STP Timișoara Forum: Linia 33 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (22 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia 33 Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#21 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 10 noiembrie 2008 - 21:09

de exemplu se putea ca autobuzul sa opreasca in statia de tramvai !? sau?
0

#22 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 10 noiembrie 2008 - 21:24

Da asta chiar era o solutie practica si tin minte ca multi dintre soferii de pe 33 o si practicau , pana cand cei de pe 42 si 43 oprea alaturi.
0

#23 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 10 noiembrie 2008 - 21:28

Totusi puteau sa lase statia acolo <_< in fine fapta e consumata acum nu mai are rost sa "plangem" dupa ceva ce nu mai este
0

#24 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 19 noiembrie 2008 - 21:14

Astazi iarasi a oprit 33 acolo pe banda aceea la podul din Maria, iar din nou a trebuit sa merg pe jos, pur si simplu fac cu nervii cand intarzii.
0

#25 Useril este offline   Porta 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 18 noiembrie 08

Postat 19 noiembrie 2008 - 22:51

Ar trebui sa i se lungeasca traseu la 33 pana la real..
0

#26 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 noiembrie 2008 - 23:50

Pai Real-ul are microbuzele proprii si acum cu repararea pasajului CFR chiar nu e momentul pentru o chestie ca asta. :coolspeak:
0

#27 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 noiembrie 2008 - 23:58

Vezi postareaalecs, la Nov 10 2008, 21:09, a spus:

de exemplu se putea ca autobuzul sa opreasca in statia de tramvai !? sau?

parca exista o HCL care spune ca in statia de tramvai opresc doar tramvaie, nu si alte vehicule (chiar daca sunt tot transport in comun si ele).
0

#28 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 20 noiembrie 2008 - 22:33

asta nu am mai stiut,dar intr-un timp nu mai stiu unde asa opreau autobuzele in statiile de tramvai,nu mai stiu unde:D
0

#29 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 noiembrie 2008 - 23:49

E o practica - ce e drept. nu prea raspandita - folosita in cateva orase europene.
0

#30 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 21 noiembrie 2008 - 01:51

De fapt, e o practică FOARTE răspândită, cel puţin în Austria.

La noi nu o permite Codul Rutier <_< A încercat RATB să facă aşa ceva şi, după câteva amenzi date şoferilor a obţinut cu greu o derogare pentru o staţie. Era vorba de o linie temporară (mă rog....a ţinut câteva luni) de autobuz în locul unei linii de tramvai, care nu avea unde să oprească într-o staţie (nu putea opri în dreptul staţiei deorece era prea aproape de intersecţie).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 0529_37A_001.jpg

0

#31 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 21 noiembrie 2008 - 10:32

S-a schimbat Constitutia tarii (uneori anumite articole din ea),asa ca s-ar putea schimba si unele articole din Codul Rutier (referitoare la acest aspect) daca s-ar dori. Am vazut si eu (in poze doar) ca in unele orase din Germania era folosita calea de rulare a tramvaielor si de autobuze, inclusiv erau folosite si statiile si asta mai ales pe strazi mai aglomerata sau inguste ori in pasaje subterane, ceea ce ducea la scurtarea timpului cursei pentru autobuze (de fapt pentru calatori !! ). Ma gandesc ca austriecii si nemtii n-au fost prosti cand au aplicat asemenea solutii. Noi asteptam sa vedem asa ceva in toata Europa si atunci vom schimba si noi Codul Rutier (daca acesta este o piedica)...
Chiar am apreciat faptul cand am vazut cu ceva timp in urma ca autobuzul 33 (sensul Centru-C. Sagului) in dreptul magazinului Profi pe Bul. L. Rebreanu o lua pe linia de tramvai (9) si la primul verde al tramvaiului facea la stanga fara sa incurce pe nimeni din trafic. Daca ar fi respectat regulile de circulatie, statea la coada cel putin 3 semafoare avand in vedere ca pe acolo trece traficul greu (plin de tiruri) ceea ce inseamna cel putin 6 min in plus la acel semafor (plus poluoare).
Aceeasi solutie se poate aplica si in P-ta Maria pentru autobuzele 33 si 42 pe ambele sensuri (apropo de desfiintarea statiilor respective cu ceva timp in urma) , folosind liniile si peroanele tramvaielor (desi acolo se poate pune problema distantei mici pana la celelalte statii),iar cei care fac schimb de linii ar astepta pe acelasi peron mijlocul de transport necesar. Si probabil si in alte locuri din oras...
0

#32 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 21 noiembrie 2008 - 15:17

Mie chiar nu mi se pare ciudat sa mearga autobuzele pe sinele de tramvai, atata timp cat evita traficul. <_<
0

#33 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 21 noiembrie 2008 - 15:27

... mai ales ca in Timisoara avem ecartament lat (1435 mm parca) si este loc pentru autobuze...
0

#34 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 21 noiembrie 2008 - 18:39

Ma rog... De-abia astept sa se deschida 16 Dec.! M-am saturat de acolul ala de pe Brancoveanu!!! :unsure:
0

#35 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 noiembrie 2008 - 20:00

Toata lumea s-a saturat de eternul santier...
0

#36 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 21 noiembrie 2008 - 20:16

Nu se poate face ceva cu stopurile alea de pe brancoveanu ca nu le pot suporta ;)
Daca sta pe verde vreo 30 de sec.
Pana pleaca masinile de pe loc mai trec 10 si stai la stop de vreo 5 ori pana sa treci de el B)
Cad or fi terminand si aia lucrarile acolo ca deja ii groaznic :unsure:
0

#37 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 noiembrie 2008 - 21:10

cred ca azi la prânz ar fi folosit un otobel în plus pe traseu - ploaia a băgat oamenii în autobuze, şi pe la orele 13 erau cam aglomerate staţiile.
0

#38 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 21 noiembrie 2008 - 21:17

Vai eu am trebuit sa plec in centru pe la 3:30 pai a fost nebunie cad m-am intors nici sa respir nu am mai putut
Si cat am asteptat la stopu(din brancoveanu) ala ca am crezut ca nu mai ajung acasa pana maine :unsure:

Aceasta postare a fost editata de viktor: 21 noiembrie 2008 - 21:18

0

#39 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 21 noiembrie 2008 - 21:29

Azi a fost teroare astai sigur! La troleibuze cel putin am fost multumit! L 11 a venit din 5 in 5 minute cat am stat eu la Take Ionescu, iar 15 si 16 au venit in pereche tot din 6in 8 minute! Deci eu zic ,ca pentru o zi cum a fost azi e super bine si multumitor! FELICITARI! ;) :unsure:
0

#40 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 23 noiembrie 2008 - 20:42

Vezi postareamile, la Nov 21 2008, 10:32, a spus:

S-a schimbat Constitutia tarii (uneori anumite articole din ea),asa ca s-ar putea schimba si unele articole din Codul Rutier (referitoare la acest aspect) daca s-ar dori. Am vazut si eu (in poze doar) ca in unele orase din Germania era folosita calea de rulare a tramvaielor si de autobuze, inclusiv erau folosite si statiile si asta mai ales pe strazi mai aglomerata sau inguste ori in pasaje subterane, ceea ce ducea la scurtarea timpului cursei pentru autobuze (de fapt pentru calatori !! ). Ma gandesc ca austriecii si nemtii n-au fost prosti cand au aplicat asemenea solutii. Noi asteptam sa vedem asa ceva in toata Europa si atunci vom schimba si noi Codul Rutier (daca acesta este o piedica)...
Chiar am apreciat faptul cand am vazut cu ceva timp in urma ca autobuzul 33 (sensul Centru-C. Sagului) in dreptul magazinului Profi pe Bul. L. Rebreanu o lua pe linia de tramvai (9) si la primul verde al tramvaiului facea la stanga fara sa incurce pe nimeni din trafic. Daca ar fi respectat regulile de circulatie, statea la coada cel putin 3 semafoare avand in vedere ca pe acolo trece traficul greu (plin de tiruri) ceea ce inseamna cel putin 6 min in plus la acel semafor (plus poluoare).
Aceeasi solutie se poate aplica si in P-ta Maria pentru autobuzele 33 si 42 pe ambele sensuri (apropo de desfiintarea statiilor respective cu ceva timp in urma) , folosind liniile si peroanele tramvaielor (desi acolo se poate pune problema distantei mici pana la celelalte statii),iar cei care fac schimb de linii ar astepta pe acelasi peron mijlocul de transport necesar. Si probabil si in alte locuri din oras...


Eu cred ca ei nu au voie sa faca asa ceva...deoarece timpul este calculat cu tot cu acele semafoare, iar daca stii ca la ora X vine autobuzul, tu mergi la ora X in statie, iar el este deja plecat.
0

Arata acest topic


  • (22 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi