2018 - 20:02

Lucrurile merg spre bine, vad ca nu mai sunt exemple negative. In afara de acesta, desigur: Imagine atasata: 28951880167_e0caaeb317_k.jpg
0

#503 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1183
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 noiembrie 2018 - 04:44

Culmea inconstientei in traficul din TM. Imagine postata

https://www.youtube....h?v=g27tuHnG9Ek
1

#504 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 noiembrie 2018 - 12:52

:plemplem: :rad_masa:
0

#505 Useril este offline   ioji 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 12 iulie 17

Postat 17 noiembrie 2018 - 08:06

Vreau sa imi schimb masina. E adevarat ca BMW X5 si X6, si Lexus au voie sa parcheze oriunde? E un avantaj major intr-un oras aglomerat....

Imagine postata
2

#506 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 noiembrie 2018 - 18:57

"Tiuning" de tip coca, asezonat pe alocuri cu ceva rugina pe sub chitul ce sta sa crape. A se observa ca "tiunerul" a considerat ca doar fraierii trebuie sa aiba numarul iluminat, lui neaplicandu-i-se regula asta. :machine-gun:

Imagine atasata: 20181115_092051.jpg
4

#507 Useril este offline   ioji 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 12 iulie 17

Postat 23 septembrie 2019 - 18:08

Oare au disparut bizonii de nu mai e miscate in acest topic??
Naaaaa...Cred ca sunt asa de multi ca ti-a lehamite sa-i mai evidentiezi. Totusi, unii sar atat de mult calul incat nu te poti abtine sa nu ii faci vedete. Intersectie Dorobantilor cu Lalelelor, Toata lumea sta la coada pe Lalelelor sa iasa in bulevard sau sa-l traverseze. Dor soferul dubitei rosii are dispensa, el nu "serveste" coada. Si culmea, vrea sa faca la dreapta. Desigur, cei in legalitate nu il lasa, ei vor sa mearga inainte. Intre timp, cei care veneau pe bulevard si vroiau sa intre pe Lalelelor, asteptau ca vitele, fara cel mai mic gest de protest ca bizonul sa isi faca mendrele. Cred ca si atitudinea asta de vite indobitocite incurajeaza inmultirea bizonilor. Daca am lua atitudine mai des in trafic, poate le-ar mai pieri cheful de "bizoneala".

https://imgur.com/a/N8ToIHF

Aceasta postare a fost editata de ioji: 23 septembrie 2019 - 18:11

1

#508 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 septembrie 2019 - 21:10

Păi, zici bine, nici n-are rost să te mai agiți să le faci poze .... ca să ce? Să postezi pe forum sau pe InfoTrafic? Nu rezolvă nimic, nu cîștigăm nimic.

Oricum, orașul e efectiv dezastru de cînd a revenit lumea din vacanță. Pe Carol I se parchează literalmente claie peste grămadă, toată lumea stă „decît 1 minut pe avari”, făcînd astfel banda 1 inutilizabilă. Pe Tudor Vladimirescu, care și așa e destul de îngustă, a început lumea să parcheze indisciplinat și fără să se alinieze la bordură -- lasă că mai bine evităm noi restul boturile mașinilor care ies din spațiul de parcare. Cozi pe unde se poate, bulevardele lărgite nu au făcut decît să mute cozile .... de exemplu azi era coadă pe Eroilor de la Tisa, direcția spre Cluj; plin de șoferi agitați și agresivi, care caută fiecare moment cînd se pot strecura, indiferent cît de periculos o fac...

Pe scurt, ne trebuie poliție pe străzi, zilnic, cîteva ore pe zi. Că altfel nu dresăm maimuțele...

Aceasta postare a fost editata de dAImon: 23 septembrie 2019 - 21:11

2

#509 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10521
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 21 noiembrie 2019 - 16:38

Titlul de bizonul zilei se acorda... PL care a blocat circulatia 15 minute (sa zicem) pentru a ridica masina parcata pe jumatate din latimea trecerii de pietoni de linga Posta Mare. Nu era suficienta doar o amenda? Imagine postata

Imagine atasata: Bizoni - 2019.11.21 - 01.jpg Imagine atasata: Bizoni - 2019.11.21 - 02.jpg

0

#510 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1183
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 noiembrie 2019 - 22:52

La ce mai e buna o masina decapotabila....Imagine postata

1

#511 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 decembrie 2019 - 17:45

Nu stiu cine a fost cu ideea de a deschide o parcare pe platoul din fata Cantinei Studentesti, dar bineinteles ca bizonii nu au intarziat sa apara... Cum ar putea sta cineva pe banca marcata in imagine?

Imagine atasata: Untitled-1.jpg

Eu unul m-as instala lejer cu picioarele pe capota aluia. :devil:
2

#512 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 februarie 2020 - 17:56

A fi bizon se invata inca din scoala, scoala de soferi desigur. Pe langa faptul ca zona strazii Budai Deleanu, Banatul, Dambovita, I. Barac, Ardealul, Vulturilor (asta e de-a dreptul poligon pentru invatarea parcarii), etc, e pur si simplu infestata de masinile scolilor de soferi, tupeul pare sa se fi extins si asupra examinatorilor ce azi au stabilit schimbarea candidatilor la volan chiar in statia STPT Iuliu Maniu (la inceputul strazii Budai Deleanu). Un Conecto C de pe linia 3 a fost nevoit sa debarce/imbarce calatorii din drum, neputand intra in alveola, alveola in care erau vreo patru-cinci masini de scoala abordand pe "cupola" inscrisul EXAMEN.
0

#513 Useril este offline   ABMircea 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 25 august 16

Postat 14 februarie 2020 - 19:07

Daca ar exista girofarul examen-scoala, ce culoare ar avea ?
* normal ca nu are cum sa existe, pentru ca nu trebuie sa iasa in evidenta, ci sa se piarda in trafic..

Aceasta postare a fost editata de ABMircea: 14 februarie 2020 - 19:09

0

#514 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 14 februarie 2020 - 20:20

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 14 februarie 2020 - 17:56, a spus:

... e pur si simplu infestata de masinile scolilor de soferi, tupeul pare sa se fi extins si asupra examinatorilor ce azi au stabilit schimbarea candidatilor la volan chiar in statia STPT Iuliu Maniu...


Ce sa faci daca politailor le place sa dea examenul pe acele stradute din acele zone, inveti sa conduci doar acolo unde dai examen, ca sa fie sigur instructorii ca-l iei. Da, asta n-am inteleso nici eu (de curand am promovat si eu scoala de soferie), trebuia instructorii sa mearga cu elevii in sir indian peste tot unde ii plimba politaiul pe elevul examinat, deoarece in locul unde pica/promova, era schimbat, indiferent ca pica/promova in mijlocul intersectiei/ liniei de tramvai/ strada cu sens unic... si va dati seama ca nu doar sunt schimbati elevi si atat, trebuie sa astepti si pana examinatorul completeaza fisa sa o semnezi... Imagine postata
0

#515 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 februarie 2020 - 20:34

In '84 cand am facut scoala de soferi, nu aveai ce cauta pe drumurile publice pana ce nu stapaneai masina. (cum drak sa conduci prin oras si sa trebuiasca instructorul sa puna mana pe volan corectandu-te!) Se faceau ore in poligon (str. Mures) si am facut chiar 10 ore de simulator. Da, simulatoare (4 la numar) avea ACR, pe intrarea Doinei, exact in sediul ce acum apartine STPT. Erau realizate in Cehoslovacia (bordul era de Skoda 1000 MB). Simulatoarele permiteau si testarea reflexelor, proiectandu-se un film cu diverse situatii in trafic si masurandu-se timpul de raspuns al elevului. Cand ieseai cu instructorul in oras, nu te tarai ca melcul cu 20km/h, stiai deja sa parchezi, motorul nu se oprea la plecarea de pe loc, stiai sa pleci din panta, etc. Examenul avea urmatoare structura: sala, poligon (slalom, parcare laterala, parcare cu fata, cu spatele, plecare de pe o rampa cu frana de mana, etc) contra cronometru, conducere pe timp de noapte.
1

#516 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 14 februarie 2020 - 20:48

Imagine postata Da, chiar imi amintesc prima ora de practica, mi-o prezentat cartea cu orarul ce trebuie sa faca cu mine in cele 15 sedinte, parca prima ora e mersul inainte, inapoi si virajele, si cand l-am intrebat in ce poligon facem asta, m-o trantit pe scaunul soferului si ma bagat direct pe Sagului pana la Metro si inapoi, eu care (teoretic) n-am pus piciorul pe pedale niciodata (practic stiam sa conduc de 3 ani un opel din 90 la un prieten pe camp, dar instructorul nu stia asta)
0

#517 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 februarie 2020 - 21:07

La ce posibilitati tehnice sunt acum, obligam scolile sa aiba in dotare simulatoare. (nu mai vorbesc de poligoane dedicate)
2

#518 Useril este offline   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 727
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 15 februarie 2020 - 22:23

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 14 februarie 2020 - 20:34, a spus:

In '84 cand am facut scoala de soferi, nu aveai ce cauta pe drumurile publice pana ce nu stapaneai masina. (cum drak sa conduci prin oras si sa trebuiasca instructorul sa puna mana pe volan corectandu-te!) Se faceau ore in poligon (str. Mures) si am facut chiar 10 ore de simulator. Da, simulatoare (4 la numar) avea ACR, pe intrarea Doinei, exact in sediul ce acum apartine STPT. Erau realizate in Cehoslovacia (bordul era de Skoda 1000 MB). Simulatoarele permiteau si testarea reflexelor, proiectandu-se un film cu diverse situatii in trafic si masurandu-se timpul de raspuns al elevului. Cand ieseai cu instructorul in oras, nu te tarai ca melcul cu 20km/h, stiai deja sa parchezi, motorul nu se oprea la plecarea de pe loc, stiai sa pleci din panta, etc. Examenul avea urmatoare structura: sala, poligon (slalom, parcare laterala, parcare cu fata, cu spatele, plecare de pe o rampa cu frana de mana, etc) contra cronometru, conducere pe timp de noapte.


D-nul Florin, depinde si de instructor. Eu am dat de permis in 2005 (fix la 3 zile dupa ziua mea), dar am avut noroc de instructor bun.
Pe perioada aceea nu se mai dadea decat sala si traseu.
Dar nu m-a scos in oras decat dupa ce am stapanit masina, deci nu mers de melc.
Apoi stiu parcarea de la COMTIM (Smithfield) pe din cap, orice groapa, cuta, etc. Ma ducea acolo, scotea jaloanele si ma lasa sa ma dau pana faceam corect, de fiecare corectand distantele. Am ajuns acasa dupa prima sedinta de jaloane cu febra musculara (Dacie 1310, fara servo).
Deci, concluzia, este ca daca se vrea se poate.
2

#519 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1183
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 februarie 2020 - 02:06

Un vânzător şi colaboratorul acestuia au rămas blocaţi în chişcul de ziare de pe strada Sf.Ioan, vizavi de Piaţa 700, după ce un şofer şi-a parcat maşina în dreptul uşii de acces.Oamenii au fost nevoiţi să sune la Poliţia Locală. Maşina parcată ilegal a fost ridicată, iar conducătorul auto a fost amendat.
Adevarul.ro

1

#520 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 martie 2020 - 20:16

Imagine atasata: 20200302_092251.jpg

Acest bizon a considerat ca blocul optic de pe partea stanga e optional, putand fi inlocuit cu o banda adeziva. Mai si conducea foarte sprintar penduland de pe o banda pe alta, noi cei din spate trebuind sa ghicim in... banda adeziva, ce intentii avea tembelul. :machine-gun:
1

Arata acest topic


  • (28 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi