STP Timișoara Forum: Infractori - poze si descriere - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (6 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Infractori - poze si descriere hoti de buzunare, amenintari, etc

#81 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 aprilie 2016 - 20:03

Vezi postareadAImon, la 01 aprilie 2016 - 10:13, a spus:

Daca-i lasi in libertate, au timp sa-si contacteze acolitii si sa dea dispozitii sa li se ascunda diversele portiuni din averi, samd.

Abureli ale acelorasi organe de presa basiste... Majoritatea cazurilor care ajung la DNA, acuza fapte petrecute cu ani si ani in urma, deci orice proba putea fi ascunsa cu mult timp in urma, daca presupusl faptas ar avea macar un neuron functional.
0

#82 Useril este offline   Ebi 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 08 septembrie 15

Postat 02 aprilie 2016 - 20:54

6 hoti de buzunare care opereaza in autobuzul 33, Expres1, nici nu-i intereseaza ca este dotat cu camere video. Am gasit filmarea hotilor (dar nu cum opereaza) pe facebook. Politia o fi corupta, sau doar impotenta? Link-ul functioneaza doar la cine are facebook pe calculator cred.
https://www.facebook...=nf&pnref=story

Aceasta postare a fost editata de Ebi: 02 aprilie 2016 - 21:03

2

#83 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 aprilie 2016 - 21:38

La Brasov l-au batut pe unul in stil mare si nici nu sunt sigur ca ala era hotul... La noi, sunt poze, filmari, toata lumea-i stie, dar... nimic.
1

#84 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 03 aprilie 2016 - 07:16

Vezi postareaEbi, la 02 aprilie 2016 - 20:54, a spus:

6 hoti de buzunare care opereaza in autobuzul 33, Expres1 [...]


Cand vreti sa-i cunoasteti (in special pe doamnele "celebre") ii / le gasiti la capatul liniei E1, langa Altex/Selgros. Intamplator - sau nu - de fiecare data cand merg la Selgros le vad la marginea drumului, langa statie.

Cat despre Politie (facand un offtopic aici), eu cred ca e degeaba. M-am trezit cu politistii la usa sa-mi spuna sa am grija ce las in masina / cum o las ca s-ar putea sa am "suprize" si ei n-au ce sa faca...

Aceasta postare a fost editata de denisa.d.: 03 aprilie 2016 - 07:21

7

#85 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1109
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 03 aprilie 2016 - 10:00

daca s-ar face o parada a hotilor, hai sa-i zicem "Verde pt hotie", politaii ar sta pe margine si ar aplauda
0

#86 Useril este offline   Ebi 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 08 septembrie 15

Postat 06 aprilie 2016 - 17:34

Azi la ora 13 iar am vazut o echipa de hoti in Piata 700. Eu eram in tramvaiul 4. S-au urcat in sir indian pe la o usa si s-au dat jos la urmatoarea pana nu a plecat tramvaiul pentru ca au vazut ca nu pot opera. Era tramvai lung, neaglomerat, toata lumea avea loc pe scaune, nu puteau inghesui pe nimeni, ce inseamna asta? Ne credem in occident?
Cu hotii astia asa de longevivi s-a depasit orice limita. Trebuie cooptati soferii/vatmanii, sa anunte politia unde sunt hotii (discret si fara sa riste sa fie descoperiti), politia in civil sa-i urmareasca si filmeze, poate asa scapam de ei. Cred totusi ca nu se vrea sa se depuna efort pentru prinderea lor. Sau puse butoane in tramvaie, si cine vede hotii sa apese pe ele discret, iar o voce din difuzoare sa zica tare "Atentie, hoti de buzunare in actiune!".
2

#87 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 06 aprilie 2016 - 17:41

Daca ar fi buton pentru calatori, sigurat s-ar abuza de el, asa cum de multe ori se abuzeaza de butoanele usilor la troleibuze si autobuze.
0

#88 Useril este offline   Ebi 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 08 septembrie 15

Postat 06 aprilie 2016 - 18:16

Si cu ce ar deranja acest abuz? Ar reaminti oamenilor sa fie cu garda sus.

Na, au aparut si filmari cum opereaza hotii. Mura-n gura la politie si justitie. Ce mai asteapta?
https://www.facebook...cristibrancovan

Aceasta postare a fost editata de Ebi: 07 aprilie 2016 - 22:14

4

#89 Useril este offline   Ebi 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 08 septembrie 15

Postat 07 aprilie 2016 - 22:17

Uitati ce zice domnul din linkul de mai sus:

"Eu, maine (vineri), intre orele 13 si 15, am sa fiu in statia de tramvai Piata 700 - cu o portavoce in mana. Nu merg sa dau in cap nimanui, am sa merg sa avertizez lumea ca mijloacele de transport in comun sunt nesigure. Din solidaritate cu miile de timisoreni furati si talhariti, am sa indemn calatorii ca din Piata 700 sa aleaga sa mearga pe jos spre casa."

In sfarsit cineva care ia atitudine si nu se complace sa fie complice cu hotii. Cred ca nu ar strica o demonstratie in fata Politiei ca sa cerem sa fim protejati, ca doar pentru asta sunt platiti si pensionati la 55 ani.

Aceasta postare a fost editata de Ebi: 08 aprilie 2016 - 07:16

2

#90 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 08 aprilie 2016 - 20:33

Zis si facut:

Citeaza

Timisorenii s-au saturat de hotii din tramvaie. Actiune civica cu portavocea in Piata 700


tion.ro



Insa iata si reactia de la domn' primar... DEZAMAGITOR! Cred ca a tras cartea gresita inainte de alegeri. Mie imi arata a autogol.

Citeaza

COMUNICAT
al Primarului Timișoarei
privind furturile din mijloacele de transport în comun
Fenomenul de furt din mijloacele de transport în comun este unul arhicunoscut și prezent în Timișoara și oriunde, dintotdeauna. Mirarea unora la văzul filmulețului care a ajuns să circule viral pe paginile de socializare –filmuleț excelent, de altfel- este, tocmai de aceea, de neînțeles (evident, dacă ne prefacem că uităm că suntem în prag de alegeri). Ce timișorean, bucureștean, clujean, arădean, orădean, craiovean, etc. nu știe că în tramvaie trebuie să-ți ai grijă de buzunare, poșete și borsete, că se fură?!
Ei, dacă convenim că fenomenul există, atunci haideți să-i vedem toate aspectele, cu gândul la cetățeanul nevinovat și nu la campania electorală.
1. Hoțiile, inclusiv cele din mijloacele de transport în comun, sunt în jurisdicția Poliției Naționale și nu în aceea a Poliției Locale.
2. Ca reprezentant al cetățenilor Timișoarei, am cerut Poliției Naționale să acționeze cu fermitate împotriva tuturor fenomenelor negative aflate în aria sa de prerogative, inclusiv împotriva furturilor din mijloacele de transport în comun.
3. Mai mult, am dat dispoziții Poliției Locale să se implice și ea și am creat echipe mixte de polițiști ai Poliției Române și polițiști locali, care au făcut numeroase razii pe mijloacele de transport în comun.
4. În plus, am creat Poliția Transportului Public, ca subunitate a Poliției Locale, care acționează zi de zi pe mijloacele de transport în comun.
5. Ce nu se știe este că hoții pot fi considerați ca atare numai și numai dacă sunt prinși în flagrant sau dacă sunt raportate furturile, cu toate datele definitorii și prin cercetări sunt identificați drept făptași.
6. Doar doi hoți au fost prinși în flagrant în 2016 și 63 de furturi au fost sesizate, față de 78 în perioada similară de anul trecut.
7. Pentru îmbunătățirea radicală a situației, se impun două lucruri:
(i) montarea de camere video în număr suficient și de performanță corespunzătoare în toate mijloacele de transport în comun și monitorizarea a ceea ce ele ”văd” dintr-un centru de supraveghere performant, lucru care s-a început în Timișoara și se extinde odată cu modernizarea tramvaielor și cumpărarea de noi tramvaie și autobuze, lucruri aflate în plină desfășurare
(ii) înăsprirea pedepselor prin modificări legislative, astfel încât hoții să ajungă cât mai ușor și pentru cât mai mult timp în pușcărie, unde să fie puși la muncă în folosul comunității
8. Primăria Timișoara va continua să acționeze cu fermitate împotriva flagelului hoției în mijloacele de transport în comun, ca de altfel împotriva tuturor fenomenelor ce afectează negativ viața cetățenilor cinstiți, respectând, însă, cadrul legal, chiar atunci când acesta este unul necorespunzător.

3

#91 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 aprilie 2016 - 22:23

Citeaza

...și monitorizarea a ceea ce ele ”văd” dintr-un centru de supraveghere performant, lucru care s-a început în Timișoara și se extinde odată cu modernizarea tramvaielor și cumpărarea de noi tramvaie și autobuze, lucruri aflate în plină desfășurare


Dati-mi voie sa :rad_masa: :rad_masa: Asa ceva nu cred sa existe undeva in lumea asta mare, adica un centru unde sa se monitorizeze live imaginile din sute de vehicule, fiecare echipate cu spe' camere. Cred ca cineva l-a dezinformat pe dl. primar. Nici nu vreau sa ma gandesc ce infrastructura ar fi in spatele unui astfel de sistem, cat ar costa si cine ar vrea sa cheltuiasca cateva milioane de euro pentru 63 de furturi/an din buzunare. Desigur ca la un moment dat vor fi sisteme de inregistrare pe majoritatea vehiculelor, dar asta nu va stopa acest fenomen, care, daca chiar se voia, era eliminat de mult, prin metode clasice, nu din fata unui PC, asa cum cred unii ca se poate face.
0

#92 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 aprilie 2016 - 09:34

Citeaza

Hotii din tramvaie nu se tem de nimic! Inca un clip cu hoti de buzunare prinsi in mijloacele de transport in comun din Timisoara
O dovedește o nouă filmare realizată la nici 24 de ore de la acțiunea lui Brâncovan, într-un tramvai care se îndrepta spre Piața 700 și unde un hoț a fost prins de doamnă cu mâna la ea în poșetă. Evident că hoțul certat se jură că nu a făcut nimic și că totul este o neînțelegere. Îngrijorător este că nimeni nu sare în ajutorul femeii, iar hoții au coborât nestingheriți în Piața 700. Clipul a fost realizat de un timișorean și trimis lui Cristi Brâncovan, care a postat imediat imaginile pe Facebook.
Tion

Tinand cont de toate astea, as vrea sa inteleg si eu, care am proiectat si care lucrez la montarea unor sisteme de spraveghere video pe tramvaie, la ce vor ajuta imaginile, daca vom avea asa ceva, tinand cont si de aglomeratie, ca doar nu se opereaza in vagonul gol? Sincer, nu cred nicio secunda ca imaginile video ar duce la arestarea specimenelor, deci va fi bifat inca un punct pe agenda si ... atat.
2

#93 Userul este online   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 10 aprilie 2016 - 12:13

O solutie ar fi sa umblam toti cu teancuri de bani falsi la noi :machine-gun: Si mai bine sa ne achizitionam telefoane -capcana...cu explozibil sub baterie..care in momentul in care se indeparteaza la mai mult de 100 m de prorprietar detoneaza :coolspeak: Greu e pana mor primii 3-4 tigani..restul se linistesc apoi. Pana la urma si statul islamic are idei bune...furtul se pedepseste cu taierea mainii... :rad_masa:
5

#94 Useril este offline   Ebi 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 309
  • Inregistrat: 08 septembrie 15

Postat 10 aprilie 2016 - 20:13

[quote name='Florin.B RATT' timestamp='1460147001' post='127822']
....cheltuiasca cateva milioane de euro pentru 63 de furturi/an din buzunare....

De curiozitate folosesti tramvaiul in mod curent? Crezi ca hotii s-ar obosi sa fure daca ar fi doar 63 portofele/an/10-40 hoti? Poate sunt 63 de reclamatii/an, dar furturi sunt probabil 20/zi. Lumea nu se oboseste sa reclame de vreme ce politia nu misca un deget.
Desi am abonament general, daca am de mers mai putin de 3 statii, o iau pe jos de groaza hotilor. Chiar daca am grija sa nu fiu furat, simplul fapt ca-i vad imi strica ziua.

Aceasta postare a fost editata de Ebi: 10 aprilie 2016 - 20:26

3

#95 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 aprilie 2016 - 20:45

Vezi postareaEbi, la 10 aprilie 2016 - 20:13, a spus:

De curiozitate folosesti tramvaiul in mod curent?

Stiu ca raspunsul te va uimi, dar da. Chiar circul cu tramvaiul (mai putin cu autobuzul sau troleibuzul). :) Ma refer desigur, la cazurile raportate, ca doar astea vor ajunge sa fie descarcate de pe DVR-uri, la fel ca pana acum. De cand avem Armonia s-a solicitat doar o data inregistrarile de pe camere (si asta dupa 10 zile, cand era deja prea tarziu). Ce te face sa crezi ca dupa montarea camerelor va creste numarul cazurilor raportate?
0

#96 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 11 aprilie 2016 - 23:43

Acelasi Cristi Brancovan, de pe FB:

Citeaza

UPDATE: INCREDIBIL !!! Timișoreni, sunteți furați si tâlhariți zilnic de o CRIMINALĂ !!! Femeia ce apare in clip drept complice la furt (a 2-a) este condamnată la 12 ani si 6 luni pentru OMOR! Se numește MAILAT (FOSTĂ FEKETE) CLAUDIA FLORINA si umblă liberă printre noi. Autoarea furtului se numeste Rusu Maria.

Furt din buzunare mascat cu punga!!! Mai are vreun rost să vă rog să redistribuiți clipul? Îi cunosc oricum toti polițiștii, jandarmii, "comunitarii", primarul și mai toți timișorenii ce folosesc transportul în comun! Timisoara - 04.12.2015 - film primit recent de la un călător.


Facebook
2

#97 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 aprilie 2016 - 18:45

Mai intreb, retoric desigur, la ce ar ajuta filmari suplimentare la ce exista deja, mai ales cand identitatea hotilor e foarte clara pentru toti? :eusa_think:
E clar ca nu se vrea, nu ca nu se poate sau ca nu au cu ce.
3

#98 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 27 aprilie 2016 - 21:09

No, wind of change?

Citeaza

In sfarsit! Hoata de buzunare din tramvaie, capturata de politistii locali la Timisoara

opiniatimisoarei.ro
0

#99 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 aprilie 2016 - 21:28

Cred ca cineva totusi ne citeste si ma bucura asta:

Citeaza

Primarul adauga ca nu poate monta camere de supraveghere in tramvaiele vechi, intrucat ar fi bani aruncati.

„Nu putem veni acum in tramvaiele astea ca vai de ele sa le dotam cu cele mai performante echipamente de supraveghere, ca peste cateva luni vin tramvaiele reabilitate si ce facem cu echipamentele? Le aruncam? Am vrut si sa punem poze cu hotii, ca avem fotografii cu ei, sa le punem in toate statiile, in toate tramvaiele, ca oamenii sa se fereasca de ei, dar iarasi nu ne lasa legea„, a precizat primarul.


De data asta sunt perfect de acord cu primarul. Volumul de munca e foarte mare, multe materiale scumpe si echipamente nu tocmai ieftine, iar de rezultate ma indoiesc sincer. Habar nu am ce prevede legislatia, dar nu inteleg cum de nu pot fi inchisi hotii de buzunare si care ar fi prevederea ce-i fereste de o pedeapsa cu executare, dar problema aici pare a fi, nu lipsa probelor video.
2

#100 Userul este online   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 27 aprilie 2016 - 21:36

Vezi postareacseh_17, la 27 aprilie 2016 - 21:09, a spus:

No, wind of change?

opiniatimisoarei.ro

Mai degraba wind of campanie electorala... :rad_masa: :rad_masa: Ma bucura ca s-a luat initiativa de a se face totusi ceva in directia asta...ma tem doar sa nu ii lase liberi "din lipsa de probe" :uimit: :nervos:
0

Arata acest topic


  • (6 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi