STP Timișoara Forum: Linia Expres 8 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (33 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia Expres 8 Evaluare topic: -----

#1 Useril este offline   Calator_Nemultumit 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 18 martie 08

  Postat 19 martie 2008 - 00:13

In fiecare zi merg la lucru cu autobuzul 43 din calea sagului (de langa profi) pana in statia de langa Ciclop (langa piata traian), si de fiecare data am aceeasi problema. Fie ca autobuzul intarzie, fie ca pleaca mai devreme decat este afisat pe grafic. Ceea ce imi doresc (mai mult un vis probabil) daca se poate respecta graficul acela. De exemplu, am fost o perioada in Germania, si acolo daca autobuzul ajungea prea devreme in statie, statea si astepta pana la minutul la care trebuia sa plece. Eu inteleg ca soferii incearca sa castige timp, datorita traficului, dar totusi... Poate conducerea RATT ar trebuie sa faca un nou grafic si sa ia in calcul si traficul (semafoare, faptul ca o artera principala de pa sagului este blocata). Si cele una din cele mai mari probleme le am cand plec de la lucru in jurul orei 19, este afisat in grafic de la statia de langa Ciclop ora 19:13, pana acum, adica de vreo 5 luni, cred ca se poate numara pe degetele de la o mana, sosirea autobuzului in timpul afisat. De multe ori pur si simplu anumite intervale sunt "sarite", mai ales acesta de la 19:13. Sper sa se rezolve problema.
Multumesc!
0

#2 Useril este offline   Ionescu Adrian 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 19 martie 08

Postat 19 martie 2008 - 11:08

Ne pare rau de neplacerile pricinuite de nerespectarea programului dar, daca pentru plecarea in avans fata de program nu avem nicio scuza, pentru intarzieri motivul pentru 90% din cazuri este traficul aglomerat. Din pacate ne este foarte greu daca nu imposibil sa tinem cont de blocajele din trafic in elaborarea graficelor de circulatie pentru ca acestea nu sant aceleasi pentru fiecare ora si fiecare zi. Posibilitatea ca sa facem grafice in timp real si acestea sa fie aduse la cunostinta publicului calator nu o avem. Cat despre cum circula mijloacele de transport in Germania, ce sa va spun, ar trebui sa fie un deziderat si pentru noi dar pana sa-l atingem mai avem. Daca ati fost atent poate ca ati vazut prioritatile speciale de care se bucura mijloacele de transport de acolo, benzile de circulatie dedicate transportului in comun, unda verde pentru transportul in comun si chiar artere pe care circula doar transportul in comun. Restrictii care sunt intradevar respectate nu ca la noi (ex. str. Aries si Cluj).
V-am prezentat cateva cauze obiective, sigur mai sunt si cazuri subiective care ne straduim sa la eliminam si la eliminarea carora ne puteti da o mana de ajutor sesizandu-ni-le.
Afisarea orei si a minutului de plecare a constituit un risc pe care ni l-am asumat la vremea respectiva. Dar de atunci au trecut niste ani si circulatia nu s-a imbunatatit cu nimic, din contra.
0

#3 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 20 martie 2008 - 16:45

Traseul liniei 43 va ramane definitiv asa cum este in momentul actual sau se va modifica ? ...caci mi sa parut foarte buna prelungirea de la Fabrica de Bere pana la Printul Turcesc si din punctul meu de vedere circula destul de bine . daca nu ar exista ambuscadele de al orele de varf ar fi mult mai bine dar este de neevitat, nu suntem in SUA sa avem trenuri suspendate prin oras sau benzi dedicate.
0

#4 Useril este offline   qew 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 martie 2008 - 19:16

este foarte bine ca 43 mai trece si prin Pta Balcescu. Oricum propun ca autobuzul sa nu mai mearga de la Balcescu pe urmatorul traseu : Balcescu-Brancoveanu-Pta I Maniu -Arta Textila(pentru ca se suprapune pe o bucata de drum cu 33 ,31 ,E1 si 42) ci pe urmatoarea : Pta Balcescu -Brancoveanu-Rebreanu -Arta Textila .
0

#5 Useril este offline   uzzy3danuki 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 22 martie 08

Postat 22 martie 2008 - 10:35

da, poate ar fi bine dar nu pentru toata lumea, nu poate fi mereu multumita toata lumea
0

#6 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 24 martie 2008 - 22:36

nu cred ca ramane 43 asa
0

#7 Useril este offline   marioana 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 27 martie 2008 - 22:12

Desi circulatia nu s-a imbunatatit, totus i autobusele continua sa vina mai devreme in statie. Si sa plece cu mult inaintea graficului. Pretindeti ca pasagerii sa se auto-educe in a calatorii cu autobusul, dar soferii nu ii educati sa respecte graficele.

De exemplu in statia Jiul, in fiecare zi autobusul 32 ajunge in statie la 17:10 in loc sa ajunga la 17:15. E o statie destul de mare, intra lejer 2 autobuse in ea, dar totusi nu asteapta sa se faca 17:15 ci pleaca imediat spre Regina Maria. Sunt nevoita sa plec in fiecare zi cu cateva minute inainte de treminarea programului ca sa fiu sigura ca il prind, pentru ca din Jiul nu am cum sa vad daca cumva a trecut si e deja in Regina Maria. Am facut nenumarate plangeri atat la RATT cat si la primarie si la OPC, dar vad ca situatia se mentine. Si in plus soferii sunt si nesimtiti si raspund indolent daca ii intrebi cand ar trebui sa plece dintr-o anumita statie...
0

#8 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 martie 2008 - 22:25

Nu stiu cum s-ar manifesta calatorii mai grabiti in cazul in care un sofer ar sta intr-o statie 5 minute, pentru a se alinia la grafic. (mai ales daca la scurt timp dupa aceasta asteptare vehicolul ar fi prins intr-un blocaj in trafic :wink: )
0

#9 Useril este offline   AMD 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 303
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 27 martie 2008 - 22:29

de injurat, soferul tot va fi injurat. el trebuie sa aleaga doar in ce fel primeste mai putine injuraturi :coolpics:
0

#10 Useril este offline   marioana 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 27 martie 2008 - 22:43

Un calator cand urca in autobus se asteapta sa se respecte graficul. Daca esti asa de grabit incat sa nu poti astepta dupa grafic iei un taxi. RATT e transport in comun nu serviciu de taxi sa duca pe cine e mai grabit mai repede la destinatie.
0

#11 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 martie 2008 - 22:55

Cele 5 minute (care poate nu sunt chiar 5 ci mai putine) avans se pot transforma foarte usor intr-o intarziere de 5 minute, datorita problemelor din trafic.
0

#12 Useril este offline   marioana 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 27 martie 2008 - 22:59

Si asta inseamna sa lasi calatorii in statie pentru ca s-ar putea sa ai intarzieri in trafic? Mi s-a intamplat de 2 ori sa plece autobusull 32 cu 6 minute mai repede din statie, din fata mea, si apoi sa astepte plecarea din statia urmatoare care era capat de linie. De ce a trebuit eu sa alerg pana in statia urmatoare ca sa il prind in loc sa astepte el 6 minute? Daca exista un grafic sa il respecte. Sau noi calatorii suntem considerati cantitate neglijabaila si autobusele se plimba prin oras doar ca sa fac parada nu sa ne trasnporte pe noi?
0

#13 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 27 martie 2008 - 23:02

Tendinta calatorilor de a injura sau de a ataca verbal soferii este din punct de vedere psihologic normala zic eu ...deoarece calatorul fiind nervos ,ofticat ,grabit sau pur si simplu nemultumit din orice alt motiv legat de transportul in comun face asta fiindca singurul si primul reprezentant al RATT (care din punctul calatorului de vedere este vinovat) e chiar soferul care in cele mai multe cazuri nu are nici o vina.Blocajele , orele de varf ce determina intarzieri nu pot fi evitate.Cand soferii se grabesc seara sau chiar si ziua sa respecte graficul sunt atacati la fel ca de ce nu conduc mai prudent, cand intarzie la fel si bineinteles ca nu pot recupera deci nu e vina lor , bineinteles au ei alta vina atunci cand nu mai astaepta un calator desi il vede fugind dar in rest incearca sa faca ce cred ei ca e mai bine ...parerea mea.
0

#14 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 martie 2008 - 23:23

@ marioana. La o chestie de 2-3 minute, care ceas il considerati etalon: al dvs, al soferului, unul public, etc ?
Spuneti ca s-a intamplat de doua ori. In ce interval de timp ? O zi, o luna ?
0

#15 Useril este offline   cristi CFR 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Transporturi

Postat 27 martie 2008 - 23:50

Eu unul imi setez ceasul dupa acest Site http://wwp.european-...omania/time.htm
0

#16 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 martie 2008 - 23:59

Probabil viitoarele computere de bord vor avea ceasul setat automat de catre semnalul provenit de la satelitii de pozitionare globala (GPS) , dar si atunci va exista un posibil decalaj intre acesta si ceasul de la mana calatorului.
0

#17 Useril este offline   marioana 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 28 martie 2008 - 07:01

Eu nu am spus 2-3 minute ci 6. Eu am ceasul fixat dupa calculaltor si centrala telefonica de la lucru. Si va asigur ca soferul avea ceasul la fel ca al meu, pentru ca din urmatoarea statie a stiut sa plece cand trebuia. Daca erau 2-3 minute nu suneam nimic pentru ca asta e in marja de eroare afisata in statii. Dar e nesimtire sa stii ca ar trebui sa iei oameni dintr-o statie peste 6 minute si tu sa pleci, mai ales ca urmatorul autobus vine in 20 de minute si afara mai sunt si sub 0 grade celsius.
0

#18 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 martie 2008 - 09:17

Computerele de bord le vor indica grafic daca sunt in intarziere sau in avans fata de grafic si probabil multe din aceste probleme vor fii eliminate astfel. Plus ca dispecerul va avea posibilitatea sa-i controleze in timp real, prin sistemul de monitorizare.
0

#19 Useril este offline   uzzy3danuki 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 22 martie 08

Postat 28 martie 2008 - 16:51

alecs a spus:

nu cred ca ramane 43 asa


Nici eu nu cred ca ramane asa, adica sper sa nu ramana asa, eu stau pe la kandia si se lucreaza acolo, tot e spart..si acolo erau 2 statii, imi era mai usor sa ajung intr-una din ele, dar acum trebuie sa merg pe jos, sa traversez tot bazarul..fac cam 15 minute pana la statie, asta dimineata cand nu e aglomerat bazarul. eu sper ca numai din cauza lucrarilor de pe traseu s-a deviat asa autobuzul.
0

#20 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 28 martie 2008 - 17:59

Da ,ai dreptate dar unora cred ca le convine sa ramana asa , nu mie pentru ca circul prea mult in zona aia , mi indiferent daca o ia pe Porumbescu sau prin bazare.
0

Arata acest topic


  • (33 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi