STP Timișoara Forum: Linia Expres 4 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (8 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia Expres 4 Evaluare topic: -----

#101 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 iulie 2014 - 21:51

Presupun ca articolul se refera la E4 .. am putea sti care va orarul modificat al autobuzelor, sau macar intervalul de succedare? Si intre ce ore va fi frecventa marita?

Citeaza

TIMISOARA. Reprezentantii Aeroportului International ”Traian Vuia” din Timisoara au anuntat formatiile participante la mitingul aviatic Timisoara Air Show care se va desfasura, sambata, 12 iulie a.c., in incinta aeroportului.

(...)

Regia Autonoma de Transport Timisoara va suplimenta sambata numarul autobuzelor care circula pe traseul Timisoara-Aeroport si retur.




0

#102 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 iulie 2014 - 22:25

Posibil sa primesc un comunicat sau niste grafice de afisat. Daca primesc asa ceva, le voi posta, desigur.
0

#103 Useril este offline   qew 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 29 noiembrie 2014 - 12:48

Am nevoie de ajutor putin cu graficele , ca nu ma prind cum functioneaza , m-am utiat peste ele si tot nu imi dau seama la cat as avea autobuz la aeroport , care sa si ajunga pana acolo .

Expun datele problemei , am de mers atat duminica cat si luni(1 decembrie , se considera tot zi nelucratoare , nu?) la aeroport la ora 13:45 , si vreau sa fiu lamurit la cat am plecarea de la bastion (sau orice alta statie cat de cat centrala) ca sa ajung la aeroport pana la ora spusa mai sus .

Multumesc.
0

#104 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 noiembrie 2014 - 13:58

Ai Expres 4 barat care pleaca la 11:15 de la Baritiu si ajunge la 11:27 la Bastion (vezi ca statia nu e cea a E4 care acolo are capatul, ci e comuna cu a troleibuzului 11 si 17, din cate stiu). E4 ai la 11:30 (intra la cartier aeroport si dupa aceea merge la aeroport)
Am intrebat pentru tine la dispecerat si spuneau ca programul va fi de zi nelucratoare, deci si luni se circula la fel ca duminica.
0

#105 Useril este offline   qew 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 29 noiembrie 2014 - 14:14

Multumesc , o singura intrebare , nu este si la 13:02 un E4 plecare de la Bastion ?

Aceasta postare a fost editata de qew: 29 noiembrie 2014 - 14:15

0

#106 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 noiembrie 2014 - 19:27

Ba da, dar ma gandeam ca e prea tarziu daca la 13:45 ai avionul. (cam pe la 13:20 e la aeroport, la 13:22 avand plecarea de acolo spre oras) Daca doar astepti pe cineva, sau ai alta treaba la aeroport, e ok.
0

#107 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 30 noiembrie 2014 - 07:57

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 29 noiembrie 2014 - 13:58, a spus:

Ai Expres 4 barat care pleaca la 11:15 de la Baritiu si ajunge la 11:27 la Bastion (vezi ca statia nu e cea a E4 care acolo are capatul, ci e comuna cu a troleibuzului 11 si 17, din cate stiu). E4 ai la 11:30 (intra la cartier aeroport si dupa aceea merge la aeroport)
Am intrebat pentru tine la dispecerat si spuneau ca programul va fi de zi nelucratoare, deci si luni se circula la fel ca duminica.

Şi E4 are drept staţie de capăt de traseu, tot staţia troleibuzelor 11 şi 17.
Ceva mai în spate, dincolo de semafor, au staţie doar metropolitanele.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 30 noiembrie 2014 - 07:58

0

#108 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 noiembrie 2014 - 10:09

Multumim! Credeam ca si el sta tot acolo, in fara bastionului.
1

#109 Useril este offline   Bogdan14 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 16 august 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 ianuarie 2015 - 11:37

E4 mai opreste in statia Ghiroda (DN 6) pe drumul spre Aeroport?

Am tot avut drum pe Calea Lugojului si am observat ceva: cunoscatorii stiu ca, dupa ce treci de Arena, drumul se ingusteaza si devine doar o banda pentru o anumita portiune. Ei, in portiunea aia acoperita am observat o tabla de autobuz, gandindu-ma ca aia e cea de la DN6; acolo opreste? Ca nu prea are unde...
Statia unde oprea inainte, un pic dupa intrarea pe dreapta in sat, a fost desfiintata, pe acelasi motiv ca nu are unde sa opreasca.

Care este, de fapt, situatia?
0

#110 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 ianuarie 2015 - 19:27

Teoretic statia exista. Ca practic are sau nu unde sa opreasca, nu stiu.
0

#111 Useril este offline   andrei_tm 

  • Membru Senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 819
  • Inregistrat: 05 noiembrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 ianuarie 2015 - 19:41

E4 oprește aici (Google Maps).
2

#112 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 10 ianuarie 2015 - 22:12

Staţia de care pomeneşte Bogdan, este pentru linia M30.
1

#113 Useril este offline   NF1-800 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 07 septembrie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Trenuri,Autobuze,Tramvaie si dorinta de a salva vehicule pretioase.

Postat 16 iulie 2015 - 19:12

Va spun de pe acum ca nu stiu care sunt sansele validarii unei calatorii pe aceaasta linie in data de 18 Iulie (dimineata) :).
Nu de altceva dar ma duc la aeroport si stiti bine de ce :).
Anul trecut a fost show cu cei de la Aeroclubul Roman si cum imi place ramura aviatica, ma voi prezenta si acum la demonstratii :).
Un lucru este sigur, va fi un infern pana la aeroport.
0

#114 Useril este offline   alex_19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 447
  • Inregistrat: 17 noiembrie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 septembrie 2016 - 18:40

Nu știu dacă s-a mai discutat despre programul și traseul acestui autobuz care leagă aerooprtul de centrul urbei dar am câteva observații de adus:

Ieri am venit de la București cu avionul. Cursa Ryanair, era programată să aterizeze la 11,25. Spre norocul meu, avionul a aterizat mai devreme, undeva în jurul orei 11,12. Astfel fiind situația, am avut timp să cobor din aeronavă, să ies din aeroport și să prind autobuzul RATT care avea preconizată plecarea la ora 11,23. Cei care nu știau exact unde se află stația sau au stat să își aștepte bagajul de cală nu au fost la fel de norocși. Pe ultima sută de metri s-au mai urcat cel putin 6 pasageri ai cursei Ryanair de la București. Cei care au pierdut cursa de 11,23 ar mai fi avut de așteptat nu mai puțin de 1h23' pentru a merge totuși cu autobuzul. În aceste condiții ești forțat să iei un taxi și să dai aprox. 50 de ron.

De ce nu se poate face un orar corelat cu sosirea aeronavelor din diferite părți ale Europei? De ce nu exista ceva stas: din oră în oră pleacă un autobuz de la aeroport și punct.
O altă problemă este faptul că în loc să fie o legatură directă înte aeroport și Bastion, autobuzul are stații/devieri către: Cartier Aeroport, Hella, Jumbo, Intrare Ghiroda, Modern, Badea Cârțan. În aceste condiții mi se pare de-a dreptul hilar ca un cetatean cu bagajul după el să aleagă să își piardă 40 de min în autobz, indiferent cât de mic ar fi prețul biletului. Si dacă o face o face o singură dată până înțelege ca autobuzul nu e o varintă de ales.
E drept, există și enigmaticul E4b care face legatura (mai mult sau mai puțin directă) între aeroport și Gara de Nord. Ceea ce este și mai amuzant e faptul că E4b are nu mai puțin de 4 curse într-o sinugră zi. Astfel incat dacă aterizez de la Veneția la ora 14,00 ar trebui să aștept până la 18,25 ca să ajung la gara cu serviciile oferite de RATT (prima cursă a plecat la 12,45).

Cei din conducere vor decreta că nu există cerere. "Că așa e bănățeanul obișnuit, să meargă cu mașina". O fi, dar trebuie să fii sado-masochist sau să nu ai bani ca să alegi servicul de transport în comun și nu taxiul. Astfel, nu putem spune cu exacitate dacă exista cerere sau nu, atât timp cât nu există o cursa directă, cu un orar bun și cu un timp de calatorie de max. 20-25 de min.

As propune și chiar doresc să fac o petiție, pentru că am văzut că există o bruma de cerere, care poate spori:

- să se desființeze linia E4b.
- E4 să rămână în funcțiune pentru a conecta Cartierul Aeroport (și toate unitățile de producție/consum de pe parcurs) după un orar pe placul acelei părți din comunitate.
- Inființarea unei linii E5 care să ofere legautră directă între Aeroport și Bastion sau P-ța Mărăști (de aici cei care doresc să meargă la gara au destule posibilități). Cu un program exact: între 05.00 - 23.00 o data la 30' să plece din ambele capete câte un autobuz, care să garanteze că în 20-25 de min poți fi în aeoroport/centru. Dacă se oferă aceste avantaje se poate lua în calcul o creștere a costului biletului până la 5 ron.


În concluzie, nu se poate ca în era în care trăim să speri că cineva va alege autobuzul și se va lăsa plimbat prin toate cartierele și parcările din jumatatea aceea de oraș. Si nici nu poți spune că nu exista cerere când oferi asemenea condiții.

Și ajung din nou la întrebarea clasică, chiar nimeni din conducerea regiei nu a vazut cum e în vest?

L.E: Cei care au prins totuși autobuzul ieri, sigur nu aveau bilet. Coada la ghișeul de parcare era uriașă (acolo se cumapră bilete RATT)

Aceasta postare a fost editata de alex_19: 13 septembrie 2016 - 23:49

5

#115 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 septembrie 2016 - 20:47

Pai tocmai din motivele ce reies din ce ai scris, nu poate autobuzul sa circule din ora in ora: fara sa mai deserveasca si firmele din zona sau cartierul aeroport, nu si-ar justifica existenta din punct de vedere economic si daca in cartiere defavorizate se considera ca asta nu are importanta fiind un serviciu pentru comunitate, luarea pasagerilor diverselor firme de transport aerian, nu prea poate fi considerata ca un astfel de serviciu. Parerea mea, deci sa nu spui ulterior ca ia uite ce ti-a raspuns regia... :D
0

#116 Useril este offline   alex_19 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 447
  • Inregistrat: 17 noiembrie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 13 septembrie 2016 - 22:32

FlorinB RATT, cred ca ai trecut complet pe lângă ceea ce am vurt să zic:

1. Accentuam clar ideea că s-ar putea să existe călători destui pentru a asigura o linie directa între Centru și Aeroport, însă nimeni nu știe asta cât timp nu facem una coerentă.
2. Nici cartierele marginașe, nici unitățile de producție din zona aeroportului nu trebuie ignorate (tocmai de aceea propuneam pastrarea linie E4, dar fără conexiunea cu aeroportul). Spun doar că ar trebui o linie separată pentru a nu amestca tipurile de călători. Cei care vin de la aeroport au nevoie de o conexiune practică, rapidă și bună cu Timisoara. Posibilitatea de a ajunge la aeroport în 45' cu N opriri în alte locuri nu prea e de ales.
3. In loc să se cheltuie bani nejustificați pe existența liniei E4b, care circulă de patru ori pe zi goală, mai bine s-ar încerca, o lună, varianta propusă. Cu puțină reclamă și fiabilitate ar fi de ales.

Aceasta postare a fost editata de alex_19: 13 septembrie 2016 - 23:48

3

#117 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 septembrie 2016 - 22:55

Vezi postareaalex_19, la 13 septembrie 2016 - 22:32, a spus:

FlorinB RATT, cred ca ai trecut complet pe lângă ceea ce am vurt să zic:

Ok. Daca tu asa zici, asa o fi... -_-
0

#118 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 13 septembrie 2016 - 23:43

:up_arow: :up_arow:

Eu sustin atat ideea, cat si intocmirea unei petitii.
1

#119 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 14 septembrie 2016 - 17:25

Vezi postareaalex_19, la 13 septembrie 2016 - 22:32, a spus:

FlorinB RATT, cred ca ai trecut complet pe lângă ceea ce am vurt să zic:

1. Accentuam clar ideea că s-ar putea să existe călători destui pentru a asigura o linie directa între Centru și Aeroport, însă nimeni nu știe asta cât timp nu facem una coerentă.
2. Nici cartierele marginașe, nici unitățile de producție din zona aeroportului nu trebuie ignorate (tocmai de aceea propuneam pastrarea linie E4, dar fără conexiunea cu aeroportul). Spun doar că ar trebui o linie separată pentru a nu amestca tipurile de călători. Cei care vin de la aeroport au nevoie de o conexiune practică, rapidă și bună cu Timisoara. Posibilitatea de a ajunge la aeroport în 45' cu N opriri în alte locuri nu prea e de ales.
3. In loc să se cheltuie bani nejustificați pe existența liniei E4b, care circulă de patru ori pe zi goală, mai bine s-ar încerca, o lună, varianta propusă. Cu puțină reclamă și fiabilitate ar fi de ales.

Încep prin a preciza că am lucrat mulți ani pe liniile E4 și E4 barat. Cu excepția angajaților aeroportului, numărul pasagerilor care folosesc relația E4 este complet nesemnificativ. Introducerea unor unități suplimentare ar cauza regiei pierderi importante. Apropo', linia E4 barat este finanțată direct de la bugetul ministerului transporturilor și se execută obligatoriu. Nu depinde de voința RATT.
O posibilă ieșire din această situație neplăcută, ar fi ca aeroportul să asigure pe spezele sale transportul cu un microbuz, direct până în centru. Contra cost, evident.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 14 septembrie 2016 - 17:38

1

#120 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 septembrie 2016 - 18:36

Vezi postareaemilut, la 14 septembrie 2016 - 17:25, a spus:

...numărul pasagerilor care folosesc relația E4 este complet nesemnificativ. Introducerea unor unități suplimentare ar cauza regiei pierderi importante. Apropo', linia E4 barat este finanțată direct de la bugetul ministerului transporturilor și se execută obligatoriu. Nu depinde de voința RATT.

Exact de asta :up: ma gandeam si eu ca nu am " trecut complet pe lângă" -_- , dar e dreptul omului sa faca cate petitii doreste. Eu nu pot decat sa-i doresc sa aiba rezultate in urma lor.
Bun, stiu ca ideea e ca daca ar veni E4 din cinci in cinci minute, ar fi si o gramada de calatori in el. Realitatea e ca tot gol va fi. E o chestie de mentalitate, obicei, confort, etc si asta nu se schimba introducand mai multe autobuze. (parerea mea, desigur)

Ca exemplu, linia 200E a BKK (Budapesta), face curse cam din 7 in 7 minute de la aeroport (BUD) si pana la Kőbánya-Kispest, unde e capatul unei importante linii de metrou (M3) ce merge pana in centru si cu toate astea cam bate vantul prin autobuz. Si asta probabil din cauza ca o semitura dureaza ceva mai bine de 45 de minute. Pretul e de peste 3 ori mai mare decat la noi, adica 500 HUF - 1,6€ - 7 RON. (bine si distanta parcursa e mult mai mare)
1

Arata acest topic


  • (8 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi