STP Timișoara Forum: Petitie - linia 6 circuit - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Petitie - linia 6 circuit Clip de prezentare Evaluare topic: -----

Poll: Parere (17 membri au votat)

Va place clipul?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

Vi se pare utila o astfel de abordare vizuala?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza

#21 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3099
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 ianuarie 2015 - 19:21

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 30 ianuarie 2015 - 00:28, a spus:

(de fapt, nu prea e corect spus, deoarece acesti bani sunt contravaloarea serviciilor prestate, doar ca nu se incaseaza direct de la calator)


Din asta pot deduce ca regia ar rezista singura, fara banii pentru gratuitati, doar din ce incaseaza de la calatori (sa spune ca in mod direct si nu prin prinmarie)?

Oricum propozitia imi da senzatia ca, daca primaria nu ar mai platii contravaloarea "servicilor prestate", regia ar avea de ales in a face altceva decat transport de persoane, ori regia de asta exista, sa transporte persoane nu e ca si cum ar avea de ales, decat daca ar fi firma privata care este doar contractata.
0

#22 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 ianuarie 2015 - 19:23

Cred ca am gasit explicatia in citatul de mai jos:

Citeaza

De asemenea, din 2 februarie toate liniile de tramvai si de troleibuz se vor suplimenta cu un vehicul în zilele lucrătoare. Pe site www.ratt.ro sunt disponibile noile intervale de circulatie pentru traseele liniilor de tramvai si de troleibuz.


Pur si simplu nu ar fi vehicule suficiente si pentru aceasta linie. Parerea mea.
0

#23 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 ianuarie 2015 - 23:51

Era si cazul; un tren in plus e putin inca, ar fi nevoie de mult mai multe, plus remorci. Dar e un inceput. Insa tare imi e ca parcul va fi la limita, iar daca dupa prima saptamana un tramvai se va strica, o linie va ramane descoperita.

Legat de linia 10, din motive "istorice", ar fi fost OK sa fie numita linia 6. Insa probabil ca n-au mai vrut sa zapaceasca calatorii cu schimbarile (desi oricum sunt deja zapaciti destul <_< ). Pacat totusi, ca se amana introducerea liniei...

P.S.: Tramvaie ar fi daca s-ar investi 10% din banii dati pe reabilitarea unui tramvai pe cumpararea/reabilitarea componentelor tramvaielor defecte in acest moment.
0

#24 Useril este offline   andrei_tm 

  • Membru Senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 819
  • Inregistrat: 05 noiembrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 februarie 2015 - 13:13

Ce se mai aude despre linia 10?
0

#25 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 februarie 2015 - 13:17

Acest proiect e amanat deocamdata. Nu se stie o data la care va fi pus in aplicare.
0

#26 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 982
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 08 februarie 2015 - 23:58

Linia 10 DACA se va face va necesita 4 tramvaie: 2 pe un sens, 2 pe celalalt. Acum, nu era mai bine si mai economic daca suplimentau Linia 5 cu un tramvai si dupa bucla din Traian mergea mai departe invers Liniei 6? Rezultatul era bun si era UN tramvai in plus nu 4. Sa nu mai vorbesc ca se realiza legatura DIRECTA (Linia 6 nu se poate numi directa) intre zonele Balcescu, Buziasului cu Mehala si zona Gara de Est, zona UMT cu Balcescu, Buziasului, lucruri care Linia 10 nu le-ar face.

Aceasta postare a fost editata de Fantoma Tramvaiului 3: 08 februarie 2015 - 23:59

-1

#27 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 09 februarie 2015 - 00:10

Hai sa numai sustinem aceste complicari, complet inutile!

Daca 6-le s-ar scurta pana la Gara, iar 10 ar primii tramvaiele, astfel economisite de pe 6, si mai apoi s-ar face rocada la denumiri, am fii cu totii multumiti. :so pe iei:
3

#28 Useril este offline   ttc 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 20 martie 08

Postat 28 februarie 2015 - 12:49

Azi în stația de tramvai de la Cluj era anunțul că din 1 martie 2015 se introduce lina 10 de tramvai cu traseul vechii linii 6.

Acuma e bine și așa dar am o propunere pt cei care au decis traseul actualei linii 6 ce ziceți de prelungirea traseului astfel: de la Banatim în loc să meargă banal spre P-ța Traian, Gara de Est și UMT linia 6 să fie prelungită până la bucla de la AEM cel puțin sau chiar cea de la Ciarda Roșie. A doua modificare să fie astfel: de la Catedrală în loc să intre, iar banal, spre P-ța Bălcescu linia 6 să fie prelungită către bucla de la Gara de Nord și după aceea, și aici planul meu e genial, în loc să meargă spre P-ța Kuttl (Sinaia pt. necunoscători) cum s-ar aștepta toată lumea traseul va fi prelungit până la bucla din B-dul Dâmbovița și deabia după aceea se va întoarce pe Prayer către P-ța Maria respectiv Bălcescu.
Mai lucrez încă la o modalitate de a ajunge cu linia 6 și pe traseul Liviu Rebreanu - A.Ipătescu dar nu am nici idee cu excepția unei macarale care să aștepte tramvaiul pe traseu și să îl întoarcă pe linie. De fiecare dată macaraua va avea locul schimbat!
Doamne ce deștept sunt!
Aștept cu nerăbdare să fiu angajat la RATT pentru că mai am și alte idei care știu că o să vă placă (așa doar ca preludiu dezvălui încă una: o săptămână linia 7 are traseul ei vechi și o săptămână face rocada cu lina 9 DAR PĂSTREAZĂ NUMĂRUL 7!!)

A bon entendeur, salut !
-5

#29 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 28 februarie 2015 - 15:45

Slab troll.
0

#30 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 982
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 28 februarie 2015 - 16:16

Asa si eu am multe idei:

Linia 6: Torontal - Piata 700 - Maria - Balcescu - Banatim - Traian - Gara de Est si retur

iar

Linia 5: Ronat- Piata 700 - Traian - Banatim - Balcescu - Independentei - Liviu Rebreanu - AEM si retur (daca se vrea si pana la Ciarda Rosie

Linia 9: Gara de Nord-Dambovita - Aurora - Liviu Rebreanu - AEM si retur (din nou daca se vrea si Ciarda Rosie)

Inca o Linie: AEM - Banatim - Piata Maria - Piata 700 - Traian - Printul Turcesc - UMT - Gara de Est si retur

Idei sunt. Finantare nu este...
-1

#31 Useril este offline   ttc 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 20 martie 08

Postat 28 februarie 2015 - 19:00

Vezi postareadAImon, la 28 februarie 2015 - 15:45, a spus:

Slab troll.

... cu amăreală ...

... dar cum sa iau altfel toată nebuneala cu linia 6 care nu mai e 6 și linia 10 care e de fapt 6. Orice om normal lăsa linia 6 în pace și înființa linia 10 cu traseul ăla lung al linei 6 actuale. Sau altul în funcție de necesități și DEZBATERI PUBLICE că de aia e regia a primăriei și primăria a cetățenilor.
Și nu mai troll-uiam pe nimeni la cap
Da așa ...
0

#32 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10521
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 28 februarie 2015 - 19:18

Vezi postareattc, la 28 februarie 2015 - 19:00, a spus:

... dar cum sa iau altfel toată nebuneala cu linia 6 care nu mai e 6 și linia 10 care e de fapt 6. Orice om normal lăsa linia 6 în pace și înființa linia 10 cu traseul ăla lung al linei 6 actuale.
...


Citeaza

A gresi e omeneste, a persevera e diabolic.

Orice om isi permite sa greseasca, dar oare de ce nu se opreste?

Greselile nu se iarta,ci se repara.

De asemenea, in opinia mea, gresim ca sa INVATAM si nu pentru a ne demonstra defectele care oricum exista.

exemplu arbitrar
0

#33 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 februarie 2015 - 19:42

Vezi postareattc, la 28 februarie 2015 - 19:00, a spus:

Orice om normal lăsa linia 6 în pace și înființa linia 10 cu traseul ăla lung al linei 6 actuale.

Pai da, doar ca modificarea liniei 6 era deja facuta. Adevarata bulversare a calatorilor ar fi fost ca acum, dupa ce s-au obisnuit cu noua linie 6, sa le spui ca aceasta revine pe vechiul traseu si ca ei sa ia de acum 10-le. Practic de asta s-a ales aceasta varianta.
1

#34 Useril este offline   ttc 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 20 martie 08

Postat 28 februarie 2015 - 20:11

Mulți se urcă încă, în P-ța 700 spre exemplu, și sunt surprinși că tramvaiul nu merge direct spre Catedrală deși linia 6 a mers destul timp spre Torontalului ...
Nu e târziu.
Nu am nimic cu nimeni consider însă că RATT-ul ar putea să ofere mai multă tradiție și mai puțin inovație de dragul inovației.
Potențialul ca RATT-ul să devină un sistem de transport urban bine pus la punct există, dar ... suntem departe.

Nu e nimic rușinos să spui am greșit sau și mai și (ca să citez un clasic) am fost un d&bitoc ...
2

#35 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 februarie 2015 - 20:58

Singura greseala, zic eu, e ca percutam prea repede la doleantele unui grup nu intotdeauna reprezentativ si nici pe departe majoritar (dar mult mai vocal decat majoritatea, care si-ar dori altceva, dar nu se exprima), de calatori. Probabil de aceea am ajuns la discutia aceasta. -_-
0

#36 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 martie 2015 - 12:39

...si iata ca percutam din nou, facand pe plac celor care isi doreau ca linia 6 sa revina pe vechiul traseu, cu vechea denumire. :Facepalm_emote_gif:

Se modifica astfel: linia 6 revine pe vechiul traseu, cu vechea denumire de "Linia 6", noua linie 10, urmand sa inlocuiasca linia 6 prelungita.
0

#37 Useril este offline   ttc 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 20 martie 08

Postat 01 martie 2015 - 13:06

Felicitări pentru o decizie bine gândită.
2

#38 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 martie 2015 - 13:18

Va cer acordul (mai ales initiatorului) sa inchidem acest topic, scopul lui fiind atins.
0

Arata acest topic


  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi