STP Timișoara Forum: Expres 4 barat - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Expres 4 barat Detalii, programe si pareri despre linia de noapte E4b Evaluare topic: -----

Poll: Denumire E4b

Acest chestionar este public. Alti membri vor putea vedea ce ai votat.

Care credeti ca ar fi denumirea potrivita pentru aceasta linie?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#21 Useril este offline   Bogdan14 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 16 august 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 septembrie 2012 - 21:29

Pana atunci cred ca ar fi o idee buna sa aiba soferul ceva bilete si sa le cumpere de la ei :)
0

#22 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 13 septembrie 2012 - 22:08

Ha! :rad_masa: Ce jaf pe fata. Biletul e 2.50 nu? Deci, nu da rest, deci automat se castiga 50 bani....
0

#23 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 septembrie 2012 - 22:15

Pai, nu iti aduci aminte ca era vorba despre un bilet mai scump, vandut in vehicul? Probabil va fi 5 lei sau, in cel mai bun caz, 3 lei.
0

#24 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 13 septembrie 2012 - 22:17

Din păcate nu va fi biletul 2,5 lei ci 5 (CINCI) lei în autobuz la automat, pentru că este

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 13 septembrie 2012 - 20:42, a spus:

- echipamentul are o imprimanta care tipareste un bilet mai special, asemanator cu o chitanta fiscala, deci nu va semana cu biletele actuale.

0

#25 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 13 septembrie 2012 - 22:20

Citatul din cele spuse de Silvia:

Citeaza

Biletele pentru o asemenea cursă sunt cele valabile pentru orice cursă Expres, iar preţul unui bilet este de 2,5 lei. Abonaţii de pe linia Expres 4 vor putea folosi şi autobuzele care circulă pe noua linie Expres 4 barat.



Acuma again, sau eu am pierdut ceva si imi cer scuze, sau inca nu se stie nimic concret :rad_masa:
0

#26 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 13 septembrie 2012 - 22:27

Biletul de hârtie este 2,5 lei, iar cel din autobus este 5 lei :devil:
0

#27 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 septembrie 2012 - 23:22

Vezi postareacseh_17, la 13 septembrie 2012 - 22:20, a spus:

Citatul din cele spuse de Silvia:




Acuma again, sau eu am pierdut ceva si imi cer scuze, sau inca nu se stie nimic concret :rad_masa:

Da. Biletele cumparate de la chioscuri, dar nu cele din vehicul :(
0

#28 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 septembrie 2012 - 11:15

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 13 septembrie 2012 - 20:42, a spus:

Maine fac poze cu echipamentul fara carcasa si le pun pe forum.

Asa cum am promis:

Imagine postata

Biletul va avea o latime de aprox. 8 cm., din cate am observat eu.
0

#29 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 14 septembrie 2012 - 20:25

Câte asemenea aparate există în dotarea RATT? Bănuiesc, nu prea multe, astfel încât doar un număr limitat de autobuze vor lucra la linia E4 barat.
0

#30 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 septembrie 2012 - 21:32

Din cate am inteles s-au primit modulele din imagine pentru a se putea construi carcasa pentru ele. Nu stiu cate vor fi cumparate dupa aceea, dar nu cred ca ne vom limita doar la vehiculele liniei E4.
0

#31 Useril este offline   bogdan99999 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 283
  • Inregistrat: 28 octombrie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 noiembrie 2012 - 20:15

Buna seara, am si eu o mica nelamurire. Aceasta este linia care opreste in fata aeroportului, nu? Am inteles ca mai sunt inca vreo 2 linii care opresc la "cartier aeroport" sau la "cartier nou aeroport", de aceea am intrebat.


Va multumesc pentru raspuns.
0

#32 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 14 noiembrie 2012 - 20:24

Buna seara. Da, aceasta este linia E4barat care opreste la Aeroport. Pe langa aceasta linie, la Aeroport mai opreste si E4 (simplu). La Cartier Aeroport doar E4 circula. Alte linii catre Aeroport si Cartier Aeroport nu exista.
0

#33 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 28 iulie 2013 - 14:59

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 13 septembrie 2012 - 08:18, a spus:

Aceste autobuze vor fi prmele care vor avea in dotare automate de bilete. Avem deja echipamentul si se lucreaza la realizarea unei carcase antivandalism, dar care sa permita si golirea rapida a bancnotelor, printr-o metoda securizata, pentru a elimina numararea banilor la golirea acestuia. (va fi o caseta metalica inchisa, caseta care va contine incasarile, dar fara ca cel care le colecteaza sa aiba acces la bancnotele din caseta)




S-a mai intamplat cate ceva pe aceasta tema? Poate n-am fost atent si mi-au sarit noutatile...

Dar pana una alta sunt curios daca aceasta linie are calatori si daca n-ar fi mai bine sa fie contopite cele doua linii, respectiv E4 si E4b, mai ales ca au traseul suprapus in mare parte, iar mai paradoxal mi se pare ca linia barata are traseul mai lung decat cea sipla, barat insemnand taiat, chiar scurtat...Un paradox marunt care ne este chiar caracteristic in multe situatii...

Iata si pliantul care se gaseste la Aeroport si care dupa cum puteti vedea anunta traseul Liniei E4 pana la Gara de Nord, cum dealtfel ar fi si firesc...Pliant reusit din punct de vedere tehnic...


Imagine atasata: pliant Linia E4b 01.JPG

Aceasta postare a fost editata de mile: 28 iulie 2013 - 15:04

0

#34 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 iulie 2013 - 17:00

Pliantul l-am realizat exact cum mi-a fost indicat. :) Chiar se si vorbea de ce spuneai tu mai sus. Cu automatul nu s-a mai intamplat nimic, din cate stiu. Eu chiar am propus montarea unuia la aeroport.
0

#35 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 28 iulie 2013 - 18:10

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 28 iulie 2013 - 17:00, a spus:

Chiar se si vorbea de ce spuneai tu mai sus. Cu automatul nu s-a mai intamplat nimic, din cate stiu. Eu chiar am propus montarea unuia la aeroport.



In ce sens se vorbea? Ca ar fi fost mai bine un E4 pana la gara si un E4b pana la Bastion? Sau?...b-ul mic sau mare chiar putea insemna barat sau Bastion... :coolspeak:

Oricum, cine ia pliantul si citeste pe fata, va lua E4b catre gara iar cine-l citeste pe dos (spate) si vede si traseul, va lua un E4 dar nu va ajunge niciodata la gara, in actualele conditii... Ne-am incurcat ca la Caracal...

Varianta unui automat in statia de autobuz de la Aeroport mi se pare si mai corecta in situatia detinerii de catre RATT a unui singur automat. Un alt avantaj al unui automat de bilete la Aeroport ar fi ca orice autobuz al RATT poate merge la Aeroport...

In concluzie, au fost lansate ca o noutate anul trecut aceste automate de bilete dar totul s-a dovedit a fi un mare fass...Si cand spun asta nu ma refer la dumneavoastra ci la cei de deasupra dumneavoastra...care inca nu stiu ce vor...

Aceasta postare a fost editata de mile: 28 iulie 2013 - 18:12

0

#36 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 iulie 2013 - 20:25

Se vorbea despre o singura linie, pana la Baritiu si fara barat. Chiar cred ca se va aplica in scurt timp, dar nu am o informatie sigura in acest sens.
In legatura cu automatul: sti ca se lucra la asa ceva, chiar am fotografiat componentele, dar nu stiu de ce a ramas in "coada de peste". :intrebare:
Eu mi-am propus sa va prezint ce e nou, dar desigur, nu pot garanta ca toate proiectele vor fi puse in aplicare. :(
0

#37 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 28 iulie 2013 - 21:48

Foarte bine faceti! Critica mea se indrepta spre cei de sus! Subliniez din nou acest lucru!

Citeaza

Se vorbea despre o singura linie, pana la Baritiu si fara barat. Chiar cred ca se va aplica in scurt timp, dar nu am o informatie sigura in acest sens.



O masura cat se poate de logica! Iar cu aceasta ocazie ar trebui modificat si capatul de linie afisat, respectiv Gara de Nord si nu Baritiu, chit ca autobuzul intoarce pe Baritiu.
Gara de Nord este un punct important care spune ceva oricui vine in Timisoara fata de Gh. Baritiu care nu reprezinta nici un reper mai pentru nimeni ci doar pentru locuitorii din zona si pentru jandarmi... :naughty1:

Poate n-ati observat dar dincolo si chiar in tara avem situatii cand ca si capete de linii sunt trecute numele cartierelor unde acestea au bucla de intoarcere si nu ultima strada unde ele intorc, strada care de cele mai multe nu spune nimanui nimic...O masura absolut logica si normala!
0

#38 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 mai 2014 - 17:02

Care-i treaba cu orarul lui E4b pe Luni - Sambata sensul Aeroport > Gara.

Deodata, la 07:50 apare un autobuz la Oituz iar peste 10 minute este la gara. Este un fel de intrare aiurita in traseu sau doar inca o eroare? :regulamentul:
0

#39 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 mai 2014 - 18:08

Nu stiu daca e o eroare. E prima cursa si e posibil sa intre pe traseu de la Oituz. O sa intreb.
0

#40 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 29 mai 2014 - 01:26

E foarte simplu. Înainte de a intra în programul liniei E4 barat, autobuzul efectuează tura de pe E4(simplu), cu plecare de la Bastion la ora 7:00, pe care înainte vreme o făcea vârful 2 de la E4. Când se întoarce de la aeroport, de la Oituz se deplasează la Bariţiu, unde intră practic în traseul E4 barat la ora 8:45. Se poate consulta graficul E4 barat, zile lucrătoare. Altfel spus, s-a scos din planificare vârful 2 la E4, tura făcând-o E4 barat.
3

Arata acest topic


  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi